PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Τί λάμπες φοράτε?
Εργοστασιακές
62%
 62%  [ 20 ]
PHILIPS
6%
 6%  [ 2 ]
OSRAM
18%
 18%  [ 6 ]
PIAA
12%
 12%  [ 4 ]
Σύνολο Ψήφων : 32

Συγγραφέας Μήνυμα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Δεκ 2004, 20:48:25    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γνωρίζοντας ότι υπάρχει αυτό και αυτό δημιουργώ αυτό το topic λόγω του ότι δεν βρήκα απάντηση στις ερωτήσεις που μου προέκυψαν πριν μια ώρα περίπου.

Έκανα την βόλτα μου στην πόλη, και πέρασα από τον γνωστό "βελτιωτή" μου... ξεχρέωσα το φίλτρο ελευθέρας που χρωστούσα Razz και έπεσε το μάτι μου πάνω σε κάτι λάμπες... Shocked

Λέω κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι πιο λευκό για τα πορείας (μιας που στις ψείρες έχω βάλει led λευκά 7mm περίπου)... Βγάζω την μια λάμπα του φαναριού του οδηγού, βλέπω πυρακτώσεως Η4! Ωραία, βάζω την λάμπα που μου δίνει (ήτανε σχεδόν ίδια με μπλέ το κρυσταλλάκι επάνω). Διαφορά? Το φανάρι του συνοδηγού μου φαινόταν κίτρινο Evil Μάρκα δυστυχώς δεν πρόσεξα, τιμή όμως 20 ευρώ το ζευγάρι οι Η4. Συμπτωματικά περνάει ένα παληκάρι τον οποίο και από βδομάδα θα τον έχουμε μέλος στο club Cool με 206cc. Τον έχω βοηθήσει αρκετά. Μου είπε πως τις συγκεκριμένες λάμπες, τις είχε στο 206 του και κάθε βδομάδα τις άλλαζε. Τώρα τί χρήση τις έκανε, δεν ξέρω (αν κυκλοφορούσε συνέχεια βράδυ, αν έπαιζε με τις σκάλες συνέχεια στον δρόμο επειδή δεν είχε τί να κάνει... κλπ.).

Ύστερα και από συζήτηση με τον GFG την Παρασκευή στο Touring της Ελάτης, και αυτός που είχε αλλάξει τις Η4, του κάηκαν στις 2 βδομάδες. Πάλι δεν ξέρω τί χρήση της έκανε και ο GFG.

Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα. Αν ήταν να καεί κάτι, στους 8 μήνες που έχω το αμάξι, θα είχανε καεί είτε οι ψείρες είτε τα προβολάκια.

Σκεφτόμενος λοιπόν να αλλάξω και εγώ τις λάμπες μου μπροστά μαζί με τις λάμπες για τα προβολάκια, θα κάνω βέβαια έρευνα αγοράς, έχω δει 3 μάρκες ως τις πιο δημοφιλέστερες: PHILIPS, OSRAM, PIAA.

ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΤΙ ΛΑΜΠΕΣ ΦΟΡΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ, θα ήθελα να μου πείτε:

1) Αν είναι οι πρώτες σας ή αν προηγήθηκαν άλλες?
2) Κάθε πόσο σας καίγονται (αν σας έχουνε καεί μέχρι τώρα κάποια φορά...)?
3) Πόσο σας κόστισαν?

Όσο για αλλαγές περί ρελέ ή οτιδήποτε άλλο, είναι απολύτως αδιάφορο με το topic και υπάρχει ανάλογο topic που γίνεται ανάλυση, οπότε αναφερθείτε εκεί Cool

Περισσότερα νέα καθώς και φωτογραφίες για να συγκρίνετε φωτισμό, θα φροντίσω από βδομάδα να βάλω που θα κάνω και έρευνα αγοράς Wink Μέχρι τότε, ακούω απόψεις! Very happy

(Αν έχετε άλλη μάρκα λάμπας, δηλώστε το γιατί ξέχασα να βάλω την επιλογή "Άλλες" στο δημοψήφισμα Razz )



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
206ccsimos (Σίμος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (16V) CC 2002

Ένταξη: 05 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 90

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Δεκ 2004, 21:43:27    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Γνωρίζοντας ότι υπάρχει αυτό και αυτό δημιουργώ αυτό το topic λόγω του ότι δεν βρήκα απάντηση στις ερωτήσεις που μου προέκυψαν πριν μια ώρα περίπου.

Έκανα την βόλτα μου στην πόλη, και πέρασα από τον γνωστό "βελτιωτή" μου... ξεχρέωσα το φίλτρο ελευθέρας που χρωστούσα Razz και έπεσε το μάτι μου πάνω σε κάτι λάμπες... Shocked

Λέω κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι πιο λευκό για τα πορείας (μιας που στις ψείρες έχω βάλει led λευκά 7mm περίπου)... Βγάζω την μια λάμπα του φαναριού του οδηγού, βλέπω πυρακτώσεως Η4! Ωραία, βάζω την λάμπα που μου δίνει (ήτανε σχεδόν ίδια με μπλέ το κρυσταλλάκι επάνω). Διαφορά? Το φανάρι του συνοδηγού μου φαινόταν κίτρινο Evil Μάρκα δυστυχώς δεν πρόσεξα, τιμή όμως 20 ευρώ το ζευγάρι οι Η4. Συμπτωματικά περνάει ένα παληκάρι τον οποίο και από βδομάδα θα τον έχουμε μέλος στο club Cool με 206cc. Τον έχω βοηθήσει αρκετά. Μου είπε πως τις συγκεκριμένες λάμπες, τις είχε στο 206 του και κάθε βδομάδα τις άλλαζε. Τώρα τί χρήση τις έκανε, δεν ξέρω (αν κυκλοφορούσε συνέχεια βράδυ, αν έπαιζε με τις σκάλες συνέχεια στον δρόμο επειδή δεν είχε τί να κάνει... κλπ.).

Ύστερα και από συζήτηση με τον GFG την Παρασκευή στο Touring της Ελάτης, και αυτός που είχε αλλάξει τις Η4, του κάηκαν στις 2 βδομάδες. Πάλι δεν ξέρω τί χρήση της έκανε και ο GFG.

Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα. Αν ήταν να καεί κάτι, στους 8 μήνες που έχω το αμάξι, θα είχανε καεί είτε οι ψείρες είτε τα προβολάκια.

Σκεφτόμενος λοιπόν να αλλάξω και εγώ τις λάμπες μου μπροστά μαζί με τις λάμπες για τα προβολάκια, θα κάνω βέβαια έρευνα αγοράς, έχω δει 3 μάρκες ως τις πιο δημοφιλέστερες: PHILIPS, OSRAM, PIAA.

ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΤΙ ΛΑΜΠΕΣ ΦΟΡΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ, θα ήθελα να μου πείτε:

1) Αν είναι οι πρώτες σας ή αν προηγήθηκαν άλλες?
2) Κάθε πόσο σας καίγονται (αν σας έχουνε καεί μέχρι τώρα κάποια φορά...)?
3) Πόσο σας κόστισαν?

Όσο για αλλαγές περί ρελέ ή οτιδήποτε άλλο, είναι απολύτως αδιάφορο με το topic και υπάρχει ανάλογο topic που γίνεται ανάλυση, οπότε αναφερθείτε εκεί Cool

Περισσότερα νέα καθώς και φωτογραφίες για να συγκρίνετε φωτισμό, θα φροντίσω από βδομάδα να βάλω που θα κάνω και έρευνα αγοράς Wink Μέχρι τότε, ακούω απόψεις! Very happy

(Αν έχετε άλλη μάρκα λάμπας, δηλώστε το γιατί ξέχασα να βάλω την επιλογή "Άλλες" στο δημοψήφισμα Razz )


Steve , τι κάνεις φιλαράκι όλα καλά ? Very happy
Το έχω ψάξει κι εγώ λίγο το θέμα.
Πιστεύω ότι η Piaa είναι κορυφή , γι’ αυτό
αλλωστε δίνουν και 3 μήνες εγγύηση που άλλες λάμπες δεν δίνουν !
Βέβαια μην περιμένεις να δεις το λευκό-μπλε που έχεις στις ψείρες σου.
Θα είναι λευκά και θα μπλεδιζει λίγο στο κέντρο. Αυτό βέβαια το αποτέλεσμα
μπορείς να το πετύχεις και με άλλες λάμπες no name. Το θέμα είναι ποσά είσαι
διατεθειμένος να δώσεις. Οι Piaa κοστίζουν γύρω στα 100euro της μεσαίας σκάλας.
Όσο για τις λάμπες των παιδιών που άλλαξαν με no name όντως κρατάνε περίπου 1
χρόνο. Δεν πρέπει να της τοποθέτησαν σωστά γι’ αυτό και καικαν. Ή τις έπιασαν
από το γυαλί, ή δεν τοποθέτησαν σωστά την γείωση ( ποδαράκι ) με αποτέλεσμα
να καούν γρήγορα. Αυτό είχα πάθει κι εγώ στο 1ο ζευγάρι που άλλαξα !
Όσο για τις OSRAM πιστεύω ότι είναι η καλύτερη και σχετικά οικονομική
λύση για το αποτέλεσμα που θέλεις. Και λευκό φως βγάζουν και είναι
πιο φθηνές από Piaa και αν σου καούν τις πουλάνε μια μια !


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
REDRC (Delis)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 106,107,206,207 και συνεχιζουμε.

Ένταξη: 11 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 56

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2004, 00:21:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΡΙΑΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ.......
ΤΙΣ ΦΟΡΑΩ 3 ΧΡΟΝΙΑ..........
120ΕURO ZEΥΓΑΡΙ...........
ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΑΜΑ ΘΕΣ 4616710...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2004, 01:24:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

REDRC, 120 ευρώ πριν 3 χρόνια ή τώρα? Rolling eyes

Και μιλάμε για Η4 ή Η7? Cool



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
zzzleepy (Μαύρος Χέλωνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1289
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2004, 09:33:44    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα.


Μπράβο αγόρι μου και εις ανώτερα... Εύχομαι να γίνεις ο μεγαλύτερος κάγκουρας της Λάρισας και να σε βρίζουν όλοι όσοι τους στραβώνεις με τις μαλ***ες σου... Κι εγώ αν σε πετύχω, επειδή είσαι και μέλος, θα σου καρφώσω τα μεγάλα φώτα στη μάπα για να μάθεις Evil




Για όλο τον κόσμο είσαι κάποιος... για κάποιον είσαι όλος ο κόσμος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2004, 09:34:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μεσα σε ενα μηνα εχω καψει σιγουρα ενα προβολακι και ενα πορειας τουλαχιστον...... Exclamation


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2004, 09:56:30    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

zzzleepy έγραψε:
Steve έγραψε:
Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα.


Μπράβο αγόρι μου και εις ανώτερα... Εύχομαι να γίνεις ο μεγαλύτερος κάγκουρας της Λάρισας και να σε βρίζουν όλοι όσοι τους στραβώνεις με τις μαλ***ες σου... Κι εγώ αν σε πετύχω, επειδή είσαι και μέλος, θα σου καρφώσω τα μεγάλα φώτα στη μάπα για να μάθεις Evil


Αντώνη σε ευχαριστώ για το ΑΚΥΡΟ post σου Cool

Όσο για στράβωμα, περισσότερο στραβώνουν τα πορείας παρά τα προβολάκια (αυτή είναι η γνώμη μου όταν κοιτάω τον καθρέφτη για να δώ τα πίσω αμάξια... Rolling eyes )



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
zzzleepy (Μαύρος Χέλωνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1289
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2004, 10:07:09    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
zzzleepy έγραψε:
Steve έγραψε:
Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα.


Μπράβο αγόρι μου και εις ανώτερα... Εύχομαι να γίνεις ο μεγαλύτερος κάγκουρας της Λάρισας και να σε βρίζουν όλοι όσοι τους στραβώνεις με τις μαλ***ες σου... Κι εγώ αν σε πετύχω, επειδή είσαι και μέλος, θα σου καρφώσω τα μεγάλα φώτα στη μάπα για να μάθεις Evil


Αντώνη σε ευχαριστώ για το ΑΚΥΡΟ post σου Cool

Όσο για στράβωμα, περισσότερο στραβώνουν τα πορείας παρά τα προβολάκια (αυτή είναι η γνώμη μου όταν κοιτάω τον καθρέφτη για να δώ τα πίσω αμάξια... Rolling eyes )


Μιλάς εσύ για ΑΚΥΡΑ posts; Laughing Laughing Ας μην αρχίσουμε πάλι γιατί δεν έχω καμία όρεξη... Απλά μου τη δίνουν αυτοί που νομίζουν ότι κάνουν κάτι έχοντας αναμένα μόνο τα φώτα θέσης και τα προβολάκια ομίχλης χωρίς προφανή λόγο. Και ναι, στραβώνουν τα προβολάκια ειδικά όταν τα έχεις απέναντί σου... Αλλά αν δεν το καταλαβαίνεις και δεν σέβεσαι τους άλλους οδηγούς σου εύχομαι να πληρώσεις τόσα ευρώ σε κλήσεις όσες φορές τα προβολάκια σου στραβώνουν έναν άλλο οδηγό... Evil




Για όλο τον κόσμο είσαι κάποιος... για κάποιον είσαι όλος ο κόσμος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2004, 10:14:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γκουχ Γκουχ... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes .... Arrow

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=4375


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
zzzleepy (Μαύρος Χέλωνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1289
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2004, 10:25:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το όνομα Νάντια από που βγαίνει;




Για όλο τον κόσμο είσαι κάποιος... για κάποιον είσαι όλος ο κόσμος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Δεκ 2004, 20:41:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχως καθε λιγο και λιγακι καιω και απο μια λαμπα μεσαιας σκαλας(ισως κατι οι αναρτησεις, το χαμηλωμα, οι17αρες...)
Προβολακια καιω μεσα σε μερικες μερες αλλα δεν με νοιαζει και πολύ μιας και δεν τα χρησομοποιω σχεδον ποτε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Δεκ 2004, 20:47:28    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Όσο για στράβωμα, περισσότερο στραβώνουν τα πορείας παρά τα προβολάκια (αυτή είναι η γνώμη μου όταν κοιτάω τον καθρέφτη για να δώ τα πίσω αμάξια... Rolling eyes )

Τα προβολακια ειναι πολυ πιο κουραστικα οταν βλεπεις ακριβως φατσα καρτα το αυτοκινητο απ'οτι η μεσαια σκαλα (για την ακριβεια.... Shocked καμια σχεση Exclamation Evil )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
CC-Gio (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


CC-PUG ('04)

Ένταξη: 31 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 600
Τόπος: Κέντρο-Εξάρχεια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Δεκ 2004, 21:42:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve ριξε μια ματια σε αυτο που βρηκα! Εχει πολυ διαβασμα!!!
Εχει πολλες καλες πληροφοριες ομως...



''Ποιος είναι πρωτοπόρος στον βοηθητικό φωτισμό; Η PIAA. Πολλοί οξυδερκείς οδηγοί δηλώνουν ότι η τεχνολογία της PIAA υπερέχει σε μεγάλο βαθμό των απλών φανών ομίχλης. Η σειρά της PIAA ''Super White'' παρέχει ένα λευκό φως υψηλής φωτεινότητας και έντασης.

Οι περισσότεροι επαγγελματίες αυτοκινητιστές σημειώνουν ότι οι λαμπτήρες PIAA είναι αξιόπιστοι ακόμη και για τις πιο δύσκολες συνθήκες αγώνων. Η ποιότητα των συστημάτων φωτισμού PIAA την καθιστούν ως την μοναδική επιλογή του σοβαρού οδηγού. Οι λαμπτήρες PIAA σχεδιάζονται μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή ώστε να έχουν μέγιστη απόδοση, και είναι κατασκευασμένοι από ανθεκτικό γυαλί ώστε να αντεπεξέρχονται στις απαιτήσεις τόσο της αγωνιστικής όσο και της καθημερινής οδήγησης. Οι λάμπες PIAA είναι κατασκευασμένες από ειδικά σχεδιασμένα υλικά ώστε να μπορούν να λειτουργούν με λαμπτήρες υψηλής τάσης χωρίς να μειώνεται ο χρόνος ζωής τους.


Δεν χρειάζεται να είστε ηλεκτρολόγοι για να εγκαταστήσετε τους προβολείς PIAA. Όπως λένε και οι πελάτες της PIAA ''είναι πανεύκολο''. Κατ' αρχήν όλα τα προϊόντα PIAA είναι προσυναρμολογημένα, με οτιδήποτε χρειάζεστε ώστε η εγκατάστασή τους να είναι πανεύκολη. Ένα ολοκληρωμένο σύστημα σύνδεσης που ελαχιστοποιεί την ανάγκη για κοψίματα καλωδίων και συνδέσεις με μονωτική ταινία. Το σετ περιλαμβάνει ρελέ και ασφάλειες εσώκλειστα με ειδικά διαμορφωμένο περίβλημα για προστασία από υγρασία και σκόνη. Επιπλέον η PIAA είναι η μοναδική εταιρία στον χώρο των συστημάτων φωτισμού αυτοκινήτου που προσφέρει εγγύηση καλής λειτουργίας εφ' όρου ζωής για όλα τα προϊόντα της.


Η PIAA έχει αναπτύξει τεχνολογίες που εισάγουν νέα δεδομένα στον σχεδιασμό, στην εφαρμογή και στην εμφάνιση.
Ο λαμπτήρας της PIAA ''Super White'' εκπέμπει ακτινοβολία φωτός που πλησιάζει σε φωτεινότητα και ένταση τους υψηλής εντάσεως λαμπτήρες (HID), με χαμηλότερο κόστος. O λαμπτήρας αυτός εκτός από την νέα τεχνολογία για λευκό φωτισμό χρησιμοποιεί XTRA τεχνολογία της PIAA με αποτέλεσμα με λιγότερα Αmber να εκπέμπει φωτεινότερα.


Ο λαμπτήρας υψηλής ποιότητας και ανθεκτικότητας είναι αποτέλεσμα σχεδιαστικών ανακαλύψεων όπως η χρήση αντιθερμικού γυάλινου αγωγού σταθερά συνδεδεμένου με την μεταλλική βάση ώστε να αποφεύγονται σπασίματα και διαρροές. Όλα τα βοηθητικά φώτα της PIAA χρησιμοποιούν λαμπτήρες της PIAA. Oι λαμπτήρες HALOGEN της PIAA υπερέχουν σε φωτεινότητα, είναι αποδοτικότεροι και εκπέμπουν καλύτερο και λευκότερο φωτισμό με την ίδια κατανάλωση ρεύματος. Το φως που εκπέμπεται είναι "ευκολότερο" για τα μάτια καθώς απλώνεται ομοιόμορφα.
Ο λαμπτήρας PLASMA BLUE είναι διαθέσιμος σε Η4, Η3, Η3C, H1 και Η7. Ο SUPER PLASMA είναι διαθέσιμος μόνο σε Η4. Το χαρακτηριστικό των λαμπτήρων SUPER PLASMA είναι ότι εκπέμπουν δύο είδη χρωμάτων. Στην μικρή σκάλα εκπέμπει PLASMA BLUE ενώ στην μεσαία σκάλα SUPER WHITE. Ο SUPER PLASMA είναι πιο λειτουργικός σε σχέση με τον PLASMA BLUE, καθώς ο PLASMA BLUE εκπέμπει πιο μπλε χρώμα από τον SUPER PLASMA. Εκτός από αυτά τα δύο είδη σας συνιστούμε και τους λαμπτήρες SUPER WHITE, οι οποίοι εκπέμπουν κατάλευκο φως με χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος και είναι πιο λειτουργικοί από τα άλλα δύο είδη.


Η πλειοψηφία από τους φανούς της PIAA είναι κατασκευασμένοι από αλουμίνιο. Στην βιομηχανία χρησιμοποιείται κυρίως πλαστικό και σε μερικές περιπτώσεις επιχρωμιωμένο ατσάλι. Η PIAA χρησιμοποιεί αλουμίνιο παρά το γεγονός ότι είναι ακριβότερο από το πλαστικό ή το ατσάλι, καθώς τα πλεονεκτήματα της χρήσης αλουμινίου υπερτερούν σε σπουδαιότητα το επιπρόσθετο κόστος. Το αλουμίνιο δημιουργεί μια γερή και ελαφριά θήκη για τον προβολέα προστατεύοντάς τον από σκουριά και υψηλή θερμοκρασία.''


Ελπιζω να εμαθες αρκετα για την PIAA Wink


Νομίζω πως 2 πράγματα είναι χειρότερα για μια απόφαση,η βιασύνη και η οργή...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TiMoRiS (Argiris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Mini Cooper S R56

Ένταξη: 06 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 420
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Δεκ 2004, 23:33:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε οχι ρε steve να μιλας και εσυ για ακυρα post! Σε ολα τα τοπικ πεταγεσε και λες διαφορα ασχετα (μην τα χαρακτηρισω αλλιως)! Εχω βαρεθει να διαβαζω αηδιες!!!


www.asfaleia365.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Δεκ 2004, 01:56:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

CC-Gio, ευχαριστώ! Salute

Θα βοηθούσε όμως πιο πολύ αν μου έλεγες και την πηγή σου Wink

Ευχαριστώ τους zzzleepy και TiMoRiS που μου καταστρέφουνε το topic. Αν είναι να παραμείνουν τα post αυτά ή να ακολουθήσουν παρόμοια, ας διαγραφεί ολόκληρο το topic για να ικανοποιηθούνε κάποιοι... Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kavaliotis (Μάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 307 cc 1.6

Ένταξη: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 487
Τόπος: Καβάλα - Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Δεκ 2004, 07:34:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αστους να λενε Steve, εγω τα εχω παντα ανοιχτα τα προβολακια γιατι μου αρεσει ετσι το αμαξι. Ο πατερας μου και ο αδερφος μου παλιοτερα μου την λεγανε οτι και καλα τυφλωνεις τους απεναντι, οποτε και καναμε δοκιμες εγω με το αμαξι του πατερα μου και ο αδερφος μου με το 206 σε αντιθετη πορεια. Ουτε για 1 δευτερολεπτο δεν με τυφλωσαν ή με πειραξαν. Τα ιδια τεστ τα εκανα δεκαδες φορες με παρεες οταν βγαιναμε εξω ή οταν πηγαινοερχομαι στην Εγνατια (εγω απο πισω και οι αλλοι μπροστα) κτλ. Τελος παντων, κανεναν δεν πειραξαν. Ισως ειναι ετσι διαμορφωμενα του 206 που δεν ενοχλουν μιας και κοιτανε προς τα κατω.

Τωρα αν μερικους τους ενοχλουν απλα για να την λενε στους αλλους, οκ τι να πω. Μαλλον εκεινοι ειναι τελειοι οδηγοι, οποτε ο αναμαρτητος πρωτος τον ληθο βαλετω Wink Wink Wink

Α και μια που το αναφερες Σταυρο, κι εγω εχω παρει τις λαμπιτσες που ειναι True White, οντως ειναι πολυ καλυτερες απο τις μαμα και φοραω και στα προβολακια, και στις ψειρες αλλα και στα πορειας. Μεχρι τωρα νομιζω μου εχει καει μια πορειας σε διαστημα πολλων μηνων. Νομιζω οτι αξιζει να βαλεις τις απλες και αν σου καιγονται να τις αλλαζεις παρα να δωσεις 120 ευρω και να σου καουνε και να κλαις τα λεφτα σου. Εμενα παντως μετα το 3μηνο σιγουρα μου καηκε η μια, οποτε και δεν θα επιανε η εγγυηση της ΡΙΑΑ...


StreetRacing is NOT a crime!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stevon ("Κουμπάρος" John Φυστίκη...)
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων
Επίσημο Μέλος

VF7 + VF3 = P.S.A.

Ένταξη: 22 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2584

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Δεκ 2004, 10:01:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve καλημέρα , ποιο πάνω έγραψες
Παράθεση:
Λέω κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι πιο λευκό για τα πορείας (μιας που στις ψείρες έχω βάλει led λευκά 7mm περίπου)... Βγάζω την μια λάμπα του φαναριού του οδηγού, βλέπω πυρακτώσεως Η4! Ωραία, βάζω την λάμπα που μου δίνει (ήτανε σχεδόν ίδια με μπλέ το κρυσταλλάκι επάνω).

Αλλα οι λάμπες του δικού σου είναι Η7(το καθαρό κρύσταλο δεν έχεις)??
Εγώ προσωπικά δεν έχω αλαξει τις δικές μου ακόμα θα γίνει και αυτό...
Πάντως οι επιλογές που έχεις κάνει για τις λάμπες είναι πάρα πολύ καλές άσε που Osram&philips τις προτίνει και η ήδια η Peugeot οπώτε , λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.



Δέν προλάβαμε να το "τουρμπίσουμε" και μας άφησε ο 3ος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
klain (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) SpPk (2006)

Ένταξη: 08 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 211
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Δεκ 2004, 15:49:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sorry για το άκυρο post... σβήστε το καταστρέψτε το, εξαΰλώστε το.. ότι θέλετε κάντε το..
Να πώ όμως πως επειδή και γώ έχω προβληματιστεί για τα αναμένα προβολάκια και έχω κάνει αντίστοιχα άπειρες δοκιμές...

1)Όχι, τα προβολάκια δεν τυφλώνουν τον άλλο οδηγό...

2)Ναι, τα προβολάκια τον κάνουν όμως να χάνετε... βλέπει απλά ένα φώς να έρχεται χωρίς σαφή άποψη για το μέγεθος του αμαξιού και κάνοντας τον να μην προσέχει τι προηγείται η έρχεται...
Και νάι μπορεί εγώ η κάποιος άλλος να'μαστε οδηγάρες και να μην ενοχλούμαστε απο τα προβολάκια (προσωπικά σπάζομαι γιατί δέν έχουν λόγω ύπαρξης) αλλά κάποιος ίσως να είναι λίγο ποιο lame και να επηρεάζεται αρνητικά απο αυτό το "ξαφνικό"..

3)Κάποια χρόνια πρίν χάρη στα προβολάκια κάποιου "εξυπνάκια" που εμφανίστηκε απότομα σε στροφιλίκι (παλιός δρόμος καβάλας) ο αδερφός μου αποφάσισε να κάνει το αμάξι "πλυντήριο" στα χωράφια (και πάλι καλά όχι στον γκρεμό απο την άλλη) χωρίς ευτυχώς άσχημη κατάληξη... Για να μην πάθετε λοιπόν... Evil

4)ZzZleepy Thumb right απλά με καλύτερο ίσως τρόπο.. (χωρίς να θέλω να φανώ κριτικός σε καμία περίπτωση...)

Αυτά...
Φιλικά Πάντα... Smile


Για δες καιρό που διάλεξε.. ο χάρος να το πάρει...
Farewell 206 Xs (8V) 1,4 (2003)
Silly
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
klain (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) SpPk (2006)

Ένταξη: 08 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 211
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Δεκ 2004, 15:56:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο θέμα... PIAA H4 προτείνω και 'γω.. Μεγάλος χρόνος ζωής και κανέναν πρόβλημα ώς τώρα σε αμάξι απο φιλαράκι.. Εγω για να'μαι ειλικρινής δεν ξέρω τι φοράω... Θα check...

Να διευκρινήσω στο παραπάνω ότι το άλλο αμάξι δεν ήταν 206 οπότε μπορεί και να έχετε δίκιο όσον αφορά την "κάτω κλίση" στα μωρά μας...


Για δες καιρό που διάλεξε.. ο χάρος να το πάρει...
Farewell 206 Xs (8V) 1,4 (2003)
Silly
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Δεκ 2004, 17:30:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Stevon έγραψε:
Steve καλημέρα , ποιο πάνω έγραψες
Παράθεση:
Λέω κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι πιο λευκό για τα πορείας (μιας που στις ψείρες έχω βάλει led λευκά 7mm περίπου)... Βγάζω την μια λάμπα του φαναριού του οδηγού, βλέπω πυρακτώσεως Η4! Ωραία, βάζω την λάμπα που μου δίνει (ήτανε σχεδόν ίδια με μπλέ το κρυσταλλάκι επάνω).

Αλλα οι λάμπες του δικού σου είναι Η7(το καθαρό κρύσταλο δεν έχεις)??
Εγώ προσωπικά δεν έχω αλαξει τις δικές μου ακόμα θα γίνει και αυτό...
Πάντως οι επιλογές που έχεις κάνει για τις λάμπες είναι πάρα πολύ καλές άσε που Osram&philips τις προτίνει και η ήδια η Peugeot οπώτε , λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.


Ναι, λείο κρύσταλλο. Βασικά είδα την Η4 μόνο μπροστά, άρα θα έχω και Η7 λογικά! (ε? Rolling eyes )

Ο CC-Gio είπε όμως "Επιπλέον η PIAA είναι η μοναδική εταιρία στον χώρο των συστημάτων φωτισμού αυτοκινήτου που προσφέρει εγγύηση καλής λειτουργίας εφ' όρου ζωής για όλα τα προϊόντα της...

Άρα εφ' όρου ζωής ή για 3 μήνες η εγγύηση? Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1885s (PHP: 86% - SQL: 14%) - SQL queries: 21 - GZIP enabled - Debug on