PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Service 10.000 χλμ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούν 2008, 00:45:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
lem-x24 έγραψε:


Γεια σου φίλε μάκη! σήμερα έκανα την πρώτη επίσκεψη στην πεζό. στα 10000 χμ μου άλλαξε τα λάδια( μου έβαλε τα shell 10W40-100% συνθετικό). του είπα και για τις βαλβολίνες και μου είπε ότι δεν είναι αναγκάιο να τις αλλάξω. Μου είπε ότι με την αλλαγή των βαλβολίνων το καλό είναι ότι θα ξεπλυθεί το σασμάν! πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίο. Να μην στα πολυλογώ πήρα την απόφαση και τις άλλαξα έτσι για να είμαι σίγουρος ότι θα φοράω αυτά που λέει η πεζό! μου έβαλε τις TOTAL 75W80! μου το κοίταξε όλο το αμάξι, δηλαδή έκανε ένα μίνι- σέρβις στην ουσία. Και να σημειώσω και το εξής: μου ξεκαθάρισαν στην αντιπροσωπεία( στο Βόλο) ότι κάθε 10000 χμ θα πρέπει να επισκέπτομαι το συνεργείο( ή στο χρόνο) Δεν ισχύουν αυτά τα διάφορα που λένε κατά τόπους, στα 10000 χμ αλλαγή λαδιών και στα 20000 χμ σέρβις. Κάθε 10000 χμ θα το πηγαίνω και το κοιτάνε παντού ( και εννοείται ότι γίνεται και αλλαγή λαδιού) πάντως το κιβώτιο το καταλαβαίνω ήδη από τα πρώτα χμ να είναι πιο άνετο στις αλλαγές. θα το δουλέψω αρκετά το σαβατοκύριακο το αμάξι και θα σου πω την συμπεριφορά του κιβωτίου. πάντως μια πρώτη εκτίμηση (καθαρά προσωπική μου άποψη) είναι καλό να γίνει αλλαγή στη βαλβολίνη! και βέβαια τις βαλβολίνες μετά θα τις αλλάξω στα 40000 με 50000 χμ! καλό σαβατοκύριακο εύχομαι σε όλους! και καλά μπάνια!


Φίλε μου (δεν ξέρω κ το όνομά σου), δεν ήθελα να σε προβληματίσω, αλλά τα λάδια που σου έβαλε, δεν επιτρέπονται απο τον κατασκευαστή για αυτόν τον κινητήρα. Η σελίδα που βλέπεις απο κάτω, υπάρχει στον οδηγό συντήρησης του αυτοκινήτου σου. Δεν ξέρω με ποιά λογική τα βάζουν κ τι δικαιολογία μπορεί να σου πουν αν τους ρωτήσεις, αλλά εγώ κ πολλοί άλλοι πιστεύω, δεν θα τα έβαζαν.


Η αλλαγή στις βαλβολίνες σίγουρα του έκανε καλό, κ σκέφτομαι να κάνω κ εγώ μια στις 10000... αλλά για τα λάδια σου... Rolling eyes


το 307 έχω παιδιά ταιριάζει για το αμάξι μου! χαλαρώστε! ταιριάζει απόλυτα στον κινητήρα μου! είμαι σε αυτή την γραμμή που γράφει άλλοι κινητήρες! (1400 κυβικά είναι το αμάξι) απλά το shell που έβαλε έγραφε επάνω full- synthetic!


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούν 2008, 00:46:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και τον ρώτησα αν πρέπει να φοράει 5-30 και μου είπε ότι το 5-30 το φοράνε οι νέοι κινητήρες όπως του 308 και του 207 του ραλί


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούν 2008, 01:15:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να συμπληρώσω παιδιά ότι το κοίταξα γιατί μου έκανε πολύ εντύπωση αυτά που γράψατε! εμένα ο κινητήρας μου είναι ο απλός ! 1400 cc και 90 άλογα! οπότε σύμφωνα με τον κατασκευαστή ταιριάζει απόλυτα το λάδι! είμαισ την τελευταία γραμμή και μπορώ να βάλω όλα τα λάδια εκτός από ορυκτέλαιο! οι κινητήρες THP και VTI πρέπει να φοράνε μόνα δύο είδη! για να δείτε το αμάξι και τον κινητήρα μπείτε εδώ! έχει όλα τα αμάξια της peugeot! καλό σαβατοκύριακο παιδιά και καλά μπάνια!


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούν 2008, 01:17:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lem-x24 έγραψε:
να συμπληρώσω παιδιά ότι το κοίταξα γιατί μου έκανε πολύ εντύπωση αυτά που γράψατε! εμένα ο κινητήρας μου είναι ο απλός ! 1400 cc και 90 άλογα! οπότε σύμφωνα με τον κατασκευαστή ταιριάζει απόλυτα το λάδι! είμαισ την τελευταία γραμμή και μπορώ να βάλω όλα τα λάδια εκτός από ορυκτέλαιο! οι κινητήρες THP και VTI πρέπει να φοράνε μόνα δύο είδη! για να δείτε το αμάξι και τον κινητήρα μπείτε εδώ! έχει όλα τα αμάξια της peugeot! καλό σαβατοκύριακο παιδιά και καλά μπάνια!

ξέχασα τη διεύθυνση: ορίστε: http://www.peugeot.gr/models/showroom/ διαλέξτε το αμάξι που έχετε και θα δείτε και τον τύπο του κινητήρα σας!


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούν 2008, 08:40:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οκ, νόμιζα ότι έχεις 207. Καλο Σ/Κ φίλε μου. Thumb Left



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
souftasuk (souft)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 03 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούλ 2008, 21:28:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια εχω ενα 307 cc με 12000 χλμ. Στα 6000 χμ του ειχαν κανει ελεγχο αλλα λαδια δεν αλλαξαν. Τωρα ρωτησα για αλλαγη και μου ειπαν οτι ο κατασκευαστης λεει να αλλαχτουν στα 20.000. τους ειπα οτι μου φαινεται παραλογο και μου ειπαν οτι τοσο ειναι εκτος και αν θελω να τα αλλαξω υπ'ευθυνη μου αν και δεν το συνιστουν ! Επισης λογω εγγυησης απαιτησαν αν τα αλλαξω να τα αλλαξω στην αντιπροσωπεια αλλιως ακυρωνεται. Η γνωμη σας για τα χλμ ? αυτο περι εγγυησης ισχυει? καλα το σερβις αλλα και τα λαδια υποχρεωτικα εκει? Αν μπορω να βαλω και μονος μου τι λαδια πρεπει να βαλω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 09:57:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="souftasuk"]Παιδια εχω ενα 307 cc με 12000 χλμ. Στα 6000 χμ του ειχαν κανει ελεγχο αλλα λαδια δεν αλλαξαν. Τωρα ρωτησα για αλλαγη και μου ειπαν οτι ο κατασκευαστης λεει να αλλαχτουν στα 20.000. τους ειπα οτι μου φαινεται παραλογο και μου ειπαν οτι τοσο ειναι εκτος και αν θελω να τα αλλαξω υπ'ευθυνη μου αν και δεν το συνιστουν ! Επισης λογω εγγυησης απαιτησαν αν τα αλλαξω να τα αλλαξω στην αντιπροσωπεια αλλιως ακυρωνεται. Η γνωμη σας για τα χλμ ? αυτο περι εγγυησης ισχυει? καλα το σερβις αλλα και τα λαδια υποχρεωτικα εκει? Αν μπορω να βαλω και μονος μου τι λαδια πρεπει να βαλω?[/quot

γεια σου φίλε! κάνε όπως σου είπαν στην αντιπροσωπεία! εμένα πάντως μου είπαν να πηγαίνω για σέρβις κάθε 10 000 χμ. σε κάθε επίσκεψη θα αλλάζουν οπωσδήποτε τα λάδια και το φίλτρο λαδιού. επιπλέον θα αλλάζουν ότι άλλο επιβάλλει ο τεχνικός έλεγχος από την εταιρία. όσον αφορα την εγγύηση σωστά σου είπαν. για να ισχύει η εγγύηση πρέπει (στα 2 χρόνια που ισχύει η εγγύηση) να το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία(για τα πάντα που αφορούν το αυτοκίνητο, μηχανικά και ηλεκτρικά εννοώ). μετά το πέρας της χρονικής περιόδου αυτής δεν πολυσυμφέρει να το πηγαίνεις στην πεζό. Εγώ έχω το 307 και φοράει λάδι 10W40.( από το βιβλιαράκι μπορείς να δεις ακριβώς τι λάδι μπορεί να δεχτεί ο κινητήρας σου) αν πάντως έχουμε τον ίδιο( που μάλλον ο ίδιος είναι) μπορείς να βάλεις και 5W30. Πάντως ρώτα ξανά για το πότε πρέπει να κάνεις αλλαγή λαδιών γιατί τα λάδια που χρησιμοποιούν στην πεζό δεν είναι πλήρως συνθετικά(τουλάχιστον το 10W40). είναι ημίσυνθετικά και καλό είναι να αλλάζονται κάθε 10 000 χμ γιατί δεν αντέχουν για παραπάνω χρήση. Υπάρχει σύγχηση πάντως σχετικά με την αλλαγή λαδιών και το σέρβις. Εμένα πάντως στην αντιπροσωπεία μου είπαν να πηγαίνω κάθε 10 000 χμ (ή στο χρόνο) και ησύχασε το κεφάλι μου. Ακριβώς το ίδιο θα κάνω και όταν φύγω από την εγγύηση. κάθε 10 000 χμ επίσκεψη στον δικό μου μάστορα. θα αλλάζω τα λάδια του και θα του λέω να του ρίχνει μια ματιά και ότι χρειάζεται θα το φτιάχνω. Ελπίζω να σε βοήθησα. Για οτιδήποτε άλλο ρώτα ελεύθερα.


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 11:56:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμάν πια αυτή η παραπληροφόρηση με τα συνεργεία και την εγγύηση. Rolling eyes

Αν χρησιμοποιείς ανταλλακτικά εντός των εργοστασιακών προδιαγραφών, δεν χρειάζεται να το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 12:29:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Αμάν πια αυτή η παραπληροφόρηση με τα συνεργεία και την εγγύηση. Rolling eyes

Αν χρησιμοποιείς ανταλλακτικά εντός των εργοστασιακών προδιαγραφών, δεν χρειάζεται να το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία.

Χρειάζεται όμως να το πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, για να ισχύει η εγγύηση



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 12:37:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι, αρκεί να πηγαίνεις σε νόμιμο συνεργείο (με την σχετική άδεια λειτουργίας δλδ), να κάνεις τις προβλεπόμενες συντηρήσεις και να χρησιμοποιείς ανταλλακτικά εντός των εργοστασιακών προδιαγραφών.
Δες εδώ: http://www.eoveam.gr/kanon.htm


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 12:42:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Όχι, αρκεί να πηγαίνεις σε νόμιμο συνεργείο (με την σχετική άδεια λειτουργίας δλδ), να κάνεις τις προβλεπόμενες συντηρήσεις και να χρησιμοποιείς ανταλλακτικά εντός των εργοστασιακών προδιαγραφών.
Δες εδώ: http://www.eoveam.gr/kanon.htm


ΕΝΙΑΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΒΙΟΤΕΧΝΩΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΩΝ

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ

Πήγαινε στην Peugeot και πες ότι δεν πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, έβαλα όμως γνήσια ανταλλακτικά και θέλω να συνεχίσω να είμαι στην εγγύηση.

Και πες μου μετά.






Δεν είναι μόνο το ανταλλακτικό, είναι και η τοποθέτηση. Οπότε επικαλούνται έλλειψη τεχνικής κατάρτησης του προσωπικού που ήταν στο συνεργείο που πήγες και το θέμα τελειώνει εκεί Smile



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 12:51:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτοί αγαπητέ μπορούν να επικαλεστούν και τον ανάδρομο Ερμή αν έχουν ορέξεις. Αν τους τρίψεις όμως την οδηγία στα μούτρα και πεις μερικές κουβέντες για ΙΝΚΑ όλα βαίνουν καλώς. Ο κανονισμός είναι σαφέστατος και δεν χωράνε παρερμηνείες. Τώρα αν θέλουν να μου πουν πως το ραδιο-cd που χάλασε δεν καλύπτεται επειδή άλλαξα λάδια και φίλτρο σε συνεργείο με αδειούχο μηχανικό και όχι σε εξουσιοδοτημένο, ας το πουν. Εκείνοι θα γίνουν ρεζίλι.
Προσωπικά αναγκάστηκα να κάνω το σέρβις των 30k σε αυτούς γιατί θα μου κάλυπταν μια ατέλεια βαφής στην εγγύηση όταν θα έμπαινε το αμάξι μέσα, αλλά στο service book υπήρχε σφραγίδα του δικού μου μηχανικού για τους ενδιάμεσους ελέγχους (+αλλαγή λαδιών) αλλά φυσικά δεν είπαν τίποτα. Όπως και όταν σε 207 φίλου που είχε κάνει σερβις των 20k στον δικό μου (με αποδείξεις για τα γνήσια ανταλλακτικά και την εργασία) χρειάστηκε να αλλαχτεί η mfd και κάτι ακόμα στην οροφή που δεν θυμάμαι δεν είπαν απολύτως τπτ.

Συμφωνώ πάντως πως υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να διαπληκτιστείς για την συγκεκριμένη υπόθεση στην ελλάδα.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 12:55:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Αυτοί αγαπητέ μπορούν να επικαλεστούν και τον ανάδρομο Ερμή αν έχουν ορέξεις. Αν τους τρίψεις όμως την οδηγία στα μούτρα και πεις μερικές κουβέντες για ΙΝΚΑ όλα βαίνουν καλώς. Ο κανονισμός είναι σαφέστατος και δεν χωράνε παρερμηνείες.

Αγαποτότερε, για να μην παπαρολογούμε, αν σου πούνε ότι ο τεχνικός που έκανε το service στο αυτοκίνητο σου ΔΕΝ έχει κάποια πιστοποίηση για παρακολούθηση σεμιναρίου περί 307, δείξε τους ότι οδηγία και ΙΝΚΑ θέλεις εσύ.

Τζάμπα κόπος.

drdino έγραψε:
Συμφωνώ πάντως πως υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να διαπληκτιστείς για την συγκεκριμένη υπόθεση στην ελλάδα.

Τέτοιες παπαρολογίες επίσης σιγά σιγά θα ήταν καλό να κόβονται διότι αν δεν πάτε παραέξω να δείτε σε τί υπερτερούμε και σε τί υστερούμε έναντι των άλλων, δεν θα μπορείτε να έχετε σαφή γνώμη.



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 13:07:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οποιοσδήποτε ισχυρισμός πρέπει να αποδειχτεί. Ακόμα και για τα σεμινάρια (αν και δεν είναι προαπαιτούμενο).

Ακόμα ένα "περιγραφικό" λινκ: http://www.modauto.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1172&Itemid=88888987

Τέσπα, εγώ δεν είμαι μηχανικός για να έχω συμφέρον από όλα αυτά, οπότε ας κάνει ό,τι γουστάρει ο καθένας. Αλλά πρέπει να είναι πλήρως ενημερωμένος για όποια απόφαση και αν πάρει.


Όσο για την τελευταία σου ατάκα, επειδή δεν ξέρεις τι εμπειρία έχω από το εξωτερικό, καλό θα ήταν να την κρατήσεις για τον εαυτό σου. Δεν έκανα γενική σύγκριση Ελλάδας με άλλες χώρες, μίλησα πάρα πολύ ειδικά. Στα δικαιώματα του καταναλωτή είμαστε πίσω.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 17:42:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από το κείμενο που παρέθεσες,
Παράθεση:
Οι αντιπροσωπείες ωστόσο λένε ότι σε περίπτωση που προκληθεί βλάβη στο αυτοκίνητο λόγω κακής συντήρησης, εσφαλμένης επισκευής, συντήρησης από μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή ή λόγω κακής τοποθέτησης, η εγγύηση δεν ισχύει για τη βλάβη αυτή. Αυτό ισχύει αλλά ο εκπρόσωπος του κατασκευαστή έχει την υποχρέωση να αποδείξει ότι η ζημιά προκλήθηκε από λάθος του συνεργείου.

Very happy



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 17:48:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mα ναι, δεν είπα ποτέ το αντίθετο, ότι δεν μπορούν δηλαδή να ισχυριστούν ό,τι θέλουν. Αλλά μέχρι να το αποδείξουν, υπάρχει αρκετός δρόμος.

Επίσης, το κομματάκι που παρέθεσες αναφέρεται σε συγκεκριμένη βλάβη που προκλήθηκε από τον μη εξουσιοδοτημένο. Το θεωρώ λογικό να μην καλυφτεί η συγκεκριμένη.

Εγώ ως τώρα αναφερόμουν σε βλάβη/ελάττωμα άσχετη με την τακτική συντήρηση στον διπλωματούχο.

Τέσπα, ας μην το ζαλίσουμε άλλο, το ξανασυζητάμε τον χειμώνα που θα δροσίσει. Laughing Very happy


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 17:54:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Από το κείμενο που παρέθεσες,
Παράθεση:
Οι αντιπροσωπείες ωστόσο λένε ότι σε περίπτωση που προκληθεί βλάβη στο αυτοκίνητο λόγω κακής συντήρησης, εσφαλμένης επισκευής, συντήρησης από μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή ή λόγω κακής τοποθέτησης, η εγγύηση δεν ισχύει για τη βλάβη αυτή. Αυτό ισχύει αλλά ο εκπρόσωπος του κατασκευαστή έχει την υποχρέωση να αποδείξει ότι η ζημιά προκλήθηκε από λάθος του συνεργείου.

Very happy


Καλά ρε μεγάλε έχεις την τάση να τη λες σε όλους? το παληκάρι είπε τη γνώμη του. ίσα ίσα που προσπαθεί να ενημερώσει για τα δικαιώματα που έχουμε αφού είμαστε πελάτες μιας εταιρίας με κύρος! τί άρχισες εσύ περί "παπαρολογιών"????? ας προσέχουμε λίγο πως μιλάμε! δε γνωριζόμαστε κιόλας!


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sotos2004 (Σωτήρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.4 95PS

Ένταξη: 03 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Φεβ 2009, 10:41:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα παιδιά, πηγα την Δευτέρ αγια το service των 10000km. Ο λογαριασμός ήρθε πολύ ψηλά σύνολο 205€.

Η εργασία κόστισε 46.65€ (με έκπτωση 30%).

Αυτό όμως που με πείραξε είναι η τιμή των λαδιών η οποία ανέρχεται στα 93.95+19% ΦΠΑ = 112€!!!!! Κάτι άλλο που αξίζει προσοχή ίναι ότι μου χρέωσαν 5 λίτρα λάδι ενώ ο κινητήρας χωράει 4,25 λίτρα το μέγιστο μαζί με την αλλαγή του φίλτρου λαδιού. Το λάδι δλδ το χρεώνουν 18.79+19%=22.36 ΤΟ ΛΙΤΡΟ. Μα τι στο καλό από χρυσάφι είναι αυτό το λάδι???

Σημειώνω πως τα λάδια είναι(όπως αναγράφονται στην απόδειξη) CASTROL SLX PROFPOW 05W-30.

Τα υπόλοιπα ανταλλακτικα είναι :
Υγρό υαλ/ρων 500ml 1.86+ΦΠΑ
Φίλτρο A/C 207 14.99+ΦΠΑ
Φίλτρο Αέρος EP3/EP6 12.52+ΦΠΑ
Φίλτρο λαδιού 9.72+ΦΠΑ
Ροδέλα τάπας λαδιού 0.52+ΦΠΑ


Αυτά στο συνεργείο της αντιπροσωπείας της Peugeot στη Λάρισα.

Η τιμή του λαδιού δεν είναι υπερβολική?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Φεβ 2009, 11:11:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πάνω κάτω τόσο περιπου τα χρεώνουν όλα τα 5-30 και 030 λάδια οι αντιπροσωπίες...

δεν υπάρχει λογική δυστυχώς...

υπάρχουν όμως αλλες λύσεις...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Φεβ 2009, 11:14:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sotos2004 έγραψε:
Καλημέρα παιδιά, πηγα την Δευτέρ αγια το service των 10000km. Ο λογαριασμός ήρθε πολύ ψηλά σύνολο 205€.

Η εργασία κόστισε 46.65€ (με έκπτωση 30%).

Αυτό όμως που με πείραξε είναι η τιμή των λαδιών η οποία ανέρχεται στα 93.95+19% ΦΠΑ = 112€!!!!! Κάτι άλλο που αξίζει προσοχή ίναι ότι μου χρέωσαν 5 λίτρα λάδι ενώ ο κινητήρας χωράει 4,25 λίτρα το μέγιστο μαζί με την αλλαγή του φίλτρου λαδιού. Το λάδι δλδ το χρεώνουν 18.79+19%=22.36 ΤΟ ΛΙΤΡΟ. Μα τι στο καλό από χρυσάφι είναι αυτό το λάδι???

Σημειώνω πως τα λάδια είναι(όπως αναγράφονται στην απόδειξη) CASTROL SLX PROFPOW 05W-30.

Τα υπόλοιπα ανταλλακτικα είναι :
Υγρό υαλ/ρων 500ml 1.86+ΦΠΑ
Φίλτρο A/C 207 14.99+ΦΠΑ
Φίλτρο Αέρος EP3/EP6 12.52+ΦΠΑ
Φίλτρο λαδιού 9.72+ΦΠΑ
Ροδέλα τάπας λαδιού 0.52+ΦΠΑ


Αυτά στο συνεργείο της αντιπροσωπείας της Peugeot στη Λάρισα.

Η τιμή του λαδιού δεν είναι υπερβολική?

Ναι η τιμή του λαδιού είναι υπερβολική.
Επίσης, αλλαγή φίλτρου A/C και αέρος στα 10.000κμ Question Question Question Rolling eyes



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 6 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2588s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on