PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΓΕΝΙΚΑ - Συμπεριφορά των Αναρτήσεων, Compression/Rebound
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Σεπ 2009, 18:25:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εισαι σιγουρος οτι στα 40άρια μπορείς να ρυθμισεις ξεχωριστα slow & fast bump? Confused Question


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Σεπ 2009, 19:55:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω για το αν μπορείς να ρυθμίσεις αργη γρήγορη πάντως όπως μου τα περιγράφεις έχεις:

Πολύ απόσβεση επαναφοράς(αργή) δεν είναι απαραιτήτος κακό, και πάρα πολύ (γρήγορη) απόσβεση επαναφοράς που σε συνδιασμό με το μάλλον μαλακό ελατήριο σου, σου κάνει τα προβλήματα.

Όσο για τα κερμπ πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες, πότε στο κάνει, όταν το πατάς ή όταν προσγειώνεσαι???

Γνώμη μου πάντως είναι αν δεν μπορείς να πειράξεις το fast δοκίμασε πιο σκληρά ελατήρια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Σεπ 2009, 20:27:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πειραζει τη καμπυλη αν εχω καταλαβει καλα

στα κερμπ μητσο το κανει με το που τα ακουμπησει. στη προσγειωση ειναι μια χαρα λογω καλου ριμπαουντ. αυτο νομιζα οτι ειναι απο παρα πολυ φαστ μπαμπ και οχι απο ανεπαρκες. ετσι μου ειχε πει και πουπ να μειωσω 30% το μπαμπ αφηνοντας ιδιο ριμπαουντ. το θεμα ειναι οτι εχουμε θεμα στο φαστ ή στο σλοου μπαμπ

και πισω που ξεκολλαει αποτομα αυτο δεν ειναι δειγμα μικρου ριμπαουντ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Σεπ 2009, 22:02:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμ μπροστά όντως έχεις πολύ bump γιαυτό και σε κάνει νευρικό στα κερμπ, εκει θές πιο καλό fast bump, για πίσω το αντίθετο, είναι δείγμα πολύ slow rebound καθώς όπως πιέζεις ανασηκώνετε το πίσω μέρος και το πολύ rebound αναγκάζει το τροχό να σηκωθεί και αυτός μαζί. Στα έντονα φρένα με λίγο τιμόνι σε αποσταθεροποιεί εύκολα???(Δείγμα πολύ rebound πίσω αφού είσαι σωστός με ελατήριο και ένα κάρο bump μπροστά), στην εθνική με πολλά το νιώθεις φλύαρο πίσω??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Σεπ 2009, 22:07:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

katse με μπερδεψες

εμπρος φαστ μπαμπ παραπεμπει σε κερμπ αρα εχω πολυ βγαζω

σλοου μπαμπ εγω νομιζω οτι ειμαι καλος γιατι δε γερνει μια το αμαξι και εχει καλη κατευθυντικοτητα αν και λιγο νευρικο.

εθνικη γενικα ειναι παρα πολυ νευρικο και νιωθεις οτι ειναι ασταθες σε συνεχομενες ανωμαλιες

αρα ισως θελω ενα κλικ κατω μπαμπ π.χ 10%
και 30% κατω το φαστ

πισω τωρα ειναι ντουβαρι και δε σε ενχολει καθολου και πουθενα. απλα δεν εχει τη γλυκα στο απολυτο ελεγχο που ειχαν τα πεζο σπορισια τα οποια φημιζονται για εξωπραγματικα νουμερα σε φαστ νομιζω ριμπαουντ (εχουμε και τετοιο?)

φρενα ειναι βραχος πισω ακομα και μεσα στη κ8....

εεε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Σεπ 2009, 23:05:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει αργη, γρηγορη απόσβεση συμπίεσης(fast,slow bump) και αντιστοιχα απόσβεση επαναφοράς(fast, slow rebound). Η αστάθεια και νευρικότητα στην εθνική είναι κατα κύριο λόγο στις πολύ μεγάλες τιμές επαναφοράς που έχεις, δεν προλαβάινει να διαβάσει γιατι έτσι είναι αργό, και κατα δεύτερο στη πολύ συμπίεση. Η πίστα έχει και το τίμημά της, θα έλεγα οτι πίο πολύ πηδάς από ανωμαλία σε ανωμαλία παρά διαβάζει.

Πάντως εγώ είμαι μαζί σου στο
Μπροστά
-10% slow bump
-30% fast bump
-10% Slow rebound
Πίσω
-10% slow bump
-10% slow rebound
-15% fast rebound
Πιστεύω δεν θα χάσεις την αμεσότητα και θα γίνει και πιο προβλέψιμο.
Αν ισχύει και αυτό που μου είχες πει για Κυρλακίτση και ελατήρια μεγάλες τιμές σε rebound χωρίς το σωστό ελατήριο είναι πολύ χειρότερες απο το να έχεις μικρότερες....

Για να καταλάβεις το Fast=ας πούμε λακούβες,κερμπ,σαμαράκια γενικώς κάτι που εκτίνει ή συμπιέζει ακαριαία το αμορτησέρ, ενώ slow=κυρίως οι δυνάμεις που ασκούντε όταν στρίβεις επιταχύνεις, φρενάρεις κτλ αργή κίνηση του αμορτησέρ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 12:00:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μιλησα με σπυρο το παιδι που μου τη φτιαχνει πανω σαλονικ

αυτος επιμενει οτι το αναποδο. εχουμε βαλει λιγο μπαμπ και τερματιζει η αναρτηση. για αυτο και βουταει φρενα.

για ασταθεια εθνικη ισως ειναι αυτο που λες γιατι και σπυρος δε του κολλαγε με μπαμπ τοσο. μου προτεινε να κανουμε μια μπαιπασ βαλβιδα για αυτο.

και πισω μου ειπε και αυτος μηπως πρεπει να μαλακωσουμε ριμπαουντ για να μη σηκωνεται τοσο ο κωλος.

γενικα θα τη δει στα χερια του για να θυμηθει ρυθμισεις και θα μου πει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 12:34:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οτι πει ο σπυρος ΙΣΧΥΕΙ..
Ο τυπος απλα το εχει....
Ειδικα μετα απο Κορινθο ετοιμαζομαι να του φτιαξω αφισα και να την βαλω πανω απο το κρεβατι μου...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Πάνος 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Pug 206 1,6 (16v) GTi - RC

Ένταξη: 12 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 2485
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 12:52:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι επιστημονικες αναλυσεις ειναι αυτες ρε... Shocked



Εγω δεν είμαι λογιστής , είμαι μπλοκακι .
Είμαι μπλοκάκι με καρμπόν,σε νομοσχέδια φασόν και σφραγιδάκι.

http://www.panoslahanas.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 12:56:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

to kalo ton bilstein

service me kato apo 200eyro αν δε πετυχει το ξανακανεις Laughing

μητσο λεω

fast bump +40%
slow bump +10%
slow rebound -20%

rear

fast rebound -20%
slow rebound -10%
bump idio
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 13:09:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για να δω αν κατλαλαβα καλά:

με +40% fast bump θα γίνει 40% πιο "σφικτο" (απ οτι ειναι τώρα) την ωρα της αποτομης συμπίεσης? δηλαδη θα "αργεί" να συμπιεστεί απότομα = σε σαμαράκι/κερμπ κλπ?

με το +10% slow bump θα γινει πιο σφικτό στην συμπίεση κατα την αλαγη πορείας?

και με το -20% στο slow rebound θα γίνει πιο λιγο πιο γρηγορο/μαλακό στην επαναφορά (=μετα την συμπίεση)?


μηπως τοσο σκληρό εμπρός στα κερμπ "πηδάει" πολυ (επειδη θα δυσκολευται να συμπιεστεί το αμορτισερ)?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 13:15:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με αυτο το 40% θα κανεις μεγαλη μαλ***α...
Θα το δεις...
Τα αλλα καλα ακουγονται...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 13:23:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

poyp gia 30% milagame
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 14:59:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε μπόζο μου είχες πεί οτι στα φρένα είσαι οκ......
Άμα τερματίζεις αλλάζει το θέμα, όπως σου είπα τα υπόλοιπα είδες οτι συμβαδίζω με Σπύρο απλά μπροστά θα έλεγα λίγο λιγότερο από 40% μου ακούγετε πολύ.

Κάντο δε γμτ είναι πιο φθηνό από να έπαιζες με λίγο πιό σκληρό ελατήριο μπροστά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 15:01:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DEN εχω αποσταθεροποιηση στα φρενα. απλα φωτο φαινεται να βουταει μουρη ....

το 40 το κοψαμε οκ θα το κανουμε 30 ειπαμε


ελατηρια να αλλαξω ειναι μεγαλη πικρ.α
φοραω τα πεζο σπορτ που ειναι 7αρια και γαμιουνται. δεν υαπρχει τετοια διασταση μονοκατι προφλεξ με 200ευρω Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 18:37:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ξεφευγουμε λιγο απο το τοπικ, αλλα τα πιατελα που εχεις δεν γινεται αν τα πας στον Τόλη (ή σε οποιον αλλο να στα μετατρεψει για να πάρουν 6άρι ελατηριο?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 18:53:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βαριεμαι Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 19:20:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κέρμπ εννοείς αυτά των Μεγάρων?



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2009, 22:51:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
βαριεμαι Laughing


ε τωρα τι να σου πω...

ελεος!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


@steve...
προς το παρόν για τα Μέγαρα λέμε
Σερρες δεν εχουμε φτάσει ακομη...
και ετσι οπως πάει με τις ρημαδοδουλειες μας χλωμο το κόβω γενικώς... Confused


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Σεπ 2009, 00:02:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άρα λοιπόν μιλάμε για αρχ΄%#ια κερμπ, όχι κερμπ με αρχ΄%#ια όπως αυτά στις Σέρρες.



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2164s (PHP: 90% - SQL: 10%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on