PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Γιατι τα φρενα σφυριζουν;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bloom (Άντα)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 Quiksilver 1.4

Ένταξη: 19 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 269
Τόπος: Αθήνα - Φιλοθέη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Μάρ 2003, 14:32:12    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Γιατι τα φρενα σφυριζουν; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από προσεκτική ανάγνωση των συζητήσεων που βρήκα στο forum σχετικά με τα τακάκια... παίρνω το θάρρος να πω κι εγώ τον πόνο μου, γιατί στο συνεργείο της Peugeot κοντεύουν να με ανακυρήξουν "η τρελλή με τα σφυρίγματα"!! Confused

Το μωρό μου είναι ενα Quiksilver 1.4 που πριν λίγο καιρό έκλεισε τον 1o χρόνο του και απο χλμ?.... τώρα πιάνω μόλις τα 10.000 να σκεφτείτε! Γενικά η οδήγησή μου είναι φυσιολογική θα έλεγα... εμμ.... εντάξει δηλαδή το πατάμε και λίγο παραπάνω αραιά και πού... αλλά ας μη το κάνουμε θέμα τώρα Wink Razz Καμία σχέση πάντως με τρελλές ταχύτητες, κοντρούλες, απότομα φρεναρίσματα και τα τοιάυτα ε??! Σοβαρά τώρα. Laughing Μη δώσουμε και λάθος εικόνα Wink Είμαι καλό κοριτσάκι εγώ.... λέω Razz

Λοιπόν και για να μη σας κουράσω κι άλλο, η κατάσταση είναι η εξής: σφυρίζουν ρε παιδιά!!!... Σφυρίζουν τα τακάκια σαν τρελλά (!) με το παραμικρό φρένο και τρελλααααιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιίνομαι!! Mad Mad Confused Και δεν ξεκίνησε καν τώρα αυτό, παρά με παιδεύουν αρκετούς μήνες...
Με "χαρά" ανακάλυψα από τις συζητήσεις σας στο forum ότι δεν αποτελώ την μοναδική περίπτωση και δεν χρήζω τελικά ψυχοθεραπείας για "ήχους" που "οοοοοοόχι καλέ", δεν υπάρχουν!!! Rolling eyes
Στις επίμονες ερωτήσεις μου στην Peugeot, η απάντηση ήταν μια : "Είναι ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ τα φρένα δεσποινίς, γι' αυτό κάνουν ίσως κάποιο θόρυβο (αχουυυυύ θα ουρλιάξω!... ίσως???), είναι φυσιολογικό και όοοοχι, δεν έχουν φαγωθεί καθόλου και όοοοοχι, δεν γίνεται τίποτα"......
Και τώρα έρχομαι πλέον και ρωτώ εσάς... Ωραία ρε παιδιά... την αγαπάω και τη μητέρα Φύση και τα πουλάκια τσίου-τσίου και τα δεντράκια και τα συνεφάκια και οοοοοόλα αυτά.... ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΜΩΣ?????? Evil Evil Evil Crying or Very sad
So, εκπέμπω S.O.S, για υπόδειξη του πού να απευθυνθώ και για το ποιό μοντέλο και μάρκα τακάκια να ζητήσω. Διάβασα όλα τα σχετικά με τα FERODO που έγραψε ο p206mike, αλλά και την τόσο καλή άποψη του Miltella για τα Bendix (κωδικό απο AS, σημαντικό όπως κατάλαβα) με τις επιφυλλάξεις για το πόσο καλά είναι τα αντίστοιχα για 1.4... (αν και κάποιος τελικά βγήκε και είπε οτι είναι ευχαριστημένος απο τα αντίστοιχα νομιζώ, ο Ady?). Απλά τώρα δεν ξέρω σε ποιόν τελικά να πάω και τι τελικά να ζητήσω...

Κοιτάω τώρα πάνω και βλέπω ότι ξέφυγα πάλι κι έγραψα πολλά και θα σας ζάλισα probably Embarassed sorry guys, μα θα ήθελα να με διαφωτήσει κάποιος , κυριώς γιατί είμαι κάπως άσχετη με τα τεχνικά θέματα και αν πάω έτσι ξεκάρφωτα κάπου για τακάκια "γενικά", θα με ζυγίσουν κατευθείαν για ψάρι και.... φτου μπλεξίματα από την αρχή! Embarassed Embarassed Embarassed Confused

Thank u for your time people Wink


smile... and life will pay u back!
**********************
...............


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Bloom στις Δευ 24 Μάρ 2003, 00:04:58, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Μάρ 2003, 02:50:11    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάποιος να με σώσει από τα "σφυρίσματα" plzzz. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bloom έγραψε:
Στις επίμονες ερωτήσεις μου στην Peugeot, η απάντηση ήταν μια : "Είναι ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ τα φρένα δεσποινίς, γι' αυτό κάνουν ίσως κάποιο θόρυβο (αχουυυυύ θα ουρλιάξω!... ίσως???), είναι φυσιολογικό και όοοοχι, δεν έχουν φαγωθεί καθόλου και όοοοοχι, δεν γίνεται τίποτα"......


Και όμως αγαπητή Bloom έχουν δίκιο!!!!!!!!

Τα τακάκια σου (και τα δικά μας) σφυρίζουν (ευτυχώς όχι αδιάφορα κάθε φορά που χρειάζεται Cool ) επειδή είναι οικολογικά. Ώπερ έστι μεθερμηνευόμενον δεν έχουν αμίαντο και δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον.

Ως καλό κορίτσι, (εσύ το είπες, εγώ δεν ξέρω τίποτα. Εγώ ένας απλός κιθαρίστας είμαι Shocked ) θα πρέπει να έχεις οικολογικές ανυσηχίες, άρα και να δείξεις κατανόηση στα φρένα σου.

Τώρα εάν δεν μπορείς να αντέξεις τις τσιρίδες (αυτό μπορεί βέβαια να χρησιμεύσει και ως μάθημα - εντάξει το πέρασα το κοινωνικό μήνυμα) μπορείς να πας και να σου τα ψεκάσουν με spray αμιάντου και να σταματήσει το τσίριγμα για λίγο, μέχρι να βραχούν τα τακάκια να πιάσουν άλατα ξαναμανά τα ίδια. Φρενάροντας φεύγουν τα άλατα και σταματά το τσίριγμα. Εκ πείρας το λέω γιατί εμένα στο XS, αυτό συμβαίνει.


Συμβουλές του τύπου, σταμάτα να τα πατάς, γιατί πονάνε και φωνάζουν, κρίνονται ως επικίνδυνες και αντικοινωνικές και ως εκ τούτου δεν έχουν θέση στο forum, στο club και στην κοινωνία γενικότερα. Confused Confused Confused Confused


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Μάρ 2003, 03:24:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο δοκιμασε κατι.. Οταν θα εισαι σε κανα αδειο δρομο ξεπατωσε τα λιγο τα φρενα (πατα τα δυνατα) χωρις ομως να μπλοκαρεις τροχους (δεν ειπαμε να χαλασουμε και τα λαστιχα)...

Σε μενα μια δυο φορες οταν τριζανε και το εκανα, επιασε.. Τωρα δεν σου λεω οτι θα πιασει και σε σενα καθως δεν φοραμε ιδια μαρκα τακακια αλλα χανεις τιποτα να το δοκιμασεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Μάρ 2003, 20:28:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Yπ'οψιν οτι το σπρευ αλουμινιου ειναι πολυ ακριβο κανει περιπου 8000 δρχ η φιαλη και αν δεν το ανακινησεις καλα πριν την χρηση στομωνει το ανοιγμα και δεν ψεκαζει-καταστρεφεται.Οποτε καλυτερα να πας να σου βαλουν καπου και να μην το αγορασεις


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Μάρ 2003, 02:37:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπουρμπουλήθρα μου Wink , πήγαινε βάλε τα Bendix που σίγουρα δεν σφυρίζουν. Από όσους ξέρω μόνο σε έναν σφυρίζανε και τα άλλαξε πάλι με Bendix (!!) που δεν σφύριζαν (κακή παρτίδα προφανώς). Και σε έναν άλλο σφυρίζανε στην αρχή μόνο (και δεν είχε 206)...

Τα βάζω συνέχεια και δεν σφυρίξανε παρά μόνο μία φορά πριν την αλλαγή. Αντιθέτως τα Valeo που έβαλα πίσω σφυρίζουν ανελέητα και θα τα αντικαταστήσω προσεχώς (ευτυχώς τα πίσω είναι φθηνά).


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Μάρ 2003, 08:45:29    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάποιος να με σώσει από τα "σφυρίγματα" plzzz. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bloom έγραψε:
(αν και κάποιος τελικά βγήκε και είπε οτι είναι ευχαριστημένος απο τα αντίστοιχα νομιζώ, ο Ady?).

Ναι, εγώ ήμουν......

Χρησιμοποιώ από τις 26/10/02 τα Bendix AS-FM197, και εκτός από τις πρώτες μέρες που μου κάνανε κάποια σφυρίγματα, μετά μουγγάθηκαν και έτσι είναι μέχρι σήμερα.

Από επιδόσεις τα θεωρώ σχεδόν κορυφαία.....


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΙΚΟΣ (ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΙΑ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


CLIO RENAULTSPORT CUP 182hp!!!

Ένταξη: 09 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 2111
Τόπος: Were the Eagles fly higher

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Μάρ 2003, 09:03:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπουρμπουληθρα Laughing υπαρχει και η λυση για 6 Pistons AP RACING με διαιρουμενο δισκο.Μετα το μονο που θα σε ενδιαφερει ειναι να κρατας καλα το τιμονι για να μην βγεις εξω απο το μπαμπριζ σε αποτομο φρενο Laughing Laughing Ελα πλακα κανω...........

Η ποιο απλη λυση ειναι το να στα ψεκασουν σε ενα συνεργειο ή να τα αλλαξεις με τα BENDIX οπως σωστα αναφερε ο Μιλτος.Αλλα αν εχουν ακομα΄΄ψωμια΄΄ ποιος ο λογος να πληρωνεις τζαμπα χρηματα Question Question
Κανε και λιγο την κουφη Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
seridim (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 1.4(8V) ΧΤ(2001)

Ένταξη: 31 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 290
Τόπος: ΦΛΩΡΙΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Μάρ 2003, 12:23:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Μπουρμπουλήθρα μου Wink , πήγαινε βάλε τα Bendix που σίγουρα δεν σφυρίζουν. Από όσους ξέρω μόνο σε έναν σφυρίζανε και τα άλλαξε πάλι με Bendix (!!) που δεν σφύριζαν (κακή παρτίδα προφανώς). Και σε έναν άλλο σφυρίζανε στην αρχή μόνο (και δεν είχε 206)....


Μίλτο μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν σφυρίζουν. Εδώ και 5000 χλμ που τα έχω μου έχουν πρήξει τα @#@$@@@ με το σφύριγμά τους. Αλλά όπως είπε και ο ΝΙΚΟΣ αναγκαστικά κάνω τον ''κουφό'' γιατί αλλιώς δεν υπάρχει γιατρειά. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Spray, λείανση των γωνιών, απότομα φρεναρίσματα τίποτα δεν εξαφανίζει το ''τσίριγμα''


Βελτιώνοντας το........"ΑΒΕΛΤΙΩΤΟ"

ANOTHER MEMBER OF K.R.T
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bloom (Άντα)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 Quiksilver 1.4

Ένταξη: 19 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 269
Τόπος: Αθήνα - Φιλοθέη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Μάρ 2003, 15:07:38    Θέμα δημοσίευσης: thanks :) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Guys thanks για τις συμβουλές όλων σας... Smile

Λέω τελικά να ρισκάρω και να αποποιηθώ τα μαμίσια τακάκια μου, οπότε με βλέπω με τα Bendix που προτείνουν τα παιδιά.

Αdy αν θυμάμαι σωστά είσαι και εσύ με 1.4, άρα μπορώ να βάλω τον κωδικό που μου γράφεις, μήπως έχεις να μου προτείνεις πού να πάω και τι να περιμένω από κόστος?? (I'm pushing my luck probably, αλλά σας βλέπω φιλικούς και πρόθυμους εδώ μέσα ρε παιδιά, να μη ρωτήσω? Laughing ) Πιθανώς να με βολεύει το μαγαζί που πήγες, αφού βλέπω ότι είσαι Χαλάνδρι και είμαι δίπλα, Φιλοθέη. Don't know much απο συνεργεία και τα τοιαύτα εξάλλου! Embarassed Rolling eyes Wink

P.S. To μπουρμπουλήθρα που μου κόλλησες Mίλτο αρχίζει και μου αρέσει! Laughing Wink Θα φροντίσω να δώσω "εξηγήσεις" για το nickname μου σύντομα, όταν θα περάσω να συστηθώ και επίσημα από το γνωστό post Cool , not now όμως, γιατί βιααααάζομαι Razz
Και πάλι thanks σε όλους! Wink


smile... and life will pay u back!
**********************
...............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Μάρ 2003, 16:02:01    Θέμα δημοσίευσης: Re: thanks :) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bloom έγραψε:
Αdy αν θυμάμαι σωστά είσαι και εσύ με 1.4, άρα μπορώ να βάλω τον κωδικό που μου γράφεις, μήπως έχεις να μου προτείνεις πού να πάω και τι να περιμένω από κόστος?? (I'm pushing my luck probably, αλλά σας βλέπω φιλικούς και πρόθυμους εδώ μέσα ρε παιδιά, να μη ρωτήσω? Laughing ) Πιθανώς να με βολεύει το μαγαζί που πήγες, αφού βλέπω ότι είσαι Χαλάνδρι και είμαι δίπλα, Φιλοθέη. Don't know much απο συνεργεία και τα τοιαύτα εξάλλου! Embarassed Rolling eyes Wink

Ναι είμαι 1400άρης.

Τα συγκεκριμένα τακάκια τα πήρα από τον Πειραιά.

Το μαγαζί είναι Ψαρρών 28 και Μεσολογγίου, Πειραιάς, τηλ.: 210 4629211

Επωνυμία : Auto Jimman, Ανταλλακτικά αυτοκινήτων, Κέντρο Φρένου και Αμπραγιάζ.

Πιο κοντά μας υπάρχει η ΟΔΕ Α.Ε (ανταλλακτικά γαλλικών αυτοκινήτων), Αναπαύσεως 8 Βριλήσσια τηλ.: 210 8102611, 210 8102612.

Τα τακάκια θα τα βρεις ως Bendix ή Jurid (είναι το ίδιο πράγμα).

Από τιμές δυστυχώς δε θυμάμαι αλλά θα ρωτήσω.

Συνέχισε να ρωτάς χωρίς φόβο και πάθος !!


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bloom (Άντα)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 Quiksilver 1.4

Ένταξη: 19 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 269
Τόπος: Αθήνα - Φιλοθέη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Μάρ 2003, 11:13:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ady σ' ευχαριστώ για τις αναλυτικότατες πληροφορίες σου, είσαι γλύκας! Very happy Very happy Very happy
Θα φροντίσω να το πάω από το μαγαζί στα Βριλήσσια από βδομάδα, γιατί αυτή την εβδομάδα που τρέχει... τρέχω και δεν φτάνω γενικά Rolling eyes
Λέω να τους κάνω όμως πριν ένα τηλεφωνάκι να μου δώσουν τιμή, ώστε να πάρω τη γνώμη σας πρώτα... Cool

Τhanks again και θα συνεχίσω πράγματι να ρωτάω χωρίς φόβο και πάθος! Wink


smile... and life will pay u back!
**********************
...............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
lia206cc (Λιάνα)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 25 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 268

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Απρ 2003, 11:04:10    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάποιος να με σώσει από τα "σφυρίγματα" plzzz. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bloom έγραψε:
Στις επίμονες ερωτήσεις μου στην Peugeot, η απάντηση ήταν μια : "Είναι ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ τα φρένα δεσποινίς, γι' αυτό κάνουν ίσως κάποιο θόρυβο (αχουυυυύ θα ουρλιάξω!... ίσως???), είναι φυσιολογικό και όοοοχι, δεν έχουν φαγωθεί καθόλου και όοοοοχι, δεν γίνεται τίποτα"......


Τι να πω κι εγώ που έπρεπε να τα εξηγήσω όλα αυτά περί οικολογίας και αμιάντου και σούξου-μούξου.... Σε μένα η απάντηση ήταν: "ε, εσείς οι γυναίκες το 'χετε αυτό το πρόβλημα με τα τακάκια" ...'Ελα ***** στον τόπο σου!!! Δηλαδή τόσα αυτοκίνητα που ' χω ξεκ****σει από OPEL και Fiat μέχρι Rover γιατί δεν είχαν ποτέ πρόβλημα; Τα τακάκια τους είχαν "γυναικείες προδιαγραφές"; (μην την ψωνίσογλου...!!!) Του εξήγησα λοιπόν του, συμπαθέστατου κατα τα άλλα, ανθρώπου ότι δεν μιλάει σε καμιά αδιάβαστη και ανέβασα άθελά μου τους τόνους... Αυτόν έγινε χθές που πήγα στην αντιπροσωπεία για μια προαναγγελία εισαγωγής του CC στο χειρουργείο για το 1ο servise. Τα "πήρα" ελαφρώς εως αρκετά. Τόσο που σκέφτομαι να τα περάσω μόνη μου τα τακάκια ...αλλά υπάρχουν και αυτές οι **** ABS καλωδιώσεις... (καλά ντε μη βαράτε, ένα αστείο κάναμε...) Α! και παρεπιπτόντως πάρτε ένα μάτι οι μερακλήδες που προτιμούν το χειροποίητο: http://www.advanceautoparts.com/howtos_tips/automedia_html/ccr/ccr20021101db/ccr20021101dbtips_print.htm

ΑΑΑΑ!!!! Ξέχασα να ρωτήσω: έχω δοκιμάσει απότομα φρεναρίσματα και φύσημα αέρα με πιεστικό αλλά δεν είδα αποτέλεσμα. Αυτό που δεν δοκίμασα είναι Spray. Τι παίζει σχετικά; Ούτε λόγος να ρωτήσω στην αντιπροσωπεία αφού δεν ήξεραν τι παίζει με τα τακάκια. Σε ποιόν να απευθυνθώ;
Όσον αφορά αλλαγή: 1ον τα τακάκια δεν είναι φαγωμένα και 2ον θα 'θελα να το απογύγω γιατί σκέφτομαι να αλλάξω και δίσκους σε λίγο καιρό, οπότε θα την ψάξω σε σύνολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΙΚΟΣ (ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΙΑ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


CLIO RENAULTSPORT CUP 182hp!!!

Ένταξη: 09 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 2111
Τόπος: Were the Eagles fly higher

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Απρ 2003, 12:33:20    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάποιος να με σώσει από τα "σφυρίγματα" plzzz. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lia206cc έγραψε:
σκέφτομαι να αλλάξω και δίσκους σε λίγο καιρό, οπότε θα την ψάξω σε σύνολο...


Μην το σκεφτεις καθολου Λια μου. Wink PEUGEOTSPORT ΝΤΙΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Wink Και καλα φρενα για 3 αριστερη φουλ... Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
...... (ΕΦΗ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


......

Ένταξη: 28 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 299

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Απρ 2003, 15:49:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντα δεν ξερω αν θα σε βοηθησει η εμπειρια μου πανω στο θεμα... παντως εγω που αντιμετωπησα το ιδιο προβλημα με τα τακακια και αλλα πολλα υποχρεωσα την αντιπροσωπεια μιας και ηταν μεσα στην εγγυηση το αυτοκινητο να μου τα αλλαξουν χωρις καμια επιβαρυνση...
δεν ηταν απο τσιγγουνια αλλα απο γνωση των δικαιωματων μου ως καταναλωτης και οχι για την αγορα μιας μπλουζας αλλα ενος αυτοκινητου...
μαθε μεχρι ποτε σου εχουν δωσει εγγυηση και μετα στειλε mail στην γαλλια αν αυτοι εδω στην ελλαδα διαφωνησουν με το ολο σκηνικο...αν θελεις μπορω να σου δωσω παραπανω πληροφοριες σε ποιον να απευθυνθεις στην γαλλια για τυχον κακη μεταχειρηση που ειχες απο τις αντιπροσωπειες και τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια της peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo1st487 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


206 ΧΤ 1.4 16V 90hp

Ένταξη: 04 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Φεβ 2005, 23:48:36    Θέμα δημοσίευσης: Γιατι τα φρενα σφυριζουν; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημερα το βραδυ τα φρενα αρχισαν να σφυριζουν απο την αρχη. Απο τι μπορει να ειναι; Μηπως απο την χαμηλη θερμοκρασια (ειχε -1 βαθμους)
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tsikis (Νικος)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


peugeot 307 1.6

Ένταξη: 03 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 366
Τόπος: ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Φεβ 2005, 00:36:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπα εγώ με το που άλλαξα τακάκια άρχισαν πάλι να σφηρίζουν !!
Γιατί ??? Question
Είναι απο το υλικό μου είπαν ... τι να κάνεις να τα πετάξεις τώρα ?
ήθελα να βάλω τα Ferrodo FD2500 αλλά επιδή πήγα τελευταία στιγμή δεν μπορούσε να μου τα βρεί και έβαλα πάλι της peugeot Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Φεβ 2005, 18:38:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδες αυτο εχει ξανασυζητηθει και οπως πολυ σωστα ειπε ο tsikis φταιει το υλικο!!! Τα τελευταια χρονια εχουν αφαιρεσει μια ουσια που κριθηκε επιβλαβης για το περιβαλλον και το αποτελεσμα ηταν το σφυριγμα!!! Το θεμα ειναι οτι το σφυριγμα διαφερει απο τακακι σε τακακι!!! Για παραδειγμα, εγω πριν ειχα τακακια Bendix και οταν τα αλλαξα σε Ferodo το σφυριγμα ελλατωθηκε (εμφανιζοταν που και που)!!! Προσφατα αλλαξα πισω ταμπουρα (σιαγονες, κυλινδρακια κλπ) και πλεον δεν σφυριζουν καθολου (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων)!!!


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
lepou (lefteris)
Μέλος
Μέλος


206 GTi

Ένταξη: 28 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 159

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Φεβ 2005, 14:57:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια εμενα σφυριζουν οταν φρεναρω ενω κανω οπισθεν . Ξερει κανεις γιατι? Το εχει παρατηρησει κανεις σας?


ΠΕΖΟΥΛΑΣΣΣΣΣΣΣ ΜΕ Κ 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Φεβ 2005, 15:51:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tsikis έγραψε:
ήθελα να βάλω τα Ferrodo FD2500 αλλά επιδή......

Να προσεχεις γιατι θελουν καλοοοο ζεσταμα (τα ειχα και εγω παλιοτερα) Wink
Κατα τα αλλα το θεμα εχει ξανασυζητηθει!
Sorry και για το off topic... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shiba (giwrgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


shiba cc

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 1069
Τόπος: γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Φεβ 2005, 16:22:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

lepou έγραψε:
Παιδια εμενα σφυριζουν οταν φρεναρω ενω κανω οπισθεν . Ξερει κανεις γιατι? Το εχει παρατηρησει κανεις σας?
kai μενα οταν κατεβαινω ασπουμε μια κατηφορα οχι με την μουρη και πατησω ελαφρα φρενο ακουγεται ενασ θορυβοσ..αλλα δεν με ανησυχει και πολυ μιασ και το κανει και η 147 ενοσ φιλου+πολλα αλλα αμαξια φιλων και γνωστων που εχω μπει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3582s (PHP: 90% - SQL: 10%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on