PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Service 10.000 χλμ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
chemist89 (Δημητρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 cc 1.6

Ένταξη: 16 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Porto Saloniko

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Ιούλ 2007, 21:05:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οσο αφορά το 206cc μου.
Εχω διαβάσει ολα τα threads αλλα δεν μπορω να συμπεράνω ποτε πρεπει να κάνω την πρωτη αλλαγη λαδιων.Το αμάξι το έχω καινουργιο απο το Νοεμβριο 06, εχω συμπληρωσει 18000 χλμ.Αν εχω καταλαβει καλα απο το βιβλιο service τα λαδια αλλαζονται γι απρωτη φορα στα 30000 χλμ.Μηπως κάνω λάθος;
Οποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nickzotos (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1400 (8V) ΧΤ 2001

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 824
Τόπος: ΝΙΚΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2007, 09:18:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημερα!

κανουμε στο 6μηνο ή σε 5.000 χλμ την επισκεψη εγγυησης.
μετα ή στον χρονο ή στα 20.000 χλμ το μικρο σερβις Α.
δηλαδη πρεπει να το κανεις ή στα 20.000 ή το Νοεμβριο. Cool








http://www.quad-atv.gr

Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
chemist89 (Δημητρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 cc 1.6

Ένταξη: 16 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Porto Saloniko

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2007, 19:56:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμαν σφιξαμε!
Τα 20000 χλμ θα πεσουν οπως φαινεται καμια 2-3 μερες πριν τις διακοπές.
Θα γινεται χαμος στη ΛΑΙΟΝ ΕΛΛΑΣ.
Σε ευχαριστω παντως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nickzotos (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1400 (8V) ΧΤ 2001

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 824
Τόπος: ΝΙΚΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2007, 22:33:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

chemist89 έγραψε:

Θα γινεται χαμος στη ΛΑΙΟΝ ΕΛΛΑΣ.



πιστεψε με.....γινεται....απο 10 αυγουστου κ μετα κλεινουν ραντεβου... Cool








http://www.quad-atv.gr

Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
StorM_GmA (Ευριπίδης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.6 (16v) Dynamique (2006)

Ένταξη: 21 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: Αθήνα - Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Αύγ 2007, 19:48:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Οσο αφορά το 206cc μου.
Εχω διαβάσει ολα τα threads αλλα δεν μπορω να συμπεράνω ποτε πρεπει να κάνω την πρωτη αλλαγη λαδιων.Το αμάξι το έχω καινουργιο απο το Νοεμβριο 06, εχω συμπληρωσει 18000 χλμ.Αν εχω καταλαβει καλα απο το βιβλιο service τα λαδια αλλαζονται γι απρωτη φορα στα 30000 χλμ.Μηπως κάνω λάθος;
Οποιος μπορεί ας βοηθήσει.


Shocked

εμένα όταν πήρα το αμάξι (αύγουστος 06) μου είπαν στο 6μηνο ή στα 10.000χλμ
γίνεται ο πρώτος έλεγχος...και τότε μου άλλαξαν λάδια...

είμαι σίγουρος οτι πρέπει να αλλάξεις λάδια...αποκλείεται να σου είπαν να τα
αλλάξεις στα 30.000χλμ...
έχεις κλείσει και 6 μήνες και 10.000χλμ...πάρε τηλ το συντομότερο να
κλείσεις ραντεβού! Και άμα δεν είσαι σίγουρος, πες τους
"πήρα το αμάξι Νοέμβριο 06 και έχω 18.000χλμ. Πρέπει να γίνει service?"


...sine Diabolo nullus Dominus...
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ERIC7 (Vasilis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.4 (16V) Trendy

Ένταξη: 27 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Μάρ 2008, 20:32:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
Έχω ένα peugeot 207 και πρόκειται να πάει για το πρώτο του service (1 χρόνος 10.500 χλμ) στην Lion Hellas. Θα μπορούσατε να μου πείτε πόσο κοστίζει και τι χρειάζεται να κοιτάξω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nickzotos (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1400 (8V) ΧΤ 2001

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 824
Τόπος: ΝΙΚΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Μάρ 2008, 20:43:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

περιπου στα 120 ευρω.. και να βγαλεις καρτα καυσαεριων








http://www.quad-atv.gr

Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
argiris_k (argiris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Gt

Ένταξη: 18 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 18:33:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδιά έχω ένα 207gt , πότε να το πάω για το πρώτο service?Από την αντιπροσωπεία μου είπαν στις 15000km αλλέ έχω την εντύπωση ότι το πρώτο service γίνετε στις 10000km.Τα λάδια δεν τα έχω αλλάξει απο τότε που το πήρα.Δεν είναι πολλά τα 15000Km?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Ιούν 2008, 21:19:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλα ρε παιδιά τελικά σε κάθε αντιπροσωπεία λένε ότι θέλουν! εμένα πάντως μου είπαν κάθε 10000 χμ να αλλάζω τα λάδια ( ή στο χρόνο) και κάθε 20000 χμ να κάνω σέρβις. όλα αυτά τα 2 πρώτα χρόνια που θα είσαι στην εγγύηση! μετά κάθε 10000 χμ θα το πηγαίνω να αλλάζω τα λάδια και θα του λέω να του κάνει έναν καλό έλεγχο ( για θέμα ασφάλειας) και ότι χρειάζεται θα το διορθώνω. όλα αυτά είναι χαζομάρες τις αντιπροσωπείας για να τα παίρνουν! όλες οι τιμές είναι πολύ ακριβές σε ότι πουλάνε! ένας φίλος είπε πιο πάνω ότι του είπαν στην αντιπροσωπεία να αλλάξει τα λάδια στα 30000 χμ! αν είναι δυνατόν ρε παιδιά! κανένα λάδι δεν αντέχει τόσα πολλά χλ! έλεως πια! ο κάθε άσχετος εκεί λέει και τη βλακεία του! κάθε 10000 χμ πρέπει να αλλάζονται τα λάδια! να ελέγχονται και τα υγρά του ψυγειου! ο κινητήρας δεν έχει καμάι άλλη ανάγκη! α και τα αντίστοιχα φίλτρε βέβαια! αν και για του αέρα και με ένα φύσημα ιδίως αν είσαι σ δρόμο με άσφαλτο είναι αρκετο.


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Ιούν 2008, 22:17:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ότι κάθε αντιπροσωπεία λέει ότι θέλει, είναι δεδομένο, απο εκεί και πέρα, η Peugeot έχει προβλέψει και σου αναφέρει στο manual που σου έδωσε κάθε πότε επιβάλλεται να αλλάζεις τα λάδια σου για να δουλεύει ο κινητήρας σου σωστά και αξιόπιστα, άλλωστε αυτοί σίγουρα θέλουν οι κινητήρες τους να αποδεικνύονται απροβλημάτιστοι, οπότε δεν θα πρότειναν κάτι που θα προκαλούσε το αντίθετο.
Αν κοιτάξεις στο manual, θα δεις οτι όντως προτείνεται αλλαγή λαδιών ανά 30000km και ανά 20000km για δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας, κ μη σου φαίνεται παράξενο, η τεχνολγία εξελίσεται κ μαζί μ'αυτήν, οι κινητήρες και τα longlife λιπαντικά. Τώρα αν εσύ, -όπως κ εγώ-, θέλεις να νιώθεις πιο ασφαλής για τον κινητήρα σου, κ να κοιμάσαι πιο ήσυχος, άλλαζε τα λάδια σου ανα 10000km, καλό θα του κάνεις, κακό όχι, αλλά επειδή το θες εσύ, και όχι επειδή το είπε η αντιπροσωπεία, δεν μπορεί να στο επιβάλλει, είναι στην κρίση σου.
Εγώ πάντως έκανα 1η αλλαγή λαδιών στα 5000km, θα κάνω αλλη μια στα 10000km κ μετά ανά 10000km. Service ανα 20000km.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Ιούν 2008, 22:48:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το βιβλιαράκι του σέρβις δεν σε κατατοπίζει 100%

όταν είχα το ξαρά το βιβλιαράκι του σέρβις είχε σελίδες με την κάθε αλλαγή λαδιού κ σέρβις μέχρι τα 200.000χιλιόμετρα(αν θυμάμαι καλά)
δεν μπορούσε να σου πει ο αντιπρόσωπος ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι όπως μου είπαν στην πεζό:πρώτη αλλαγή στις 3.000 χιλιόμετρα(καλά περίμενε κ έρχομαι)

το βιβλιαράκι έγραφε πρώτη πρώτος έλεγχος στα 2.500 χιλιόμετρα (περιλαμβάνει έλεγχος στάθμης υγρών κ συμπλήρωση αν χρειάζεται λάδια ,υγρά φρένων κλπ κλπ)
αλλαγή λαδιών 10.000 χιλιόμετρα 30.000,50.000,70.000 κλπ κλπ
σέρβις 20.000 ,40.000,60.000,80.000 κλπ καθώς κ τι περιλαμβάνει το κάθε σέρβις !
ο αντιπρόσωπος έβαζε την σφραγίδα στην κάθε σελίδα κ έγραφε τα χιλιόμετρα του οχήματος π.χ. αλλαγή λαδιών 10.000 χιλιομέτρων χιλιόμετρα 10.040 σφραγίδα αντιπροσωπείας κ έξτρα εργασίες αν χρειάστηκαν !


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούν 2008, 01:18:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Το ότι κάθε αντιπροσωπεία λέει ότι θέλει, είναι δεδομένο, απο εκεί και πέρα, η Peugeot έχει προβλέψει και σου αναφέρει στο manual που σου έδωσε κάθε πότε επιβάλλεται να αλλάζεις τα λάδια σου για να δουλεύει ο κινητήρας σου σωστά και αξιόπιστα, άλλωστε αυτοί σίγουρα θέλουν οι κινητήρες τους να αποδεικνύονται απροβλημάτιστοι, οπότε δεν θα πρότειναν κάτι που θα προκαλούσε το αντίθετο.
Αν κοιτάξεις στο manual, θα δεις οτι όντως προτείνεται αλλαγή λαδιών ανά 30000km και ανά 20000km για δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας, κ μη σου φαίνεται παράξενο, η τεχνολγία εξελίσεται κ μαζί μ'αυτήν, οι κινητήρες και τα longlife λιπαντικά. Τώρα αν εσύ, -όπως κ εγώ-, θέλεις να νιώθεις πιο ασφαλής για τον κινητήρα σου, κ να κοιμάσαι πιο ήσυχος, άλλαζε τα λάδια σου ανα 10000km, καλό θα του κάνεις, κακό όχι, αλλά επειδή το θες εσύ, και όχι επειδή το είπε η αντιπροσωπεία, δεν μπορεί να στο επιβάλλει, είναι στην κρίση σου.
Εγώ πάντως έκανα 1η αλλαγή λαδιών στα 5000km, θα κάνω αλλη μια στα 10000km κ μετά ανά 10000km. Service ανα 20000km.



σωστά τα λες φίλε απλά να σου θυμίσω ότι το βιβλίο του αμαξιού αναφέρει μόνο σέρβις κάθε 20000 ή 30000 χμ όπως πολύ σωστά λες! για τα λάδια δεν αναφέρει τίποτα! ανάλογα με το τί λάδι θα του βάλεις θα πρέπει και σε κάποιο χρονικό δια΄στημα να το αλλάζεις. εγώ από προσωπική εμπειρία ανέφερα ότι το λάδι καλό είναι να αλλάζεται κάθε 10000 χμ για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο( και να φανταστείς ότι και στο παλιό μου αμάξι έβαζα 100% συνθετικό αλλά και αυτό το άλλαζα κάθε 10000 χμ) το σέβις είναι μία άλλη υπόθεση. εγώ όπως σου είπα με κάθε αλλαγη λαδιών του λέω να κάνει και έναν έλεγχο στα πάντα. βέβαια και η δικιά σου λογική μου ακούγεται πολύ σωστή. κάθε 20000 χμ το κάνει σέρβις! δηλαδή σε κάθε 2 επισκέψεις για λάδια κάνεις και σέρβις! Δεκτό και μου φαίνεται εξίσου σωστό. και να κάνω και μία ακόμη παρατήρηση: με ενοχλεί που στην αντιπροσωπεία σου λένε σ΄ρβις στα 2000χμ ή στο χρόνο! γιατί ρε παιδιά να μπει χρονικός περιορισμός? απλά για να στα πάρουν και να είσαι οκ με την εγγύηση? δηλαδή άμα εγώ πάρω ένα αμάξι και το αφήσω στο γκαράζ( προστατευμένο από τον ήλιο και την υγρασία) και δεν το κινήσω για ένα χρόνο θα πρέπει να το πάω για σέρβις? τί λένε ρε ????? τόσα χρόνι που δεν υπήρχε το κόλπο της εγγύησης το πηγαίνανε πολλοί στο χρόνο το αμάξι για έλγχο? εγώ πάντως δεν το πήγαινα με βάση τη χρονική περίοδο και το αμάξι μου δε μου έβγαλε ποτέ απολύτως κανένα πρόβλημα! ( και το είχα στο δρόμο παρκαρισμένο)


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούν 2008, 08:07:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οφείλω να πω οτι δεν καθορίζεται στα πόσα χιλ. γίνεται η αλλαγή λαδιών, αλλά περιλαμβάνεται στις συστηματικές εργασίες του service, σύμφωνα με το manual...
Τώρα όσο για το service στον 1 χρόνο, δίκιο έχεις, αλλα κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί νομίζω ότι οτι τα λάδια δεν πρέπει να μένουν μέσα στον κινητήρα πάνω απο 1 χρόνο, έστω κ αν είναι σε ακινησία...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούν 2008, 11:42:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Οφείλω να πω οτι δεν καθορίζεται στα πόσα χιλ. γίνεται η αλλαγή λαδιών, αλλά περιλαμβάνεται στις συστηματικές εργασίες του service, σύμφωνα με το manual...
Τώρα όσο για το service στον 1 χρόνο, δίκιο έχεις, αλλα κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί νομίζω ότι οτι τα λάδια δεν πρέπει να μένουν μέσα στον κινητήρα πάνω απο 1 χρόνο, έστω κ αν είναι σε ακινησία...


εγώ απλά την προσωπική μου εκτίμηση λέω φίλε μάκη και στα περισσότερα συμφωνούμε! για τα λάδια μου είχαν πει ότι είναι καλό να αλλάζονται κάθε χρόνο γιατί αν περάσει ο χρόνος παίνουν κατι σαν λάσπη! όλα αυτά που λένε στα διάφορα συνεργεία τα ακούω προσεκτικά απλά δε μου φαίνονται όλα σωστά. πάντως από το προηγούμενο αμάξι που είχα και ξέρω σου λέω ότι κάθε 10000 χμ του άλλαζα τα λάδια χωρίς να κρατάω σημειωματάριο για τη χρονική διάρκεια και το αμάξι δούλευε ρολόι! κανένα απολύτως πρόβλημα. να σε ρωτήσω κάτι φίλε μάκη: θα αλλάξεις και βαλβιλίνες στα 10000 χμ? έχω ακούσει ότι γενικά τα πεζό θέλουν αλλαγή και στο κιβώτιο νωρίς νωρίς! εγώ δε σκοπεύω απλά για ενημέρωση ρωτάω να δω εσύ τι θα κάνεις!


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούν 2008, 12:08:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lem-x24 έγραψε:
makis106 έγραψε:
Οφείλω να πω οτι δεν καθορίζεται στα πόσα χιλ. γίνεται η αλλαγή λαδιών, αλλά περιλαμβάνεται στις συστηματικές εργασίες του service, σύμφωνα με το manual...
Τώρα όσο για το service στον 1 χρόνο, δίκιο έχεις, αλλα κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί νομίζω ότι οτι τα λάδια δεν πρέπει να μένουν μέσα στον κινητήρα πάνω απο 1 χρόνο, έστω κ αν είναι σε ακινησία...


εγώ απλά την προσωπική μου εκτίμηση λέω φίλε μάκη και στα περισσότερα συμφωνούμε! για τα λάδια μου είχαν πει ότι είναι καλό να αλλάζονται κάθε χρόνο γιατί αν περάσει ο χρόνος παίνουν κατι σαν λάσπη! όλα αυτά που λένε στα διάφορα συνεργεία τα ακούω προσεκτικά απλά δε μου φαίνονται όλα σωστά. πάντως από το προηγούμενο αμάξι που είχα και ξέρω σου λέω ότι κάθε 10000 χμ του άλλαζα τα λάδια χωρίς να κρατάω σημειωματάριο για τη χρονική διάρκεια και το αμάξι δούλευε ρολόι! κανένα απολύτως πρόβλημα. να σε ρωτήσω κάτι φίλε μάκη: θα αλλάξεις και βαλβιλίνες στα 10000 χμ? έχω ακούσει ότι γενικά τα πεζό θέλουν αλλαγή και στο κιβώτιο νωρίς νωρίς! εγώ δε σκοπεύω απλά για ενημέρωση ρωτάω να δω εσύ τι θα κάνεις!


Βασικά έχω ακούσει απο αρκετούς εδω μέσα ότι τις άλλαξαν νωρίς, στα 10000 πχ. Εγώ που έκανα την περασμένη εβδομάδα στη peugeot, την πρώτη αλλαγή λαδιών, στα 5000km, το συζητούσα με τον μηχανικό, με τον οποίο έχουμε καλή σχέση κ μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτούν οι βαλβολίνες τόσο νωρίς, άλλωστε αυτές μαυρίζουν μόνο όταν έχει πρόβλημα το σασμάν, ενώ συνήθως αλλάζονται κάθε 50000-60000km, το δε manual, δεν αναφέρει τίποτα για αλλαγή... Οπότε θα τις αφήσω...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούν 2008, 12:47:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ φίλε μάκη! εγώ την πέμπτη θα πάω για αλλαγή λαδιών στην πεζό! θα τον ρωτήσω και εγώ για τις βαλβολίνες και όπως μου πει θα πράξω. απλά όπως σε πολλούς άλλους εδώ μέσα και το δικό μου το σαζμάν κάποιες φορές(αραιά και που τώρα γιατί έχει αρχίσει και ανοίγουν οι ανοχές από τα γρανάζια) κάνει κάτι μικρο- γρατζουνίσματα! τώρα θα παω για πρώτη φορά στην πεζό από τη στιγμή που το αγόρασα και θα ρωτήσω! thanks φίλε! όποτε θες κάτι και μπορώ να σε βοηθήσω στείλε μου και προσωπικό μήνυμα! μετά την αλλαγή θα σε ενημερώσω για τα πεπραγμένα.


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούν 2008, 13:29:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλήθεια είναι οτι τα σασμάν μας είναι κάπως ευαίσθητα, για να μην πω προβληματικά! Ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα του αυτοκινήτου. Εγω μεχρι στιγμής βέβαια δεν έχω να του προσάψω κάτι, τα πάει μια χαρά, αλλά το φοβάμαι μελλοντικά κ ελπίζω οτι είναι να βγάλουν, να το βγάλουν πριν λήξει η εγγύηση!
Περιμένω νέα φίλε μου, στείλε κ εσύ pm για οτιδήποτε. Ευχαριστώ.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούν 2008, 13:51:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Η αλήθεια είναι οτι τα σασμάν μας είναι κάπως ευαίσθητα, για να μην πω προβληματικά! Ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα του αυτοκινήτου. Εγω μεχρι στιγμής βέβαια δεν έχω να του προσάψω κάτι, τα πάει μια χαρά, αλλά το φοβάμαι μελλοντικά κ ελπίζω οτι είναι να βγάλουν, να το βγάλουν πριν λήξει η εγγύηση!
Περιμένω νέα φίλε μου, στείλε κ εσύ pm για οτιδήποτε. Ευχαριστώ.


Γεια σου φίλε μάκη! σήμερα έκανα την πρώτη επίσκεψη στην πεζό. στα 10000 χμ μου άλλαξε τα λάδια( μου έβαλε τα shell 10W40-100% συνθετικό). του είπα και για τις βαλβολίνες και μου είπε ότι δεν είναι αναγκάιο να τις αλλάξω. Μου είπε ότι με την αλλαγή των βαλβολίνων το καλό είναι ότι θα ξεπλυθεί το σασμάν! πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίο. Να μην στα πολυλογώ πήρα την απόφαση και τις άλλαξα έτσι για να είμαι σίγουρος ότι θα φοράω αυτά που λέει η πεζό! μου έβαλε τις TOTAL 75W80! μου το κοίταξε όλο το αμάξι, δηλαδή έκανε ένα μίνι- σέρβις στην ουσία. Και να σημειώσω και το εξής: μου ξεκαθάρισαν στην αντιπροσωπεία( στο Βόλο) ότι κάθε 10000 χμ θα πρέπει να επισκέπτομαι το συνεργείο( ή στο χρόνο) Δεν ισχύουν αυτά τα διάφορα που λένε κατά τόπους, στα 10000 χμ αλλαγή λαδιών και στα 20000 χμ σέρβις. Κάθε 10000 χμ θα το πηγαίνω και το κοιτάνε παντού ( και εννοείται ότι γίνεται και αλλαγή λαδιού) πάντως το κιβώτιο το καταλαβαίνω ήδη από τα πρώτα χμ να είναι πιο άνετο στις αλλαγές. θα το δουλέψω αρκετά το σαβατοκύριακο το αμάξι και θα σου πω την συμπεριφορά του κιβωτίου. πάντως μια πρώτη εκτίμηση (καθαρά προσωπική μου άποψη) είναι καλό να γίνει αλλαγή στη βαλβολίνη! και βέβαια τις βαλβολίνες μετά θα τις αλλάξω στα 40000 με 50000 χμ! καλό σαβατοκύριακο εύχομαι σε όλους! και καλά μπάνια!


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούν 2008, 14:19:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

soy eβαλαν 10-40 σε 207????????? Shocked Shocked
τι αμαξι εχεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούν 2008, 16:59:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lem-x24 έγραψε:


Γεια σου φίλε μάκη! σήμερα έκανα την πρώτη επίσκεψη στην πεζό. στα 10000 χμ μου άλλαξε τα λάδια( μου έβαλε τα shell 10W40-100% συνθετικό). του είπα και για τις βαλβολίνες και μου είπε ότι δεν είναι αναγκάιο να τις αλλάξω. Μου είπε ότι με την αλλαγή των βαλβολίνων το καλό είναι ότι θα ξεπλυθεί το σασμάν! πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίο. Να μην στα πολυλογώ πήρα την απόφαση και τις άλλαξα έτσι για να είμαι σίγουρος ότι θα φοράω αυτά που λέει η πεζό! μου έβαλε τις TOTAL 75W80! μου το κοίταξε όλο το αμάξι, δηλαδή έκανε ένα μίνι- σέρβις στην ουσία. Και να σημειώσω και το εξής: μου ξεκαθάρισαν στην αντιπροσωπεία( στο Βόλο) ότι κάθε 10000 χμ θα πρέπει να επισκέπτομαι το συνεργείο( ή στο χρόνο) Δεν ισχύουν αυτά τα διάφορα που λένε κατά τόπους, στα 10000 χμ αλλαγή λαδιών και στα 20000 χμ σέρβις. Κάθε 10000 χμ θα το πηγαίνω και το κοιτάνε παντού ( και εννοείται ότι γίνεται και αλλαγή λαδιού) πάντως το κιβώτιο το καταλαβαίνω ήδη από τα πρώτα χμ να είναι πιο άνετο στις αλλαγές. θα το δουλέψω αρκετά το σαβατοκύριακο το αμάξι και θα σου πω την συμπεριφορά του κιβωτίου. πάντως μια πρώτη εκτίμηση (καθαρά προσωπική μου άποψη) είναι καλό να γίνει αλλαγή στη βαλβολίνη! και βέβαια τις βαλβολίνες μετά θα τις αλλάξω στα 40000 με 50000 χμ! καλό σαβατοκύριακο εύχομαι σε όλους! και καλά μπάνια!


Φίλε μου (δεν ξέρω κ το όνομά σου), δεν ήθελα να σε προβληματίσω, αλλά τα λάδια που σου έβαλε, δεν επιτρέπονται απο τον κατασκευαστή για αυτόν τον κινητήρα. Η σελίδα που βλέπεις απο κάτω, υπάρχει στον οδηγό συντήρησης του αυτοκινήτου σου. Δεν ξέρω με ποιά λογική τα βάζουν κ τι δικαιολογία μπορεί να σου πουν αν τους ρωτήσεις, αλλά εγώ κ πολλοί άλλοι πιστεύω, δεν θα τα έβαζαν.


Η αλλαγή στις βαλβολίνες σίγουρα του έκανε καλό, κ σκέφτομαι να κάνω κ εγώ μια στις 10000... αλλά για τα λάδια σου... Rolling eyes



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 5 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2867s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on