PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Σωληνάκια & Υγρά Φρένων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 17:36:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
εξηγηστε μου σας παρακαλώ τις διαφορες μεταξυ των dot4 και dot5
σε συμβατικη χρηση του αυτοκινητου ή εστω σε ζορικη (καμμια σοβαρη καταβαση / πιστα κλπ)

επίσης εχετε νοιωσει οτι καποια στιγμη εβρασαν τα υγρα σας "και δεν δουλευουν" (τα υγρα εννοω) = δεν φρεναρει το αμαξι / χανει σε αισθηση κλπ κλπ ... ΠΡΙΝ πρωτα βρασουν τα τακακια/δισκοι που χρησιμοποιείτε.

ευχαριστω

επίσης πειτε μου και κανα παραδειγμα δρομου οπου βιώσατε κατι τετοιο να παω να δοκιμασω και τα δικα μου φρενα


Μονο απο τον συμπλεκτη μπορεις να καταλαβεις οτι χανει αισθηση που χει κοινο δοχειο υγρων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 19:08:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και με την αλλαγη απο 4 σε 5 αυτο εξαλειφεται ή εστω μειώνεται?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 19:18:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ DOT 5. Είναι τρομερά υγροσκοπικά. Σαν το DOT 4 δεν έχει.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 20:14:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

iceage έγραψε:
ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ DOT 5. Είναι τρομερά υγροσκοπικά. Σαν το DOT 4 δεν έχει.



Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 22:10:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
και με την αλλαγη απο 4 σε 5 αυτο εξαλειφεται ή εστω μειώνεται?

Δεν εχω βαλει ποτε dot 5 αλλωστε εχουν μικρη διαφορα σε θερμοκρασιες απο τα dot4 ,εδω με τα rbf και παλι @@ διαφορες βλεπεις,σιγα μην δεις με τα αλλα.

Η λυση ηταν ΑP και τα σαπουνιασματα εξαφανιστηκαν
Οποτε εφοσον εχεις βαλει μια σουπερντουπερ δαγκανα γιατι να μην βαλεις και ενα αντοιστιχο υγρο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 23:50:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το θεμα ειναι αν χρειαζεται να βαλεις κατι περαν πχ του ΡΒΦ600...

μιας και αναφερθηκε πιο πανω το δοτ5... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Μάϊ 2013, 01:46:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
το θεμα ειναι αν χρειαζεται να βαλεις κατι περαν πχ του ΡΒΦ600...

μιας και αναφερθηκε πιο πανω το δοτ5... Wink

To dot 5.1 εννοείτε προφανώς.

Γιατί το dot 5 δεν είναι καν κατάλληλο για αμάξια με abs και είναι εντελώς διαφορετικό απ'το dot 4.
Η εξέλιξη του dot 4 είναι το dot 5.1, όχι το 5.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Μάϊ 2013, 01:49:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι ρε παιδακι μου αυτο... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
dope207 (Κυριάκος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 08 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 175
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Μάϊ 2013, 08:45:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
dope207 έγραψε:
Καλησπέρα

θα θέσω και εγώ το ερώτημα μου, μιας και δεν βρήκα κάτι σχετικό στο topic.

φοράω 6πίστονες δαγκάνες με σωληνάκια αεροπορικού τύπου (μπρος - πίσω) και εργοστασιακές δισκόπλακες (ακόμα) πίσω. τα υγρά που φοράω είναι τα dot4 (μάρκα δεν θυμάμαι)

Αξίζει να βάλω 5άρια? σε κουβέντες που είχα με ένα μηχανικό μου είπε ότι επιβάλλεται για τόσο μεγάλες δαγκάνες.... Confused



Aπο τα απλα 4αρια ειναι ενα κλικ πανω τα 5αρια ΑΛΛΑ κατι σε dot4 racing π.χ. motul rbf ειναι αλλου

http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/2636/rbf_660_factory_line_8472_%28gb%29_1_.pdf
thanks..... παραμένουμε στα 4άρια... εξάλλου δεν έχω καταλάβει ποτέ απώλεια από τα φρένα αλλά από την πρόσφυση, ας είναι καλά οι αθάνατοι ελληνικοί δρόμοι που ξεφτιλίζουν όλες τις εταιρίες ελαστικών


Η μάνα μου, μια ζωή με κράζει....
Παιδί μου, πιάνεις το τιμόνι και οδηγείς λες και πας στον πόλεμο… Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Μάϊ 2013, 08:47:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
ναι ρε παιδακι μου αυτο... Wink


5.1 σιλικονουχα(καπως ετσι μου τα λεγε ο μηχανικος) εβαζα στο αγωνιαρικο Μανθο αλλα τα αλλαζα πολυ συχνα.Απο οτι ειχα καταλαβει μαζευαν υγρασια καργα οσο καθονταν.

Αμα θες κατι παραπανω βαλε το RBF660 η το κορυφαιο castrol, ο καταφρακτος το ξερει, παντα σε dot 4. Φαντασου το RBF μονο στο ονομα ειναι 4αρι αφου ξεπερνα ακομα και 5.1 σε χαρακτηριστικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Μάϊ 2013, 10:04:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα 5 ή τα 5.1 δε θυμαμαι ποια εχουν τεραστιο προβλημα αν μπουν στο κυκλωμα που υπηρχαν παλια 4αρια γινεται καποια χημικη ενωση που προκαλει οξειδωση δε θυμαμαι τι και τρωει σωληνακια και κλπ μεταλλικα μερη.
πρεπει να ξεπλυνεις το κυκλωμα παρα πολυ καλα. αντε καντο αμα εισαι μαγκζας...
εχουν ξαναγραφτει χιλιαδες φορες αυτα για ψαξε πιο παλια μανθο.

τα μοτουλ εχουν τρομερο θεμα με την υγρασια. αντεχουν μεχρι 6 μηνες και 2 φορες πιστα. μετα μαζεουν καργα υγρασια και το πενταλ γινεται χειροτερο και απο μαμα φρενα.

τα ατε τα βαζω σημερα οποτε μες το μαιο που θα παω πιστα θα δω διαφορες...αλλα για 13ευρω το λιτρο σορυ ειναι τα μισα λεφτα απο μοτουλ
με σχεδιον ιδια αντοχη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Μάϊ 2013, 12:07:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω κουβεντα κανω για να βοηθησω τους προβληματισμους των λοιπων...

η νυφη το χει λυσει εγω και καιρο το κεφαλαιο φρενα με τα "AP-ferodo/mindex-rbf600-σωληνακια" . και - ... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Μάϊ 2013, 17:55:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:


τα μοτουλ εχουν τρομερο θεμα με την υγρασια. αντεχουν μεχρι 6 μηνες και 2 φορες πιστα. μετα μαζεουν καργα υγρασια και το πενταλ γινεται χειροτερο και απο μαμα φρενα.

Ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.

Ακομα το pdf που εστειλα πιο πανω λεει:
Avoid mixing with polyglycols based brake fluid.
Do not mix with silicone (DOT 5 silicone base) or mineral base fluids (LHM).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Μάϊ 2013, 12:32:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:


τα μοτουλ εχουν τρομερο θεμα με την υγρασια. αντεχουν μεχρι 6 μηνες και 2 φορες πιστα. μετα μαζεουν καργα υγρασια και το πενταλ γινεται χειροτερο και απο μαμα φρενα.



ισχύει όσο δεν πάει κάθε χρόνο τα αλλάζω μετά το 9μηνο απλά δεν υποφέρονται, δεν έχεις καθόλου αίσθηση και το πεντάλ αποκτά διαδρομή σαν να έχω τα μαμά σωληνάκια πάνω...

μάλλον με βλέπω να δοκιμάζω κάτι άλλο...τρία χρόνια τωρα έχω αλλάξει 4 φορές υγρά.... Mad

που να το έβαζα και πίστα τι θα γινότανε .... Evil Evil Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Μάϊ 2013, 20:10:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ακριβως... που να πηγαινες πιστα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Μάϊ 2013, 01:35:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οκ δεκτο -- αν κι εγω που ειμαι χοντροπετσος δεν εχω καταλαβει διαφορα στο περας του χρονου...

οποτε τι εισηγηστε να δοκιμασουμε?
αλλωστε το κοστος αγορας τους ειναι αστειο.... -- περισσοτερο ημανουρα με την αλλαγη/εξαερωση τους ειναι... Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Μάϊ 2013, 01:48:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο 207 διαφορα δεν βλεπεις σε μαμα φρενα σε διαδρομες κτλ. οπως δεν βλεπεις και διαφορα σε αισθηση απο απλο υγρο σε rbf.Η μαλλον μπορει να δεις διαφορα προς το χειροτερο ,αν δεν κανεις καλη εξαερωση Sad
Στο corolla τα χω 2 χρονια και ναι εκει βλεπω μια πτωση στην διαδρομη και εχει κανει μονο 7-8 χιλ χλμ το αμαξι σε ατο το διαστημα,αλλα δεν το λες χαλια και τα απλα στα 2 χρονια δεν ηταν καλυτερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Μάϊ 2013, 08:37:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...αρα δεν ειμαι μαλλον ο μονος "χοντροπετσος"... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


υ.γ. περιμένω ιδεες γι;α αλλαγη Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Μάϊ 2013, 09:00:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω με τα μοτουλ δεν εβελεπα ποτε διαφορα δρομο
αλλα μολις ξαναπηγαινα πιστα και αναβαν τα παντα....γιοκ


μανθο ασε να δουμε τα ατε πως ειναι και μιλαμε
αλλα με το μισο κοστος απο μοτουλ παρομοια αποδοση
και διπλασια αντοχη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Μάϊ 2013, 16:48:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
...αρα δεν ειμαι μαλλον ο μονος "χοντροπετσος"... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


υ.γ. περιμένω ιδεες γι;α αλλαγη Cool


Στο corolla στα 2 χρονια αλλαγης βλεπω παντως διαφορα οταν αλλαζω υγρα, στην διαδρομη του πενταλ,ασχετα απο το τι υγρα θα βαλω,στο 207 δεν υπαρχη αυτη η διαφορα,πως γινετε να ειμαι χοντροπετσος μονο στο 1? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 8 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3414s (PHP: 88% - SQL: 12%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on