PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

F1 - Made in Greece
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελληνικοί Αγώνες Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2007, 23:57:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν συζητάμε καθόλου άλλο πράγμα.

Εγώ θέλω να παραθέσω το πόσο αχόρταγος είναι ο κόσμος και πόσο παρτάκιας.

Αντί να πάει να γίνει μέτοχος και να βελτιώσει μια πίστα καρτ, και να έχει περισσότερες απολαβές, πάει και κάνει δική του επιχείρηση/πίστα.

Μετά όμως δεν του φτάνουν τα λεφτά, βάζει και μεγαλύτερα οχήματα μέσα πέρα από τα καρτ, ήτοι χωμάτινες φόρμουλες, αυτοκίνητα δρόμου, που πάνω από 2α δεν μπορείς να βάλεις μέσα εκεί...

Θέλουν να λανσάρουν αυτήν την μόδα μηχανοκίνητου αθλητισμού? Μαγκιά τους. Ας δούμε αν και κατά πόσο θα επιβιώσουν... Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 00:36:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tι να πεις εδω που βρεθηκαμε(Ελλαδα) καλα να παθουμε!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 03:16:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:

Αντί να πάει να γίνει μέτοχος και να βελτιώσει μια πίστα καρτ, και να έχει περισσότερες απολαβές, πάει και κάνει δική του επιχείρηση/πίστα.

Α, ναι έχεις δίκιο. Το είχες αναφέρει εξάλλου και την προηγούμενη φορά. Wink


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 05:07:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεσα αγορι μου.Και εγω μαζι σου ειμαι.
Απο 800 μετρα να ειναι η καθε πιστα αν τα βαλεις κατω γινονται 4 χιλιομετρα.
Αυτα δεν θα ηταν καλυτερα.
Θα μπορουσαν να κανουν και ενα μερος με 6-7 χωρους τους οποιους θα νοικιαζαν σε διαφορους μηχανικους-βελτιωτες ωστε να εχουν μεγαλυτερο κερδος.
Φανταστιτε να πηγαινα στο συνεργιο του μηχανικου μου που θα ηταν εντος πιστας.Θα εβγαινα θα εκανα την βολτα μου και μετα παλι μεσα για τυχον διορθωσεις.Χωρις τον κυνδινο απο αλλα αμαξια χωρις τιποτα.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 11:36:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Steve έγραψε:

Αντί να πάει να γίνει μέτοχος και να βελτιώσει μια πίστα καρτ, και να έχει περισσότερες απολαβές, πάει και κάνει δική του επιχείρηση/πίστα.

Α, ναι έχεις δίκιο. Το είχες αναφέρει εξάλλου και την προηγούμενη φορά. Wink


Το συγκεκριμένο ακριβώς δεν το είχα αναφέρει, το είχα αφήσει να υπονοηθεί στο μέσο της προηγούμενης σελίδας από αυτή που είμαστε τώρα, αναφέροντας τα "4 σημεία του ορίζοντα". Wink

Εν πάσει περιπτώσει, εδώ με τόσα χωράφια και τόσο κάμπο... και τα έξοδα κατασκευής της πίστας είναι ελάχιστα λόγω της εδαφολογικής διαμόρφωσης, και μπορεί να γίνει αρκετά μεγάλη πίστα...

Anyway, συζητήσεις επί συζητήσεων... Rolling eyes Sad



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 12:00:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
και τα έξοδα κατασκευής της πίστας είναι ελάχιστα λόγω της εδαφολογικής διαμόρφωσης,



Αν παρατηρήσεις στης ΕΟ στους προϋπολογισμούς κόστους, η ασφαλτόστρωση είναι πάνω από 3.000-4.000 ευρώ το τρέχον μέτρο....

Για απλή ΕΟ αυτό έτσι (ενταξει παίζουν και οι μίζες μέσα σε αυτά) φαντάσου ότι για πίστα θες παραπάνω....

Για βάλε 3.000 μέτρα το ελάχιστο μήκος μιας πίστας + τις εγκαταστάσεις (κτήρια, paddock, parking, δρόμοι πρόσβασης κλπ κλπ) για να δεις πόσο είναι περίπου ένας προϋπλογισμός. Επίσης μην ξεχάσεις και τα ποσά που χρειάζονται ως μίζες για να πάρεις άδειες κατασκευής, άδειες για τέλεση αγώνα κλπ κλπ κλπ.

Και βγάλε και ένα υπολογισμό απόσβεσης της επένδυσης να δεις γιατί σήμερα κανείς δεν επενδύει σε πίστα αν δεν έρθει μια F1...



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 12:01:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μία καλή και εφικτή κίνηση είναι οι κατά τόπους ενώσεις των αυτοκινητιστικών clubs να πιέσουν τους Νομάρχες για το πρόβλημα. Είναι μία αρχή που εμείς οι χομπίστες μπορούμε να την κάνουμε καθότι δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα παρά μόνο να κερδίσουμε (όταν πιάσεις πάτο μετά ακόμη κι αν μόνο κοιτάς προς τα πάνω καλό είναι).


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 12:18:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Steve έγραψε:
και τα έξοδα κατασκευής της πίστας είναι ελάχιστα λόγω της εδαφολογικής διαμόρφωσης,



Αν παρατηρήσεις στης ΕΟ στους προϋπολογισμούς κόστους, η ασφαλτόστρωση είναι πάνω από 3.000-4.000 ευρώ το τρέχον μέτρο....

Για απλή ΕΟ αυτό έτσι (ενταξει παίζουν και οι μίζες μέσα σε αυτά) φαντάσου ότι για πίστα θες παραπάνω....

Για βάλε 3.000 μέτρα το ελάχιστο μήκος μιας πίστας + τις εγκαταστάσεις (κτήρια, paddock, parking, δρόμοι πρόσβασης κλπ κλπ) για να δεις πόσο είναι περίπου ένας προϋπλογισμός. Επίσης μην ξεχάσεις και τα ποσά που χρειάζονται ως μίζες για να πάρεις άδειες κατασκευής, άδειες για τέλεση αγώνα κλπ κλπ κλπ.

Και βγάλε και ένα υπολογισμό απόσβεσης της επένδυσης να δεις γιατί σήμερα κανείς δεν επενδύει σε πίστα αν δεν έρθει μια F1...


Τώρα μάλλον θες να ανοίξουμε κουβέντα... Mr. Green

Η διαφορά μου με τον Αρούλη εδώ είναι ότι οι "δομικών έργων" είναι για οικοδομές κυρίως, ενώ εμείς οι "έργων υποδομής" είμαστε για όλα τα υπόλοιπα (υδρολογικά έργα, έργα οδοποιίας, τοπογραφία κλπ.) και όχι για οικοδομές Smile Κοινώς, μπορούμε να πούμε ότι για να θεωρηθεί κάποιος Πολιτικός Μηχανικός Ανώτερης Σχολής (ήτοι ΤΕΙ) πρέπει να έχει και τα 2 αυτά πτυχία.

Με 8 μαθήματα οδοποιίας, με 7 μαθήματα εδαφομηχανικής και κάτι άλλα ψιλά περι ασφαλτικών, και σχεδόν τελειωμένη την πρακτική εξάσκηση (3ς μήνες μείνανε) επέτρεψε μου να ξέρω καλύτερα πόσο κοστίζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το τρέχον μέτρο ασφαλτόστρωσης, είτε αυτό αφορά δημόσια έργα, είτε ιδιωτικά.

Στο περίπου, μπορώ να σου βγάλω μια μελέτη και ένα κόστος, όσον αφορά το κατασκευαστικό κομμάτι. Και μάλιστα με πραγματικές τιμές, από αυτές που έχουμε στην εταιρία που κάνω την πρακτική. Φυσικά, άλλη έκπτωση έχει η μια εταιρία στα δομικά υλικά, άλλη έκπτωση έχει κάποια άλλη εταιρία (οι λεγόμενες προσφορές που γίνονται στις κατασκευαστικές/τεχνικές εταιρίες).

Και ποτέ μην κοιτάς το "ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ" στις ταμπέλες των έργων, έτσι ώστε να το διαιρέσεις για να βγάλεις το κόστος ανά χιλιόμετρο Wink Στις δημοπρασίες, βγαίνουν και εκπτώσεις μέχρι και 40% (τόσο έχω δει τουλάχιστον), και πάλι υπάρχει κέρδος για τις εταιρίες. Οπότε παίρνεις μια ιδέα Wink

Μίζες/οικόπεδα/άδειες για τέλεση αγώνα, είναι καθαρά στο θέμα του ιδιοκτήτη. Εγώ σαν μελετητής/κατασκευαστής, περιορίζομαι μόνο στο κόστος το κατασκευαστικό Cool



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Steve στις Πεμ 15 Μάρ 2007, 12:19:54, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 12:18:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Μία καλή και εφικτή κίνηση είναι οι κατά τόπους ενώσεις των αυτοκινητιστικών clubs να πιέσουν τους Νομάρχες για το πρόβλημα. Είναι μία αρχή που εμείς οι χομπίστες μπορούμε να την κάνουμε καθότι δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα παρά μόνο να κερδίσουμε (όταν πιάσεις πάτο μετά ακόμη κι αν μόνο κοιτάς προς τα πάνω καλό είναι).


Μίλτο, όσο και να πιέζεις, σπυράκια δεν είναι ούτε θα βγάλουν τίποτα.

Η μόνη λύση είναι να τους κάνεις να γλυκαθούν. Αυτή την στιγμή το GTCC που διοργανώνουμε έχει γίνει μια μεγάλη δύναμη που εκμεταλεύται τις υπάρχουσες (?) πίστες. Οσο περνάει ο καιρός μεγαλώνει κι'άλλο. Αν ο κόσμος αγγαλιάσει ακόμα περισσότερο τέτοιες εκδηλώσεις (την Κυρίακή είχαμε πάνω από 2.500 κόσμο) τότε όλοι θα θέλουν να φιάξουν μια πίστα αφού θα είναι και μια καλή επένδυση.

Κακά τα ψέμματα... όσο ο κόσμος κατεβαίνει στα λιμανάκια και σε κάθε λιμανάκια, τότε πίστες δεν πρόκειται να γίνουν. Αμα αρχίσουμε να έχουμε περισσότερη παιδία ως TrackDayers τότε θα δεις ότι θα γίνουν θαύματα.

Αρα, ως Λέσχες, αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να εκπαιδεύσουμε ΣΩΣΤΑ τον κόσμο. Οχι να πιέζουμε σαν παιδάκια τους Νομάρχες...



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 12:24:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
[Στο περίπου, μπορώ να σου βγάλω μια μελέτη και ένα κόστος, όσον αφορά το κατασκευαστικό κομμάτι.


Για να σου φύγει η ιδέα, βγάλε ένα προϋπολογισμό για να καταλάβεις τα νούμερα της επένδυσης.

Φιάξε μια πίστα με βάση αυτά:
http://www.fia.com/sport/Regulations/circuitregs.html



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 13:33:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με βασει αυτα το κοστος ανεβαινει παρα πολυ.
Αλλα μην συγκρινετε την Εγνατια Οδο ή τα αλλα κομματια της Εθικης οδου με την κατασκευη μιας πιστας.Δεν εννοω πιστα F1 αλλα ουτε και πιστα του μπαρμπα μητσου της γειτονιας που θα βαζει τα μικρα να κανουν κυκλους με τα Kart.
Σε ολες τις ταμπελες που εχω δει κατα καιρους στον δρομο και αφορουν προυπολογισμους δρομων εχω παρατηρησει οτι καθε χιλιομετρο κοστιζει λιγο πολυ 1εκ ευρω.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα "Εργα μηκους 70 χιλιομετρων.Προυπολογισμος 90εκ ευρω",αλλο ενα "Εργα μηκους 100 χιλιμετρων.Προυπολογισμος 120εκ ευρω"
Οπως καταλαβαινετε η αναλογια ειναι αυτη πανω κατω.
Αλλα μεσα σε αυτα μπαινουν τα φωτα,η περιφραξη,τα μεροκαματα,η νυσιδα και παρα πολλα αλλα.
Πιστευω οτι αν καποιος ή καποιου διαθεσουν 500000 ευρω τοτε μπορει να κανουν κατι καλο.
Η πισσα για 4 χιλιομετρα πιστα θα κοστιζει με τα λεγομενα σου καπου 120χιλ ευρω με 160χιλ ευρω.
Γι'αυτο πρεπει να μαζευτουνε και 4-5 μεγαλα κεφαλαια.Ωστε το εργο να εχει επιτυχια.
Νομιζεις οτι δεν θα κανουν αποσβεση οταν ολα τα κλαμπ ψαχνουν πιστα για να βγαζουν τα γουστα τους?


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 13:44:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε Τάσο, GTCC χωρίς πίστες γίνεται; Για δοκίμασε να οργανώσεις στην Θεσσαλονίκη με μόνη πίστα των... Σερρών, και περίμενε να μαζέψεις τον κόσμο από τους δρόμους. Δε λέω θα πάει κόσμος και εμείς μαζί, αλλά αρκεί για να λύσει το πρόβλημα ή απλώς θα λύσει το πρόβλημα σε μερικούς από εμάς; Καλό και χρυσό το GTCC (και το γουστάρω με χίλια) αλλά χωρίς πίστες δεν μπορείς να διοργανώνεις τέτοιες ημι-αγωνιστικές εκδηλώσεις (για αμιγώς αγωνιστικές ας μην το συζητάμε καν). Για να μην αναφέρω άλλα μέρη της Ελλάδος διόλου ευκαταφρόνητα σε πληθυσμό (πχ Λάρισα-Βόλος ή η ευρύτερη Θράκη ή η Κρήτη κλπ). Ή θεωρείς ότι τα Μέγαρα είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα πίστας για τερατούπολη όπως η Αθήνα. Είσαι ευχαριστημένος από τις συμμετοχές όταν μιλάμε για πόλη σαν την Αθήνα; Έτσι μαζεύεις μερικούς από τους νέους, ίσως να μαζέψεις εσένα, μερικούς ακόμη, άντε και μένα, αρεκί όμως; Ξέρεις πόσοι ακόμη υπάρχουν που δεν έχουν πάρει κατεύθυνση; Και για πού; Για τα Μέγαρα; Για τις Σέρρες; Για τις πίστες καρτ στην Λάρισα και Θεσσαλονίκη;

Υπάρχει η λανθασμένη άποψη ότι αν δεν γεμίζουμε Μέγαρα και Σέρρες δεν υπάρχει λόγος για να γίνουν περαιτέρω πίστες... Η απόδειξη (όχι η υπόθεση) της παραπλανητικής αυτής άποψης είναι το... Αιγίνιο. Το γεμίζαμε και έκλεισε. Συνεχίζουμε να το γεμίζουμε αλλά δεν το ξέρει κανείς όμως. Έχει άραγε σκεφτεί κανείς πόσο σημαντικό είναι το κόστος ΚΑΙ για τους χομπίστες; Καθόμαστε μιλάμε για το κόστος κατασκευής πίστας... Μου φαίνεται ότι είναι απλώς μία ακούσια προεργασία για να δεχθούμε να μας σκίζουν στις Σέρρες-Μεγαρα προκειμένουν νακάνουμε 20 λεπτά βόλτα. Πληρώστε 35-50Ε για 20λεπτά φθείροντας την... άσφαλτο (ανάθεμα αν φθείρεται αυτή των Σερρών που μας έχει ξεσκίσει τα λάστιχα και την τσέπη - εννοείται ότι καλά κάνει που δεν φθείρεται και κρατάει καλά). Η πίστα κοστίζει ακριβά στην κατασκευή-συντήρηση... Ε ναι, με τέτοιες τιμές πάντα ακριβά θα κοστίζει στην συντήρηση-απόσβεση.

Πολύ καλό το GTCC για Αθήνα και μπράβο σε σένα και σε όσους το συνέλαβαν-διοργάνωσαν. Αλλά είστε 5 μύρια ρε γαμότο (ΠΕΝΤΕ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ - το πιάνεις το νούμερο;).
Χώρια που υπάρχει και η άλλη Ελλάδα, αλλά ποιός ασχολείται με αυτή τώρα... Εδώ η Αθήνα και δεν βλέπει το φως, παρά μόνο λίγες λάμψεις... Και από ό,τι φαίνεται τις ευχαριστιέται κιόλας. Πάλι καλά...

Αν δεν γίνουν πίστες σε όλη την Ελλάδα χαλάμε το σάλιο μας. Κι ας είναι σαν των Σερρών ή έστω σαν των Μεγάρων. Στο εν τω μεταξύ κάποιοι ελάχιστοι χωρίς οράματα βολεύονται από την όλη κατάσταση... και την θέλουν να μείνει έτσι... να μην χαλάμε και την συνταγή.

Υπάρχουν κάποιες μεγάλες κεφαλές του χώρου μας που θα χαλαστούν πολύ, πάρα πολύ, αν καταφέρουμε να οργανωθούμε-συσπειρωθούμε και βρούμε τον δρόμο για τις πόρτες των Νομαρχιών. Κι αν βγούμε και στους δρόμους... καμιά ειρηνική πορεία ρε παιδάκι μου... ε τότε θα πέσουν τα κεφάλια... αλλά αυτά είναι πολύ τραβηγμένα πράγματα για την Β.Αφρική που δεν το παραδέχεται και που το παίζει Ευρώπη. Και για να γίνουν θα πρέπει κάποιοι που θεωρούνται επικεφαλής, πρόεδροι, αρχηγοί κλπ να κατανοήσουν την κατάσταση και να μην απορροφηθούν και γίνουν τμήμα της, χωρίς όνειρα και κοινωφελείς στόχους (ταυτόχρονα - αν και αυτά κατάντησαν υποκειμενικές έννοιες... σαν την έννοια της Δημοκρατίας).

Η πίστα F1 μας μάρανε. Κι έλεγα... πού θα πάω να εκτονώσω τα οδηγικά μου ένστικτα σήμερα πάλι...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 16:58:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Steve έγραψε:
Στο περίπου, μπορώ να σου βγάλω μια μελέτη και ένα κόστος, όσον αφορά το κατασκευαστικό κομμάτι.


Για να σου φύγει η ιδέα, βγάλε ένα προϋπολογισμό για να καταλάβεις τα νούμερα της επένδυσης.

Φιάξε μια πίστα με βάση αυτά:
http://www.fia.com/sport/Regulations/circuitregs.html


Ποιος θα μου δώσει τα λεφτά για την μελέτη? Smile



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Steve στις Πεμ 15 Μάρ 2007, 17:16:04, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 17:10:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:


Ποιος θα μου δώσε τα λεφτά για την μελέτη? Smile


Θα την πουλήσεις στον Νομάρχη Θεσ/κης... Laughing Laughing Laughing



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 17:17:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΣΤ@ΝΔ@ΡΔ



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 18:09:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και τα λεφτα θα τα παρεις σε 36 ατοκες δοσεις μεχρι το 2100.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Μάρ 2007, 19:22:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Steve έγραψε:


Ποιος θα μου δώσε τα λεφτά για την μελέτη? Smile


Θα την πουλήσεις στον Νομάρχη Θεσ/κης... Laughing Laughing Laughing

Έχουν να πέσουν μίζες... Laughing Laughing Laughing


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 13:10:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμενα η αποψη μου ειναι πως και πιστα να αποκτησουμε, δεν θα αλλαξει πολυ η συμπεριφορα μας στους δρομους. Μπορει ισως να μειωθει το φαινομενο της "παρανομης" κοντρας αλλα η Ελληνικη καφρηλα θα συνεχισει να υπαρχει.
Παρτε παραδειγμα την Ιταλια η οποια εχει πολλες πιστες εδω και πολλα χρονια. Τα ιδια σουργελα μ'εμας ειναι γιατι κατα βαση ειμαστε ιδιος λαος (μια φατσα, μια ρατσα). Αντιθετα οι Γερμανοι και οι Αγγλοι ειναι εντελος διαφορετικος λαος και εχουν εντελος διαφορετικη συμπεριφορα παροτι εχουν την ιδια υποδομη με τους Ιταλους (δρομους πιστες κτλ.).
Ειναι καθαρα θεμα κυκολοφοριακης παιδειας (και οχι μονο...).


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 13:24:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα κρατησω την λεξη καφριλα.
Αυτη η λεξη ειναι που μας χαρακτηριζει.
Και το χειροτερο ειναι οτι δεν χρειαζεσε καμια αλλη λεξη για να περιγραψεις την εικονα που βλεπουμε καθε μερα στον δρομο.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Tzive (Λουκας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX 1800cc Kit-Car + 207rallye

Ένταξη: 10 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 647
Τόπος: on tracks

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Δεκ 2011, 19:58:00    Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιτελους πιστα F1 στην Ελλαδα. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

STELIOS έγραψε:
Αποσπασμα απο τα ΝΕΑ Online

ΠPAΣINΟ ΦΩΣ. ΓIA ΔHMIΟYPΓIA ΠIΣTAΣ ΦΟPMΟYΛA 1 TΟ APΓΟTEPΟ ΣE 6 XPΟNIA
Ο Ορχομενός γίνεται Mόντσα

ΚΩΣΤΑΣ ΝΤΕΛΕΖΟΣ

Το πράσινο φως για τη δημιουργία στην περιοχή του Ορχομενού Βοιωτίας της πρώτης αγωνιστικής πίστας αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας προδιαγραφών Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα έδωσε το Υπουργικό Συμβούλιο.

Με πρόσφατη απόφασή του, ενέκρινε ομόφωνα την κατασκευή ενός σύγχρονου αυτοκινητοδρομίου στην περιοχή της αποξηραμένης λίμνης Κωπαΐδας κοντά στον Ορχομενό, ανοίγοντας τον δρόμο στον μαγικό κόσμο της Φόρμουλα 1 να έχει τη δυνατότητα στο άμεσο μέλλον να έρθει και στη χώρα μας.
+2 και ακομα βλέπουμε...


Citroen AX 1,800cc
Fastest production car @ kartodromo 52.506

Megara Curcuit 1.07.642 και εχει ακομα ΠΟΛΥ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελληνικοί Αγώνες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 10 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3326s (PHP: 89% - SQL: 11%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on