PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206: Εξάτμιση σε 1.100cc

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιαν 2005, 22:58:45    Θέμα δημοσίευσης: 206: Εξάτμιση σε 1.100cc Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι θα λεγατε ρε παιδια;αμα εβαζα απο χταποδι και πισω αλλη εξατμιση θα επαιρνα κανα 5αρι αλογα(μαλλον με τον ιδιο καταλυτη); σκεφτομαι για της bosal που κανει κανα 350αρι και καποιος εδω μεσα ειχε πει πως ειχε δει διαφορα καλουτσικη(σε 1.4 ομως).ακουω αποψεις


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιαν 2005, 14:34:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Very happy

Φίλε μου μην προσπαθείς να κάνεις τα αδύνατα δυνατά Laughing
Βάλε ένα τελικό κι ένα φίλτρο και είσαι οκ Wink

Λίγο νεύρο μπορεί να δεις αλλά σε καμία των περιπτώσεων 5 άλογα Rolling eyes Laughing


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιαν 2005, 15:27:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην το σκεφτεσαι καν, 5αλογα δεν θα παρεις σε καμια περιπτωση. Δεν αξιζει, θα βρεις πολυ καλητερα πραγματα να κανεις με 350 ευρω π.χ. 5 μερες διακοπες καπου στη Ελλαδα, ενα γα**το CD player, μια βαρβατη εξοδος στα μπουζουκια, 3 Ρωσσιδες για 1 ωρα και πολλα αλλα (εξαλου ενα καλο σηστημα εξαγωγης ειναι αρκετα ακριβοτερο). Ακομα και σε 1.4 δεν αξιζει αν δεν πειραξεις το ιδιο το μοτερ πρωτα (εκκεντροφορο-συμπιεση-προγραμμα).
Απλα σημβιβασου, το 1.1 ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙ.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιαν 2005, 16:44:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε με το παλιομοτερ που μπλεξαμε...κατα βαση ηθελα να το δυναμωσω λιγο στις χαμηλες στροφες γιατι στα ξεκινηματα νομιζω πως θα σβησει...εκει κυριως την θελω την βοηθεια. τι να κανω;;;;;


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιαν 2005, 16:53:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manaros έγραψε:
ρε με το παλιομοτερ που μπλεξαμε...κατα βαση ηθελα να το δυναμωσω λιγο στις χαμηλες στροφες γιατι στα ξεκινηματα νομιζω πως θα σβησει...εκει κυριως την θελω την βοηθεια. τι να κανω;;;;;


Η λύση στο πρόβλημα σου λέγεται κοντύτερο κορωνοπηνίο.
Εγγυημένα θα βρεις περισσότερο νεύρο χαμηλά και καλύτερες ρεπρίζ και δεν θα έχεις και προβλήματα αξιοπιστίας, όπως θα είχες με μία επέμβαση στον κινητήρα (τον 1100 δεν αξίζει να τον φτιάξεις, σου μιλάει 1100'αρης Wink ) .


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιαν 2005, 17:04:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με κοντυτερο κορωπηναιο δεν θα αλλαξουν οι μεγιστη ταχυτητα καθε σχεσης: αν ναι κατα ποσο; γιατι αν ειναι να εχω με 3η γεματη 70 χλμ και τελικη 130-140 τοτε αστο...αυτη η λυση ποσο παει περιπου;


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιαν 2005, 17:24:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manaros έγραψε:
...κατα βαση ηθελα να το δυναμωσω λιγο στις χαμηλες στροφες γιατι στα ξεκινηματα νομιζω πως θα σβησει...


H απλουστερη και φτηνοτερη λυση ειναι ενα πιο ελευθερο φιλτρο στο εργοστασιακο φιλτροκουτι. Παιρνεις το καινουριο φιλτρο και μ'ενα κατσαβιδι σε 5 λεπτα εισαι ετοιμος. Δεν θα δεις θαυματα αλλα στης χαμηλες και μεσαιες στροφες θα'χεις λιγο περισσοτερο νευρο.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιαν 2005, 21:50:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manaros έγραψε:
με κοντυτερο κορωπηναιο δεν θα αλλαξουν οι μεγιστη ταχυτητα καθε σχεσης: αν ναι κατα ποσο; γιατι αν ειναι να εχω με 3η γεματη 70 χλμ και τελικη 130-140 τοτε αστο...αυτη η λυση ποσο παει περιπου;


Δεν λέμε να βάλεις κάτι θεόκοντο...απλώς το αμέσως πιο κοντό από το δικό σου.

Με αυτόν τον τρόπο αντί να βγάζεις π.χ. 130 με τρίτη θα βγάζεις π.χ. 124. Η τελική σου πρακτικά δεν θα επηρρεαστεί, αφού το 1.1 δεν φτάνει την 5η στα κόκκινα. Ίσα ίσα που με λίγο κοντύτερο κορωνοπηνίο θα ανεβάσει λίγες παραπάνω στροφές με 5η (πάλι όμως δεν θα φτάνει στον κόφτη).

Κόστος 300 ευρώ τουλάχιστον.

Κάποιοι που το έχουν κάνει μπορούν να σου πουν αν αξίζει ή όχι. Εγώ το έκανα σε Focus (που είναι θεόμακρο) και έγινε πολύ πιο ευχάριστο στην οδήγηση, ειδικά μέσα στην πόλη.

Όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω, το ελεύθερο φιλτράκι στο εργοστασιακό φιλτροκούτι θα σου δώσει λίγο καλύτερη λειτουργία χαμηλά (στο δικό μου 1100 αυτό έκανε), αλλά το φαινόμενο είναι λιγότερο έντονο από την αλλαγή κορωνοπηνίου.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Ιαν 2005, 19:26:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κοιτα αν παιξει προγραμμα(που ειναι στο προγραμμα) τοτε θα το σκεφτω σιγουρα γιατι θα ανεβει και ο κοφτης.τελικα δεν αντεξα και την εβαλα την εξατμιση στο αμαξι. αλλαξα απο τον καταλυτη και πισω.εβαλα 2 καζανακια(1 στη μεση και ενα το τελικο)για λιγοτερο θορυβο(ειπε).ο ηχος μαμαει.μπασος οπως τον ηθελα με ενα μικρο ελλατωμα.μετα τις 4500 στροφες σαν να αδειαζει και να κανει οπως πριν(σχεδον).γιατι συμβαινει αυτο;


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Ιαν 2005, 02:21:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να προσθεσω κατι ακομα.απο 2800 μεχρι 3900 περιπου στροφες ανοιγει το καζανακι και κανει ενα βουητο που σου περνει τα αφτια ειδικα οταν ζοριζεται το αμαξι(ανηφορες, 5η ταχυτητα) με τερμα γκαζι.τι κανω;παω εκει που εβαλα την εξατμιση και τους κραζω; ζητω να αλλαξουν κατι; να προσθεσουν κατι;


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
CC-Gio (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


CC-PUG ('04)

Ένταξη: 31 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 600
Τόπος: Κέντρο-Εξάρχεια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Ιαν 2005, 03:58:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν τα δοκιμασες τα καζανακια πριν στα τοποθετησουν?

Εκει ανοιγει το καζανακι....συνηθισε το....! Απλα να πηγαινεις εκτος των στροφων που ανεφερες!
Πιστευω ταξιδια δεν κανεις?! Confused

Τελικα ειδες νευρο στο τουτου σου? Rolling eyes


Νομίζω πως 2 πράγματα είναι χειρότερα για μια απόφαση,η βιασύνη και η οργή...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Ιαν 2005, 05:13:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manaros έγραψε:
κοιτα αν παιξει προγραμμα(που ειναι στο προγραμμα) τοτε θα το σκεφτω σιγουρα γιατι θα ανεβει και ο κοφτης.τελικα δεν αντεξα και την εβαλα την εξατμιση στο αμαξι. αλλαξα απο τον καταλυτη και πισω.εβαλα 2 καζανακια(1 στη μεση και ενα το τελικο)για λιγοτερο θορυβο(ειπε).ο ηχος μαμαει.μπασος οπως τον ηθελα με ενα μικρο ελλατωμα.μετα τις 4500 στροφες σαν να αδειαζει και να κανει οπως πριν(σχεδον).γιατι συμβαινει αυτο;

Neutral Confused Scratch
Άλλαξες και το καταλύτη μαζί με την εξάτμιση ή μόνο την εξάτμιση; Rolling eyes Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλες και μεσαίο! Shocked Rolling eyes
Τα δικά μας μετά τον καταλύτη έχουν ένα σωλήνα που πάει κατευθείαν στο τελικό. Είδες διαφορά με αυτό; Κι αν ναι ,πέρα από τον ήχο,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;


Συμφωνώ στο ότι θέλεις να κάνεις πιο "άγριο" τον πέζουλα σου(όλοι θέλουμε άλλωστε),κι εγώ μαζί σου είμαι, αλλά λίγη εγκράτεια δεν βλάπτει. Θα σου φάνε όλα τα λεφτά φιλαράκο μου Confused


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Ιαν 2005, 11:13:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λοιπον η μεγαλη διαφορα ειναι χαμηλα.πχ με ταταρτη και λιγες στροφες(εως 1500) το αμαξι σερνοταν.τωρα οχι πως τραβαει πολυ καλυτερα αλλα δεν κανει το σπαστικο τρεμουλο που εκανε πριν. το μεσαιο το εβαλα οχι για αποδοση αλλα για μειωση θορυβου.παντως πηρα ηχο που μονο για 1100 δεν ακουγεται.καταλυτη δεν αλλαξα.μετα τον καταλυτη εκανα οτι εκανα.αυτες οι μερες ειναι σταδιο δοκιμων. Ταξιδια μπορει να μην κανω αλλα απο 100 μεχρι τα 120 σου βγαζει λιγο τα αυτια.ευτυχως εστω δεν κραταει πολυ...


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1649s (PHP: 60% - SQL: 40%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on