PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Σωληνάκια & Υγρά Φρένων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Sinanai (Κωστής)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2006)

Ένταξη: 10 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 5637
Τόπος: Στις "Κάπα" των παλαιών Ε.Ο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:17:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαριάνα έγραψε:
...συμφωνώ!
Τί υγρά και τί σωληνάκια βάζουμε; Wink


Προσωπικά σωληνάκια Goodridge και υγρά Motul RBF600.


Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
φρένο, στραπάτσο, καραμπόλα
μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Μαριάνα (Mariana)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 GT ('08)

Ένταξη: 22 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:23:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατάλαβα!
Ευχαριστώ Κωστή Very happy


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Αύγ 2011, 18:13:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ταιριαζουν τελικά απο 206 τα σωλινάκια; γιατι νομίζω έχουν ελαφρώς διαφορετικό μήκος.


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Αύγ 2011, 18:30:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οχι δεν


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
oustampas (Στέφανος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 le mans (χωρίς αυτοκόλητα)

Ένταξη: 14 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Aνοιξη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Ιαν 2012, 22:32:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έφυγε τα παλιό ποστ μιας και λύθηκε η απορία, αφού είχε απαντηθεί αλλού. Υπάρχει κάποιος που έχει σωληνακιά HEL, ή αλλα σε 207 και τι εντυπωσεις έχει? Θέλω να αλλάξω υγρά και μαζί λέω να αλλάξω και σωληνάκια. Αξίζει να βάλω μόνο μπροστά μιας και εκεί φαντάζομαι αναπτύσσονται οι μεγάλες θερμοκρασίες, ή πρέπει και πίσω? Επίσης ξέρει κανείς πόσο υγρό θα χρειαστώ περίπου? Φτάνει ένα μπουκαλάκι των 500ml με καλή εξαέρωση? Λέω να βάλω rbf600.

Όποιος μπορεί βοήθεια γιατί έχει μπει το μπλοκέ και δεν κρατιέμαι!!!
HELP!!


"Στην πρωτη στροφή μπήκα τρένο..
Στη δεύτερη στροφή μπήκα πόρτες γιατί τσίμπησα το φρένο..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 15 Ιαν 2012, 23:41:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπρος/πισω φτιαχτα

2 μπουκαλακια τουλαχιστον για σωστη εξαερωση


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
oustampas (Στέφανος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 le mans (χωρίς αυτοκόλητα)

Ένταξη: 14 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Aνοιξη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιαν 2012, 13:12:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
μπρος/πισω φτιαχτα


Μάλλον αυτό θα κάνω, απλά επειδή αυτή τη στιγμή είμαι λίγο ανίκανος (ιατρικά προβλήματα) από άποψη χεριών και θα τα κάνω όλα σε συνεργείο, σκεφτόμουν ότι θα πρέπει να τα πάρω από το συνεργείο να πάω να τα φτιάξω και μετά να του τα πάω πίσω κι όλα αυτά χωρίς αμάξι, οπότε με βούλευε να τα πάρω από πριν.

Τελικά μάλλον βρήκα κάποιον τύπο δίπλα σε συνεργείο που τα φτιάχνει, οπότε θα τα βολέψω έτσι...


"Στην πρωτη στροφή μπήκα τρένο..
Στη δεύτερη στροφή μπήκα πόρτες γιατί τσίμπησα το φρένο..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιαν 2012, 13:24:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αρκει να εισαι σιγουρος οτι φτιαχνει καλα σωληνακια

ιδανικα να εχουν πλαστικη/λαστιχενια επενδυση απ εξω (να μην ειναι σκετα μεταλλικα)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
oustampas (Στέφανος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 le mans (χωρίς αυτοκόλητα)

Ένταξη: 14 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Aνοιξη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιαν 2012, 14:21:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote]ιδανικα να εχουν πλαστικη/λαστιχενια επενδυση απ εξω (να μην ειναι σκετα μεταλλικα)[/quote]

Αυτό για αισθητικούς λόγους εννοείς?
Δε νομίζω ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία στην ποιότητα των σωληνακίων αυτό....


"Στην πρωτη στροφή μπήκα τρένο..
Στη δεύτερη στροφή μπήκα πόρτες γιατί τσίμπησα το φρένο..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιαν 2012, 18:59:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ με Μάνθο αν και ακόμα μεγαλύτερη σημασία έχει το να έχουν διπλό μπλεντάζ (μεταλλικό πλέγμα). Η διάφανη ελαστική επένδυση είναι θετικό να υπάρχει γιατί προστατεύει το μπλεντάζ από φθορά σε περίπτωση επαφής με το λάστιχο/ζάντα καθώς και από τα χώματα που στο τέλος θα εισχωρήσουν στο εσωτερικό και θα φθείρουν το τεφλόν.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
oustampas (Στέφανος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 le mans (χωρίς αυτοκόλητα)

Ένταξη: 14 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Aνοιξη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιαν 2012, 19:30:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδιά, επειδή βλέπω ότι το χετε ψάξει, μήπως έχετε και τίποτα συγκεκριμένο να μου προτείνετε να μην ψάχνω αν είναι στα τυφλά. Αν και νομίζω σ αυτόν θα το κάνω που με βολεύει και είναι κοντά στο συνεργείο. Θα τον ρωτήσω και πως τα κάνει.


"Στην πρωτη στροφή μπήκα τρένο..
Στη δεύτερη στροφή μπήκα πόρτες γιατί τσίμπησα το φρένο..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Απρ 2013, 10:17:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

που θα βρω ΑΤΕ BLUE ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ/?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Απρ 2013, 10:21:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&category_id=135&product_id=2522&option=com_virtuemart&Itemid=1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Απρ 2013, 14:57:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν εχει Blue mono apla
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Απρ 2013, 17:01:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

υπαρχουν τελικα σωληνακια για 207 ? εχει αγορασει καποιος επωνυμα ?
δε βρισκω τπτ, και σε μερικα eshops που λενε οτι εχουν , οι κωδικοι αν τους ψαξει κανεις ειναι για 206.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Μάϊ 2013, 12:18:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mathanas έγραψε:
υπαρχουν τελικα σωληνακια για 207 ? εχει αγορασει καποιος επωνυμα ?
δε βρισκω τπτ, και σε μερικα eshops που λενε οτι εχουν , οι κωδικοι αν τους ψαξει κανεις ειναι για 206.....


Να απαντησω μονος μου λοιπον, οπως ειχε αναφερθει και σε αλλο θεμα παλιοτερα.. βρηκα HEL αψογα που κουμπωνουν κανονικα για 207 με εξωτερικη επενδυση και λαμακι για να βιδωσουν στο αμορτισερ
http://www.a-minadakis.gr/en/antallaktika-autokinitou/epikoinonia

ΑΠΛΑ ΑΨΟΓΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Μάϊ 2013, 13:48:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
που θα βρω ΑΤΕ BLUE ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ/?



¨Προμηθευτικη¨ στρατηγου καλλαρη 40 (210-8326316) ζητας τον Παντελη.

Καλο Πασχα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dope207 (Κυριάκος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 08 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 175
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 11:58:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα

θα θέσω και εγώ το ερώτημα μου, μιας και δεν βρήκα κάτι σχετικό στο topic.

φοράω 6πίστονες δαγκάνες με σωληνάκια αεροπορικού τύπου (μπρος - πίσω) και εργοστασιακές δισκόπλακες (ακόμα) πίσω. τα υγρά που φοράω είναι τα dot4 (μάρκα δεν θυμάμαι)

Αξίζει να βάλω 5άρια? σε κουβέντες που είχα με ένα μηχανικό μου είπε ότι επιβάλλεται για τόσο μεγάλες δαγκάνες.... Confused


Η μάνα μου, μια ζωή με κράζει....
Παιδί μου, πιάνεις το τιμόνι και οδηγείς λες και πας στον πόλεμο… Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 15:48:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dope207 έγραψε:
Καλησπέρα

θα θέσω και εγώ το ερώτημα μου, μιας και δεν βρήκα κάτι σχετικό στο topic.

φοράω 6πίστονες δαγκάνες με σωληνάκια αεροπορικού τύπου (μπρος - πίσω) και εργοστασιακές δισκόπλακες (ακόμα) πίσω. τα υγρά που φοράω είναι τα dot4 (μάρκα δεν θυμάμαι)

Αξίζει να βάλω 5άρια? σε κουβέντες που είχα με ένα μηχανικό μου είπε ότι επιβάλλεται για τόσο μεγάλες δαγκάνες.... Confused



Aπο τα απλα 4αρια ειναι ενα κλικ πανω τα 5αρια ΑΛΛΑ κατι σε dot4 racing π.χ. motul rbf ειναι αλλου

http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/2636/rbf_660_factory_line_8472_%28gb%29_1_.pdf
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 16:45:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εξηγηστε μου σας παρακαλώ τις διαφορες μεταξυ των dot4 και dot5
σε συμβατικη χρηση του αυτοκινητου ή εστω σε ζορικη (καμμια σοβαρη καταβαση / πιστα κλπ)

επίσης εχετε νοιωσει οτι καποια στιγμη εβρασαν τα υγρα σας "και δεν δουλευουν" (τα υγρα εννοω) = δεν φρεναρει το αμαξι / χανει σε αισθηση κλπ κλπ ... ΠΡΙΝ πρωτα βρασουν τα τακακια/δισκοι που χρησιμοποιείτε.

ευχαριστω

επίσης πειτε μου και κανα παραδειγμα δρομου οπου βιώσατε κατι τετοιο να παω να δοκιμασω και τα δικα μου φρενα


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 7 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3988s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on