PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Τράπεζα Αίματος PSClub
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανακοινώσεις του Συλλόγου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 15:50:43    Θέμα δημοσίευσης: Τράπεζα Αίματος PSClub Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος


Μια νέα υπηρεσία προστίθεται στα προνόμια μέλους. Αυτή την φορά όμως προστίθεται κάτι που είναι ουσιαστικό αλλά και πολύ σοβαρό.

Το PSClub δημιούργησε μια Τράπεζα Αίματος στο ΚΑΤ για τα μέλη του, που παρ’όλο δεν θέλουμε ποτέ να την χρησιμοποιήσουμε, εντούτοις την θεωρούμε απαραίτητη.

Ετσι κάθε επίσημο μέλος, προσωπικά, σε μια δύσκολη κατάσταση, θα δικαιούται όσες φιάλες αίμα χρειάζεται (μέχρι όσες είναι διαθέσιμες). Επιπρόσθετα, όσα από τα μέλη έχουν δώσει αίμα στην Τράπεζα αίματος του PSClub δικαιούνται σε περίπτωση που χρειάζονται αίμα για συγγενείς κλπ, τόσες φιάλες όσες έχουν δώσει.

Για να λειτουργήσει όμως αυτό, χρειάζεται την συμμετοχή όλων σας. Δεν είναι μια κοινωνική προσφορά, αλλά είναι μια ανάγκη που κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί σε όλους μας.

Μπορείτε να πηγαίνετε όποτε θέλετε στο τμήμα Αιμοδοσίας του ΚΑΤ, Καθημερινά από τις 8:30 το πρωΐ έως τις 14:00 έως τις 20:00 και τα Σαββατοκύριακα από τις 8:30 έως τις 14:00, δηλώνοντας ότι το αίμα είναι για το PSCLUB.

Tο ίδιο ισχύει και για την υπόλοιπη Ελλάδα, όπου μπορείτε να πάτε σε όποιο τμήμα αιμοδοσίας θέλετε αρκεί να τους ενημερώσετε ότι το αίμα είναι για την Τράπεζα αίματος του PSCLUB στο ΚΑΤ (προσοχή να το γράψουν σωστά και το σύλλογο αλλά και το Νοσοκομείο).

Mήν ξεχνάτε, πάντα να επικοινωνείτε με τον υπεύθυνο της Τράπεζας Αίματος του PSClub, Ζαχαρία Μπαντίδα (Shark_Zak) για να τον ενημερώσετε για την αιμοδοσία σας.


Ερωτήσεις – Απαντήσεις για την Αιμοδοσία:

Ποιοι μποορούν να δώσουν αίμα;

Άνθρωποι που μπορούν να κάνουν δωρεά αίματος είναι εκείνοι των οποίων η υγεία βρίσκεται σε καλή κατάσταση και εκείνοι που δεν πάσχουν από κάποια ασθένεια, η οποία θα μπορούσε να μεταδοθεί μέσω του αίματός τους.
Η ηλικία στην οποία οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να δίνουν αίμα ποικίλλει από χώρα σε χώρα, αλλά συνήθως κυμαίνεται ανάμεσα στα 17 και 65 χρόνια.

Ποιοι δε θα ‘πρεπε να δίνουν αίμα;
Δε θα πρέπει να δίνετε αίμα, αν υπάρχει το ενδεχόμενο η αιμοδοσία να σας δημιουργήσει πρόβλημα υγείας.
Το πρώτο μέλημα της υπηρεσίας μετάγγισης αίματος είναι να εξασφαλίσει ότι η αιμοδοσία δε θα προκαλέσει κανένα κακό στο δότη.
Δε θα πρέπει να δώσετε αίμα:

* Αν νιώθετε αδιάθετοι/-ες
* Αν είστε έγκυος ή ήσασταν έγκυος τον τελευταίο χρόνο
* Αν βρίσκεστε αντιμέτωποι/-ες με διάφορες νοσογόνες καταστάσεις, όπως καρδιακές παθήσεις, υψηλή ή χαμηλή πίεση, διαβήτη, επιληψία
* Αν παίρνετε συγκεκριμένα φάρμακα.

Ισως να έχετε τη δυνατότητα να δώσετε αίμα αργότερα. Εντούτοις, σε κάποιες περιπτώσεις, θα αποκλειστείτε από την αιμοδοσία, για να προστατεύσετε την ίδια σας την υγεία.
Δε θα πρέπει να δίνετε αίμα, αν αυτό μπορεί να βλάψει το λήπτη
Το αίμα μπορεί να μεταδώσει μολύνσεις, που είναι απειλητικές για τη ζωή των ασθενών στους οποίους γίνεται η μετάγγιση.
Δε θα πρέπει να δίνετε αίμα αν:

* έχετε ή ενδέχεται να έχετε προσβληθεί από κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα, όπως από τον ιό ανοσολογικής ανεπάρκειας του ανθρώπου ( HIV ) ή από σύφιλη, το οποίο μπορεί να περάσει στον ασθενή μέσω του αίματός σας
* ο τρόπος ζωής σας σας θέτει σε κίνδυνο να μολυνθείτε από κάποιο ιό, ο οποίος μπορεί να μεταδοθεί μέσω του αίματός σας.
* έχετε κάνει ποτέ ενδοφλέβια χρήση ναρκωτικών
* στο πρόσφατο παρελθόν είχατε κάνει τατουάζ, σκαριφισμό ή τρύπημα αυτιών ή σώματος
* είχατε σεξουαλική επαφή με ανθρώπους των παραπάνω κατηγοριών.


Τι θα συμβεί, όταν δώσω αίμα;
Η αιμοδοσία είναι απλή διαδικασία. Θα σας κάνουν να νιώσετε όσο το δυνατό πιό άνετα, συνήθως σε μια ειδική καρέκλα ή σε ένα κρέβατι. Θα σας καθαρίσουν την εσωτερική περιοχή του αγκώνα σας με ένα αντισηπτικό διάλυμα, προτού έναν εργαζόμενος, με εκπαίδευση στο χώρο της υγείας, ενθέσει στη φλέβα σας μια αποστειρωμένη βελόνα, η οποία θα είναι συνδεδεμένη με μια ειδική σακούλα αίματος. Συνήθως χρειάζονται περίπου 10 λεπτά για να δώσετε μια μονάδα αίματος.

Αφού ξεκουραστείτε για 10 ή 15 λεπτά και πάρετε ένα αναψυκτικό, θα είστε ικανοί/-ες να επιστρέψετε στις κανονικές σας δραστηριότητες, αν και θα πρέπει να αποφύγετε τις κοπιαστικές εργασίες για το υπόλοιπο της μέρας. Θα πρέπει να πιείτε πολλά υγρά για τις επόμενες 24 ώρες.


Πόσο συχνά μπορώ να δίνω αίμα;
Οι υγιείς ενήλικες μπορούν να δίνουν αίμα τακτικά. Στις περισσότερες χώρες, οι άνδρες μπορούν να δίνουν αίμα κάθε 3 μήνες και οι γυναίκες κάθε 4.


Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε με τον υπεύθυνο Τράπεζας Αίματος του PSClub, Zαχαρία Μπαντίδα, 6979797899

H πρώτη αιμοδοσία θα ανακοινωθεί εντός των ημερών.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Sidobre στις Πεμ 28 Ιούλ 2005, 13:31:00, 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:05:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολλά μπράβο στον Ζαχαρία που έτρεξε γι'αυτό το θέμα!! Είναι πολύ σημαντική κίνηση και μπράβο μας! Φυσικά αίμα για το club μπορεί να δώσει οποιοσδήποτε ε? π.χ. μπορεί να δώσει και ο πατέρας μου?

Εν αναμονεί της πρώτης αιμοδοσίας λοιπόν...ελπίζω να δώσετε όλοι το παρόν. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:08:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ πάντως είμαι μέσα.
Νομίζω πως είναι από τα πιο απλά πράγματα που μπορεί να κάνει καθένας μας για τους συνανθρώπους του. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:10:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Baphomet έγραψε:
Φυσικά αίμα για το club μπορεί να δώσει οποιοσδήποτε ε? π.χ. μπορεί να δώσει και ο πατέρας μου?

Εν αναμονεί της πρώτης αιμοδοσίας λοιπόν...ελπίζω να δώσετε όλοι το παρόν. Wink


Φυσικά!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
crusader (Σπύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2806

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:20:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι εγώ στην πρώτη αιμοδοσία θα είμαι παρών! Wink


®
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:53:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για οσους ειναι ήδη επισημα αιμοδοτες (με καρτα κανονικα), αλλαζει κατι;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 17:06:25    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τράπεζα Αίματος PSClub Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:

* στο πρόσφατο παρελθόν είχατε κάνει τατουάζ


Τωρα αυτο τι ειναι?!?!
Εγω μπορω ή οχι τωρα?!?!εχω εδω και ενα χρονο... Rolling eyes


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
vinman 
Γεν. Γραμματέας


407 2.0

Ένταξη: 21 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 4577

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 17:25:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ καλη πρωτοβουλια... Wink
Συγχαρητηρια σε ολους...και φυσικα ειμαι και εγω μεσα... Wink
*εγω εχω κανει εδω και δυο χρονια tatoo οποτε δεν νομιζω οτι θεωρειται προσφατο*
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LuNa (Αναστασία)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 107 1.0 (12V) (2006)

Ένταξη: 13 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 701
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 20:32:13    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τράπεζα Αίματος PSClub Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanelj έγραψε:
Sidobre έγραψε:

* στο πρόσφατο παρελθόν είχατε κάνει τατουάζ


Τωρα αυτο τι ειναι?!?!
Εγω μπορω ή οχι τωρα?!?!εχω εδω και ενα χρονο... Rolling eyes



Γιάννη απ όσο με είχαν ενημερώσει όταν χτύπησα και γω το δικό μου, ο χρόνος που δε μπορείς να δώσεις αίμα όταν έχεις τατουάζ είναι 6 μήνες
Και αυτό γιατί θεωρείται επιδερμικός τραυματισμος με πιθανοτητες μολυνσης κλπ
Βέβαια αυτό θα το τσεκάρουμε γιατί και γω το έχω κάπου ένα χρόνο


206 1.6 .... περασμένα μεγαλεία ... Sad

πλέον.... 107 1,0 ... ΤΑ ΣΤΗΝΟΥΜΕ???? Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 20:36:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελπίζω να γίνει σύντομα η αιμοδοσία γιατί θέλω να κάνω μια τρύπα ακόμα Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 21:23:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ που παίρνω αντιαλλεργική αντιβίωση εδώ και 2μισι χρόνια, μάλλον δεν θα μπορέσω να συμβάλλω ε? Sad



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
bouboulis (Δημήτρης)
Μέλος
Μέλος


307 1.4 XS

Ένταξη: 18 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 103
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 23:47:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για όσους δεν κατοικούν εν Αθήναις τι γίνεται? Μπορούμε να δώσουμε σε κάποιο νοσοκομείο και να πούμε ότι είναι για την τράπεζα αίματος του κλαμπ?


Have Fun!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 23:51:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τουλάχιστον για Σαλονικα θα πρεπει να οργανωθεί κι εκεί μια ομαδική αιμοδοσία...αλλά νομίζω πως ναι, δινεις όπου θες και λες οτι ειναι για την ταδε τραπεζα... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
tsosmoulis (μητσάκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

106 rallye x 2

Ένταξη: 03 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 1747
Τόπος: ΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2005, 23:54:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πραγματικα μια φοβερη κινηση του club.συγχαρητηρια σε οποιον/οποιους ειχαν την ιδεα,φανηκε για μια ακομη φορα η σοβαροτητα του club.
ειμαι κι εγω μεσα για αιμοδοσια.
οταν ειχα κανει το tattoo μου ειχαν πει οτι για 6 μηνες τιθεται θεμα μετα ειναι ok.φυσικα μπορει να ειναι και προλογος.θα ρωτησω κανα γιατρο και θα επανελθω.
και παλι μπραβο για την ιδεα.


τί κάνετε? ράλλυ???
στο ΔΝΤ αμέσως!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούλ 2005, 00:05:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η ιδέα υπήρχε από παλιά, τελευταία κοιτάζα κάποια clubs μοτοσυκλέτας που είχαν τράπεζα αίματος και το πρότεινα στο ΔΣ και εκείνη την ίδια μέρα ο Ζαχαρίας είχε επικοινωνήσει για να το κανονίσει!!! Σατανική σύμπτωση... το καλό είναι οτι ο ταμίας μας το ανέλαβε και το έφερε εις πέρας!! Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
BUBA (Alexandros)
Μέλος
Μέλος


206 GTi 2.0 (2002)

Ένταξη: 30 Σεπ 2003
Δημοσιεύσεις: 162
Τόπος: Παπάγου/Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούλ 2005, 00:25:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακομα και εγω - που σπανια αποφασιζω να γραψω - νιωθω οτι οφειλω να συγχαρω το σωματειο για αυτη την πρωτοβουλια.
Δεν εγγυομαι οτι θα μπορεσω να δωσω γιατι στην εταιρια που εργαζομαι εχουμε κατι παρομοιο και δινω 2 φορες τον χρονο αλλα παραυτα πολυ καλη πρωτοβουλια.
Καλος ο χαβαλες που γινεται στο forum (κατα κορον), αλλα οι πραγματικες αξιες στις δυσκολες στιγμες φαινονται
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ydwr (Πανος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2003)

Ένταξη: 28 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: Πεντελη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούλ 2005, 09:04:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΥΓΕ !!!

Απο τις καλυτερες κινησεις που θα μπορουσαμε να κανουμε. Πραγματικα αυτη την στιγμη εχω φουσκωσει απο περηφανια Wink


Πανω κατω,μπρος πισω και πλαγιως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούλ 2005, 10:34:00    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τράπεζα Αίματος PSClub Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Ποιοι δε θα ‘πρεπε να δίνουν αίμα;
Δε θα πρέπει να δίνετε αίμα, αν υπάρχει το ενδεχόμενο η αιμοδοσία να σας δημιουργήσει πρόβλημα υγείας.
Το πρώτο μέλημα της υπηρεσίας μετάγγισης αίματος είναι να εξασφαλίσει ότι η αιμοδοσία δε θα προκαλέσει κανένα κακό στο δότη.
Δε θα πρέπει να δώσετε αίμα:

* Αν νιώθετε αδιάθετοι/-ες
* Αν είστε έγκυος ή ήσασταν έγκυος τον τελευταίο χρόνο
* Αν βρίσκεστε αντιμέτωποι/-ες με διάφορες νοσογόνες καταστάσεις, όπως καρδιακές παθήσεις, υψηλή ή χαμηλή πίεση, διαβήτη, επιληψία
* Αν παίρνετε συγκεκριμένα φάρμακα.


Επίσης εδώ πρέπει πούμε ότι για την δική τους υγεία δεν ενδείκνειται να δώσουν αίμα όσοι έχουν χαμηλό αιματοκρίτη, χαμηλή αιμοσφαιρίνη, χαμηλό σίδερο, και στίγμα Μεσογειακής αναιμίας (beta thaleassemea trait).

Επίσης δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι όσοι έχουν ψηλή πίεση ΜΠΟΡΟΥΝ να δίνουν αίμα αφού η αιμοδοσία ρίχνει την πίεση!


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούλ 2005, 10:44:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Baphomet έγραψε:
η ιδέα υπήρχε από παλιά, τελευταία κοιτάζα κάποια clubs μοτοσυκλέτας που είχαν τράπεζα αίματος και το πρότεινα στο ΔΣ και εκείνη την ίδια μέρα ο Ζαχαρίας είχε επικοινωνήσει για να το κανονίσει!!! Σατανική σύμπτωση... το καλό είναι οτι ο ταμίας μας το ανέλαβε και το έφερε εις πέρας!! Wink Wink


H ιδέα υπήρχε όντως από πολύ παλιά! Τουλάχιστον 2 χρόνια. Θέλω να ευχαριστήσω τον Ζαχαρία και δημόσια που δέχθηκε με χαρά να αναλάβει την διαχείρηση ενός τόσο σημαντικού έργου.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Ιούλ 2005, 07:10:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Clapping "ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ..."Clapping
"η ισχυεις εν τη ενωσει..."



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανακοινώσεις του Συλλόγου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0885s (PHP: 75% - SQL: 25%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on