PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Xenon
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 87, 88, 89  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Αύγ 2002, 22:07:21    Θέμα δημοσίευσης: Xenon Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς κάποια αυτοκίνητα με λευκά φώτα, κυρίως BMW, και όχι αυτά τα ελαφρός κίτρινα που έχει το 206 αλλά και η πλειοψηφία των αυτοκινήτων. Επειδή υποπτεύομαι ότι θα πρέπει να είναι ξεκούραστα και γενικός καλύτερα λέω να το ψάξω. Ξέρει κανείς τι τεχνολογίας φώτα είναι αυτά και αν μπορούν να μπουν απλά χωρίς μετατροπές στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου; Αξίζουν τα λεφτά τους; Γενικά έχετε γνώση για οποιαδήποτε βελτίωση στο φωτισμό του αυτοκινήτου; Όχι ότι είναι κακός, αλλά να τα φώτα το βράδυ ποτέ δεν είναι αρκετά.
Πάντως μία γρήγορη ματιά που έριξα στο http://www.osram.com/cgi-bin/werkstatt.pl δεν με δια-φώτισε και πολύ!!!!!! :D



206 reasons to live...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Slash (Ντάνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2001)

Ένταξη: 25 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 541
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Αύγ 2002, 22:55:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από όσο έχω διαβάσει υπάρχουν λαμπτήρες που σαφώς μπορούν να δώσουν μέχρι και 40% περισσότερη φωτεινότητα, και να κάνουν τη μεγάλη σκάλα να φαίνεται σαν αεροδρόμιο. Επίσης και για λαμπτήρες του stop οτι έχουν πιο γρήγορη απόκριση στα πατήματα του φρένου και έτσι μειώνεται ο χρόνος αναμμάτος του λαμπτήρα. Από θέμα κόστους πρέπει να είναι ελαφρώς πιο ακριβούς από τους εργοστασιακούς, ωστόσο κάποιος που το έχει ψάξει μπορεί να μας διαφωτίσει.
Πάντως αδιαμφισβήτητα το φως από τους προβολείς προσφέρει τρομερή βοήθεια στο βράδυ στο να βλέπεις όλο τον δρόμο από την δεξιά άκρη μέχρι και περισσότερο από την μέση. Ίσως είναι και πρωτοπορία της Peugeot να βάλει προβολείς στα ακριανά μέρη του προφυλακτήρα για να φωτίζει μεγαλύτερο μέρος του δρόμου,αντι κάτω από τα φώτα που βάζουν πολλοί.



I live my life a 1/4 mile at a time...for those 10 seconds or less...I'm free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Αύγ 2002, 16:55:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για ψαξε και εδω http://www.powerbulbs.com/


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Αύγ 2002, 04:50:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, όσοι με 1.1 ή 1.4 ή 1.6 8V παίρνετε και τοποθετείτε τα φανάρια από 1.6 16V ή 2.0. Αισθητή διαφορά...
Εάν δεν σας αρκεί, βάζετε λάμπες Xenon (που δεν είναι Xenon αλλά τέλος πάντων) με λίγα λεφτουδάκια (από κάτω από 30Ε έως και 100Ε, ό,τι πληρώνεις παίρνεις) και βγάζετε γαλάζιο (για τους άλλους) λευκό (για σας) καβλοφώς. Wink

Εάν θέλετε κανονικό Xenon φωτισμό ετοιμαστείτε να πληρώσετε τα μαλλιά σας (πάνω από 1000Ε)!!


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
PoLiThS (Νικόλας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Cabriolet 1.6 Full (2001)

Ένταξη: 15 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 841
Τόπος: Κατηχώρι Πορταριάς Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Αύγ 2002, 09:04:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Osram Osram Osram Osram Osram Osram Osram !!!!!!!!!!
alla poio montelo????????
loipon!
osoi exoune 206 me ta palia fanaria xreiazontai lampthres H4 kai exoume kai leme... me safws megalytero kostos (15-20 eyrw ekasth) pernete thn Osrma me ta xarakthristika "True Blue Light" pou sthn ousia einai leykes alla to point ths ypo8eshs einai oti exoun ay3hmenh apodosh konta sto 50%.
Miltellas: kai egw symfwnw me thn allagh fanwn (kapou 300 Eyra), anaferontas oti egw thn exw kanei edw kai 2+ xronia kai me koitousan tote san xazoi kai egw gelousa ponhra :fist: :fist:
PROSOXH omws se osous alla3oun kai baloun ta kainouria fanaria:
1on O diakopths twn fwtwn einai ftiagmenos gia na yposthrizei 1 lampa typou H4 thn stigmh pou to kainourio fanari foraei 2 lampes typou H7. Sthn texnologia H4 otan anabei h megalh skala svhnei h mesaia (emperioxontai kai oi 2 skales sthn idia lampa) enw sthn H7 exei 3exwristh lmpa mesaias kai megalhs skalas kai prepei otan anabei h megalh na menh anamenh kai h mesaia afou edw h megalh paizei symplhromatiko logo sthn mesaia (ousiastika milame gia 2 proboleis karfia ry8mismenous etsi wste na symphrwnoun thn mesaia skala kai na exoume mia pandaisia fwtos (kai edw xrhshmopoiw thn Osram H7 Tru Ble Light" kostos peripou 18 Eyra ekasth alla einai 4 opote pame peripou 70-75 EYrw gia lampthres). Sthn prokeimenh periptwsh omws gia na synergastei o diakopths tou montelou me to "palio" fanari me to "neo" fanari xreiazetai enas extra reles gia na krataei thn mesaia anamenh eidalws den 8a blepete me thn megalh monh ths ton mpousoula sas:P




Le Tavernier....

Η Κουλαρα Ποτε δεν πεθαίνει δεν την σκιάζει φοβέρα καμια.. μονο λίγο καιρο ξαποσταίνει και ξανα προς τα γκαζια τραβα τραβα τραβα και ξανα προς τα γκαζια τραβααααα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Slash (Ντάνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2001)

Ένταξη: 25 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 541
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2002, 00:37:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως εγώ που είχα ρωτήσει τον ηλεκτρολόγο της Peugeot για να βάλω τα καινούργια φανάρια μου το είχε αποκλείσει τελείως. Διαφορετικές ρυθμίσεις,πλεξούδες, και λοιπά σέα και μέα.



I live my life a 1/4 mile at a time...for those 10 seconds or less...I'm free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Larry69 (Λάζαρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 09 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 121
Τόπος: Αθήνα - Κορυδαλλός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2002, 06:31:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Slash τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο PoLiThS.Έχω το 1.1 το ΧΝ, δηλαδή το ποιό απλό απο όλη την σειρά και του έχω αλλάξει τα φανάρια με τα καινούργια.Τα μόνα σέα και μέα θα είναι το ρελέ.Ούτε θα χρειαστεί να κόψεις ή να ράψεις τίποτα γιατι οι αναμονές υπάρχουν για τις φίσες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Αύγ 2002, 21:44:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PoLiThS έγραψε:
Osram Osram Osram Osram Osram Osram Osram !!!!!!!!!!
alla poio montelo????????
loipon!
osoi exoune 206 me ta palia fanaria xreiazontai lampthres H4 kai exoume kai leme... me safws megalytero kostos (15-20 eyrw ekasth) pernete thn Osrma me ta xarakthristika "True Blue Light" pou sthn ousia einai leykes alla to point ths ypo8eshs einai oti exoun ay3hmenh apodosh konta sto 50%.
Miltellas: kai egw symfwnw me thn allagh fanwn (kapou 300 Eyra), anaferontas oti egw thn exw kanei edw kai 2+ xronia kai me koitousan tote san xazoi kai egw gelousa ponhra :fist: :fist:
PROSOXH omws se osous alla3oun kai baloun ta kainouria fanaria:
1on O diakopths twn fwtwn einai ftiagmenos gia na yposthrizei 1 lampa typou H4 thn stigmh pou to kainourio fanari foraei 2 lampes typou H7. Sthn texnologia H4 otan anabei h megalh skala svhnei h mesaia (emperioxontai kai oi 2 skales sthn idia lampa) enw sthn H7 exei 3exwristh lmpa mesaias kai megalhs skalas kai prepei otan anabei h megalh na menh anamenh kai h mesaia afou edw h megalh paizei symplhromatiko logo sthn mesaia (ousiastika milame gia 2 proboleis karfia ry8mismenous etsi wste na symphrwnoun thn mesaia skala kai na exoume mia pandaisia fwtos (kai edw xrhshmopoiw thn Osram H7 Tru Ble Light" kostos peripou 18 Eyra ekasth alla einai 4 opote pame peripou 70-75 EYrw gia lampthres). Sthn prokeimenh periptwsh omws gia na synergastei o diakopths tou montelou me to "palio" fanari me to "neo" fanari xreiazetai enas extra reles gia na krataei thn mesaia anamenh eidalws den 8a blepete me thn megalh monh ths ton mpousoula sas:P


Mitellas έγραψε:
Λοιπόν, όσοι με 1.1 ή 1.4 ή 1.6 8V παίρνετε και τοποθετείτε τα φανάρια από 1.6 16V ή 2.0. Αισθητή διαφορά...
Εάν δεν σας αρκεί, βάζετε λάμπες Xenon (που δεν είναι Xenon αλλά τέλος πάντων) με λίγα λεφτουδάκια (από κάτω από 30Ε έως και 100Ε, ό,τι πληρώνεις παίρνεις) και βγάζετε γαλάζιο (για τους άλλους) λευκό (για σας) καβλοφώς.


Χάθηκα. Παλαιά και νέα 1.4 και 1.6 8V ή 16V.... Confused Να το πω με δικά μου λόγια αν κατάλαβα καλά; Τα παλαιά με τις μονές λάμπες Η4 είναι τα μη διάφανα φώτα που φοράνε τα 1.1 και κάποια 1.4. Και τα νέα, με τις διπλές Η7 είναι αυτά με τα διάφανα περιβλήματα όπως στο quicksilver και στα XS (τόσο 1.4 όσο και 1.6 Confused



206 reasons to live...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Σεπ 2002, 00:44:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΕΣ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΥΣΣΑ!!!! ΡΕΛΕ ΑΛΛΙΩΣ.
ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΕΙΟ PEUGEOT.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Σεπ 2002, 16:05:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PoLiThS έγραψε:
Osram Osram Osram Osram Osram Osram Osram !!!!!!!!!!
alla poio montelo????????
loipon!
osoi exoune 206 me ta palia fanaria xreiazontai lampthres H4 kai exoume kai leme... me safws megalytero kostos (15-20 eyrw ekasth) pernete thn Osrma me ta xarakthristika "True Blue Light" pou sthn ousia einai leykes alla to point ths ypo8eshs einai oti exoun ay3hmenh apodosh konta sto 50%.
Miltellas: kai egw symfwnw me thn allagh fanwn (kapou 300 Eyra), anaferontas oti egw thn exw kanei edw kai 2+ xronia kai me koitousan tote san xazoi kai egw gelousa ponhra :fist: :fist:
PROSOXH omws se osous alla3oun kai baloun ta kainouria fanaria:
1on O diakopths twn fwtwn einai ftiagmenos gia na yposthrizei 1 lampa typou H4 thn stigmh pou to kainourio fanari foraei 2 lampes typou H7. Sthn texnologia H4 otan anabei h megalh skala svhnei h mesaia (emperioxontai kai oi 2 skales sthn idia lampa) enw sthn H7 exei 3exwristh lmpa mesaias kai megalhs skalas kai prepei otan anabei h megalh na menh anamenh kai h mesaia afou edw h megalh paizei symplhromatiko logo sthn mesaia (ousiastika milame gia 2 proboleis karfia ry8mismenous etsi wste na symphrwnoun thn mesaia skala kai na exoume mia pandaisia fwtos (kai edw xrhshmopoiw thn Osram H7 Tru Ble Light" kostos peripou 18 Eyra ekasth alla einai 4 opote pame peripou 70-75 EYrw gia lampthres). Sthn prokeimenh periptwsh omws gia na synergastei o diakopths tou montelou me to "palio" fanari me to "neo" fanari xreiazetai enas extra reles gia na krataei thn mesaia anamenh eidalws den 8a blepete me thn megalh monh ths ton mpousoula sas:P



παιδια, σημερα αποφασισα να αλλαξω τα φαναρια μου στο 1.4 με τα διαφανα απο μοντελα οπως 1.6.
στο συνεργειο που ρωτησα μου ειπαν πως οσα περιγραφει ο politis δεν ειναι σωστα.
μου ειπαν πως οι λαμπες τυπου Η7 εχουν δικους τους καθρεπτες και δεν συμπληρωνουν η μια την αλλη.
Ετσι η μεγαλη σκαλα οπως και η μεσαια αναβουν και σβηνουν χωριστα.
Οταν αναβει η μεγαλη σβηνει η μεσαια.
Μαλιστα επεμεναν σε αυτο.
Τελικα τι γινεται ρε παιδια;
φιλε Politis, αυτα που γραφεις τα γνωριζεις απο την εμπειρια σου, τα διαβασες καπου , στα ειπαν απο την Peugeot?
Δεν ξερω τι γινεται τελικα.
Οποιος ξερει κατι , ας βοηθησει ρε παιδια.
Να πληρωσουμε 100.000 δρχ και να μη βλεπουμε κιολας δε λεει.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Σεπ 2002, 16:57:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DIMIP έγραψε:

Ετσι η μεγαλη σκαλα οπως και η μεσαια αναβουν και σβηνουν χωριστα.
Οταν αναβει η μεγαλη σβηνει η μεσαια.


Αυτό το έχω ακούσει και από αλλού, αλλά δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Σεπ 2002, 21:57:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω το 14XS με τα διάφανα φώτα. Λοιπόν οι προβολείς ανάβουν ταυτόχρονα μικρή και μεγάλη σκάλα. Το έχω παρατηρήσει γιατί μου κίνησε την προσοχή ο PoLiThS.
Τώρα βέβαια δεν είδα κατάματα τα προβόλια, τα θέλω τα ματάκια μου, αλλά από το πλάι σου λέω ότι 99,9% ανάβουν και τα δύο. Αυτό το καταλαβαίνεις, αν το ξέρεις, και από το τρόπο που φωτίζουν, φωτίζουν όντως συμπληρωματικά, όπως πολύ όμορφα γράφει και ο PoLiThS.
Θα τα τσεκάρω και αύριο και θα σου πω 1000% Wink



206 reasons to live...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Σεπ 2002, 22:16:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://206tuning.free.fr/206tuning/francais/html/optique.htm
Δες εδω ,εχει και link για το ρελε
Νομιζω οτι σου λενε παπαριες.Τα δικα μας που ειναι Η4 σβηνει η μια σκαλα και αναβει η αλλη.Παρατηρησε το κανοντες μερικες εναλλαγες
Αντιθετα στα διαφανα αναβει η μια σκαλα συμπληρωματικα στην αλλη
Για αυτο χρειαζεται αλλο ρελεδακι για να παραμεινει η 1η σκαλα αναμμενη
οταν βαλεις την μεγαλη


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Larry69 (Λάζαρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 09 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 121
Τόπος: Αθήνα - Κορυδαλλός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 11:32:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.Έχω ξαναπεί ότι έχω αλλάξει τα φανάρια μου με τα διάφανα.Στα απλά φανάρια σβίνει η μεσαία λάμπα για να ανάψει η μεγάλη γιατι αλλιώς θα καιγόταν αφού είναι στο ίδιο κάτοπτρο.Στα διάφανα όταν ανάβεις την μεγάλη ΔΕΝ σβίνει η μεσαία 1000%.Εγώ δεν έχω βάλει ακόμα το ρελεδάκι(Θα μπεί βεβαια, αλλα ποτε...) και πράγματι τα φώτα συμπληρώνουν το ένα το άλλο.Οταν ανάβει η μεγάλη μόνο, άφήνει ένα κενο μπροστα στην μούρη του αμαξιού που αυτό καλύπτεται απο την μεσαία.

Τώρα αν σας λένε οτιδίποτε άλλο στο συνεργείο είναι Π@π@ριές και απλά σας το λένε γιατι βαριούνται να βάλουν ρελέ ή δεν ξέρουν την τύφλα τους
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 12:01:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΑΙΔΙΑ, ΤΟ ΤΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΣ Α!! ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥς (ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ) ΛΕΣ "ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ" , ΕΚΕΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΚΙ ΑΓΑΝΑΚΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ Η ΟΝΤΩς ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ THN TΥΦΛA TOYΣ.

SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ 206. ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑUTOMOTIVO ΣΤΗΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ, ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ. ΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΧΘΕΣ ΟΡΚΙΖΟΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΥΣΤΑΛΑ (ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ) ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕ ΠΩς ΤΑ ΔΙΑΦΑΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΨΟΓΑ ΧΩΡΙς ΡΕΛΕ ΚΑΙ ΜΑΛ. . ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΝ ΟΙ ΣΚΑΛΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥς, ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ.
ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ MULTIPLEXING ΘΑ ΑΝΑΒΕΙ Η ΚΑΘΕ ΛΑΜΠΑ ΧΩΡΙΣΤΑ.
ΣΤΑ 206 ΜΕ MULTIPLEXING ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΔΗΛ. ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΑΛΕΣ ΑΝΑΒΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΧΡΥΣΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΠΩς ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΣΠΑΝΙΑ , ΑΚΟΜΗ ΚΙΑΝ ΑΝΑΒΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΦΩΣ (ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ) ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ;
ΛΕΙΕ ΠΩς ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΕ.
ΤΟΤΕ ΡΕ ΓΑΜ$$$$Ε ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ " ΚΑΤΣΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ" .!!!
ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΩΜΟΥΝΑ ΚΙΑ ΘΑ ΣΕ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ .
ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.
ΣΥΝΕΧΙΖΩ, ΤΟ ΡΕΛΕΔΑΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ, ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΛΑΜΠΕΣ ΑΝΑΜΕΝΕΣ ΟΠΩς ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΤΕ.
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΤΕΝΤΕΣ - ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΛΕ - ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΤΟ ΒΑΖΩ (ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ) ΑΛΛΟΥ.

ΚΡΙΣΙΜΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ LARRY69 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΤΟ ΡΕΛΕ ΑΥΤΟ; Η ΤΟΤΕ ΤΑ ΔΙΑΦΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΩΣΤΑ; ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, ΣΤΗΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΤΟ ΦΩς Η ΟΧΙ OΠΩς ΛΕΕΙ Ο POLITHS;

SOS ΠΑΙΔΙΑ, ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ 1 Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 12:34:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pε Άρχοντα Nτίμη εγώ να το δεχτώ, ότι δεν το έχουν αυτό το ρελεδάκι. Aνθρώπινο είναι. Συμβαίνει.

ΔEN MΠOPOYN NA TO ΠAPAΓΓEIΛOYN KAI NA EPΘEI Question Question Question Question

Tου Sidobre-Pezomania-Miltella-Johnny το 206 που δεν έχει multiplex και έχει διάφανα φώτα, τι γίνεται; Aν χρειαστούν δεν θα μπορούν να το βρουν;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Larry69 (Λάζαρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 09 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 121
Τόπος: Αθήνα - Κορυδαλλός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 12:45:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimip δεν έχω βάλει ακόμα το ρελέ , αλλά πρέπει να το βάλω.Το φώς όταν ανάβουν και οι δύο λάμπες δεν συγκρίνεται.Καλό ειναι με την μεγάλη λάμπα αναμένη αλλα και με την μεσαία το αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 12:50:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και γιατί δεν βάζετε αντί για ρελέ λάμπες ίδιου τύπου αλλά με περισσότερα Watt?? Question Question Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 13:52:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορει multiplex να μην εχω αλλα ξερω οτι στο δικο μου μπορω να εχω και τις 2 σκαλες ταυτοχρονα αναμενες ΧΩΡΙΣ να καουν οπως προαναφερθηκε. Η λυση ειναι κρατωντας το μοχλακι στη μεση (που φυσικα δεν στεκεται μονο του καθως ειναι σε ενδιαμεση θεση) μεταξυ κανονικων και προβολεων. Τωρα αυτο πρακτικα τουλαχιστον σημαινει οτι ειναι εφικτο και αμα πατε σε εναν οποιοδηποτε ηλεκτρολογο προφανως θα μπορει να το κανει.Η λυση Vini (καινουριες λαμπες) πρεπει να ειναι εξίσου καλη και ακρως αποδοτικη (τιμη/αποδοση).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Larry69 (Λάζαρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 09 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 121
Τόπος: Αθήνα - Κορυδαλλός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 16:16:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως ξαναείπα οι δύο λάμπες(μεσαία μεγάλη) αλληλοκαλύπτονται.Δηλαδή εκεί που φωτίζει η μία δεν φωτίζει η άλλη.Εάν βάλω την μέγάλη σκάλα βλεπω μακριά και ψηλά αλλα με το να σβείνει η μεσαία δεν βλέπω μπροστά μου και περιφεριακά.Χρειάζονται και οι δύο αναμένες(Πολλές φορες καταφεύγω στο κόλπο του συνεχώς πατημένου διακόπτη σαν να κάνω συνιάλο για να είναι και οι δύο λαμπες αναμένες, αλλα αυτό δεν είναι λύση).
Ακόμα και λάμπες μεγαλύτερης ισχύος να τοποθετήσει κανείς δεν του εξασφαλίζει σωστή κατανομή του φωτός, αφού τα παραπάνω προβλήματα δεν θα εξαλειφθούν.
Στα απλά φανάρια η μεσαία λάμπα έχει πρόβλημα όχι όταν χρησιμοποίείς την μεγάλη για κάποιο συνιάλο(Οπου ο χρόνος που συνυπάρχουν είναι μικρός) αλλα για μόνιμη παράλληλη λειτουργία.Τότε θα είχε φόβο να καεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 87, 88, 89  Επόμενη
Σελίδα 1 από 89

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,259s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on