PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ενημέρωση για θόρυβο από 'μπρατσάκια της ζαμφόρ'
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
KostasZ (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206XS 1,4

Ένταξη: 24 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 08:21:12    Θέμα δημοσίευσης: Ενημέρωση για θόρυβο από 'μπρατσάκια της ζαμφόρ' Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν κύριοι και κυρίες,

σε περίπτωση που πηγαίνετε στον δρόμο έστω και με μικρή ταχύτητα και ενώ περνάτε πάνω από μικρή ανωμαλία και ακούτε ένα χαρακτηριστικό 'κλακ-κλακ' (σαν να είναι εντελώς πεγμένο το αμορτισέρ), προσέχτε: μπορεί να είναι τα ζαμφόρ.
Ο καταραμένος θόρυβος γίνετε πολύ έντονος και εκνευριστικός καθώς μεταφέρεται σε όλο το αμάξωμα. (Σε μεγάλες ταχύτητες μπορεί να μην χτυπάει πολύ)
Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα με τον έντονο ήχο και πήγα να τρελαθώ. Σε κάποιο σημείο νόμιζα ότι ήμουν άμαξα γεμάτη με μπιχλιμπίδια που πάει σε πανηγύρι.
Φυσικά σαν οδηγός με πολύ περιορισμένες τεχνικές γνώσεις αυτοκινήτου, έριξα το φταίξιμο στο αμορτισέρ (ο 'Ζελιτς' στο Ελληνικό ευτύχώς βοήθησε).
Ο θόρυβος δεν υπήρχε από πάντα αλλά ξεκίνησε με ένα περίεργο γαργάλημα στο πόδι. Το είχα πεί σε πολλούς αλλά κανένας δεν μου έδινε σημασία. Τελικά έπρεπε να φτάσω σε προχωρημένο στάδιο για να διορθωθεί.
Αποτέλεσμα και τα δύο ζαμφοράκια αλλάχτηκαν. Το δεξί μόνο που το κούναγε με το χέρι είχε μπόσηκα. Ενώ θα έπρεπε να είναι συμπαγές.
Το άλλο μας ξεγέλασε αλλά με την δοκιμή στον δρόμο φάνηκε ότι είχε και αυτό πρόβλημα. Rolling eyes
Μπορεί, εάν έχετε αυτό το πρόβλημα και είστε σε όχι πολύ αρχικό στάδιο, να κάνετε το τέστ που έκανα και εγώ. Από την κολώνα πάνω από τους εξωτερικούς καθρέπτες, κούνησα δεξιά και αριστερά το αυτοκίνητο. Και σε αυτή την περίπτωση, εάν τα ζαμφόρ έχουν μπόσηκα θα δημιουργούν ένα χτύπημα. Εγώ το προχώρησα και λίγο παραπάνω: φοβούμενος για πιθανό πρόβλημα στο αμορτισέρ έβαλα το χέρι πάνω στο ελατήριο και διαπίστωσα πώς το χτύπημα δεν προερχόταν από το αμορτισέρ αλλά μεταφερόταν από κάπου αλλού πίσω από τον τροχό.
Ο 'Ζελιτς' μου είπε ότι συνήθως το πρόβλημα δημιουργείται όταν το αμορτισέρ είναι αρκετά πεσμένο και μεγάλες πιέσεις πέφτουν πάνω στα ζαμφόρ από το αρκετά μεγάλο βάρος του αυτοκινήτου (γι'αυτό).
Ενημερωτικά, φοράω Bilstein (3cm) ελατήριο και τώρα έβαλα αμορτισέρ APEX.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την KostasZ στις Τετ 27 Οκτ 2004, 09:15:01, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 08:26:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτος ο Ζελιτς τι ειναι??Κανενας καινουργιος παίκτης του Παναθηναϊκού ή ομογενής στην Εθνική μπάσκετ?


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
KostasZ (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206XS 1,4

Ένταξη: 24 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 08:34:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε πολύ μπαλαδώρος,
πετάει γκολάκια σαν να δίνει καραμέλες σε παιδάκια.

Ελαστικά-αμορτισέρ.
Ενημερωτικά πιστεύω πώς έχει καλές τιμές.
Βρίσκεται ********* edited by Vaggelis.

Μπορεί να κάνω διαφήμιση αλλά νομίζω ότι είναι καλό να ενημερώνουμε για τα μέρη όπου ο καθένας έμεινε ικανοποιημένος.

(********** edited by Vaggelis)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 10:24:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διόρθωσα το ποστ, γιατί δεν επιτρέπονται διαφημίσεις στο forum, αν θέλει κάποιος πληροφορίες, μόνο μέσω πμ.....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
KostasZ (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206XS 1,4

Ένταξη: 24 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 10:35:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oops, sorry Βάγγο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
gavanas (Γιώργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XS 1.6 2003

Ένταξη: 24 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 219
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 11:37:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω έναν ήχο (τσιου-τσιου) από μπροστά δεξια, ο οποίος ακουγόταν σε συνθήκες χωσίματος, έντονες κλίσεις κτλ. Τελικά μια μέρα αποφάσισα να το ψάξω και κατέληξα στα μπρατσάκια της αντιστρεπτικής. Όταν πχ η αριστερή ρόδα ανεβαίνει πεζοδρόμιο, κυριλέ. Μόλις πάς να ανεβάσεις τη δεξια, τσιου. Δεν είναι με τιποτα μεταλλικός ήχος, και δεν ακούγεται παρά μόνο όταν έχω κλίση. Άλλες ιδέες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 11:49:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι είναι τα ζαμφόρ;

τρώγονται;;; Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Very happy


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 15:16:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
Τι είναι τα ζαμφόρ;

τρώγονται;;; Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Very happy

Ελληνιστί λέγονται και αντιστρεπτικές Very happy
Άμα πας στο Λεξικό Φυτράκη θα το δεις Laughing Laughing Laughing Laughing



pugsang έγραψε:
Αυτος ο Ζελιτς τι ειναι??Κανενας καινουργιος παίκτης του Παναθηναϊκού ή ομογενής στην Εθνική μπάσκετ?

Laughing Laughing Laughing Laughing
Α ρε Μάκη! Laughing


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
KostasZ (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206XS 1,4

Ένταξη: 24 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 00:46:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άσχετο αλλά για να μην με περάσετε για τελείως χαζό.
Έγραψα ότι τα ελατήρια που φοράω ότι είναι Bilstein, πράγμα που θα πρέπει σίγουρα να καταλάβετε είναι λάθος. Μάλλον Bilstein θα έβλεπα στα όνειρα μου.
Το σωστό είναι Eibach!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
teoman (Τεό)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


C230 Sport Coupe Kompressor

Ένταξη: 19 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 2143
Τόπος: Jurassic Park

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 01:00:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

KostasZ έγραψε:
Άσχετο αλλά για να μην με περάσετε για τελείως χαζό.
Έγραψα ότι τα ελατήρια που φοράω ότι είναι Bilstein, πράγμα που θα πρέπει σίγουρα να καταλάβετε είναι λάθος. Μάλλον Bilstein θα έβλεπα στα όνειρα μου.
Το σωστό είναι Eibach!


Και αφού υπάρχει κιτ της APEX για 206,γιατί δεν έβαζες και ίδια ελατήρια που ταιριάζουν και καλύτερα?


Ότι αξίζει πονάει... Και είναι δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nik7 (Νικολάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Quiksilver (2002)

Ένταξη: 18 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 451
Τόπος: Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 02:56:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
Τι είναι τα ζαμφόρ;

τρώγονται;;; Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Very happy


fantasou ena mparaki (siderenio) peripou Φ10mm(diametros) kai dio katheta(se afto to mparaki) spiromata... koinos ena Π me mikra akra kai megali se sxesi me ta spiromata endiamesi grammi.
Afto sindeei tin zamfor kai to....(prepei na einai psalidi) den eimai sigouros.
Apo oti thimame apo ta stoixeia mixanon pou perasa persi.H zamfor krataei ta mposika metaksi zamfor kai psalidiou gia na min anoigei poli to amortiser kai na min kleinei poli perissotero apo oti paei... koinos troei polla zoria kai thelei elegxo kai allagma sixna... ektos kai an den sou spaei katholou ta nevra afto to klak otan pas siga....

Telika omos allou thelo na katalikso mallon allakses ta mparakia tis zamfor(afta pou sou eksigo tosi ora) kai oxi oli tin zamfor giati afti paei giro sta 300euro an den kano lathos...


I am number : 330 (Big Number Wink)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
KostasZ (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206XS 1,4

Ένταξη: 24 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 08:07:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νικολάκι,
έχεις απόλυτο δίκιο, άλλαξα μόνο τα μπαράκια της ζαμφόρ (το κάθετο κομμάτι). Το καθένα μου κόστισε 25€. Σύνολο, Rolling eyes Rolling eyes Idea --> 50€!

Τεό,
ο λόγος που δεν έβαλα το κιτ, ήταν γιατί τα Eibach, τα είχα ήδη. Χώρια ότι το αποτέλεσμα (μέχρι στιγμής) με ικανοποιεί.

Όσο για τα APEX, ήθελα να βάλω κάτι πιό μαλακό από το Bilstein. Το έχω δοκιμάσει και αυτό αλλά με κούρασε λίγο καθώς κινούμαι πολύ μέσα στους απίστευτους δρόμους Confused της Αθήνας.
Μέχρι και πέντε πόντους το είχα κατεβάσει, μία φορά και ένα καιρό, το αυτοκίνητο αλλά πιστεύω ότι ήταν υπερβολή. Το τί ζαλάδα έφαγα από το μικρό αλλά παρατεταμένο ταρακούνημα ακόμα και στις εθνικές οδούς, δεν λέγετε. Laughing Laughing Laughing
Σε λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα, ξαναρωτήστε με για να σας πώ εάν έπιασε το πείραμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 09:55:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

KostasZ έγραψε:

Όσο για τα APEX, ήθελα να βάλω κάτι πιό μαλακό από το Bilstein. Το έχω δοκιμάσει και αυτό αλλά με κούρασε λίγο καθώς κινούμαι πολύ μέσα στους απίστευτους δρόμους Confused της Αθήνας.
Μέχρι και πέντε πόντους το είχα κατεβάσει, μία φορά και ένα καιρό, το αυτοκίνητο αλλά πιστεύω ότι ήταν υπερβολή. Το τί ζαλάδα έφαγα από το μικρό αλλά παρατεταμένο ταρακούνημα ακόμα και στις εθνικές οδούς, δεν λέγετε. Laughing Laughing Laughing


Σε καταλαβαίνω, ομοιοπαθών...... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
vio (Alex)
Μέλος
Μέλος


Seat Leon 2.0 TFSi

Ένταξη: 14 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 130

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 12:34:15    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενημέρωση για θόρυβο από 'μπρατσάκια της ζαμφόρ' Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

KostasZ έγραψε:
Λοιπόν κύριοι και κυρίες,

σε περίπτωση που πηγαίνετε στον δρόμο έστω και με μικρή ταχύτητα και ενώ περνάτε πάνω από μικρή ανωμαλία και ακούτε ένα χαρακτηριστικό 'κλακ-κλακ' (σαν να είναι εντελώς πεγμένο το αμορτισέρ), προσέχτε: μπορεί να είναι τα ζαμφόρ.
Ο καταραμένος θόρυβος γίνετε πολύ έντονος και εκνευριστικός καθώς μεταφέρεται σε όλο το αμάξωμα. (Σε μεγάλες ταχύτητες μπορεί να μην χτυπάει πολύ)
Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα με τον έντονο ήχο και πήγα να τρελαθώ. Σε κάποιο σημείο νόμιζα ότι ήμουν άμαξα γεμάτη με μπιχλιμπίδια που πάει σε πανηγύρι.
Φυσικά σαν οδηγός με πολύ περιορισμένες τεχνικές γνώσεις αυτοκινήτου, έριξα το φταίξιμο στο αμορτισέρ (ο 'Ζελιτς' στο Ελληνικό ευτύχώς βοήθησε).
Ο θόρυβος δεν υπήρχε από πάντα αλλά ξεκίνησε με ένα περίεργο γαργάλημα στο πόδι. Το είχα πεί σε πολλούς αλλά κανένας δεν μου έδινε σημασία. Τελικά έπρεπε να φτάσω σε προχωρημένο στάδιο για να διορθωθεί.
Αποτέλεσμα και τα δύο ζαμφοράκια αλλάχτηκαν. Το δεξί μόνο που το κούναγε με το χέρι είχε μπόσηκα. Ενώ θα έπρεπε να είναι συμπαγές.
Το άλλο μας ξεγέλασε αλλά με την δοκιμή στον δρόμο φάνηκε ότι είχε και αυτό πρόβλημα. Rolling eyes
Μπορεί, εάν έχετε αυτό το πρόβλημα και είστε σε όχι πολύ αρχικό στάδιο, να κάνετε το τέστ που έκανα και εγώ. Από την κολώνα πάνω από τους εξωτερικούς καθρέπτες, κούνησα δεξιά και αριστερά το αυτοκίνητο. Και σε αυτή την περίπτωση, εάν τα ζαμφόρ έχουν μπόσηκα θα δημιουργούν ένα χτύπημα. Εγώ το προχώρησα και λίγο παραπάνω: φοβούμενος για πιθανό πρόβλημα στο αμορτισέρ έβαλα το χέρι πάνω στο ελατήριο και διαπίστωσα πώς το χτύπημα δεν προερχόταν από το αμορτισέρ αλλά μεταφερόταν από κάπου αλλού πίσω από τον τροχό.
Ο 'Ζελιτς' μου είπε ότι συνήθως το πρόβλημα δημιουργείται όταν το αμορτισέρ είναι αρκετά πεσμένο και μεγάλες πιέσεις πέφτουν πάνω στα ζαμφόρ από το αρκετά μεγάλο βάρος του αυτοκινήτου (γι'αυτό).
Ενημερωτικά, φοράω Bilstein (3cm) ελατήριο και τώρα έβαλα αμορτισέρ APEX.


Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει ? και εγώ έχω παρατηρήσει τον ίδιο θόρυβο ο οποίος όσο πάει και αυξάνεται. Μου το κάνει σε λακούβες αλλά και όταν το αυτοκίνητο σπινιάρει και ο δρόμος έχει έστω και μια μικρή ανωμαλία και περάσουν απο επάνω οι ρόδες κοπανάει πάρα πολύ δυνατά. Σου έκανε και εσένα τίποτα τέτοιο ??


It's not the spoon that bends....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KostasZ (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206XS 1,4

Ένταξη: 24 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 13:11:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα, γύρω στα 95,000 χλμ.
Πάντως πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με την κατάσταση των αμορτισέρ. Επειδή δέχεται μεγάλες πιέσεις, όπως καταλαβαίνεις η περαιτέρω επιβάρυνση του, λόγω μή καλής πρόσφυσης των αμορτισέρ, χειροτερεύει την κατάσταση.
Ο θόρυβος που δημιουργείται είναι πολύ μεγάλος και ενοχλητικός. (Μην ξεχνάς ότι μεταφέρεται σε όλο το αμάξωμα κάνοντας τον εντονότερο)
Προσοχή: όταν το πάς σε έναν μηχανικό να το δεί επικεντρώσου στα μπρατσάκια της ζαμφόρ. Είναι ένα κάθετο κομμάτι σίδερου, μήκους περίπου 20-25cm (και εάν δεν κάνω λάθος πάνω από το ψαλίδι ή αλλιώς δίπλα).
Όπως έγραψα πιό πάνω φόραγα Bilstein αμορτισερ, το οποίο όμως με κούρασε. Αυτό είχε ώς αποτέλεσμα να τα βγάλω. Ήθελα όμως να κρατήσω και το χαμήλωμα των 3cm. Η λάθος απόφαση πού πήρα τότε ήταν να ξαναβάλω τα μαμίσια αμορτισέρ μέχρι να τα παίξουν εντελώς και μετά να αγοράσω κάποια άλλα. Προφανώς, λόγω του χαμηλώματος και της μή καταλληλότητας των αμορτισέρ για αυτό το ύψος, είχα τα γνωστά αποτελέσματα.
Θα σου πρότεινα να μήν το αμελήσεις άλλο και να πάς σε ένα μηχανικό για να το σηκώσει και να το δεί. Εάν είναι εντελώς πεγμένα θα το διαπιστώσεις άμεσα και εσύ καθώς κουνιούνται και με το χέρι (υπό κανονικές συνθήκες θα πρέπει να είναι συμπαγή). Φαντάσου τί γίνεται όταν ένα ολόκληρο αυτοκίνητο ρίχνει ένα μεγάλο μέρος του βάρους του επάνω τους.
Εάν τελικά αυτή είναι η αιτία του θορύβου που ακούς, άποψη μου είναι να τσεκάρεις την κατάσταση των αμορτισέρ σου. Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
KostasZ (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206XS 1,4

Ένταξη: 24 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 14:29:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex,

πρέπει, όντως, να μου το έκανε και στα σπινιαρίσματα καθώς και στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
nik7 (Νικολάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Quiksilver (2002)

Ένταξη: 18 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 451
Τόπος: Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 28 Οκτ 2004, 12:01:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

KostasZ έγραψε:
Νικολάκι,
έχεις απόλυτο δίκιο, άλλαξα μόνο τα μπαράκια της ζαμφόρ (το κάθετο κομμάτι). Το καθένα μου κόστισε 25€. Σύνολο, Rolling eyes Rolling eyes Idea --> 50€!


pou ta vrikes ta mparakia 25euro to kathena?


I am number : 330 (Big Number Wink)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
PoLiThS (Νικόλας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Cabriolet 1.6 Full (2001)

Ένταξη: 15 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 841
Τόπος: Κατηχώρι Πορταριάς Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Οκτ 2004, 08:06:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελα βρε νικόλα μου.. Τα μπαράκια ζαμφόρ είναι ανταλακτικά και αναλώσιμα κιόλας καθότι τα "μπαλακια" στις άκρες του φθείροντε ειδικά σε χαμηλωμένα αυτοκίνητα και είναι γνήσια ανταλακτικά PEUGEOT




Le Tavernier....

Η Κουλαρα Ποτε δεν πεθαίνει δεν την σκιάζει φοβέρα καμια.. μονο λίγο καιρο ξαποσταίνει και ξανα προς τα γκαζια τραβα τραβα τραβα και ξανα προς τα γκαζια τραβααααα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
nik7 (Νικολάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Quiksilver (2002)

Ένταξη: 18 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 451
Τόπος: Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Οκτ 2004, 09:12:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ego ta vrisko giro sta 35euro stin kontini antiprosopeia mou...anyway tha ksanarotiso kai tha psakso kai allou....


I am number : 330 (Big Number Wink)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
KostasZ (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206XS 1,4

Ένταξη: 24 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Νοέ 2004, 01:57:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νικόλα,
sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά σε έφαγε το τετραήμερο.
Τα μπαράκια τα έβαλα στον 'Ζέλιτς', δηλαδή εκείνος που μου έβαλε και τα APEX.
Εάν θέλεις τα στοιχεία του, στείλε μου ένα pm.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2939s (PHP: 55% - SQL: 45%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on