PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ESP (κυρίως για 206)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 09:39:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό γίνεται μόνο στο 307 , στο 206 μπορείς να το απενεργοποιήσεις τελείως .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 13:04:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι ναι υπάρχουν και κάτι ασφάλειες εδώ και εκεί....


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 13:13:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound. έγραψε:
ναι ναι υπάρχουν και κάτι ασφάλειες εδώ και εκεί....

Όχι με ασφάλειες έχει κομβίο Laughing Laughing Laughing Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 14:36:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αργύρη να σε ρωτήσω το εξής.
Υπάρχει η δυνατότητα να βάλουμε διακοπτή ώστε κατά βούληση να απενεγοποιούμε το ESP αντί να επεβαίνουμε κάθε φορά στο "κομβίο"?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 14:38:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν σου φτάνει δηλαδή ο διακόπτης που έχει θέλεις και δεύτερο Laughing Laughing
Μπορείς να το κλίσης και εν κινήσει Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 15:08:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από την στιγμή που το κλείνης δεν ξαναμπένει μόνο του !!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 15:11:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτό ακριβώς ήθελα να ακούσω.!!!!!!!
χεχεχεχε


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάρ 2005, 07:57:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound. έγραψε:
αυτό ακριβώς ήθελα να ακούσω.!!!!!!!
χεχεχεχε

απλα θες να το ακους...
ερε βιτσια που εχεις.... Silly



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2005, 11:42:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα για το ESP γράφω εδώ κάποια πράγματα που βρήκα.

Από μελέτες που έγιναν μέχρι τώρα έχει φανεί ότι τα αυτοκίνητα ΜΕ ESP εμπλέκονται μέχρι και 35% σε λιγότερα ατυχήματα από ίδια αυτοκίνητα χωρίς ESP!!!!

Διαβάστε όλα τα σχετικά εδώ: http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/recommendation.php

Και εδώ: http://www.answers.com/topic/electronic-stability-program
--------------------------------------------------------------------

Δείτε παρακάτω πως το ESP ελέγχει υπερστροφή και υποστροφή:
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/recommendation/stability_control3.php

--------------------------------------------------------------------

Εδώ τώρα μου έχει δημιουργηθεί μια μεγάλη απορία!!!!!!
Αφού το ESP ελέγχει την υποστροφή φρενάροντας τον ΠΙΣΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ τροχό, τότε τι γίνεται στις περιπτώσεις που ο πίσω εσωτερικός τροχός είναι στον αέρα?????????????????????????? Confused Confused Confused

Αν μπορεί κάποιος να το απαντήσει ας μας πεί τι γίνεται αν το αυτοκίνητο υποστρέφει έντονα και ο πίσω εσωτερικός τροχός είναι στον αέρα!!!!!!!!!!!


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ronin (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 Grand Tourisme 2.0 16v

Ένταξη: 08 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 1252
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2005, 11:48:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα για το ESP γράφω εδώ κάποια πράγματα που βρήκα.

Από μελέτες που έγιναν μέχρι τώρα έχει φανεί ότι τα αυτοκίνητα ΜΕ ESP εμπλέκονται μέχρι και 35% σε λιγότερα ατυχήματα από ίδια αυτοκίνητα χωρίς ESP!!!!

Διαβάστε όλα τα σχετικά εδώ: http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/recommendation.php
--------------------------------------------------------------------

Δείτε παρακάτω πως το ESP ελέγχει υπερστροφή και υποστροφή:
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/recommendation/stability_control3.php

--------------------------------------------------------------------

Εδώ τώρα μου έχει δημιουργηθεί μια μεγάλη απορία!!!!!!
Αφού το ESP ελέγχει την υποστροφή φρενάροντας τον ΠΙΣΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ τροχό, τότε τι γίνεται στις περιπτώσεις που ο πίσω εσωτερικός τροχός είναι στον αέρα?????????????????????????? Confused Confused Confused

Αν μπορεί κάποιος να το απαντήσει ας μας πεί τι γίνεται αν το αυτοκίνητο υποστρέφει έντονα και ο πίσω εσωτερικός τροχός είναι στον αέρα!!!!!!!!!!!


Χάρη ο πίσω τροχός δεν σηκώνετε οταν το αυτοκίνητο υποστρέφει έντονα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2005, 12:06:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
Δείτε παρακάτω πως το ESP ελέγχει υπερστροφή και υποστροφή:
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/recommendation/stability_control3.php


Αυτός με το κόκκινο audi είναι πολύ κουλάδι Razz

Έχω οδηγήσει αυτοκίνητο με ESP για διάστημα 2 μηνών, πέρσι το καλοκαίρι. Είναι απίστευτα εκνευριστικό. Απίστευτα όμως! Στην παιχνιδιάρικη οδήγηση... Αν το πας με γραμμές δεν ξέρω πόσο καλύτερο είναι ή πόσο επικίνδυνο σε κάποιον που δεν το έχει συνηθίσει.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2005, 12:09:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ronin έγραψε:
Χάρη ο πίσω τροχός δεν σηκώνετε οταν το αυτοκίνητο υποστρέφει έντονα.


Πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα Πάνο??????? Υπάρχει κάποια επιστημονική τεκμηρίωση για αυτό????
Αν το αυτοκίνητο έχει αρκετή ταχύτητα και κλίση, φυσικά και σηκώνει πίσω τροχό!!!!!!!!!


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ronin (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 Grand Tourisme 2.0 16v

Ένταξη: 08 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 1252
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2005, 12:16:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
Ronin έγραψε:
Χάρη ο πίσω τροχός δεν σηκώνετε οταν το αυτοκίνητο υποστρέφει έντονα.


Πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα Πάνο??????? Υπάρχει κάποια επιστημονική τεκμηρίωση για αυτό????
Σε κλειστές στροφές αν το αυτοκίνητο έχει αρκετή ταχύτητα και κλίση, φυσικά και σηκώνει πίσω τροχό!!!!!!!!!


Μα μιλάς για έντονη υποστροφή.
Σου έχει τύχει ποτέ να σβαρνίζουν τα μούτρα και να σηκώνετε ο πίσω τροχός?

Για να σηκωθεί ο πίσω τροχός,θα πρέπει το μπροστινό μέρος να είναι βιδωμένο στην άσφαλτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2005, 14:51:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τον Ronin ότι αφού υποστρέφει σημαίνει ο πίσω τροχός δύσκολα θα είναι στον αέρα.
Όμως ακόμα και αυτό να γίνεται τότε θα φρενάρει τον πίσω εξετερικό.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει 7500km με το αμαξάκι μου και το ESP (τουλάχιστον στο δικό μου 206) μπορώ να πω ότι λειτουργεί υποδειγματικά.

Μπορώ να πω μάλιστα ότι με το ESP μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε διαδρομή απιστευτα διασκεδαστική χωρίς να γίνεται επικίνδυνη (σε λογικά πλαίσια πάντα).

Ο λόγος για το παραπάνω είναι ότι δεν ανυσυχείς μονίμως για το αν θα σε προσπεράσει το πίσω μέρος του αυτοκινήτου ή αν θα γλιστρήσει η μούρη περισσότερο από όσο πρέπει κατα την επιτάχυνση στην έξοδο των στροφών.,

Μερικοί ίσως πουν πως αν δεν ιδρώσεις και λίγο δεν το ευχαριστιέσαι.

Θα συμφωνήσω απόλυτα αλλά δεν χρειάζεται να ιδρώνεις ακόμα και όταν πας για δουλειά....

Κοινώς το ESP στο 206 έχει ένα μαγικό κουμπάκι Cool Wink : ESP Off.

Το πατάς και αρχίζεις τους κανιβαλισμούς: Ανάποδα, χειρόφρενα, σπινιαρίσματα, τοποθέτηση με το πλάι πριν από την στροφή και ότι άλλο σου 'ρθει στο μυαλό και που είναι ο λόγος που έχεις αγοράσει peugeot.....

Ε και μετά το παιχνίδι ξαναπατάς το ωραιότατο κουμπάκι και πας αέρα όπου θες...

Βέβαια μόλις μάθεις πως λειτουργεί το ESP στο 206 μαθαίνεις να παίζεις μαζί του. πχ:

Έεις ας πούμε μια στροφή αρκετά πιο κλειστή από 90 μοίρες και για να το κάνω και πιο "απολαυστικό" κατυφορική και με σχετικά γλιστερή άσφαλτο.
Έρχεσαι με σχετική φόρα με 2α.
Φρενάρεις τελευταία στιγμή αφήνεις το φρένο στρίβωντας το τιμόνιι και αμέσως τσιμπάς λίγο το γκάζι (και αμέσως το αφήνεις) ίσα να δημιουργήσεις τάση για υποστροφή.
Το ESP καταλαβαίνει τάση για υποστροφή και φρενάρει το πίσω μέρος*.
Πατάς τέρμα το γκάζι τότε με το τιμόνι όσο απαιτείται για την στροφή στριμένο και το αυτοκίνητο στρίβει με τα τέσσερα (σαν να έχεις τσιμπήσει το χειρόφρενο) και επιταχύνει στην έξοδο με μηδενικό σπινάρισμα....

*(δεν έχω καταλάβει ακόμα αν φρενάρει μόνο τον εσωτερικό ή και τους 2 πίσω τροχούς).

Και για να απαντήσω στο ερώτημα του Χάρη για να έχεις με τα 206 έντονη υποστροφή σημαίνει ότι πατάς γκάζι πάνω στην στροφή (αλλιώς θα σου γλιστρήσει πρώτα το πίσω μέρος και μετά η μούρη).

Το ESP πρώτα φρενάρει τους τροχούς (τον πίσω εσωτερικό αρχικά) και αν αυτό δεν επαρκεί μειώνει το γκάζι επεμβαίνοντας στο αβανς. ΔΕΝ κλείνει το γκάζι τελείως απλά σταματά το σπινιάρισμα.

Σε άλλα αυτοκίνητα δεν ξέρω πως λειτουργει το ESP αλλά με το ESP του 206 είμαι καταευχαριστημένος. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2005, 15:03:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ronin έγραψε:
Για να σηκωθεί ο πίσω τροχός,θα πρέπει το μπροστινό μέρος να είναι βιδωμένο στην άσφαλτο.


Κατάλαβα το σκεπτικό σου και εν μέρει έχεις δίκιο, ότι άν γλυστράει ο δρόμος τότε δεν θα πάρει κλίση το αυτοκίνητο για να σηκώσει τροχό.

Σκέψου όμως ότι ειδικά σε κλειστές στροφές και φουρκέτες όπου κόβεις πολύ τιμόνι και η υποστροφή είναι αναπόφευκτη, ο πίσω τροχός είναι σχεδόν σίγουρα και πάντα στον αέρα!

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σε τέτοια περίπτωση είναι ότι φρενάρει τον ΕΞΩ πίσω και ΜΕΣΑ εμπρός τροχό ταυτόχρονα!!!! (Έ Αργύρη??? Confused )



MEMsound έγραψε:
Μέχρι στιγμής έχω κάνει 7500km με το αμαξάκι μου και το ESP (τουλάχιστον στο δικό μου 206) μπορώ να πω ότι λειτουργεί υποδειγματικά.....

.......Μπορώ να πω μάλιστα ότι με το ESP μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε διαδρομή απιστευτα διασκεδαστική χωρίς να γίνεται επικίνδυνη (σε λογικά πλαίσια πάντα).

Βέβαια μόλις μάθεις πως λειτουργεί το ESP στο 206 μαθαίνεις να παίζεις μαζί του.......

.......Σε άλλα αυτοκίνητα δεν ξέρω πως λειτουργει το ESP αλλά με το ESP του 206 είμαι καταευχαριστημένος. Wink


Συμφωνώ απόλυτα! Τη Δευτέρα έκανα τη στριφτερή διαδρομή Ναύπακτος-Δελφοί σε χρόνο dt πηγαίνοντας αέρα παντού χωρίς να τρέχω να μαζεύω κώλους, μούρες κλπ και το κατευχαριστήθηκα. (Αχ! Να είχε και καλό τιμόνι................ Scratch )

Πάντως το ESP στο 206 αφήνει το αυτοκίνητο να υπερστρέφει ελαφρά (και να υποστρέφει αρκετά) μπαίνοντας διακριτικά και χωρίς να σε ενοχλεί η παρουσία του όπως ίσως σε άλλα αυτοκίνητα που μπαίνει πιο αισθητά και "σου κόβει" τη φόρα.


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ultra-one στις Τετ 17 Αύγ 2005, 15:18:56, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Αύγ 2005, 21:56:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O Πανος δεν εχει εν μερει δικιο, εχει απολυτο δικιο Χαρη. Οταν το αμαξι υποστρεφει δεν μπορει να σηκωσει τροχο για τον απλουστατο λογο οτι αν υποστρεφει δεν πεφτει αρκετα το βαρος μπροστα ωστε να σηκωθει πισω ροδα.

Για τη δευτερη περιπτωση που λες (κλειστες στροφες - φουρκετα), μιλαμε για "σχετικα" χαμηλες ταχυτητες και δρομο με την αναλογη ανηφορικη/κατηφορικη κληση. Πιστευω σ'αυτη τη περιπτωση δεν θα επεμβει το ESP ή ακομα και αν επεμβει θα ειναι τοσο ελαχιστα που δεν θα εχει σημασια αν ο τροχος ειναι σηκωμενος.
Εκτως φησικα αν μπεις μαλια κουβαρια και δεν στριβει με τιποτα, εκει δεν ξερω τι γινεται και αν σε σωζουν τα ηλεκτρονικα.

Αλλα γεινκα ισχυει ο παραπανω κανονας, δεν μπορεις να υποστρεφεις και να σηκωνεις τροχο ταυτοχρονα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Αύγ 2005, 09:33:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
...Συμφωνώ απόλυτα! Τη Δευτέρα έκανα τη στριφτερή διαδρομή Ναύπακτος-Δελφοί σε χρόνο dt πηγαίνοντας αέρα παντού χωρίς να τρέχω να μαζεύω κώλους, μούρες κλπ και το κατευχαριστήθηκα. (Αχ! Να είχε και καλό τιμόνι................ Scratch )

Πάντως το ESP στο 206 αφήνει το αυτοκίνητο να υπερστρέφει ελαφρά (και να υποστρέφει αρκετά) μπαίνοντας διακριτικά και χωρίς να σε ενοχλεί η παρουσία του όπως ίσως σε άλλα αυτοκίνητα που μπαίνει πιο αισθητά και "σου κόβει" τη φόρα.


Ακριβώς έτσι είναι Χάρη...
Πάντως στο δικό μου δεν υποστρέφει (δεν το αφήνει το ESP δηλαδή) αλλά σε αυτό μάλλον παίζει το ρόλο της και η διαφορετική ανάρτηση / αντιστρεπτικές του 2λιτρου. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Αύγ 2005, 06:55:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετα απο μια βολτα με το αυτοκινητο του Μανθου,πηρα μια γευση της χρησης του ΕSP και πρεπει να πω πως,αν και το ...σνομπαριζα αυτο το συστημα,μου εκανε εντυπωση πως συμπεριφεροταν το αυτοκινητο...Ασε που σε ορισμενες συνθηκες ειναι σαν να τραβας χειροφρενο και να εχεις και τα δυο χερια στο τιμονι!!!Τι το καλυτερο Question Laughing


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2006, 18:13:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ESP και Puke right

(συνεχίζω από το topic που με παρέπεμψε ο Μάνθος) Twisted evil

Θα προτιμήσω την Quaife έναντι του ESP με 570 + 330 ευρώ παραπάνω Cool



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Απρ 2006, 13:30:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ronin έγραψε:
ultra-one έγραψε:
Ronin έγραψε:
Χάρη ο πίσω τροχός δεν σηκώνετε οταν το αυτοκίνητο υποστρέφει έντονα.


Πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα Πάνο??????? Υπάρχει κάποια επιστημονική τεκμηρίωση για αυτό????
Σε κλειστές στροφές αν το αυτοκίνητο έχει αρκετή ταχύτητα και κλίση, φυσικά και σηκώνει πίσω τροχό!!!!!!!!!


Μα μιλάς για έντονη υποστροφή.
Σου έχει τύχει ποτέ να σβαρνίζουν τα μούτρα και να σηκώνετε ο πίσω τροχός?

Για να σηκωθεί ο πίσω τροχός,θα πρέπει το μπροστινό μέρος να είναι βιδωμένο στην άσφαλτο.


STELIOS έγραψε:
O Πανος δεν εχει εν μερει δικιο, εχει απολυτο δικιο Χαρη. Οταν το αμαξι υποστρεφει δεν μπορει να σηκωσει τροχο για τον απλουστατο λογο οτι αν υποστρεφει δεν πεφτει αρκετα το βαρος μπροστα ωστε να σηκωθει πισω ροδα.

Για τη δευτερη περιπτωση που λες (κλειστες στροφες - φουρκετα), μιλαμε για "σχετικα" χαμηλες ταχυτητες και δρομο με την αναλογη ανηφορικη/κατηφορικη κληση. Πιστευω σ'αυτη τη περιπτωση δεν θα επεμβει το ESP ή ακομα και αν επεμβει θα ειναι τοσο ελαχιστα που δεν θα εχει σημασια αν ο τροχος ειναι σηκωμενος.
Εκτως φησικα αν μπεις μαλια κουβαρια και δεν στριβει με τιποτα, εκει δεν ξερω τι γινεται και αν σε σωζουν τα ηλεκτρονικα.

Αλλα γεινκα ισχυει ο παραπανω κανονας, δεν μπορεις να υποστρεφεις και να σηκωνεις τροχο ταυτοχρονα.



MEMsound έγραψε:
Θα συμφωνήσω με τον Ronin ότι αφού υποστρέφει σημαίνει ο πίσω τροχός δύσκολα θα είναι στον αέρα.




HELLO????? Κάτι είπατε ότι όταν το αυτοκίνητο υποστρέφει, δεν σηκώνει πίσω τροχό????
Ορίστε η απόδειξη ότι αυτό που λέτε δεν στέκει καθόλου!!! Cool
Τι έχετε να πείτε τώρα????? Tease Tease Tease Tease Tease



Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 2 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3301s (PHP: 92% - SQL: 8%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on