PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Service 40.000 χλμ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Οκτ 2002, 10:45:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

StAkIS έγραψε:
Λοιπόν...γύρισα από το συνεργείο του τύπου και ακούστε εντυπώσεις...


Λοιπον Στακαμαν επειδη με επεισες για τις ικανοτητες του μαστορα θελω να σου κανω 2 ερωτησεις..
Που βρισκεται το μαγαζι του?
Πως ειδες την οργανωση του (εργαλεια, καφε προσφερει Mr. Green , σε αφηνει να κατσεις να δεις το τι κανει το αυτοκινητο σου, για τον εγκεφαλο εχει computoρα?)



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
StAkIS (Χρήστος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 29 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 110
Τόπος: Αργυρούπολη,Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Οκτ 2002, 16:18:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikel έγραψε:
StAkIS έγραψε:
Λοιπόν...γύρισα από το συνεργείο του τύπου και ακούστε εντυπώσεις...


Λοιπον Στακαμαν επειδη με επεισες για τις ικανοτητες του μαστορα θελω να σου κανω 2 ερωτησεις..
Που βρισκεται το μαγαζι του?
Πως ειδες την οργανωση του (εργαλεια, καφε προσφερει Mr. Green , σε αφηνει να κατσεις να δεις το τι κανει το αυτοκινητο σου, για τον εγκεφαλο εχει computoρα?)


Φίλε Nikel, σχετικά με τα στοιχεία του, θα σου απαντήσω με PM!

Όσον αφορά την οργάνωσή του, δεν είναι και στην τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά έχει αρκετά καλά μηχανήματα και κομπιούτερα για τον εγκέφαλο της Peugeot! Καφέ μου προσέφερε, αλλά δεν είχα και τόσο χρόνο για να κάτσω! Smile Κάθισα να δω λίγο τι κάνει, χωρίς να μου φέρει κάποια αντίρρηση, αλλά όπως ανέφερα και πριν, λόγω χρόνου, έφυγα σύντομα!

Ήταν γενικά σωστός στην συμπεριφορά του, ευγενικός, θα έλεγα ότι διέφερε αρκετά από άλλους μηχανικούς συνεργείων και σίγουρα ενδιαφέρεται για το αμάξι σου! Και σίγουρα δεν χρειάζεται παρακάλια ή τάματα για να δει λεπτομέρειες που σε ανησυχούν και να τις λύσει! Wink :D




206 Θαύματα Του Κόσμου Σε Ενα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2002, 08:24:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

StAkIS έγραψε:


Φίλε Nikel, σχετικά με τα στοιχεία του, θα σου απαντήσω με PM!



Και εγώ! Και εγώ! Εχω εγκεφαλικά επεισόδια!!!!!! Σωσε με taki!!!!!

α! το συνεργείο μήπως είναι κοντά στο μετρό?
αν ναι με βολεύει αφάνταστα....!!!!!
Περιμένω με ανυπομονησία!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
StAkIS (Χρήστος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 29 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 110
Τόπος: Αργυρούπολη,Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2002, 13:00:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
StAkIS έγραψε:


Φίλε Nikel, σχετικά με τα στοιχεία του, θα σου απαντήσω με PM!



Και εγώ! Και εγώ! Εχω εγκεφαλικά επεισόδια!!!!!! Σωσε με taki!!!!!

α! το συνεργείο μήπως είναι κοντά στο μετρό?
αν ναι με βολεύει αφάνταστα....!!!!!
Περιμένω με ανυπομονησία!!!!!!!!!!!


Άλλο ένα PM έφτασεεεεεεεεε!!!! Wink




206 Θαύματα Του Κόσμου Σε Ενα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2002, 16:37:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω σε ενα πραγμα θα διαφωνησω.Πως μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για καποιον την στιγμη που σηκωνεσαι και φευγεις και δεν εισαι παρων για να δεις τι θα κανει Question


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
StAkIS (Χρήστος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 29 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 110
Τόπος: Αργυρούπολη,Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2002, 18:40:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alexandros έγραψε:
Εγω σε ενα πραγμα θα διαφωνησω.Πως μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για καποιον την στιγμη που σηκωνεσαι και φευγεις και δεν εισαι παρων για να δεις τι θα κανει Question


Γιατί βρε Αλέξανδρε, στην Peugeot θα μπορούσες να βγάλεις συμπέρασμα;

Κατά τη γνώμη μου πουθενά δεν μπορείς να βγάλεις ένα σίγουρο συμπέρασμα! Το μόνο σίγουρο όμως, είναι αυτό που μπορείς να διαπιστώσεις εσύ από μόνος σου, μετά το πέρας των εργασιών! Εγώ διαπίστωσα ότι διόρθωσε πολλά απο αυτά τα προβλήματα που είχα (ακόμα και τα πιο ασήμαντα για πολλούς!!!), και που είχαν καταγραφεί εδώ και ένα χρόνο και ποτέ δεν τα είδε και δεν ασχολήθηκε καμμία αντιπροσωπεία, λέγοντάς μου ότι είναι όλα ΟΚ! Τόσο καιρό, ανεχόμουν τις μα@@@@@νες απαντήσεις τους νομίζοντας ότι έχουν δίκιο! Στον μηχανικό που πήγα όμως και που είδα με τα μάτια μου-αρχικά το αμάξι από κάτω, κατάλαβα πολλά! Μην ξεχνάς ότι κάθισα εκεί και ασχολήθηκε μαζί μου, 1.30 ώρα! Το κάνουν παντού αυτό όταν έχουν δουλειά και με άλλους; Exclamation

Επίσης, με άφηνε να κάτσω όσο ήθελα και μέχρι το απόγευμα ακόμα, απλά εγώ είχα δουλειά και δεν νομίζω να μπορούσα ποτέ να λείπω από τη δουλειά μου συνέχεια μια μέρα για να παρακολουθήσω την επισκευή του αυτοκινήτου μου και δω τι θα κάνει! Μακάρι να μπορούσα!

Αυτό που βλέπω επίσης και που δεν το έχω ξαμανιώσει έτσι, είναι ότι η συμπεριφορά του αυτοκινήτου μου, θυμίζει σαν να είναι καινούργιο, που όμως μετά από προηγούμενα service, δεν θα μπορούσα να έλεγα το ιδιο!!

Ο τύπος μου απέδειξε ότι αγαπάει τη δουλειά του και προσέχει τους πελάτες του! Δεν θα αναλύσω και τα αμάξια που ετοιμάζει για αγώνες πρωταθλήματος! Πιστεύω ότι γνωρίζει καλά το αντικείμενο! Wink




206 Θαύματα Του Κόσμου Σε Ενα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2002, 18:59:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alexandros έγραψε:
Εγω σε ενα πραγμα θα διαφωνησω.Πως μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για καποιον την στιγμη που σηκωνεσαι και φευγεις και δεν εισαι παρων για να δεις τι θα κανει Question


Αlex εδώ με βρίσκεις αντίθετο....
Αν είναι κάθε φορά που πάμε για service ή για κάποιο πρόβλημα σε συνεργείο και να καθόμαστε εκεί....τότε πολύ απλά θα πρέπει να παρατήσουμε τις δουλειές μας ή να πληρωνόμαστε αντί για 25 μέρες δουλειά το μήνα 20 μέρες δηλ. να κάνουμε ειδική σύμβαση εργασίας Peugeot...

Θέλω να πω ότι, τουλάχιστον εγώ που εργάζομαι ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο 5 φορές το μήνα να την κάνω από την δουλειά για κάποιο ΑΣΘΕΝΙΚΟ αυτοκίνητο.... Και μην μου πεις ότι δεν είναι 5 φορές...γιατί εγώ πάω πλέον κάθε εβδομάδα στην Peugeot για κάποιο πρόβλημα....

Οπότε πάω εκεί με τις κότες 7.20 το πρωί το παρατάω .... και φεύγω βουρρρ για το γραφείο....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2002, 20:23:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προς Svstouk:
Δεν ξερω τι κανουν στην Lion εγω οπου πηγα σε αφηνουν να καθεσαι και να ελεγχεις εαν φυσικα το επιθυμεις.Καταρχας απο την στιγμη που θα μου πει καποιος να περασω εξω εχω παρει το αμαξι και εχω φυγει.
Αλλωστε παντα εχω στο μυαλο μου το post του Mιλτoυ για την αντιπροσωπεια της Θεσσαλονικης που σε οσους δεν εβλεπαν εβαζε λαδια Σογιολα και Νικη Fry.Εσυ δηλαδη ξερεις οτι σου εβαλε αυτα που συμφωνησατε?
Προσεξε δεν διαφωνω οτι σου εδωσε παρα πολυ καλα δειγματα γραφης-
και εδω θα απαντησω και στον Νικο οτι δεν λεω να καθεσαι στο συνεργειο με τις ωρες οταν εχεις εμπιστοσυνη σε καποιον αλλα ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ φορες
αυτο πιστευω οτι επιβαλλεται-απλα δεν χρειαζεται υπερμετρος ενθουσιασμος.
Μου λες οτι το αμαξι παει τωρα πολυ καλυτερα.
Και εγω σου απαντω οτι ισως ειναι καθαρα ψυχολογικο λογω ευφοριας
η ακομα και να μην ειναι ετσι μπορει να επαιξε ρολο η θερμοκρασια της ατμοσφαιρας η οποιοσδηποτε αλλος ασταθμητος παραγοντας
Ολοι σχεδον βγηκαμε και ειπαμε τι φοβερη βενζινη ειναι η V-power racing
και απο τους πρωτους εγω.Στα επομενα γεμισματα αρχισε να μην μου φαινεται η διαφορα.Και τωρα εχω μπροστα μου το power που συγκρινει
Racing με απλη V-power.Ενα μονο θα πω.....Θα ειχαμε γλυτωσει πολλα Ευρω(περισσοτερα στο αντιστοιχο Topic)
Ασχετο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΣ


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
StAkIS (Χρήστος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 29 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 110
Τόπος: Αργυρούπολη,Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Οκτ 2002, 01:45:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alexandros έγραψε:
Προς Svstouk:
Δεν ξερω τι κανουν στην Lion εγω οπου πηγα σε αφηνουν να καθεσαι και να ελεγχεις εαν φυσικα το επιθυμεις.Καταρχας απο την στιγμη που θα μου πει καποιος να περασω εξω εχω παρει το αμαξι και εχω φυγει.
Αλλωστε παντα εχω στο μυαλο μου το post του Mιλτoυ για την αντιπροσωπεια της Θεσσαλονικης που σε οσους δεν εβλεπαν εβαζε λαδια Σογιολα και Νικη Fry.Εσυ δηλαδη ξερεις οτι σου εβαλε αυτα που συμφωνησατε?
Προσεξε δεν διαφωνω οτι σου εδωσε παρα πολυ καλα δειγματα γραφης-
και εδω θα απαντησω και στον Νικο οτι δεν λεω να καθεσαι στο συνεργειο με τις ωρες οταν εχεις εμπιστοσυνη σε καποιον αλλα ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ φορες
αυτο πιστευω οτι επιβαλλεται-απλα δεν χρειαζεται υπερμετρος ενθουσιασμος.
Μου λες οτι το αμαξι παει τωρα πολυ καλυτερα.
Και εγω σου απαντω οτι ισως ειναι καθαρα ψυχολογικο λογω ευφοριας
η ακομα και να μην ειναι ετσι μπορει να επαιξε ρολο η θερμοκρασια της ατμοσφαιρας η οποιοσδηποτε αλλος ασταθμητος παραγοντας
Ολοι σχεδον βγηκαμε και ειπαμε τι φοβερη βενζινη ειναι η V-power racing
και απο τους πρωτους εγω.Στα επομενα γεμισματα αρχισε να μην μου φαινεται η διαφορα.Και τωρα εχω μπροστα μου το power που συγκρινει
Racing με απλη V-power.Ενα μονο θα πω.....Θα ειχαμε γλυτωσει πολλα Ευρω(περισσοτερα στο αντιστοιχο Topic)
Ασχετο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΣ


Άκου φίλε Αλέξανδρε, είσαι επιφυλακτικός και με το δίκιο σου, όπως και εγώ είμαι επιφυλακτικός, αυστηρός και αρκετά "ψείρας" με πολλά πράγματα και μάλιστα μετά από καταστάσεις που μου έχω συμβεί με το αμάξι και είναι απερίγραπτες!! Αν αυτά που έγραψα για τον μηχανικό έδειξαν ενθουσιασμό, μάλλον δεν έδωσα την σωστή εικόνα του εαυτού μου! Για να τα γράψω έκρινα πολύ αυστηρά και έβγαλα πολλά συμπεράσματα και από αρκετά πράγματα που δεν τα ανέφερα! Κάτι όμως που δεν γίνεται να κάνω, γιατί θα έπρεπε να γράψω-κυριολεκτικά-έκθεση σελίδων και να αφιερώσω χρόνο!

Σε όλους τους τομείς της ζωής, χρειάζεται κάποιος τεχνικός, που πολλές φορές δεν μπορείς να κρίνεις την δουλειά του! Είμαι και εγώ τεχνικός Η/Υ, εκτος των άλλων και ξέρω πολύ καλά τι απάτες γίνονται! Believe me!

Στο αυτοκίνητο, πολλά αναλώσιμα είδη δεν μπορείς να τα "δεις" και να καταλάβεις τι σου έχουν βάλει, ακόμα και αν ξέρεις πολύ καλά το αντικείμενο! Όμως με αυτή την λογική θα έπρεπε να μπορούσαμε τα πάντα, να τα φτιάχνουμε μόνοι μας, για να είμαστε σίγουροι! Δυστυχώς όμως δεν γίνεται πάντα! Άρα, πρέπει να βρίσκεις άλλους τρόπους εμπιστοσύνης, για την δουλειά που σου κάνει κάποιος άλλος και στην συγκεκριμένη περίπτωση, η κρίση σου βασίζεται μόνο σε αυτό που νιώθεις και όχι απαραίτητα αυτό που βλέπεις! Μην ξεχνάς, ότι όλα αυτά στα λέω βασιζόμενος σε αυτά που έχω τραβήξει, στο παρελθόν!

Δεν μπορώ να δω τί λάδι μου έβαλε αυτός ή τι υγρά φρένων κλπ., αλλά βλέπω το αποτέλεσμα, το οποίο σίγουρα δεν βασίζεται στην αυθυποβολή! Δεν είναι η πρώτη φορά που παίρνω αυτοκίνητο μετά από service, ούτε είναι το μοναδικό Peugeot! Έχω μπει σε πολλά! Και βάσει αυτού έκρινα, ότι "ναι" πάει σαφώς καλύτερα, όσο ποτέ άλλωτε μετά από service! Και όσο το οδηγώ μετά από τότε, το διαπιστώνω ξανά και ξανά!

Και εκτός των άλλων ο τύπος δουλεύει και στο λέει μόνο με YACCO και BENDIX προΙόντα, κάτι που διαπιστώνεις και μόνος σου όταν κάνεις μια βόλτα στο μαγαζί του, όπου δεν έχει σημεία για να κρύψει κάτι! Τώρα, αν κρύβει καμμιά αποθήκη με λάδια της πλάκας, δεν το ξέρω!Δεν νομίζω όμως να το διακινδύνευε και να σε έχανε από πελάτη, γιατί σε έχει ανάγκη, αντίθετα από πολλές αντιπροσωπείες!Και γιατί το αποτέλεσμα "κακού" λαδιού, "κακών" υγρών φρένων ή βαλβολίνων φαίνεται καποια στιγμή! Πέρα ότι η θερμοκρασία, αντίθετα δεν βοηθάει σε αυτό που λες, λόγω αυξημένης υγρασίας και ψύχρας πια!

Τον έκρινα από πολλά που έκανε, από πολλά που ανέφερα πιο πάνω, που ασχολήθηκε όσο κανένας άλλος με εμφανές αποτελέσματα (όπως ήχοι, θόρυβοι και όχι μόνο κλπ.), και από άλλα τόσα! Α! Και επίσης όταν το ποσό ξεκίνησε από 268 ευρώ, τελικά μου πήρε 208, θεωρώντας ότι δεν χρειάζεται να μου αλλάξει τακάκια ακόμα επειδή του είπα για φρενάρισμα και στραβούς δίσκους, κάτι όμως που διόρθωσε, μαζί και το σφύριγμα με συμβατικές μεθόδους και αυτό το βλέπω τώρα! Δεν του είπα να λαδώσει τις πόρτες, ή να τις σφίξει, ή να φτιάξει κάποια πλαστικά που μου είχαν ξεκουμπώσει από μεσα! Το μόνο που μου είχε πει είναι ότι θα έβλεπε το αμάξι μου μέχρι και την τελευταία βίδα, όπως και έκανε! Άρα κρίνετε μόνοι σας! Τί άλλο να πω; Η αλήθεια και η σωστή δουλεία πρέπει να επιβραβεύται, όπως το αντίθετο θα γινόταν για τις κακές περιπτώσεις!

Όσον αφορά την βενζίνη, τα πράγματα είναι πιο σίγουρα στην κρίση και έχεις δίκιο! Η βενζίνη μην ξεχνάς ότι ξεκινάει από το ίδιο μέρος και αυτό είναι το σίγουρο! Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με το topic, αλλά θα είχα και εκεί να γράψω πολλά! Πολλή κοροιδία! Εκμεταλλεύονται τους "φανατικούς" για να τα οικονομίσουν! Δηλαδή εμάς! Λέμε θα βάλουμε βενζίνη super unleaded, V-Power, οκτάνια και ιστορίες για να έχουμε επιτάγχυνση, να έχουμε καθαρότερο κινητήρα και μ@@@κιες! Εγώ και όλο το περιβάλλον μου δεν έχουμε διαπιστώσει κάτι τέτοιο! Το πιο συνετό είναι να βάζουμε βενζίνη από το ίδιο βενζινάδικο, που εμπιστευόμαστε, χωρίς δοκιμές και ιστορίες και να παραμένουμε στο ίδο αν είμαστε ευχαριστημένοι!

Και μπορώ να πω το ίδιο και για άλλα πράγματα! Όπως π.χ. εξάτμιση! Όταν κάποτε συζήταγα με μηχανικούς παλιούς φίλους, αλλά και αυτόν της Peugeot (πολύ πριν φύγει και πάει στην Citroen) μου είπε όταν τον ρώτησα ότι "μην κάνεις καμμία αλλαγή στο αμαξάκι σου", όπως εξατμίσεις και ιστορίες "διότι δεν θα κερδίσεις τίποτα παραπάνω από το να σε βλέπω συνέχεια εδώ και να στεναχωρηθώ! Εμένα με συμφέρει να σου φτιάξω ότι θες στο αυτοκίνητο! Άλογα παραπάνω όμως, δεν θα πάρεις, πιο πολλά προβλήματα θα έχεις!" Και αυτό το λέω, συμφωνώντας μαζί του και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν άλλο από το club που του αρέσει να κάνει αλλαγές! Όσο "πειράζεις" ένα αμάξι, τόσο μειώνεις το χρόνο ζωής του και όχι μόνο! Το διαπιστώνω από άλλους κάθε μέρα! Exclamation Exclamation Exclamation




206 Θαύματα Του Κόσμου Σε Ενα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Οκτ 2002, 01:42:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως έχουμε γράψει και στο "Οργανωμένοι και Ενωμένοι", υπάρχουν τρόποι για να ξεχωρίσουμε τον καλό μηχανικό, χωρίς να είναι απαραίτητο να βραδυάσουμε στο συνεργείο. Εδώ, θα συμφωνήσω με τον Στούκα. Αλλά, είμαι και της γνώμης ότι σε περίπτωση που ο μηχανικός μας είναι αγνώστου συστάσεως ή απλά θέλουμε να τον εμπιστευθούμε, είναι απαραίτητη η επικοινωνία μαζί του και η παραμονή μας στο συνεργείο. Εδώ, θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο.
Από την άλλη όμως, δεν έχουμε όλοι μας τον απαραίτητο χρόνο για να κάνουμε ολοκληρωμένες επαφές. Μαζί σου, λοιπόν, Βίνι.
Επειδή, όμως από τα συμφραζόμενά σας διαπιστώνω ότι τελικά συγκλίνετε, κρίνω ότι αδίκως διαφωνείτε σε κάτι που μάλλον συμφωνείτε. Άρα, συμφωνώ και με τους τρεις, διαφωνόντας μόνο εάν τυχόν πιστεύετε ότι διαφωνείτε.


ΥΓ. Διαβάζοντας ξανά ολόκληρο το "Οργανωμένοι και Ενωμένοι", διαπίστωσα για πολλοστή φορά, ότι όσοι (κυρίως οι νεότεροι στο Forum)δεν έχουν διαβάσει όλα (σχεδόν) τα παλιά θέματα και όσοι παλιότεροι δεν τα ξαναδιαβάζουν ανά διαστήματα, είναι καταδικασμένοι να προσπαθούν να βάλουν την σκέψη τους σε έναν ειρμό που ήδη έχει προεκκινηθεί και σε πολλές περιπτώσεις ήδη βρίσκεται σε προχωρημένο επίπεδο.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
zuper206 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 GTI

Ένταξη: 30 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 79
Τόπος: Nea Smirni, Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Οκτ 2002, 15:05:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

StAkIS....

Kane ton kopo na steileis kai se emena thn diauthinsi toy synergeioy mias kai meno dipla sti dafni
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάρ 2003, 15:58:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεταφέρω από το λάθος topic...

teoman έγραψε:

Στο service των 40000 ποιος ιμάντας αλλάζεται? (κόστος περί τα 17Ε).
Αλλάζονται υγρά φρένων και a/c (και φίλτρο a/c)?
Αλλάζονται μπουζί?
Αλλάζονται τακάκια?
Χρεώνονται 10Ε για σπρέι καθαρισμού (!) και 5Ε για διάφορα αναλώσιμα (?) χώρια τις χρεώσεις για καπάκι βαλβίδων,παξιμάδι (4Ε-παίρνω 3 κιλά από τον φούρνο με τόσα...) ?

Ας απαντήσει όποιος μπορεί γιατί έπεσε στην αντίληψή μου μια απόδειξη αρκετά ανεβασμένη και έχω φρικάρει Evil



Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάρ 2003, 15:59:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

konstantinos έγραψε:

teoman έγραψε:

Στο service των 40000 ποιος ιμάντας αλλάζεται? (κόστος περί τα 17Ε).


Κανένας ιμάντας δεν αλλάζεται (εκτός και εαν υπάρχει πρόβλημα - βλάβη)

teoman έγραψε:

Αλλάζονται υγρά φρένων και a/c (και φίλτρο a/c)?


Υγρά φρένων ναι, φίλτρο a/c ξέχνατο (εαν εννοείς το φίλτρο "γύρης"). Υγρα a/c εννοείς το φρέον? (το ελέγχουμε - αλλάζουμε - συμπληρώνουμε κάθε αρχή καλοκαιριού για να έχουμε...)

teoman έγραψε:

Αλλάζονται μπουζί?


ναι, μπουζί αλλάζονται.

teoman έγραψε:

Αλλάζονται τακάκια?

εξαρτάται τι θα δείξει ο έλεγχος...

teoman έγραψε:

Χρεώνονται 10Ε για σπρέι καθαρισμού (!)


Τι επόμενη φορά θα στο καθαρίσω εγώ με 3 ευρά Shocked Laughing

teoman έγραψε:

και 5Ε για διάφορα αναλώσιμα (?)


Τι εννοείς αναλώσιμα? Δισκέττες, μελανοταινίες κλπ? Shocked Shocked Laughing

teoman έγραψε:

χώρια τις χρεώσεις για καπάκι βαλβίδων,


έκανες τίποτα περίεργο και μας το κρύβεις για έκπληξη (πχ κανένα πλάνισμα) Shocked Surprised Surprised Laughing

teoman έγραψε:

παξιμάδι (4Ε-παίρνω 3 κιλά από τον φούρνο με τόσα...) ?


Τα κρητικά παξιμάδια κοστίζουν κάτι παραπάνω. Laughing

teoman έγραψε:

Ας απαντήσει όποιος μπορεί γιατί έπεσε στην αντίληψή μου μια απόδειξη αρκετά ανεβασμένη και έχω φρικάρει Evil


πότε έχεις προγραμματίσει την "μπούκα" να σε κινηματογραφήσω? Shocked Laughing



Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
teoman (Τεό)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


C230 Sport Coupe Kompressor

Ένταξη: 19 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 2143
Τόπος: Jurassic Park

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάρ 2003, 16:51:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

konstantinos έγραψε:

Κανένας ιμάντας δεν αλλάζεται (εκτός και εαν υπάρχει πρόβλημα - βλάβη)


Και όμως αλλάχτηκε κάποιος ιμάντας-όχι του χρονισμού Evil

konstantinos έγραψε:

Υγρά φρένων ναι, φίλτρο a/c ξέχνατο (εαν εννοείς το φίλτρο "γύρης"). Υγρα a/c εννοείς το φρέον? (το ελέγχουμε - αλλάζουμε - συμπληρώνουμε κάθε αρχή καλοκαιριού για να έχουμε...)


Και όμως αλλάχτηκαν υγρά a/c-ή τουλάχιστον χρεώθηκαν Evil
Και 1500km μετά το service,το a/c δεν λειτουργεί!!! Evil Evil


konstantinos έγραψε:

ναι, μπουζί αλλάζονται.


Και όμως μπουζί ΔΕΝ φαίνεται να αλλάχτηκαν Evil


konstantinos έγραψε:

εξαρτάται τι θα δείξει ο έλεγχος...


Και όμως τα τακάκια μετά από 20000km θα έπρεπε-αν όχι να αλλαχτούν- να υπάρχει μια γραπτή (και προφορική) ενημέρωση,όπως έγινε στο συνεργείο που πήγα το δικό μου την τελευταία φορά!"Επανέλεγχος κατάστασης/αλλάγη τακάκια σε 4000km"... Evil


konstantinos έγραψε:


Τι επόμενη φορά θα στο καθαρίσω εγώ με 3 ευρά Shocked Laughing


Την επόμενη φορά-που δεν θα υπάρξει-θα τους "καθαρίσω εγώ με 3Ε Evil Evil


konstantinos έγραψε:

Τι εννοείς αναλώσιμα? Δισκέττες, μελανοταινίες κλπ? Shocked Shocked Laughing


Έτσι έγραφε,έτσι λέω Evil


konstantinos έγραψε:

έκανες τίποτα περίεργο και μας το κρύβεις για έκπληξη (πχ κανένα πλάνισμα) Shocked Surprised Surprised Laughing


Αν μιλούσα για το δικό μου,μπορεί και να έβρισκαν κάτι.Αλλά σε 1.1 που οδηγείται προσεχτικότατα και από γυναίκα οδηγό.......

Evil
konstantinos έγραψε:

πότε έχεις προγραμματίσει την "μπούκα" να σε κινηματογραφήσω? Shocked Laughing


Δυστυχώς δεν ήταν το δικό μου και δεν το πήρα και νωρίς χαμπάρι.Κρίμα γιατί παρ'όλα τα άσχημα που είχα ακούσει για την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία,τους είχα σε υπόληψη...
Δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν όσοι τα έλεγαν...

Για την ιστορία το κόστος του service των 40000 ΧΩΡΙΣ επιβαρύνσεις από επιπλέον ελέγχους,έφτασε τα 280Ε Evil Evil Evil


Ότι αξίζει πονάει... Και είναι δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Svstouk (Στέφανος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line (2002)

Ένταξη: 09 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 869
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 07:35:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τις προάλλες πήγα σε ένα μαγαζί ανταλλακτικών γαλλικών αυτοκινήτων στο Περιστέρι (σας το έχω ξαναναφέρει) και πήρα τα αναλώσιμα του σέρβις : τακάκια Bendix, φίλτρο αέρος, γύρης, λαδιού της Purflux.

Tα φίλτρα τα άλλαξα μόνος μου (όπως και τα μπουζί στις 30.000) και τα τακάκια σε ένα "φρενάδικο", επίσης στο Περιστέρι, όπου μου άνοιξε και μου καθάρισε και τα πίσω ταμπούρα, άριστη δουλειά.

Για να μην τα πολυλογώ, το όλο σκηνικό μου κόστισε 100 ευρώ (ανταλλακτικά και εργασία), τη στιγμή που άν πήγαινα μέσα στην αντιπροσωπεία τόσο θα είχαν μόνο τα ανταλλακτικά, μην πω και περισσότερα.

Υπάρχει μήπως κάτι παραπάνω που θα έκαναν στην αντιπροσωπεία; Καμιά ρύθμιση βαλβίδων μήπως; Υπόψιν ότι το αμάξι έχει περίπου 40.000 χλμ.




Be ware! Lion within!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
teoman (Τεό)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


C230 Sport Coupe Kompressor

Ένταξη: 19 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 2143
Τόπος: Jurassic Park

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 07:49:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Svstouk έγραψε:
Υπάρχει μήπως κάτι παραπάνω που θα έκαναν στην αντιπροσωπεία; Καμιά ρύθμιση βαλβίδων μήπως; Υπόψιν ότι το αμάξι έχει περίπου 40.000 χλμ.


Κανονικά πρέπει να ελέγξουν το φρέον στο a/c και να προσθέσουν (για την ακρίβεια να αντικαταστήσουν),αν αυτό χρειάζεται... Συνήθως εξαρτάται από την ηλικία του αυτοκινήτου,αλλά στο αναφέρω γιατί χρειάστηκε να γίνει και αυτή η εργασία σε service των 40000km.


Ότι αξίζει πονάει... Και είναι δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 08:01:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το σέρβις των 40.000 χλμ, είναι το λεγόμενο "μεγάλο" σέρβις...
Σε αυτό, λοιπόν, γίνεται και ρύθμιση βαλβίδων...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 11:09:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vaggelis έγραψε:
Το σέρβις των 40.000 χλμ, είναι το λεγόμενο "μεγάλο" σέρβις...
Σε αυτό, λοιπόν, γίνεται και ρύθμιση βαλβίδων...

Τουλάχιστον για το 1.6 16ν το έχουμε ξαναπεί:Οι βαλβίδες δεν ρυθμίζονται!!
Είναι υδραυλικές!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
alxdr74 (αλεξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot 307 1.4 XS

Ένταξη: 11 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 491
Τόπος: GREECE

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 11:17:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GIANNIS206 έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Το σέρβις των 40.000 χλμ, είναι το λεγόμενο "μεγάλο" σέρβις...
Σε αυτό, λοιπόν, γίνεται και ρύθμιση βαλβίδων...

Τουλάχιστον για το 1.6 16ν το έχουμε ξαναπεί:Οι βαλβίδες δεν ρυθμίζονται!!
Είναι υδραυλικές!!!
Ναι αλλα του Στεφανου ειναι το 1,4! Wink




Peugeot...The drive of your life
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 11:24:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ δεν μίλησα για 1600...
Εξάλλου, είναι συνομιλία μεταξύ 1400άρηδων...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 2 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1594s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on