PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Service 10.000 χλμ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Ιούν 2009, 14:15:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sotos2004 έγραψε:
Καλημέρα παιδιά, πηγα την Δευτέρ αγια το service των 10000km. Ο λογαριασμός ήρθε πολύ ψηλά σύνολο 205€.

Η εργασία κόστισε 46.65€ (με έκπτωση 30%).

Αυτό όμως που με πείραξε είναι η τιμή των λαδιών η οποία ανέρχεται στα 93.95+19% ΦΠΑ = 112€!!!!! Κάτι άλλο που αξίζει προσοχή ίναι ότι μου χρέωσαν 5 λίτρα λάδι ενώ ο κινητήρας χωράει 4,25 λίτρα το μέγιστο μαζί με την αλλαγή του φίλτρου λαδιού. Το λάδι δλδ το χρεώνουν 18.79+19%=22.36 ΤΟ ΛΙΤΡΟ. Μα τι στο καλό από χρυσάφι είναι αυτό το λάδι???

Σημειώνω πως τα λάδια είναι(όπως αναγράφονται στην απόδειξη) CASTROL SLX PROFPOW 05W-30.

Τα υπόλοιπα ανταλλακτικα είναι :
Υγρό υαλ/ρων 500ml 1.86+ΦΠΑ
Φίλτρο A/C 207 14.99+ΦΠΑ
Φίλτρο Αέρος EP3/EP6 12.52+ΦΠΑ
Φίλτρο λαδιού 9.72+ΦΠΑ
Ροδέλα τάπας λαδιού 0.52+ΦΠΑ


Αυτά στο συνεργείο της αντιπροσωπείας της Peugeot στη Λάρισα.

Η τιμή του λαδιού δεν είναι υπερβολική?


Χάζευα λιγάκι στο forum και είδα τώρα αυτό το post. Γιατί service στα 10000 χλμ? Κάθε 20000 δεν λέει η peugeot? Εκτός και αν ο 1.4 έχει διαφορετικά service αυτό δεν το ξέρω...Εντάξει είπαμε να το προσέχουμε το αμάξι, αλλά όχι και να σκάμε 200αρες αχρείαστες... Μήπως έκλεισε χρόνο το αμάξι? Αυτό δεν το θυμάμαι, μήπως λέει 1 χρόνο ή 20000? Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mrkaza (Παναγιώτης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 24 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Ιούν 2009, 14:59:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αντιπροσωπεία λεει κάθε 20κ για να έχεις εγγύηση κτλ κτλ και την ενδιαφέρει τα 2 χρόνια ή 30κ km να μην σου βγάλει βλάβη αν μετά στα 40κ χαλάσει δεν της καίγετε καρφί .

Επίσης ολα εξαρτώνται απο το πως πας το αμάξι αν είσαι μόνιμα ταξίδια ή στην πόλη κτλ κτλ .

Οσο τα χιλιόμετρα ειναι ταξιδιάρικα χωρίς να το σκίζεις κτλ κτλ δεν έχεις θέμα , αν όμως είσαι μέσα στην πόλη και απο φανάρι σε φανάρι κανείς τον Sumacher ίσως να πρέπει να τα αλλάζεις και στα 5κ για να μη σου μείνει στο χέρι σύντομα .

Εγω καθως ναι μεν ειναι το 70 % ποταμι νεκρες ωρες αλλα που και που (οχι παντα) κανω το sumacher τα αλαζω καθε 10κ

Φιλικά Παναγιώτης .


PS αλλο αλαγη λαδιου φιλτρου και αλλο Service


Αν τα γράφω κάπως ακαταλαβίστικα συγνώμη αλα είμαι δυσλεκτικός και τα κάνω μαντάρα στον γραπτό λόγο Sad

Οχι I/C δεν αλάζω ακουτε ??


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mrkaza στις Πεμ 25 Ιούν 2009, 21:44:46, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gogoulos (George)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 78

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Ιούν 2009, 17:49:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα παιδια.εχω peugeot 207 1.4 95ps.15μηνες τωρα το εχω 11,500χλμ τιποτα δηλαδη.στα 5000χλμ αλλαξα λαδια και γενικα το κοιταξαν αν ολα ειναι οκ.απλα μια φορα το χρονο αν δεν πασ για σερβισ πρεπει να αλλαζεισ τα λαδια,ειδικα εγω που δεν το κινω συχνα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ilias207Rallye (Ilias)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


2009 Peugeot 207 Le mans

Ένταξη: 03 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 397
Τόπος: Θεσ/νικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Νοέ 2009, 17:29:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιασαμε τις 10.000χλμ και ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιων.
Κλασσικα, castrol edge 5w-30 και φιλτρο λαδιου. Wink
Εξακολουθει να μην εχει καψει σταγονα! Thumb right


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Απρ 2010, 13:33:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, μόλις γύρισα απο το σερβις στη ROYAL κερατσινίου. Λάδια ELF EXELIUM δικά μου 5 λίτρα. Τέτοιο λάδι δεν έχω ξαναδεί. Νερό κανονικό.

ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗ LION ΜΟΥ ΕΡΙΞΑΝ ΒΑΝ ΓΙΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΔΙΑ... MONO ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΕΕΙ(shell 5w30).

Το μαλλί πήγε 60 ευρώ(με έκπτωση 10% εργατικά και 5% ανταλλακτικά) εκ των οποίων τα 46 περίπου ηταν τα εργατικά και τα 14 τα ανταλλακτικά.

Οπότε σύνολο με 75 ευρώ τα λάδια 135 ευρώ. Not Bad ε;

Τα ανταλλακτικά ηταν ροδέλα τάπας λαδιού, φίλτρο και υγρά υαλοκαθαριστήρων. Του είπα αν γίνεται να μην αλλάξουμε φίλτρο A/C και δεν άλλαξε. Λάδια μου έβαλε 4.6λτ και τα υπόλοιπα τα πήρα πίσω.

Το μόνο κακό είναι πως δεν μου έβγαζε το φίλτρο αέρα να το φυσίξουμε έστω. Απ' ότι είπαν πάει μόνο για άλλαγμα και δεν τα φυσάνε. οκ np.
Επίσης δεν μπορούσαν/δεν ηθελαν να βάλουν χέρι να μου ισιώσουν τη μία μπούκα της εξάτμισης που έχει πάρει ελάχιστα και κοιτάει λίγο κάτω, απο πεζοδρόμιο.

Παρατηρήσεις, πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά, με άφησαν να παρευρίσκομαι στο χώρο να κοιτάω αν και παίζει να έγινε γιατί δεν είχαν κόσμο και ηταν πιο χαλαροί.

Στα του αμαξιου.... Δεν παίζει, θέλει να βγάλει ψυχοπαθή. Απο τους τριγμούς που κάνει συνήθως δεν έκανε ΟΥΤΕ ΕΝΑ για να καταλάβει και ο ηλεκτρολόγος τι ακριβώς λέω, αν και εκεί που είναι απ' ότι μου είπε, περνάνε όλες οι καλωδιώσεις απο τη BSI οπότε... χ3σ3 ψηλά και αγνάντευε...
Επίσης ένα σφάλμα ESP/ASR Faulty που μου είχε βγάλει αρκετό καιρό πρίν και το οποίο έσβησε μόνο του μια μέρα, δεν το εμφάνιζε καν στο διαγνωστικό της peugeot σαν ιστορικό. Το αμάξι ηταν με 0 σφάλματα...
Τσεκάραμε και θέμα χρονισμό, δεν μου έδειξε short term/long term αλλά κοίταξε την τάση των λ και έβγαζε το διαγνωστικό κάτι πλούσιο, φτωχό κλπ. Όλα οκ και απο εκεί. Update δεν ήθελε.
Επιπλέον, είχε μια μικρή διαρροή η αντλία του νερού την οποία θα την περάσουν εγγύηση και θέλει να τους το πάω μια μέρα γιατί είναι 3 ώρες δουλειά απ' ότι λένε.

Τέλος κουφάθηκα απο το γεγονός οτι τουλάχιστον στο δικό μου η εξάτμιση είναι μονοκόμματη!!!!! Δεν είναι σαν του στέλιου που έχει λαιμό με βίδες!!!! Πίσω απο το σπιράλ πάει ενιαία!!!!

Αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
power (Κώστας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT

Ένταξη: 03 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 455
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Απρ 2010, 13:51:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λάδια 4,6!!!!
Υποτίθεται πως παίρνει 4,2 αλλά μια φορά που έβαλα τόσο (4.2) είχε περάσει λίγο την ένδειξη για το ανώτερο σημείο λαδιού.
Για την αντλία εμένα την πέρασαν σε μιάμιση ώρα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Απρ 2010, 13:54:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

power έγραψε:
Λάδια 4,6!!!!
Υποτίθεται πως παίρνει 4,2 αλλά μια φορά που έβαλα τόσο είχε περάσει λίγο την ένδειξη για το ανώτερο σημείο λαδιού.
Για την αντλία εμένα την πέρασαν σε μιάμιση ώρα.


Τι να σου πώ. Πάντως μπροστά είμουν και είδα οτι είχε φτάσει στο ανώτερο σημείο. Δεν το είχε ξεπεράσει με τόσα. Και τη διαδικασία την έκανε μπροστά μου. Ίσως δεν είχες στραγγύξει καλά το μοτερ; Μήπως δεν είχες αλλάξει φίλτρο; Μήπως τα ELF έχουν ελάχιστα λιγότερο μέσα; Τι να πώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
power (Κώστας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT

Ένταξη: 03 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 455
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Απρ 2010, 14:36:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλλαγη εγινε μαζι με φιλτρο. Κανε και εναν ελεγχο μετα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Απρ 2010, 15:22:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

power έγραψε:
Η αλλαγη εγινε μαζι με φιλτρο. Κανε και εναν ελεγχο μετα.



Τελικά είχες δίκιο έχει ξεπεράσει την πάνω μπίλια κατα 3cm... Να βγάλω κάπως λάδια ή να περιμένω να κάψει κάτι; Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει θέμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
power (Κώστας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT

Ένταξη: 03 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 455
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Απρ 2010, 15:56:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να αφαιρέσεις λίγο…


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Απρ 2010, 13:50:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχθες εκανα αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου στη αντιπροσωπια στα Ιωαννινα μαζι και υγρο για το μπαρμπριζ συνολο 108 ευρω ολα μαζι
λαδι castrol edge 5w-30
και μου εκαναν εκπτωση στο λαδι 12%
απο 91 μου το αφησε 80 ευρω
παρεπιμτώντος μου φενετε καλυτερο απο τα shell που ειχα βαλει πριν
αυτα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 28 Ιούν 2012, 09:53:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας γράψω και εγώ...
Πριν μερικές μέρες service 3,5 ετών, αλλά το αυτοκίνητο με 10.500χιλιόμετρα. Embarassed

Λάδια+Βαλβολίνες δικά μου (ELF 78euro)

-------------------------------------

Φίλτρο λαδιού + ροδέλες
τυπικός έλεγχος (εντελώς τυπικός)
αλλαγή λαδιών + αλλαγή βαλβολίνης
κάρτα καυσαερίων
εργασία + σφίξιμο κάποιων βιδών/παξιμαδιών
μηδενισμός ένδειξης service Rolling eyes
Σύνολο : 75euro

--------------------------------------

Και εξτρά η "Σχάστρα" + τοποθέτηση ... 75euro
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιούλ 2012, 10:43:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Πριν μερικές μέρες service 3,5 ετών, αλλά το αυτοκίνητο με 10.500χιλιόμετρα. Embarassed
Stunned



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούλ 2012, 15:55:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Ας γράψω και εγώ...
Πριν μερικές μέρες service 3,5 ετών, αλλά το αυτοκίνητο με 10.500χιλιόμετρα. Embarassed

Λάδια+Βαλβολίνες δικά μου (ELF 78euro)

-------------------------------------

Φίλτρο λαδιού + ροδέλες
τυπικός έλεγχος (εντελώς τυπικός)
αλλαγή λαδιών + αλλαγή βαλβολίνης
κάρτα καυσαερίων
εργασία + σφίξιμο κάποιων βιδών/παξιμαδιών
μηδενισμός ένδειξης service Rolling eyes
Σύνολο : 75euro

--------------------------------------

Και εξτρά η "Σχάστρα" + τοποθέτηση ... 75euro

Σε εξουσιοδοτημένο πήγες Νίκο?
Γιατί είναι πολλά τα λεφτά.

Εγώ όπως σου είπα για αλλαγή λαδιών (4 λίτρα elf excellium nf 5-40) και φίλτρο έδωσα συνολικά ένα 60άρι, τα οποία δεν είναι και λίγα μιας και μου χρέωσαν το λάδι 11 ευρώ το λίτρο ενώ έξω το βρίσκεις γύρω στα 9.
Αλλά και πάλι είναι σχετικά καλά.

Μιλάμε πάντα για απλό συνεργείο, όχι εξουσιοδοτημένο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Σελίδα 7 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1278s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on