PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Σωληνάκια & Υγρά Φρένων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ypovoleas (manos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 207 GT

Ένταξη: 26 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 231
Τόπος: thesaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Οκτ 2009, 19:38:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λευτερη απο 80 μεχρι 100 ευρω τα εχω βρει.για τα δικα μας δεν βγαζουν ομως.αλλα αν ταιριαζουν απο 206 που βρηκα σωληνακια τοτε λεω να τα παρω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xalkiadakhs 207gt (xristoforos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 26 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 645

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Οκτ 2009, 17:29:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ypovoleas έγραψε:
λευτερη απο 80 μεχρι 100 ευρω τα εχω βρει.για τα δικα μας δεν βγαζουν ομως.αλλα αν ταιριαζουν απο 206 που βρηκα σωληνακια τοτε λεω να τα παρω.


πως θα μαθουμε εαν ταιριαζουν?ενδιαφερομαι και εγω αμεσα μιας και οδηγησα αυτοκινητο με σωληνακια και ειναι τρελη η διαφορα.... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Οκτ 2009, 19:13:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά σε μαμά δαγκάνα 206 και 207 πρέπει να ταιριάζει το ίδιο σωληνάκι.
Άλλωστε ο κωδικός για 207 ειναι -> 4806 G1 και για 206 -> 4806 C1.
Βέβαια αν στο 207 βάλεις κάτι σαν το δικό μου πρέπει να καταφύγεις σε πιο μακρύ και σίγουρα το μαμά μαρκούτσι το ξεχνάς !

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ypovoleas (manos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 207 GT

Ένταξη: 26 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 231
Τόπος: thesaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Οκτ 2009, 20:31:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ξερει κανενα παιδι να μας πει σιγουρα?νομιζω οτι το 207gt φοραει τα ιδια φρενα με το 206 2.0 (283)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Οκτ 2009, 23:16:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια, σωληνακια δλδ μαρκουτρσια μπορειτε να κανετε και φτιαχτα!
Για περισσοτερες πληροφοριες στο μαγαζι με ανταλλακτικα φορτηγων και εκσκαφεων, της γειτονιας σας! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ypovoleas (manos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 207 GT

Ένταξη: 26 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 231
Τόπος: thesaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Οκτ 2009, 23:35:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω δεν εμπιστευομαι την ζωη μου στον κυρ μητσο της γειτονιας......επειδη ζουμε ελλαδα και μιλαμε για φρενα,προτιμω κατι επωνημο και σιγουρο....αν λεγαμε για εξατμηση,δεν ειχα προβλημα να δοκιμασω και την μπαρμπασταθης edition exhaust.μπορει η ποιοτητα απο τα φτιαχτα να ειναι το ιδιο καλη η καλυτερη,εγω αυτο το ρισκο δεν το περνω και ας εχουν κανει φτιαχτα σωληνακια αρκετοι για το αμαξι τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Νοέ 2009, 01:33:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eχεις δει σωληνακι αεροπορικου τυπου φτιαχτο?
Εγω εχω δει και ειναι "αλλου" σε σχεση με τα ψευτοεπωνυμα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xalkiadakhs 207gt (xristoforos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 26 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 645

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Νοέ 2009, 03:11:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fynos έγραψε:
Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά σε μαμά δαγκάνα 206 και 207 πρέπει να ταιριάζει το ίδιο σωληνάκι.
Άλλωστε ο κωδικός για 207 ειναι -> 4806 G1 και για 206 -> 4806 C1.
Βέβαια αν στο 207 βάλεις κάτι σαν το δικό μου πρέπει να καταφύγεις σε πιο μακρύ και σίγουρα το μαμά μαρκούτσι το ξεχνάς !

. Ελα ρε γιαννη..για πες μας..τα εχεις αλλαξει;σετ μαρκουτσι με σωληνακι δεν παει;η κανουμε καποιο λαθος;θα μας εξηγησεις;τα φωτα σου για αλλη μια φορα Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Νοέ 2009, 09:55:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι η διαφορά στους δύο κωδικούς είναι το διαφορετικό πιάσιμο πάνω στην μπότα της ανάρτησης . . . . σε γενικές γραμμές είναι τα ίδια !

Τώρα σχετικά με τα φτιαχτά σωληνάκια, ασφαλώς και μπορεί να γίνει κάποιο λάθος ΑΛΛΑ μόνο αν το παρακάνεις και το στραβώσεις το σπείρωμα στην τοποθέτηση.
Αν βάλεις τις σωστές ροπές για να το σφίξεις δεν έχεις πρόβλημα και σίγουρα είναι μία χαρά ποιοτικά και αποδίδουν τα μέγιστα !
Τώρα μην παρεξηγείτε και αυτούς που μπορεί να φοβούνται . . . είναι απολύτως λογικό !

Σε γενικές γραμμές μπορείτε ναι παίξετε και με τα υγρά μιας και αλλάζετε σωληνάκια Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
xalkiadakhs 207gt (xristoforos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 26 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 645

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Νοέ 2009, 13:03:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fynos έγραψε:
Ναι η διαφορά στους δύο κωδικούς είναι το διαφορετικό πιάσιμο πάνω στην μπότα της ανάρτησης . . . . σε γενικές γραμμές είναι τα ίδια !


σωστος...οποτε μπορουμε να παραγγειλουμε σωληνακια ετοιμα με τα ακρα τους ετσι (""μαρκουτσια"") και ενα παραδειγμα ειναι αυτο
http://www.streetandcircuit-shop.biz/goodridge-brake-hoses-peugeot-206--all-models--stainless-steel-fittings-51780-p.asp


fynos έγραψε:
Τώρα μην παρεξηγείτε και αυτούς που μπορεί να φοβούνται . . . είναι απολύτως λογικό !


πολυ σωστος...οποιος δεν θελει να κανει πειραματα και να μπαινει και σε διαδικασιες φοβαται Wink Wink Wink


fynos έγραψε:
Σε γενικές γραμμές μπορείτε ναι παίξετε και με τα υγρά μιας και αλλάζετε σωληνάκια Wink


και μιας και το συζηταμε μια καλη εταιρεια υγρων φρενων...για φρενα με "σωληνακια" πλεον ειναι ποια?εσεις που εχετε παιξει ηδη με αυτα....
Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Νοέ 2009, 13:11:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να υπενθυμίσω ότι το 207 για πίσω δεν χρειάζεται σωληνάκια αεροπορικού τύπου, μίας και έχει από μαμά !

Ναι για υγρά έχω και έχουν δοκιμάσει τα Motul RBF 600 DOT 5 στα οποία είδα και μεγάλη διαφορά μίας και όταν έκανα όλες τις αλλαγές είχα και συμπλήρωσα Peugeot DOT 4.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Δεκ 2009, 01:34:31    Θέμα δημοσίευσης: SoS, βοηθειαααα.............! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fynos έγραψε:
.............Ναι για υγρά έχω και έχουν δοκιμάσει τα Motul RBF 600 DOT 5 στα οποία είδα και μεγάλη διαφορά μίας και όταν έκανα όλες τις αλλαγές είχα και συμπλήρωσα Peugeot DOT 4.

Tι ακριβως εννοεις με αυτο?!?!?!?


Ειμαι μεταξυ τεσσαρων:
1) Brembo_Sport.EVO_500++_High_Performance
http://www.hrpworld.com/index.cfm?tpc=Brembo_Sport.EVO_500++_High_Performance_Brake_Fluid&form_prod_id=955,658_4940&action=product

2) AP Formula Racing Brake Fluid
http://www.demon-tweeks.co.uk/products/ProductDetail.asp?cls=ROAD&pcode=A/PCP4510

3) Motul RBF 660
http://www.motorspot.com/RBF660.pdf

4) Motul RBF 600
http://www.raceshopper.com/motul_brake_fluid.shtml

Αυτο που με ΤΡΟΜΑΖΕΙ ειναι το εξης που διαβασα: Confused
NOTE: Not suitable for use in mineral oil brake systems (eg. certain Citroen models). If in doubt consult vehicle handbook.

Θελω τις αποψεις/προτασεις σας, οσο πιο τεκμηριωμενα γινεται..... Rolling eyes

Το αμαξι φοραει 4πιστονα brembo, σωληνακια υψηλης εμπρος & πισω και μεχρι τωρα ειχα τα μαμα υγρα...
(Χρηση αυτοκινητου: "ΒΟΥΝΙΣΙΑ" κατα κορον, αλλα και ταξιδακια εκτος Αθηνων)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Δεκ 2009, 07:55:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα στα πω από κοντά με λεπτομέρειες Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MLN (Manos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 27 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 23

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Απρ 2010, 16:50:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα...θα ηθελα να βαλω σωληνακια υψηλης πιεσης .. ξερετε ποσο εχουν και απο που μπορω να τα προμηθευτω ??? και επισης .. τι υγρα φρενων μου προτεινεται να βαλω μαζι με τα σωληνακια ???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas206gti (Nikos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 16V Gti (2005) Kitcar

Ένταξη: 10 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1974
Τόπος: Πύργος-Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Μάϊ 2010, 17:15:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση με την σειρά μου. Σίγουρα είναι γελοία για κάποιους αλλά θέλω να σιγουρευτώ Laughing

Ένα παιδί δίνει σωληνάκια υψηλής για 106, προφανώς για μαμά φρένα, μπορούν να μπουν σε φρένα από 207 gt τα οποία υπάρχουν στο 106 ενός φίλου ?


Κυνηγώντας τα Saxoralla με Φ.Π.Ε. (Όχι Φλάτζα. Πρόγραμμα. Εκκεντροφόροι) - E-tuners !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Μάϊ 2010, 21:32:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το μηκος των σωληνακιων δεν εχει να κανει με τι φρενα φορας.
Αν δλδ εχεις σωληνακια απο 106, θα μπουν παλι σε 106 ασχετα αν αυτο φορα φρενα 207 ή 106 Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sinanai (Κωστής)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2006)

Ένταξη: 10 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 5637
Τόπος: Στις "Κάπα" των παλαιών Ε.Ο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Ιούν 2010, 11:07:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα έβαλα τα εκ του γκρουπ μπάι σωληνάκια, μαζί με RBF600... Για να δούμε...


Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
φρένο, στραπάτσο, καραμπόλα
μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Ιούν 2010, 11:34:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλο...πάτητα!


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Ιούν 2010, 11:09:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sinanai έγραψε:
Σήμερα έβαλα τα εκ του γκρουπ μπάι σωληνάκια, μαζί με RBF600... Για να δούμε...

ακολούθησα κι εγω την πεπατημένη!
τα μπροστά σωληνάκια αλλάζουν πανεύκολα, τα πίσω έχουν λίγο κόπο

μια μικρή βελτίωση στο "δάγκωμα" των φρένων είναι αισθητή
πρέπει να ζοριστούν για να δούμε στις υψηλές θερμοκρασίες που εκεί υποτίθεται ότι υπερέχουν


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Αύγ 2011, 15:45:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σας!

Ξέρουμε η μαμά εταιρία τι υγρό φρένων χρησιμοποιεί για 207 1.4?

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 6 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3398s (PHP: 91% - SQL: 9%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on