PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΓΕΝΙΚΑ - 2 κάναλο vs 4 κάναλο ΕΝΙΣΧΥΤΗ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2004, 20:17:06    Θέμα δημοσίευσης: ΓΕΝΙΚΑ - 2 κάναλο vs 4 κάναλο ΕΝΙΣΧΥΤΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω στο αμαξι μου αυτη τη στιγμη 4 ηχεια (2 μπροστα + 2 πισω) και θελω να βαλω ενα subwoofer. Θα χρειαστω 4 καναλο ή αρκει ενας 2 καναλος ενισχυτης και γιατι?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Δεκ 2004, 08:36:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1 κανάλι = 1 ηχείο.

Άρα θες έναν 4κάναλο για τα ηχεία μόνο ή έναν 2κάναλο στον οποίο θα βάλεις σε κάθε κανάλι 2 ηχεία. Προτείνω λοιπόν έναν 4κάναλο για τα ηχεία, ένα sub και έναν 2κάναλο στον οποίο θα βάλεις το sub γεφυρωμένο Wink



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Δεκ 2004, 09:11:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επισης υπαρχει και η αλλη λυση:
Με εναν τετρακαναλο να συνδεσεις τα 2 καναλια με τα μπροστινα ηχεια και στα αλλα 2 καναλια το sub! Wink Wink Παντως απο την στιγμη που θα βαλεις sub δεν γινεται να βαλεις δικαναλο γιατι δεν θα εχεις σωστο ηχο!


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Δεκ 2004, 09:16:47    Θέμα δημοσίευσης: Re: 2καναλο vs 4καναλο ΕΝΙΣΧΥΤΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

STELIOS έγραψε:
Εχω στο αμαξι μου αυτη τη στιγμη 4 ηχεια (2 μπροστα + 2 πισω) και θελω να βαλω ενα subwoofer. Θα χρειαστω 4 καναλο ή αρκει ενας 2 καναλος ενισχυτης και γιατι?


4καναλος σιγουρα γιατι και μπορουσες να τα "ακουμπησεις" ολα πανω στον 2καναλο δεν θα καταφερνες να εχεις την απαιτουμενη ισχυ δηλ. ενταση.
ποσο μαλλον που το ενα θα ειναι sub.
υπαρχει και η περιπτωση να παρεις ξεχωριστο ενισχυτη για το sub (απο μονοκαναλο(ακριβος) εως 2καναλο). Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Δεκ 2004, 10:06:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχην αν εχεις τα μαμα ηχεια στις πορτες και δεν σκεφτεσαι να τα αλλαξεις τοτε ξεχνα ενισχυτη για αυτα.
Θα καουν μετα απο 15λεπτα.....
Αν τωρα εχεις αλλα ηχεια τι ηχεια ειναι αυτα και που τα εχειςσ βαλει?

Περιπτωση 1:
Νεο διαιρουμενο μποροστα = 16αρι στην πορτα + tweeter στο τριγωνο του καθρεπτη + 13αρια πισω στις εργοστασιακες θεσεις.
Αν βαλεις Sub dεν χρειαζεται να ενισχυσεις τα πισω γιατι το μονο που κανουν ειναι να παιζουν λιγο παραπανω μπασο απο τα μπροστα και να γεμιζουν τον πισω χωρο. Αν το διαιρουμενο σου μπροστα ειναι καλο τα πισω δεν θα ακουγονται καν. Οποτε σε αυτην την περιπτωση σου προτεινω ενα 4καναλο στο οποιον θα συνδεσεις τα μπροστα (στα 2 καναλια) και το sub (στα αλλα 2 γεφυρωμενα). Τα πισω αστα συνδεδεμενα στο r/cd ωστε να ακουν και οι επιβατες λιγο μουσικη και οχι μονο τα μπαμ μπουν του sub....
Εξαλλου αν ενισχυσεις τα 13αρια η θεση τους ειναι τετοια που δεν θα καταλαβεις τιποτα και μαλλον θα σου χαλασει την εστιαση του ηχου των εμπρος ηχειων. Τα 13αρια λογω μεγεθους παιζουν μολυ ωραια φωνητικα κλπ μεσαιες συχνοτητες (ομως η θεση τους δεν βοηθα στην σωστη εστιαση στην θεση του οδηγου) αλλα αδηνατουν να αναπαραγουν πιο χαμυλες συχνοτητες καθαρα οποτε αν δυναμωσεις την ενταση θα παραμορφωνουν και στο τελος θα καουν...) Οποτε δεν χρειαζεται να ενισχυθουν....! Wink

Περιπτωση 2:
Νεο διαιρουμενο μποροστα = 16αρι στην πορτα + tweeter στο τριγωνο του καθρεπτη + οβαλ (16x9 ή 17x10) στην εταζερα (ή εναλλακτικα διαιρουμενο στην εταζερα).
Τα ηχεια στην εταζερα εχουν την ικανοτητα λογω του χωρου αποσκευων να παιξουν και χαμηλες συχνοτητες οποτε μπορουν να δεχτουν ενισχυση πιο καλα.Επισης ο ηχος του ανακλωμενος στο πισω τζαμι φτανει μια χαρα στα αυτια των ακροατων οποτε με την καταλληλη ρυθμιση μπορουν να παιξουν πολυ ωραια και να γεμισουν τον ηχο.
Προσωπικα ειμαι του ηχου μπροστα για αυτο και ποτε μεχρι στιγμης δεν εχω χρησιμοποιησει οβαλ κλπ στην εταζερα ομως σε πολλους αρεσει ο ηχος απο πισω και αυτο ειναι σεβαστο. Τα οβαλ γεικως παιζουν αρκετα δυνατα οποτε για ικονομικους λογους μπορεις να μην τα ενισχυσεις απο τωρα (ιδιως αν το sub που θα βαλεις δεν ειναι μεγαλο γιατι τοτε θα παισει λιγο και δεν θα μπορει να ακολουθησει τα υπολοιπα ηχεια του συστηματος).
Αρα αρχικα μπορεις παλι να συνδεσεις ενα 4καναλο στο οποιον θα συνδεσεις τα μπροστα (στα 2 καναλια) και το sub (στα αλλα 2 γεφυρωμενα) και τα οβαλ στο p/cd.
Στην συνεχεια μπορεις να αγορασεις ενα ακομα δικαναλο ή μονοκαναλο αποκλειστικα για το sub (ενδεχομενως με μεγαλυτερο sub) και να χρησιμοποιησεις τον 4καναλο για τα μπρος και πισω ηχεια..
Να εχεις υποψη σου πως 2ος ενισχυτης συμαινει αυξημενη καταναλωση αλλα και extra καλωδιωση/διανομεις/ασφαλειδιανομεις που αυξανουν το κοστος αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι αλλη φαση.....
Ιδανικα για λογικα τρελο ηχο σε 206:
Διαιρουμενο μπροστα + οβαλ πισω οδηγουμενα απο 4καναλο
Sub 12" κλειστου τυπου (το bass reflex ειναι υπερβολη και μονο για διαγωνισμους...) οδηγουμενο απο 1 γεφυρωμενο 2καναλο ή μονοκαναλο (πιο ακριβος).

Ελπιζω να ημουν κατατοπιστικος! Wink Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Δεκ 2004, 12:46:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound. έγραψε:
Καταρχην αν εχεις τα μαμα ηχεια στις πορτες και δεν σκεφτεσαι να τα αλλαξεις τοτε ξεχνα ενισχυτη για αυτα.
Θα καουν μετα απο 15λεπτα.....
Αν τωρα εχεις αλλα ηχεια τι ηχεια ειναι αυτα και που τα εχειςσ βαλει?....


Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους γιατι ειμαι λιγο ασχετος στο θεμα.

Ειδικα το post του MEMsound ηταν κατατοπιστικοτατο, μου ελυσε αρκετες αποριες.

Λοιπον στις μπροστα πορτες εχω τα εργοστασιακα ηχεια τα οποια προφανως θα ..."φανε πορτα" για 16αρια.
ΕΡΩΤΗΣΗ
Τα 16αρια μπαινουν κανονικα στις εργοστασιακες βασεις ή θελουν πατεντες?

Επεισης εχω πισω στην εταζερα (οχι στις πορτες) αλλα δυο της Pioneer (νομιζω 13αρια) τα οποια θα μεινουν ως εχουν χωρις ενισχυση. Σωστα?

Εχω σκεφτει να παρω το εξης 12" Subwoofer: MacAUDIO - MX Tube 30


Εχετε καμια αποψη (θετικη ή αρνιτικη) για το σηγκεκριμενο?

Τελος, για 4καναλο ενισχυτη (για τα 2 μπροστα ηχεια + sub) τι ποσο θα ηταν καλο να ξοδεψω?

Να προσθεσω πως δεν σκοπευω να κανω το αμαξι παρακμιακο, underground club, απλα να ακουω τη μουσικουλα μου λιγο πιο δηνατα και καθαρα απ'οτι τωρα. Οποτε ψαχνω για μετριες οικονομικα και ποιοτικα λυσεις.[/img][/u][/i]


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Δεκ 2004, 13:24:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον τα μαμα ηχεια του 206 ειναι 16αρα αλλα με κωνο ης πλακας και μαγνητη λες και ειναι μαγνητης για tweeter....!
Το ηχειο βιδωνει στην πορτα με τεσσερις βιδες με ενα πλαστικο δακτηλιο που παρεμβαλεται αναμεσα τους.
Αυτος ο πλαστικος δακτυλιος προεκτεινεται προς τα μεσα και δημιουργει ενα πατο στο πισω μερος ο οποιος εχει γριλιες πλαγιες.
Σαν βιβωνεις το ηχειο σε ενα κουβαδακι, απο αυτα που παιζαμε καποτε την παραλια.... (cute.... Laughing ), ομως αυτο ειναι πολυ ρηχο γι ανα βαλεις ηχειο της προκοπης.
Ενα καλο 16αρι εχει βαθος μεγαλυτερο οποτε θα χρειαστει να "ξεπατοσεις" τον παραπανω πατο!
Γινεται ευκολα με ενα κολλητηρι ή κοφτακι (το εχω κανει καμποσες φορες...)
Ενα διαιρουμενο, πακετο μαζι με τα crossoover και τα tweeter θα σου παει κανα 200αρι ευρω αλλα επειδη τα tweeter του 206 δεν ειναι κακα (ισως λιγο υπερβολικα σφυριχτα για τα γουστα μου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο) δεν ειναι απαραιτητο να τα αλλαξεις οποτε το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα ζευγος 16αρια.
Να αντεχουν μεχρι 80-100w rms (ΟΧΙ MAX) και να εχουν ευαισθησια 90-92db και θα εισαι μια χαρα. Υπολογισε γυρω στο 100αρι ευρω.
Το Sub που λες δεν ειναι κακο (αν και εγω δεν τα πολυγουσταρω τα tubes γιατι καταναλωνουν πολυ χωρο. Κατα τ' αλλα μια χαρα ειναι.

MC-30
RMS/Max power:240/480 Watt
Impedance:4 Ohm20 - 200 Hz
Frequency response:
Diameter: 300mm
SPL:91 dB

Θα χρειαστεις ενα ενισχυτη 4x75 w rms το λιγοτερο (ιδανικα 4x100) υπολογισε καμια 300αρα ευρω.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Δεκ 2004, 16:05:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον να πω και γω την αποψη μου . ενισυχτης μονο ενας . 4 καναλος .


συνδεεις παραλληλα μπρος πισω . δλδ σε ενα καναλι left μπρος πισω, στο αλλο right μπρος πισω και σου μενουν αλλα δυο για το sub .

Να φροντισεις το sub να ναι διπλοπηνικο για να διαβαζει ο ενισχυτης 2 οhm .
επισης διαβαζει παλι 2 ohm και με την παραλληλη συνδεσμολογια για τα ηχεια οποτε ο ενισχυτης θα αποδιδει στα μεγιστα που μπορει να αποδωσει. βασικη προυποθεση να μπορει να σηκωσει 2 ohm ! και ποιο οικονομικα θα σου βγει και θα κανεις και 'οικονομια' στο ρευμα .

Παράθεση:
ομως αυτο ειναι πολυ ρηχο γι ανα βαλεις ηχειο της προκοπης.


οχι αποραιτητα . τα δικα μου ηχεια μπηκαν ανετα και ειναι η πιο ακριβη σειρα της audiobahn . (630 ευρω τιμη καταλογου)το 'κουβαδακι' ειναι νεροπαγιδα και προτεινω να μην το βγαλεις σε καμια περιπτωση εκτος κι αν θες να γινεται μουσκεμα το wooferaki που θα χεις χρυσοπληρωσει .
τελος θα πω μονωση !!! η διαφορα ειναι χαωδης (μπασο τριγμοι κλπ κλπ).
οσο αφορα μαρκες κλπ ειναι καθαρα θεμα γουστου .απο διαστασεις 16,5 εκ μπροστα πισω οβαλ (το μεγεθος των οβαλ ειναι παλι θεμα γουστου)
sub παλι θεμα γουστου αλλα σιγουρα πανω απο 10 in.
Αυτα ! οποιαδηποτε απορια εδω ειμαστε.




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Δεκ 2004, 16:14:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sorry αλλα αν επιμεινεις στη λυση δικαναλου για sub πουλαω εναν audiobahn a8002t που ειναι πολυ καλη ευκαιρια




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 31 Δεκ 2004, 15:24:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ημαρτον ρε Γιαννη!
Ο ηχος θα εινια χαλια!
Δεν θα εχει ουτε Fader!
Και το πιο πιθανο ειναι καποιο απο τα ηχεια και λογικα τα πισω σαν πιο μικρα και πιο ελευθερα λογω χωρου αποσκευων...
Και τι να το κανει το διπλοπηνικο που κανει μια περιουσια!!!
Αυτα ειναι λυσεις πιο προχωρημενες και οχι μετριες και αρχικες!
Καλυτερα ενα σωστο διαιρουμενο και 1 12αρι "sealed" με ενα ενισχυτη για σωστο και ποιοτικο ηχο.
Και μετα βλεπει.
Εκει που θα συνφωνησω ειναι η μονωση.
Θα εχει πολυ μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο φυσικα!


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 01 Ιαν 2005, 07:19:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φυσικα και δε θα χει fader και γι αυτο κοιτας τα οβαλ να εχουν χαμηλοτερη ευαισθησια .

Παράθεση:
Ο ηχος θα εινια χαλια!


προφανως δεν εχεις ακουσει αυτο το setup.

Παράθεση:
Και τι να το κανει το διπλοπηνικο που κανει μια περιουσια!!!


οχι ρε μανθο απαραιτητα .


Παράθεση:
Καλυτερα ενα σωστο διαιρουμενο και 1 12αρι "sealed" με ενα ενισχυτη για σωστο και ποιοτικο ηχο.


συμφωνω αλλα ετσι ξεχνας εντασεις . αυτο εχω ακολουθησει κι εγω ...! και φυσικα ειμαι υποστηρικτης της στερεοφωνικης εικονας ( οσο δυνατον γινεται)




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 01 Ιαν 2005, 17:01:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να κανω και γω μια ερωτηση.οταν συνδεσουμε τα ηχεια παραλληλα, η ποιοτητα του μεγαφωνου θα ειναι η ιδια;συγκεκριμενα εχω ενισχυτη 4 χ 75 στα 4Ομ και 4 χ 120 στα 2 Ομ.τα 2 καναλια παιζουν γεγυρωμενα το σαμπ και τα αλλα 2 θελω να παιξουν τα 4 ηχεια. θα δουλεψει σωστα;τα μπροστα (peerless D6) θα παιζουν καθαρα οπως τωρα;


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιαν 2005, 05:18:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μανο η ποιοτητα θα ειναι καλυτερη αφου θα αξιοποιεις πληρως τον ενισχυτη σου δουλευοντας τον στα 2 ohm .

το μονο προβλημα ειναι αν τα ηχεια σου θα αντεχουν 60 watt το καθενα και επισης το fader που ανεφερε ο μανθος . οβαλ εχεις πισω ?




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιαν 2005, 12:27:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειχα ενα απλο ζευγαρι 13αρια πισω που παιζαν απο την πηγη.(ετσι καταφερα να τα καψω...)ελεγα να βαλω ενα καλο ζευγαρι 13αρια στις μαμα θεσεις,τουλαχιστον 70 βαττ και μικροτερης ευαισθησιας απο τα μπροστινα ωστε να μην ξανακαψω... Rolling eyes θελω απλα να δυναμωσω λιγο την ενταση γιατι οι πισω ακουνε μονο απο μπροστα


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιαν 2005, 09:09:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μανο δεν παιζει ρολο η ευαισθησια του ηχειου για να μην καει . Η ευαισθησια εχει να κανει με το πως 'ανταποκρινεται' στο ρευμα που δεχετε.

Λοιπον γνωμη μου ξεχνα τα 13 αρια αν θες παραλληλη συνδεση με τα μπροστα γιατι θα καταστρεψουν σιγουρα τον ηχο λογω του οτι κανενα 13αρι δεν εχει τις αντοχες ενος 16.5 ! αντιθετως προτεινω οβαλ που ειναι ιδανικα για τους πισω , φθηνα και εχουν τρελες αντοχες(ανοχες).

καλες ακροασεις !




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιαν 2005, 11:36:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι αλλα αν δεν κανω λαθος με την ευαισθησια βλεπουμε το ποσο ευκολα διεγειρεται ενα ηχειο.αρα αν δωσουμε απο 60 βαττ σε καθε ηχειο δεν καιγεται πιο ευκολα αυτο με την μεγαλυτερη ευαισθησια(ιδιας ποιοτητας κατασκευης);ετσι δηλαδη νομιζω. και απο θεμα ποιοτητας τα οβαλ μηπως ειναι χειροτερα απο τα 13ρια;απ οτι εχω ακουσει τα οβαλ εχουν ενταση και μετρια ποιοτητα και τα 13αρια εχουν ποιοτητα και μετρια ενταση.ειναι ετσι;


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιαν 2005, 13:24:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οχι απλα θα παιζει ελαχιστα πιο δυνατα. τελοσπαντων δεν ειναι τοσο σημαντικο αυτο .

Παράθεση:
και απο θεμα ποιοτητας τα οβαλ μηπως ειναι χειροτερα απο τα 13ρια;απ οτι εχω ακουσει τα οβαλ εχουν ενταση και μετρια ποιοτητα και τα 13αρια εχουν ποιοτητα και μετρια ενταση.ειναι ετσι;


κατα καποιο τροπο ειναι ετσι ναι . αλλα μιλαμε για τελειως διαφορετικη φιλοσοφια ηχειου . ειναι βασικα τι θες εσυ . αν πιστευεις οτι αξιζει να δωσεις λεφτα για τα μικροσκοπικα 13αρια που θα ωφελησουν μονο τους πισω καντο . αλλα σκεψου οτι με πολυ λιγοτερα λεφτα θα παρεις 2 πολυ καλα οβαλ που ενισχυουν δραματικα την συνολικη ενταση .

γιατι δεν πας και σε ενα μαγαζι να τσεκαρεις και τιμες και να σου προτεινουν και κατι για το αμαξι σου ? εγω εχω cc και οπως καταλαβαινεις τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα.




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιαν 2005, 09:48:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manaros έγραψε:
ναι αλλα αν δεν κανω λαθος με την ευαισθησια βλεπουμε το ποσο ευκολα διεγειρεται ενα ηχειο.αρα αν δωσουμε απο 60 βαττ σε καθε ηχειο δεν καιγεται πιο ευκολα αυτο με την μεγαλυτερη ευαισθησια(ιδιας ποιοτητας κατασκευης);


Πιο ευκολα θα καει αυτο που θα δεχτει περισσοτερο ρευμα απο οσο αντεχει ή συχνοτητες που δεν μπορει να αναπαραγει.
Θα σουτο πω αλλιως. Αν σε ενα 13αρι αντοχης 100wrms/92db ριξεις 100wrms σε συχνοτητα απο 500Hz - 2kHz δεν υπαρχει περιπτωση να καουν ενω αν την ιδια ισχυ την ριξεις με 40-100Hz θα το παρεις στα χερια σε 10 λεπτα!

Αντιθετα σε ενα (τραβηγμενο παραδειγμα) 10" sub 100wrms/92db στο φασμα 500-2k Hz θα υπολειτουργει ενω στα 40 - 100 Hz θα βγαζει ενα ωραιοτατο μπασακι....

manaros έγραψε:
και απο θεμα ποιοτητας τα οβαλ μηπως ειναι χειροτερα απο τα 13ρια;απ οτι εχω ακουσει τα οβαλ εχουν ενταση και μετρια ποιοτητα και τα 13αρια εχουν ποιοτητα και μετρια ενταση.ειναι ετσι;


Σε συναρτηση με τα παραπανω ειναι και η ποιοτητα.
Για να διαλεξεις ηχεια πρωτα πρεπει να απαντησεις στο ερωτημα τι θες να κανεις.
Τα 13αρια ειναι καταπληκτηκα για να αναπαραγουν φωνητικα αλλα και μουσικα οργανα με φασμα συχνοτητων 500 - 2kHz. Παιζουν και πιο χαμηλα αλλα μονο αν τοποθετηθουν μεσα σε αριστα συντονισμενη κουτα (βλ μικρα οικιακα ηχεια). Επισης στα 3θυρα 206 επειδη κανει ηχειο ο πισω θολος, ομως οι χαμηλες τους συχνοτητες δεν εχουν καμια σχεση με 2 οβαλα στην εταζερα που "ακτινοβολουν" στο χωρο αποσκευων.
Η ποιοτητα απο τους περισσοτερους "μετριεται" απο την ικανοτητα να παιξουν καθαρα σε υψηλες εντασεις. Σχετικα σωστο αλλα τοτε ζητας απο 1 ηχειο να αναπαραγει ολες τις συχνοτητες ανεξαρτητα με το αν αυτο ειναι κατασκευασμενο να το κανει.
Και αυτο ειναι λαθος.
Αν θες συνολικα υψηλοτερη ενταση τοτε το 13αρι δεν σου κανει γιατι απλα μολις δυναμωσεις (χαιρομενος απο την καθαροτητα της γωνης) οι χαμηλες συχνοτητες θα χαλανε το αποτελεσμα.
Για συνολικα υψηλοτερη ενταση θες οβαλ ή 16αρια στην εταζερα.
Τα 13αρια οσο καλα και να ειναι εκει που τοποθετουνται στο 206 δεν μπορουν να αποδωσουν το ιδιο.
Τα 13αρια ειναι ιδανικα αν φτιαξει κανεις πανελ με τουλαχιστον 2 16αρια ακομα και 1 tweeter στην πορτα του 206 ή για κεντρικο ηχειο (extreme.....) οπως επισης και για καποιον που δεν θελει με τιποτα να τρυπησει την εταζερα (κανοντας μεγαλη υποχωρηση στο θεμα της εντασης).
Αυτα....! Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
manaros (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT(mini)

Ένταξη: 02 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 539
Τόπος: Χαιδαρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιαν 2005, 16:20:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με λιγα λογια δεν πολυαξιζει να ριξουμε κανα 250αρι ευρω για 13αρι ηχειο.ισως ενα οβαλ στην εταζερα που δεν θα φαινεται στους εξω θα ηταν η ιδανικη επιλογη ακομα και αν δεν περναει απο τον ενισχυτη,ε;και το θεμα οβαλ-σαμπ που το ενα ακυρωνει το αλλο;(κατα βαση το σαμπ σκοτωνει τα οβαλ)


207 project Mini
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιαν 2005, 19:00:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manaros έγραψε:
με λιγα λογια δεν πολυαξιζει να ριξουμε κανα 250αρι ευρω για 13αρι ηχειο

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ!!!!!!!!!
Ουτε τα μισα!!!!
manaros έγραψε:
ισως ενα οβαλ στην εταζερα που δεν θα φαινεται στους εξω θα ηταν η ιδανικη επιλογη ακομα και αν δεν περναει απο τον ενισχυτη,ε;

Ενα οβαλ επειδη εχουν υψηλη ευαισθησια δεν ειναι απαραιτητο να εχουν δικο τους ενισχτυτη.
Επισης θα διαπιστωσεις οτι αν βαζεις ατομα πισω θα ενοχλουνται απο τα πισω μεγαφωνα αν παιζουν δυνατα...
Φυσικα ενας ενισχυτης δεν δινει μονο ενταση αλλα και ποιοτητα οποτε ειναι καθαρα δικο σου θεμα για την τελικη επιλογη.
Παντως αν εχεις σκοπο να δωσεις γυρω στα 250 ευρω σου προτεινω το οβαλ 7x10 της Em-Phaser κωδικος ESX710S3 me 250wrms και 93db ευαισθησια! Τα εχω ακουσει και ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!
manaros έγραψε:
και το θεμα οβαλ-σαμπ που το ενα ακυρωνει το αλλο;(κατα βαση το σαμπ σκοτωνει τα οβαλ

Ολα σχετικα ειναι αλλα το πας μακρια το θεμα.
Προσωπικα δεν γουσταρω τα οβαλ αλλα αν θες ενταση στην φωνη χωρις πανελ στις πορτες ή χωρις extreme κατασκευες εταζερας με τα γνωστα beyma... δεν γινεται να κανεις αλλιως....!
Οντως το sub επηρεαζει τα οβαλ αλλα το θεμα ειναι ποσο?!?!?
Μπορεις να το υπολογισεις? Οχι.
Το μονο που εχεις ειναι να το δοκιμασεις.
Με ενα καλο οβαλ θα εχεις αρκετο μπασο κατι που κανει το sub οχι "τοσο απαραιτητο" και ταυτοχρονα κρατα το κοστος σε πολυ πιο χαμηλο επιπεδο γιατι η τοποθετηση sub απαιτει το μεγαφωνο+ενισχυτη+κουτα+καλωδιοση+εργασια κλπ...
Αν θες και μπορεις να το κανεις οικομομικα τοτε το αποτελεσμα θα ειναι εκπληκτικο... αν ομως θες να ξοδεψεις λιγοτερα χρηματα με ενα ΚΑΛΟ οβαλ θα εισαι μια χαρα!


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,207s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on