PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανιων?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 14, 15, 16
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2011, 13:58:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Randy έγραψε:
Παράθεση:
ότι βάζω 100άρα επειδή δεν βρίσκω καθαρή 95άρα...


Γιατι ειναι βεβαιο οτι δε θα ειναι νοθευμενη η 100αρα?

Αλλιως ειναι να χεις πληρωσει 95αρα και να ναι νοθευμενη, κι αλλιως να χεις δωσει 70+ σε ενα γεμισμα και να νομιζεις οτι εισαι οκ με την 100αρα.

Οποτε 95αρα, και δοκιμες απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο, ωσπου να ψιλοκαταλαβεις οτι ειναι σχετικα οκ αυτος που το χει.

Π.χ Αυτος στη γωνια Φραντζη + Ηλια Ηλίου την Avin νερο πρεπει να πουλαει. Ειναι υποπτα φθηνος και εννοειται οτι τα αμαξια κανουν ουρα..


70+ το γέμισμα; 82 ευρώ παρακαλώ λίγο πριν φύγω για διακοπές, με τιμή κοντά στο 1,7...

Όντως αυτός της Avin, πολύ ύποπτος.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2011, 15:30:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Randy έγραψε:
Παράθεση:
ότι βάζω 100άρα επειδή δεν βρίσκω καθαρή 95άρα...


Γιατι ειναι βεβαιο οτι δε θα ειναι νοθευμενη η 100αρα?

Αλλιως ειναι να χεις πληρωσει 95αρα και να ναι νοθευμενη, κι αλλιως να χεις δωσει 70+ σε ενα γεμισμα και να νομιζεις οτι εισαι οκ με την 100αρα.

Οποτε 95αρα, και δοκιμες απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο, ωσπου να ψιλοκαταλαβεις οτι ειναι σχετικα οκ αυτος που το χει.

Π.χ Αυτος στη γωνια Φραντζη + Ηλια Ηλίου την Avin νερο πρεπει να πουλαει. Ειναι υποπτα φθηνος και εννοειται οτι τα αμαξια κανουν ουρα..


Όχι, δεν είναι απόλυτο να είναι ανόθευτη, αλλα συνήθως δεν νοθεύουν την 100άρα καθώς έχει λιγότερη ζήτηση.
Τώρα για αυτόν που λες οτι πουλάει νερό, καλό είναι να μην καταδικάζεις αν δεν έχεις αποδείξεις. Το οτι πουλάει φθηνά δεν σημαίνει οτι πουλάει και νερό, κάποιοι ποντάρουν στο μικρό ποσοστό κέρδους και στην μεγάλη προσελευση. Wink



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2011, 15:43:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η 95αρα δεν έχει νόημα να νοθευτεί. Η 100αρα ναι.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2011, 17:15:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Η 95αρα δεν έχει νόημα να νοθευτεί. Η 100αρα ναι.


Γιατι ρε?
Μπορει να κανω λαθος αλλα νομιζω τα πιο πολλα προστιμα για νοθεια ετσι οπως τα δημοσιοποιουν ειναι στην απλη αμολυβδη Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2011, 18:07:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλήθεια είναι οτι με μια γρήγορη ματιά που έριξα στους δημοσιοποιημένους καταλόγους απο τα βενζινάδικα που έχουν τιμωρηθεί, η συντριπτική πλειοψηφία των παραβάσεων αφορά νοθεία σουπερ βενζίνης (LRP, η παλιά με μόλυβδο) με απλή αμόλυβδη. Αρκετές παραβάσεις που αφορούν νοθεία πετρελείου, και ελάχιστες που αφορούν νοθεία 100άρας αμόλυβδης με απλή. Καμία παράβαση για νοθεία απλής αμόλυβδης.
Οπότε η απορία μου είναι, δεν νοθεύεται η απλή? Με τι νοθεύεται? Με νερό? Αν ναι, δεν ανιχνεύεται το νερό? Rolling eyes



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2011, 20:37:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν συμφέρει να νοθέψει κανείς την 95αρα καθώς οι διάφορες -όλες που χρησιμοποιούνται είναι ακριβές. Laughing

Έχει νόημα να πουλάς 95αρα για 100αρα.


Νόθευση βενζίνης με νερό δεν νοείται εκτός αν ο άλλος είναι ηλίθιος. Αυτό που γίνεται είναι είτε δεν καθαρίζει ποτέ δεξαμενές=από υγροποίηση κλπ μαζεύεται νερό = FAIL είτε οι δεξαμενές του δεν σφραγίζουν καλά οπότε παίρνει νερό από το περιβάλλον = FAIL.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2011, 20:43:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Δεν συμφέρει να νοθέψει κανείς την 95αρα καθώς οι διάφορες -όλες που χρησιμοποιούνται είναι ακριβές. Laughing

Έχει νόημα να πουλάς 95αρα για 100αρα.


Νόθευση βενζίνης με νερό δεν νοείται εκτός αν ο άλλος είναι ηλίθιος. Αυτό που γίνεται είναι είτε δεν καθαρίζει ποτέ δεξαμενές=από υγροποίηση κλπ μαζεύεται νερό = FAIL είτε οι δεξαμενές του δεν σφραγίζουν καλά οπότε παίρνει νερό από το περιβάλλον = FAIL.


Άρα δεν ξαναμιλάμε για νοθεία απλής αμόλυβδης, παρα μόνο για κακής ποιότητας βενζίνη.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vansak (ANTONIS)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 207 1.6 GT 2009

Ένταξη: 28 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 91

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2011, 20:59:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Η αλήθεια είναι οτι με μια γρήγορη ματιά που έριξα στους δημοσιοποιημένους καταλόγους απο τα βενζινάδικα που έχουν τιμωρηθεί, η συντριπτική πλειοψηφία των παραβάσεων αφορά νοθεία σουπερ βενζίνης (LRP, η παλιά με μόλυβδο) με απλή αμόλυβδη. Αρκετές παραβάσεις που αφορούν νοθεία πετρελείου, και ελάχιστες που αφορούν νοθεία 100άρας αμόλυβδης με απλή. Καμία παράβαση για νοθεία απλής αμόλυβδης.
Οπότε η απορία μου είναι, δεν νοθεύεται η απλή? Με τι νοθεύεται? Με νερό? Αν ναι, δεν ανιχνεύεται το νερό? :roll:


στην 95άρα βενζίνη νοθεύεται μόνο η αντλία.
η νοθεία στα καύσιμα αφορά κυρίως στο πετρέλαιο.
Η 100άρα μπορεί να αναμειχθεί και με τη super LRP που δεν εχει ιχνηθέτη (όπως η 95άρα) και δεν ανιχνεύεται έυκολα.

Βενζινη και νερο δεν αναμιγνύονται γιατί έχουν διαφορετικό ειδικό βάρος.
Από κει και πέρα κανεις δε μπορεί να είναι σίγουρος 100% και πάμε όλοι καλή την πίστη μεχρι να αποδειχθει το αντίθετο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Randy (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (16V) '06 Black Matte

Ένταξη: 11 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 985
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Αύγ 2011, 01:25:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
κάποιοι ποντάρουν στο μικρό ποσοστό κέρδους και στην μεγάλη προσελευση


Μπορει, παντως ειναι υποπτος.


Η 95αρα οντως δεν εχει νοημα να νοθευτει, η 100αρα ναι, φυσικα, εχει δεν εχει ζητηση. Μου κανει παντως φοβερα δυσκολο καποιος βενζινας να μη νοθεψει την 100αρα του.

Κανεις απο δαυτους, εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις (1/10 και αν) δεν τον νοιαζει να πουλησει απολυτα σωστη βενζινη. Και γενικα πρεπει ο αλλος να ειναι υπερβολικα τιμιος (πραγμα ιδιαιτερα δυσκολο, στις μερες μας) ωστε να σκεφτει ο βενζινας το αμαξι του αλλου και απλα κοιταει να κερδισει οσο το δυνατον, και φυσικα να μην εκτεθει οσο γινεται σχετικα με τη νοθεια που κανει. Υπαρχουν κατι λερες.. Μεγαλες λερες.. αλλα και που δεν υπαρχουν..

Πρεπει καποιος ή καποιοι απο το club να ανοιξει ενα βενζιναδικο Αθηνα, ενα Πατρα, ενα Θεσσαλονικη κλπ, ωστε να βαζουμε ολοι βενζινη απο κει. Τι αλλο να πω, ετσι οπως τα χουν κανει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sNicaKoS (Σοφοκλής)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 106 1.6 (8v) rallye 1998

Ένταξη: 05 Σεπ 2011
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: Καβάλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιούν 2012, 16:36:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σχετικά για την shell vpower κ την απλή έχω 1 φιλαράκι μου που δουλεύει σε βενζινάδικο shell κ μου έχει πει ότι της μέρες που έχει προσφορά την vpower το αφεντικό του τους λέει να πρήζουν τους πάντες να βάζουν v power αντί για απλή κ ότι η χρηματική διαφορά είναι ελάχιστη κ άλλα τέτοια ξέρω γω κ το βράδυ που βγαίνει το ταμίο αν έχουν δώσει ποιο πολλά λίτρα απλή αντί για vpower τους πρίζει τα @@ κ γενικώς την πληρώνουν η καιμένοι η υπάληλοι οπότε για να μην χάσεις το μεροκαματάκι σου τι να κάνεις..πρίζεις τα @@ του καθένα..


106
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
espoff (manos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 16 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 52

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Ιούν 2012, 23:04:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παραθέτω ενδιαφέρον θέμα για τις βενζίνης που συζητάμε το οποίο με βρίσκει πολύ σύμφωνο

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=2979&comp=Diafora
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nick sapanidis 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 rc

Ένταξη: 20 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Απρ 2013, 16:19:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες μήπως έχει χρησιμοποιήσει βελτιώτικα vp c5 η torco?


tuned by DynoExelixis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
actinf 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rallye (2008)

Ένταξη: 11 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 69

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Απρ 2013, 08:42:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sNicaKoS έγραψε:
σχετικά για την shell vpower κ την απλή έχω 1 φιλαράκι μου που δουλεύει σε βενζινάδικο shell κ μου έχει πει ότι της μέρες που έχει προσφορά την vpower το αφεντικό του τους λέει να πρήζουν τους πάντες να βάζουν v power αντί για απλή κ ότι η χρηματική διαφορά είναι ελάχιστη κ άλλα τέτοια ξέρω γω κ το βράδυ που βγαίνει το ταμίο αν έχουν δώσει ποιο πολλά λίτρα απλή αντί για vpower τους πρίζει τα @@ κ γενικώς την πληρώνουν η καιμένοι η υπάληλοι οπότε για να μην χάσεις το μεροκαματάκι σου τι να κάνεις..πρίζεις τα @@ του καθένα..


Αυτό γίνεται λόγω μεγαλύτερων ποστοστών κέρδους που δίνει η Shell για την πώληση της V-Power. Εϊναι πάνω από διπλάσιο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
unclenontas (nontas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.1 XN (1999)

Ένταξη: 31 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 39

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2020, 16:24:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νεκρανασταίνω το θέμα για να ενημερώσω το φιλοθεάμον κοινό ότι με χρήση κατοστάρας εξαφανίζονται τα πυράκια που βαράει σα δαιμονισμένος ο tu1 μου, όταν έχει οποιαδήποτε άλλη βενζίνη..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 14, 15, 16
Σελίδα 16 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,6084s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on