PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αυτοί οι Τούρκοι είναι φοβεροί!!! Μπράβο τους!!!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 15:04:47    Θέμα δημοσίευσης: Αυτοί οι Τούρκοι είναι φοβεροί!!! Μπράβο τους!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά μιλάμε ότι πρέπει να μας παραδώσουνε ΕΝΤΑΤΙΚΑ ιδιαίτερα μαθήματα εξωτερικής πολιτικής!!!
Μιλάω για τις συνεχείς παραβιάσεις και την αποσύνδεση τους από τις ενταξιακές διαπραγματεύσεις...

Οι τύποι πάνε για όλα και τα καταφέρνουνε! Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος!!!
Δεν έχουν αλλλάξει πολιτική από το 1821!!! Ίδια και απαράλλαχτη, αριστοτεχνικά εφαρμοσμένη!!!
Σε αντίθεση με εμάς βέβαια που αλλάζουμε πολιτική κάθε 5 χρόνια. Μόνο τα τελευταία χρόνια παρατηρείται μια σταθερότητα στην γραμμή πλεύσης...

Επίσης αυτό που αρχίζει να λέγεται, ότι δηλαδή η Τουρκία είναι ένα κράτος (δεν υπάρχει διαχωρισμός στρατιωτικού και πολιτικού κατεστημένου), είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σωστό!!!
Οι Τούρκοι κάνουνε την δουλειά τους και την κάνουνε ΤΕΛΕΙΑ!!!

Εμείς τι κάνουμε; Εμείς ξέρουμε να βαυκαλιζόμαστε να φωνάζουμε "Είναι βαριά η π@@@τσα του τσολιά!", "Δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ Αλβανέ, Αλβανέ!" (γιατί τον ρώτησε κανείς τον Αλβανό αν θέλει να γίνει Έλληνας!;;; ), να εκθειάζουμε το ελληνικό φιλότιμο που τα πρόλαβε την τελευταία στιγμή στους ολυμπιακούς (ας μην ήταν οι Αλβανοί να δουλεύουν 23 βάρδιες την ημέρα, ας μην υπερκοστολογούνταν τα έργα λόγω των απίστευτων σκανδάλων και θα σας έλεγα που θα πήγαινε το ελληνικό φιλότιμο!). Αν είναι να μου μιλήσετε για το αλβανικό φιλότιμο, θα πω ναι, αυτό μάλιστα!!!
Αυτός ο κομπλεξισμός που έχουμε δεν έχει προηγούμενο!!! Δεν δίνουμε την σημαία σε Αλβανάκια!!! Ας ήταν Γερμανάκι ή Γαλλάκι και θα σας έλεγα εγώ αν του την δίναμε ή όχι (πίπες θα του κάναμε)!!! Και εμπάσει περιπτώσει το Αλβανάκι αυτό έμαθε τόσα για την ελληνική ιστορία και τον ελληνικό πολιτισμό, που δικαιούται ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ να αναλάβει την τιμή να σηκώσει την σημαία! Η σημαία δεν ανήκει σε κανέναν. Προσφέρει τιμή σε αυτόν που την σηκώνει, ανεξαρτήτου εθνικότητας!!
Τα ελληνόπουλα τι ξέρουν; ΤΙΠΟΤΑ δεν ξέρουν! Είναι περήφανα για μια ιστορία, για έναν πολιτισμό για τα οποία δεν ξέρουν ΟΥΤΕ τα στοιχειώδη. Μόνο να στέλνουν SMS ξέρουν και να χτυπάνε καμιά φραπεδιά!

Ξέρουμε να αναλωνόμαστε σε παλαιολοντολογικές αριστερίζουσες μπούρδολογίες, πρόσφορες για συναισθηματική κατανάλωση.

Λέμε για τους Τούρκους που είναι βάρβαροι, γι' αυτό κάνουνε ό,τι κάνουνε! Λάθος!!! Επειδή και οι Τούρκοι ξέρουν από πόλεμο, ξέρουνε τι δεινά αυτός προκαλεί! Κανένας δεν θέλει τον πόλεμο, πόσο μάλλον οι Τούρκοι. Αλλά εμείς βαυκαλιζόμαστε με αυτήν την καραμέλα και δεν μπορούμε να δούμε πέρα από την μύτη μας!!! Η εξωτερική τους πολιτική είναι ΤΕΛΕΙΑ!!!

Για Χάρη των ολυμπιακών (που να μην σώναμε!) παρατήσαμε ένα πρόγραμμα συμπαραγωγής του Eurofighter (κατά 17%)!!!! Αυτό ήταν ΕΓΚΛΗΜΑ!!!! Θα αποκτούσαμε χρήσιμη τεχνογνωσία και θα δημιουργούνταν θέσεις εργασίας και βιομηχανικές εγκαταστάσεις, που σημαίνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανάπτυξη... Πέρα από τα σημαντικότατα έσοδα!
Φυσικά τώρα, που πάει να αναθερμανθεί το θέμα, θα πάμε με τελείως διαφορετικούς όρους... Βέβαια υπήρχανε και κάποιοι, που με την γνώριμη αριστερίζουσα δημαγωγική φανφαρολογία, είπανε ότι η Ελλάδα δεν επενδύει σε όπλα που σκοτώνουνε τους λαούς!!!

Τους Τούρκους για το κυπριακό δεν τους κουνιέται κανείς. Υλοποιούν τους στόχους έναν-έναν, ΜΑΚΡΙΑ από πολιτικές σκοπιμότητες και ΜΑΚΡΙΑ από δημαγωγικές τακτικές (εν πλήρει αντιθέσει με 'μας) και με ΜΕΘΟΔΙΚΟΤΗΤΑ (κατραμένη λέξη!!!). Και άμα λάχει λένε και ΟΧΙ στους Αμερικανούς για τις βάσεις!! (βλ Ιράκ). Έεεετσι, έτσι!!!

Εμείς ξέρουμε να μιλάμε για "Ισχυρή Ελλάδα". Τα κύματα ακρίβειας και ανεργίας δεν τα βλέπουμε! Μιλάμε για 4% ανάπτυξη, χωρίς να βλέπουμε τις επενδύσεις που πάνε κατά διαόλου. Το 2002 στην Ελλάδα έγιναν ξένες επενδύσεις ύψους 40 εκατ. ευρώ και την ίδια χρονιά στην Λιβύη (που τελεί υπο διεθνές εμπάργκο) έγιναν ξένες επενδύσεις ύψους 90 εκατ. ευρώ!!!. Η Toyota κάνει επενδύσεις στην Τουρκία. Όταν ρώτησε ένας Έλληνας δημοσιογράφος κάποιο διευθύνον στέλεχος της Toyota "Γιατί δεν κάνατε την επένδυση στην Ελλάδα;" απάντησε "1ον: Η Ελλάδα έχει υψηλά ημερομίσθια, 2ον και κυριότερον : Η Ελλλάδα είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ υπεργολάβος" (βλ. φορολογικό καθεστώς, γραφειοκρατία, νοοτροπία, ρουσφέτια κ.τ.λ.)
Έεεετσι, έτσι!!! Όσο πιο πάτο πιάνουμε τόσο πιο πολύ χαίρομαι!!!!
Το 4% επήλθε από τις κατασκευαστικές εταιρίες (που φάγανε καλά μέσα από τις υπερκοστολογήσεις) λόγω ολυμπιακών...

Αλλά που να τα δει αυτά κάποιος όταν έχουν κατακλιστεί τα αυτιά του από συλλογικούς μύθους τύπου "Ολυμπιακοί αγώνες", "ελληνικό φιλότιμο", "Ελλάδα- πολιτισμός και ιστορία" κ.τ.λ.

Δεν βλέπουμε τις εκατοντάδες ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΕΣ επιχειρήσεις που διοικούνται από τον κάθε τυχάρπαστο, σκατόκαφρο, μίζερο, ασήμαντο επιχειρηματία, που το μόνο που περιμένει είναι τα ευρωπαϊκά κονδύλια για τον θρέψουνε! Έρε τι έχει να γίνει όταν σταματήσουνε οι Ευρωπαϊκές επιχορηγήσεις!!! Μεγάλο γλέντι!!! Εξάλλου σχεδιασμός σε στρατηγικό επίπεδο δεν ΕΧΕΙ γίνει ΠΟΤΕ στην Ελλάδα σε καμιά εταιρία!! Όλοι κοιτάνε να τα αρπάξουνε από το κράτος! Και το εκβιάζουνε με την ψήφο τους (βλ. Κόκαλης που πήρε και το Καραϊσκάκη για 49 χρόνια!!!!)

Μετά όλοι αυτοί θα βγαίνουνε και θα κραυγάζουνε για το αδυσώπητο κεφάλαιο και την στυγνή οικονομική πολιτική της κυβέρνησης. Τότε θα βγει πάλι ένας δημαγωγός, αδίστακτος και εξουσιολάγνος τύπου Παπανδρέου, θα χρησιμοποιήσει αριστερίζουσα, αμοραλιστική, "τελειωμένη" επιχειρηματολογία και θα πάρει τις εκλογές!!! Αυτό θα γίνει!!! Άντε πάλι οπισθοδρόμηση, άντε πάλι 20000 χρόνια πίσω!!! Αυτά μας αξίζουν!!!




Τα έγραψα και στο Forum των 4τροχών...
Δεν άντεχα!!!


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
crusader (Σπύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2806

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 15:27:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλά αμα σε χαλάει τόσο εδώ τράβα μείνε στην Αλβανία ή στην Τουρκία...


®
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
zzzleepy (Μαύρος Χέλωνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1289
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 15:39:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν πιστεύω ότι το να καταδείχνεις τα κακώς κείμενα αυτής της χώρας ή να εκφράζεις το παράπονο ή την αγανάκτησή σου για πράγματα που σε ενοχλούν σε αυτή σημαίνει απαραίτητα κι ότι δε γουστάρεις να ζεις εδώ... Καλά έκανε και βγήκε και τα είπε το παιδί γιατί αυτό σημαίνει ότι ενδιαφέρεται και ευαισθητοποιείται σε κάποια θέματα. Εξάλλου αυτό μας έχει φάει, το "δε βαριέσαι ρε αδερφέ, εμείς θα αλλάξουμε τη χώρα μας;".
Μπορώ να πω ότι συμφωνώ σε πολλά σημεία με τις απόψεις του Δημήτρη και νομίζω ότι μια στάση του στυλ "έλα μωρέ, τι να μας πει κι ο Αλβανός" είναι πολύ, μα πολύ λάθος. Ακόμα και οι εχθροί σου ή αυτοί που θεωρείς κατώτερους ή υποδεέστερους από σένα μπορεί να έχουν κάτι να σε διδάξουν αρκεί να ξέρεις να το πάρεις... Wink




Για όλο τον κόσμο είσαι κάποιος... για κάποιον είσαι όλος ο κόσμος...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την zzzleepy στις Τρι 26 Οκτ 2004, 15:42:11, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 15:40:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

crusader έγραψε:
καλά αμα σε χαλάει τόσο εδώ τράβα μείνε στην Αλβανία ή στην Τουρκία...


Καλά αυτό το αφήνω ασχολίαστο...

Ευτυχώς που δεν εξαρτώνται και πολλά πράγματα από εσένα...


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
crusader (Σπύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2806

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 15:45:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
crusader έγραψε:
καλά αμα σε χαλάει τόσο εδώ τράβα μείνε στην Αλβανία ή στην Τουρκία...


Καλά αυτό το αφήνω ασχολίαστο...

Ευτυχώς που δεν εξαρτώνται και πολλά πράγματα από εσένα...


και πού ξέρεις εσύ τι εξαρτάται από εμένα και τι όχι???


®
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 15:53:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

crusader έγραψε:
και πού ξέρεις εσύ τι εξαρτάται από εμένα και τι όχι???


Το αισθάνομαι (για να μην πω ότι είμαι σχεδόν σίγουρος).
Και απο εμένα εξάλλου δεν εξαρτώνται πολλα.

Αλλά αν υπονοείς ότι είσαι moderator κ.τ.λ, κάνε ό,τι νομίζεις, δεν με πολυνοιάζει... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
Απλά θεώρησα την απάντησή σου απαράδεκτη (άποψή μου)...


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
crusader (Σπύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2806

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 16:21:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
crusader έγραψε:
και πού ξέρεις εσύ τι εξαρτάται από εμένα και τι όχι???


Το αισθάνομαι (για να μην πω ότι είμαι σχεδόν σίγουρος).
Και απο εμένα εξάλλου δεν εξαρτώνται πολλα.

Αλλά αν υπονοείς ότι είσαι moderator κ.τ.λ, κάνε ό,τι νομίζεις, δεν με πολυνοιάζει... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
Απλά θεώρησα την απάντησή σου απαράδεκτη (άποψή μου)...


1. Μην είσαι τόσο σίγουρος και μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια
2. Δεν υποννοώ τίποτα...
3. Κι εγώ θεώρησα απαράδεκτα (άποψή μου) αυτά που έγραψες και απάντησα ανάλογα

αυτά... Δεν περιγράφω άλλο


®
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 18:28:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού διαφωνείς με αυτά που έγραψα γιατί δεν εκθέτεις τις απόψεις σου;
Κάπου θα το στηρίζεις αυτό...

Οι προσωπικές επιθέσεις (αυτή που έκανες σε 'μένα) και η απαξίωση των όσων είπα, δεν ταιριάζουν σε μια συζήτηση ή σε μια κατάθεση απόψεων...

Θα σταματήσω εδώ. Για να μην λες ότι σου έκανα και 'γω προσωπική επίθεση...


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 22:23:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για όλους αυτούς που έχουν έρθει στην Ελλάδα και εργάζονται και λέμε ότι τους εκμεταλέυονται οι "κακοί " Ελληνες ....

Η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα στην οποία έρχεται κάποιος παράνομα δουλέυει εγκαθίσταται και μετά του δίνουν άδεια παραμονής ή αλλίως πράσινη κάρτα .Σε άλλες χώρες απλά τους πετάνε έξω .

Κόπηκε το Eurofighter γιατί ήταν τετραεθνές μαχητικό και η Ελλαδίτσα μάλλον δεν κόλλαγε ...αντίστοιχα ξεκινάει συμφωνία για παραγωγή αρκετά μεγάλου ποσοστού των F16 (στην ουσία είμαστε υποκατασκευαστές )
F16 υπάρχουν κάπου 4000 ανα τον κόσμο και κάμποσες παραγγελίες ακόμα
Eurofighter ?????
Οτι είμαστε ωχαδερφιστές είμαστε και ότι άλλο θέλεις πες αλλά αν ακούς τον οποιοδήποτε άραβα να λέει ότι χτυπάς Ελλάδα χτυπάς τους Αραβες και να το πεί για οποιαδήποτε χώρα του Δυτικού κόσμου εμένα να με φτύσεις ...μάλλον είμαστε και άνθρωποι που όταν ήταν να γίνει ο Κολποπόλεμος 2 έιπαμε ακόμα μια φορά ΟΧΙ ΡΕΕΕΕ

Γενικά είμαστε πολύ λίγοι και πιθανών μπροστά στην πρόοδο της οποιαδήποτε άλλης χώρας να φαινόμαστε ακόμα λιγότεροι αλλά αν και είναι πολύ μεγάλο το αν

1.Δεν είχαμε φάει στην μάπα Ρωμαικές αυτοκρατορίες ,Τουρκοκρατία(400χρόνια) Κατοχή (άλλα 4 χρόνια ) βαλτούς Βασιλείς ,εμφύλιους πάντα στο πνευμα παγκόσμιας συναίνεσης (κυνήγι αριστερών κτλ) κάμποσες διδακτορίες και παρόλα αυτά να μένουμε όρθιοι έστω και με δεκανίκια ....
2.Αν δεν είμασταν σε αυτή την θέση την γεωγραφική ..Αμερικανοί την Σούδα και Ρώσσοι να μην θέλουν κλειστή θάλασσα το Αιγαίο (που θα γίνει αν πάμε στα 12 ν.μιλια ) γιατί μετά θα πρέπει να ανακοινώνουν τα νηολόγια όλων των πλοίων ,υποβρυχίων γιώτ που θα φύγουν απο το Βόσπορο για την Μεσόγειο .Δεν τα κατάφερε η Αλλη Υπερδύναμη να τους κοντρολάρει θα το κάνει η σκ@@@λα Evil Και μετά λέμε γιατί κοκορεύονται οι εξ'ανατολών γείτονες

Η Ελλάδα δεν θα μείνει ποτέ σε υσηχία για όλα αυτά και κάτι που έχουν λίγοι επιζώντες λαοί που όσο πάνε και λιγοστευουν (Ινδιάνοι ,Μαγιας και σιγά σιγά θα ακολουθήσουν και άλλοι )

Ταυτότητα


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 22:30:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι έχουν πάει μπροστά οι γείτονες αλλά

Κούρδοι
Αρμένιοι
Λευκά κελιά

η Διεθνής Αμνηστία να ετοιμάζει βάση ..

Ωραία πρόοδος καλύτερα Ελλάδα 1000 φορές Razz


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Οκτ 2004, 22:31:13    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αυτοί οι Τούρκοι είναι φοβεροί!!! Μπράβο τους!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είσαι σίγουρος Δημήτρη γι' αυτά που γράφεις;

Προφανώς δεν είσαι βαθύς μελετητής της διεθνούς πολιτικής σκηνής...

Γιατί εάν ήσουν θα ήξερες ότι έτσι μας συμφέρει να τα παρουσιάζουμε εμείς στην Ελλάδα για να στηρίζουν κάποιοι "εθνοπατέρες" την καριέρα τους.

Η πραγματικότητα... καμία σχέση!!!!!!!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 07:34:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λοιπον θα συμφωνησω με τον

crusader έγραψε:
καλά αμα σε χαλάει τόσο εδώ τράβα μείνε στην Αλβανία ή στην Τουρκία...


αλλα και με τον

christhehealer έγραψε:
Είσαι σίγουρος Δημήτρη γι' αυτά που γράφεις;

Προφανώς δεν είσαι βαθύς μελετητής της διεθνούς πολιτικής σκηνής...

Γιατί εάν ήσουν θα ήξερες ότι έτσι μας συμφέρει να τα παρουσιάζουμε εμείς στην Ελλάδα για να στηρίζουν κάποιοι "εθνοπατέρες" την καριέρα τους.

Η πραγματικότητα... καμία σχέση!!!!!!!!


και θα πω οτι αν ηταν διαφορετικα τα πραγματα, με το που θα εμπαινε τουρκικο αεροσκαφος στον ΕΛΛΗΝΙΚΟ εναεριο χωρο θα το ριχναμε και θα γινοταν μονο μια φορα, δεν θα ξανα εμπαιναν μεσα και θα τελιωνε ολη η ιστορια...



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Οκτ 2004, 09:50:58    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αυτοί οι Τούρκοι είναι φοβεροί!!! Μπράβο τους!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Είσαι σίγουρος Δημήτρη γι' αυτά που γράφεις;

Προφανώς δεν είσαι βαθύς μελετητής της διεθνούς πολιτικής σκηνής...

Γιατί εάν ήσουν θα ήξερες ότι έτσι μας συμφέρει να τα παρουσιάζουμε εμείς στην Ελλάδα για να στηρίζουν κάποιοι "εθνοπατέρες" την καριέρα τους.

Η πραγματικότητα... καμία σχέση!!!!!!!!


Όχι δεν είμαι βαθύς γνώστης της πολιτικής σκηνής, όπως σχεδόν όλοι μας (μην τρελαθούμε κιόλας!!!)... Απλά ακούω, διαβάζω και βλέπω (Ιντερνετ, εφημερίδες, ραδιόφωνο κ.τ.λ.).
Όσοι το επικαλούνται αυτό τι είναι δηλαδή; Γνώστες; Κάνουν παρέα με διπλωμάτες και τα ξέρουν όλα από πρώτο χέρι; Εγώ νομίζω ότι οι περισσότεροι που λένε ατάκες τύπου "δεν είσαι γνώστης κ.τ.λ." δεν ξέρουν μια. Γι' αυτό και δεν μιλάνε με ολοκληρωμένα επιχειρήματα. Στατιστικά αυτό συμβαίνει, κατ' αναλογία με τον χώρο βελτίωσης του αυτοκινήτου...
Ο καθένας μιλάει βάσει των ερεθιμάτων του. Γι' αυτό γίνονται και οι συζητήσεις! Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, ούτε να εντυπωσιάσω!
Αν θελετε, ανατρέψτε μου την άποψη. Το να απαξιώνετε ό,τι είπα, έτσι απλά, είναι εύκολο αλλά είναι και ανούσιο...






Λοιπόν σε ό,τι αφορά την ευαισθησία των Ελλήνων δεν έχω να πω τίποτα. Είναι δεδομένο ότι σε ορισμένα θέματα είναι πολύ υψηλή...

Δεν μιλάω με όρους Ασπρου - Μαύρου. Δεν πρόκειται δηλαδή να είναι ή ολα σκ**ά, ή όλα καλα! Μιλάμε ΜΟΝΟ για τα συγκεκριμένα θέματα!!!

Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να πω ότι σε μερικά θέματα είμαστε πολύ πίσω. Είμαι από τους πρώτους που θα επισημάνει ένα θετικό (νομίζω ότι το έχετε καταλάβει και εσείς). Δεν έκανα καμιά σύγκριση με κανέναν. Μην εξάπτεστε!!! Δεν μου αρέσουνε οι συγκρίσεις...

Αλλά το γεγονός ότι οι Τούρκοι επιχειρούν να αποσυνδέσουν τις διεκδικήσεις στο Αιγαίο από τις ενταξιακές διαπραγματεύσεις είναι πάρα πολύ επιδέξιο από την πλευρά τους. Πως να το κάνουμε δηλαδή;
Όπως και το παραμύθι που τρώγαμε τόσο καιρό για δύο κράτη στην Τουρκία, το στρατιωτικό και το φιλοευρωπαϊκό. Η Τουρκία είναι ένα κράτος. Τώρα αρχίζει να ψελλίζεται από τα αμήχανα (λόγω των περιστάσεων) κυβερνητικά στελέχη μας.


Καταλάβατε ότι ανατρέψανε όλον τον σχεδιασμό μας; Εμείς ελπίζαμε στην καλή θέληση της Τουρκίας, ότι δηλαδή με το που θα μπει στην Ευρώπη θα γίνει και αυτή μια "Ευρωπαία", καθως πρέπει δύναμη. Γι' αυτό και υποστηρίζουμε την ενταξιακή της πορεία. Τώρα απλά παρακολουθούμε αμήχανοι τις εξελίξεις...

Η Τουρκία συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο τα τελευταία 200 χρόνια. Δεν έχει αλλάξει ούτε στο ελάχιστο. Εμείς απεναντίας αλλάζουμε πολιτική κάθε 4 χρόνια, κάθε φορα που έρχεται νέος κυβερνητικός σχηματισμός στην εξουσία. Αυτό, αν μη τι άλλο, είναι μαγκιά τους!!!

Σε ότι αφορά την πραγματικότητα με τις επιχειρήσεις, όντως καμία σχέση!!! Είναι χειρότερα από αυτά που περιέγραψα! Αλλά φυσικά αυτό δεν ισχύει καθολικά. Όσες εταιρίες μπόρεσαν να ξεφύγουν από αυτήν την (ελληνικής πατέντας) νοοτροπία πήγανε πολύ μπροστά (π.χ. Dromeas, Ελαίς κ.τ.λ.)...
Αντίθετα στην συντριπτική πλειοψηφίά των άλλων εταιριών δεν έχει γίνει κανένας στρατηγικός σχεδιασμός. Όλοι ήταν όσα πάνε και όσα έρθουν...
Για παράδειγμα μπορούμε να πούμε την Ολυμπιακή (δεν έχει λογο ύπαρξης σαν εταιρία πλέον), τα κλωστήρια Ναούσης (κλείνουν) κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ....


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 28 Οκτ 2004, 23:18:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1) Μην με κάνεις quote εάν δεν με διαβάζεις. Δεν υπάρχει λόγος. Έγραψα μελετητής και όχι γνώστης. Είναι δύο τελειώς διαφορετικά πράγματα. Εάν δεν μπορείς να διαχωρίσεις ό,τι αυτές οι λέξεις περιγράφουν δύο διαφορετικές έννοιες, ένα λεξικό θα σε βοηθήσει.

2) Για τα λοιπά.
Για τας παρελάσεις και τας σημαίας και τους Αλβανοί. Όταν καλείς τους Έλληνες μαθητές να παρελάσουν για μια εθνική εορτή πολεμικής επετείου (όπως είναι η 28η Οκτωβρίου και η 25η Μαρτίου), είναι προκλητικό και συγχρόνως γελοίο να φέρει τη σημαία μαθητής εκ της αλλοδαπής, επειδή και καλά είναι αριστούχος. Η σημαία αυτές τις δύο ημέρες δεν υψώνεται για μαθητικά βραβεία αλλά για έναν συγκεκριμένο λόγο. Τον περιέγραψε κάποιος αναφερόμενος στον Μακρυγιάννη. Ά ρε Μακρυγιάννη έδωσες το χέρι σου, για να χορεύουν τα κωλόπαιδα σέικ στις δισκοτέκ. Αυτά τα κωλόπαιδα ας τιμήσουν 2 φορές (ελάχιστη κατανάλωση) τον χρόνο, τον κακόμοιρο Μακρυγιάννη...

Όσο για εάν οι Αλβανοί θέλουν να γίνουν Έλληνες μια ματιά στην έρευνα της Ελευθεροτυπίας τις δύο περασμένες Κυριακές λέει πολλά. Όπως βγήκε και το συνθηματάκι "Δεν θα γίνεις ΄'Ελληνας ποτε..." όταν βγήκαν και πανηγυρίζαν για το Euro με τις Ελληνικές σημαίες... και μετά οι ίδιοι βγήκαν με τις Αλβανικές. Γούστα είναι αυτά.

Όσο γιατί τα έργα των Ολυμπιακών, που τα έφτιαξαν οι Αλβανοί κι όχι οι Έλληνες... Μπορείς να μου θυμίσεις μια Αλβανική εταιρία που πήρε μέρος;
Γιατί πήραν Αλλοδαπούς εργάτες... ΄'Εχεις πάει ποτέ στον ΟΑΕΔ να ζητήσεις ως εργοδότης, εργάτες; Για πήγαινε κι έλα πες μου πόσους βρήκες...
Τώρα εάν τα υπερτιμολόγησαν, δεν θύμαμαι παγκοσμίως καμία Α.Ε. να είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Απ' όσο ξέρω όλες σκοπό έχουν το κέρδος, άρα έχουν πετύχει το βασικό τους στόχο.

Γι' αυτό πάνε κι ανοίγουν εργοστάσια στον Τρίτο Κόσμο. Επειδή το Εργατικό Δίκαιο είναι από υποβαθμισμένο έως ανύπαρκτο. Συγγνώμη που κάποιοι πάλεψαν για τα δίκαια του προλεταριάτου και έφτιαξαν την ουμανιστική Ευρώπη. Γιατί τουλάχιστον μπορεί να αδικούμε τους κακόμοιρους Αλβανούς εργάτες, αλλά απ' όσο ξέρω μένουν σε κανονικά σπίτια, έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη δωρεάν και πρόσβαση σε πόσιμο νερό. Εν αντιθέσει με τους συναδέλφους τους στην Τουρκία και την Λιβύη... Ξέρω και προσωπικά, θα σου άρεσε πάρα πολύ να δουλεύεις σαν εργάτης με 2Ε την ώρα, να μπορεί ο αφέντικός να σε πετάει στον δρόμο όποτε γουστάρει, χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα, να μένεις σε παραγκούπολη, χωρίς την στοιχειώδη υγειηνή...
Δεν πειράζει αγόρι μου, κάποιοι δεν στέκονται σε Τογιότες και φροντίζουν να έχει και το δικό σου το παιδί ένα πιάτο φαί και να ζει αν όχι πλούσια, τουλάχιστον αξιοπρεπώς. Γιατί αγόρι μου, καλά μας τα λες, δεν αντιλέγω αλλά δεν μας είπες κάτι βασικό. Το παιδί σου θέλεις να παίζει με τα SMS ή με τις λάσπες σε κάποια παραγκούπολη, όπως Κωνσταντινούπολη;
Γιατί αγόρι μου, εμείς οι Ελληνάρες των σκυλάδικων και των χεSMS έχουμε να υπερηφανευόμαστε ότι δεν υπάρχει παραγκούπολη σ' αυτή την χώρα. Και μην μου πεις για τους Τσιγκάνους, γιατί εάν θες το συζητάμε και αυτό και κατά πόσο θέλουν να ενταχτούν στο σύστημα.

Κατά διαόλου πάμε Δημήτριε, με 4% ρυθμό ανάπτυξης. Μήπως μπορείς να μου θυμίσεις τον ρυθμό ανάπτυξης της Γερμανίας, της Γαλλίας και τον μέσο όρο της Ε.Ε.; Έτσι για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης; Αυτός ο ρυθμός ανάπτυξης με τις κρατικοδίαιτες εταιρίες. Δηλαδή τις εταιρίες που έχουν νταραβέρια με το Δημόσιο, συνήθως ως προμηθευτές.
Εσύ ως Δημήτριος τι θες;
Το Δημόσιο να τα φτιάχνει όλα μόνο του, σαν Ρωσσία προ περεστρόικα ένα πράγμα; Ή να τα κάνουμε όλα ιδιωτικά όπως Αττική Οδό, 0,50 ευρώ αύξηση γιατί έτσι γούσταραν... Γιατί κρατικοδίαιτες εταιρίες φτου κακά, αλλά ο ΟΤΕς π.χ. που θα βρει τελέφωνα να μας βάλει για να γράφουμε μαλ***ες στο Forum; Nα του τα φέρει ο Αη Βασίλης; Ή να τα πάρει από κάποιον Χριστιανό, έστω και ανορθόδοξο; Να τα φτιάχνει μόνος του, όπως Ρωσσία προ περεστρόικα;

Σαφώς η Τουρκία θέλει να αποσυνδέσει τις διεκδικήσεις απ' το Αιγαίο με την ενταξή της. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνει; Να κατεβάσει τα βρακιά; Εμάς όμως δεν κατάλαβα ποιον σχεδιασμό μας ανέτρεψαν. Το ότι όρος για να μπουν στην Ε.Ε. είναι να πάψουν να είναι κράτος των στρατηγών και να εκδημοκρατιστούν; Εμάς δεν οφελεί να πάψουν να παίζουν κυρίαρχο λόγο οι στρατηγοί στην πολιτική σκηνή της γείτονος; Υπάρχει κανένας λόγος να κάνουμε εμείς τους κακούς; Θα τους κάνουν αργότερα αυτοί που θα πληρώνουν τις τσάρκες των μαχητικών τους στην Άνδρο
Γι' αυτό και οι βόλτες τώρα τελευταία στο Αιγαίο. Πλησιάζει η έναρξη των διαπραγματεύσεων. Οι στρατηγοί ποντάρουν στον "τσαμπουκά" των Ελλήνων, ν' ασκήσουν κανά βέτο, και δεν χάσουν την κουτάλα, μαζί και τα γλυκά. Ναι ένα κράτος είναι. Αυτό των Στρατηγών με τους αλλοινοί για γλάστρες. Κεμαλισμός λέγεται νομίζω αυτό, ο στρατός μπορεί να επέμβει εάν αυτός κρίνει ότι... κλπ.

Μια χαρά είναι στην Τουρκία Δημήτριε. Προσωπικά δεν θέλω να έχω για παράδειγμα μία χώρα που η Δημοκρατία δεν υπάρχει ούτε σαν λήμα στο λεξικό και ένα γεύμα σε εστιατόριο κοστίζει 44.000.000... γιατί έχει καταπληκτική εξωτερική πολιτική και οι Τογιότες το προτιμούν. Δεν θέλω να μένω σε παραγκούπολη βρε γκαρντάση. Προτιμώ το Γκρεκοτέλ για να μου θυμίζει λόγω ονόματος την καταγωγή μου. Δεν πιστεύω να σε πειράζει...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Οκτ 2004, 00:37:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
2) Για τα λοιπά.
Για τας παρελάσεις και τας σημαίας και τους Αλβανοί. Όταν καλείς τους Έλληνες μαθητές να παρελάσουν για μια εθνική εορτή πολεμικής επετείου (όπως είναι η 28η Οκτωβρίου και η 25η Μαρτίου), είναι προκλητικό και συγχρόνως γελοίο να φέρει τη σημαία μαθητής εκ της αλλοδαπής, επειδή και καλά είναι αριστούχος. Η σημαία αυτές τις δύο ημέρες δεν υψώνεται για μαθητικά βραβεία αλλά για έναν συγκεκριμένο λόγο. Τον περιέγραψε κάποιος αναφερόμενος στον Μακρυγιάννη. Ά ρε Μακρυγιάννη έδωσες το χέρι σου, για να χορεύουν τα κωλόπαιδα σέικ στις δισκοτέκ. Αυτά τα κωλόπαιδα ας τιμήσουν 2 φορές (ελάχιστη κατανάλωση) τον χρόνο, τον κακόμοιρο Μακρυγιάννη...

Όσο για εάν οι Αλβανοί θέλουν να γίνουν Έλληνες μια ματιά στην έρευνα της Ελευθεροτυπίας τις δύο περασμένες Κυριακές λέει πολλά. Όπως βγήκε και το συνθηματάκι "Δεν θα γίνεις ΄'Ελληνας ποτε..." όταν βγήκαν και πανηγυρίζαν για το Euro με τις Ελληνικές σημαίες... και μετά οι ίδιοι βγήκαν με τις Αλβανικές. Γούστα είναι αυτά.


Λοιπόν επ' αυτού θα πω το εξής : ΔΕΝ πιστεύω πως "κινδυνεύει" η εθνική μας συνείδηση με το να φέρει ένας αλλοπδαπός την σημαία μας. Νομίζω πως πρέπει να χαιρόμαστε όταν ένας αλλοδαπός θέλει να σηκώσει το εθνικό μας σύμβολο.
Μια κοινωνία που βαστά καλά στα πόδια της (λόγω διαφύλαξης της ιστορίας και του πολιτισμού της), δεν φοβάται τέτοιες ενέργειες, ούτε βλέπει παντού κινδύνους, ούτε θέλει να γ@μήσει όλα τα γειτονικά κράτη... Ό,τι κάνει ας πούμε ένας εθνικιστής (π.χ. Χρυσή αυγή), που είναι ο τελευταίος που διακαιούται να μιλάει για την χώρα του. Δεν ξέρει τίποτα γι' αυτήν καθώς και για την ιστορία της.

Επίσης ο μαθητής που θα σηκώσει την σημαία ΠΡΕΠΕΙ να είναι αριστούχος, και γιατί δρα σαν πρότυπο στους άλλους, αλλά και γιατί αυτός βίωσε καλύτερα την πατρίδα σε καιρό ειρήνης. Πως την βιώνεις την πατρίδα σου σε καιρό ειρήνης; Με το να μαθαίνεις ιστορία, γλώσσα κ.τ.λ. Εφόσον λοιπόν ο μαθητής αυτός πήρε τους καλύτερους βαθμούς, σημαίνει ότι έμαθε καλυτερα την ιστορία, την γλώσσα κ.τ.λ., οπότε δικαιούται να αναλάβει την τιμή και να σηκώσει το εθνικό μας σύμβολο...

Επίσης καλό είναι τους αλλοδαπόυς να τους κάνουμε να αισθάνονται σαν το σπίτι τους. ΔΕΝ πρόκειται να χάσουμε από αυτό... Μάλλον θα κερδίσουμε...

Τον κομπλεξισμό μας τον εστιαζω στο εξής : Αν ο Τσενάι ή ο όποιος Τσενάι φύγει για διδακτορικά στις Η.Π.Α., όλοι μας θα λέμε ότι είναι δικό μας παιδί, με ελληνική παιδεία κ.τ.λ. Αν δεν κάνει κάτι τέτοιο θα είναι πάντα ο "κωλοαλβανός"...
Δεν τον εστιάζω μόνο εδώ αλλά και σε πολλά άλλα πράγματα...
(τα έχουμε συζητήσει και στο topic "Cinema : Τροία")

Την έρευνα, στην οποία αναφέρεσαι, δεν την έχω υπ' όψη μου.
Δεν με ενδιαφέρει τι θέλει να γίνει ο κάθε Αλβανός. Όυτε θα νοιαστώ για την συλλογική αντίδραση ενός αλβανικού όχλου. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι κάποιοι καλοί αλλοδαποί μαθητές θέλουν να νιώσουν σαν στο σπίτιτ τους. Γι' αυτούς εγώ θα μεριμνήσω. Τους άλλους θα τους περιορίσω μόνο αν πάνε να κάνουν καμιά μαλ***α...

christhehealer έγραψε:
Όσο γιατί τα έργα των Ολυμπιακών, που τα έφτιαξαν οι Αλβανοί κι όχι οι Έλληνες... Μπορείς να μου θυμίσεις μια Αλβανική εταιρία που πήρε μέρος;
Γιατί πήραν Αλλοδαπούς εργάτες... ΄'Εχεις πάει ποτέ στον ΟΑΕΔ να ζητήσεις ως εργοδότης, εργάτες; Για πήγαινε κι έλα πες μου πόσους βρήκες...
Τώρα εάν τα υπερτιμολόγησαν, δεν θύμαμαι παγκοσμίως καμία Α.Ε. να είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Απ' όσο ξέρω όλες σκοπό έχουν το κέρδος, άρα έχουν πετύχει το βασικό τους στόχο.


Δεν είπα κάτι το αντίθετο. Αυτό που θέλω να πω είναι πως οι Αλβανοί κάλυψαν τα κενά που αφήσανε οι Ελληνες, μιας και οι τελευταίοι δεν προτιμούν πια τέτοιες δουλειές.
Το ότι υπερκοστολογήθηκαν και αργήσανε τα έργα έχουν να κάνουν με παράνομες διαπλοκές και οικονομικά σκάνδαλα, που θα βαρύνουν τον Έλληνα φορολογούμενο για τα επόμενα 50 χρόνια... Κάποιοι πρέπει, βάσει νόμου, να μπούνε φυλακή! Αυτό πιστεύω εγώ.

Ωραία οι εταιρίες θέλουν να αρμέξουν... Το κράτος τι κάνει γι' αυτό; Κάθεται σαν βλάκας και την τρώει; Νόμοι υπάρχουν και μάλιστα πολλοί (και αυτό είναι άλλη μια πληγή : Η απίστευτη πολυνομία), ώστε να περιορίζει (αν όχι να πατάξει) την διαφθορά και τις παράνομες δοδοληψίες.
Αλλά τι να λέμε τώρα; Όταν το κράτος είχε (και έχει) γίνει προέκταση της διαπλοκής...

Και φυσικά ήρθε η στιγμή που μπήκε το αβγό στον κώλο και μετά τρέχαμε και δεν φτάναμε. Αλλά ούτε τότε κάναμε την αυτοκριτική μας... Πάλι αρχίσαμε να βαυκαλιζόμαστε και να μιλάμε για το "ελληνικό φιλότιμο"...

Ας μην ήταν οι υπερκοστολογήσεις της τελευταίας στιγμής (που προστέθηκαν στις προηγούμενες υπερκοστολογήσεις), ας μην ήταν οι Αλβανοί εργάτες (αναγκαστικά Αλβανοί, αφού δεν υπάρχουν Έλληνες) να δουλεύουν 3 βάρδιες την ημέρα και θα σου έλεγα εγώ που θα πήγαινε το ελληνικό φιλότιμο...
Α! Και ας μην ήταν και οι 13 νεκροί εργάτες στα εργοτάξια της ολυμπιάδας (άλλη μια αρνητική πρωτιά για την χώρα μας) και θα σου 'λεγα...

christhehealer έγραψε:
Γι' αυτό πάνε κι ανοίγουν εργοστάσια στον Τρίτο Κόσμο. Επειδή το Εργατικό Δίκαιο είναι από υποβαθμισμένο έως ανύπαρκτο. Συγγνώμη που κάποιοι πάλεψαν για τα δίκαια του προλεταριάτου και έφτιαξαν την ουμανιστική Ευρώπη. Γιατί τουλάχιστον μπορεί να αδικούμε τους κακόμοιρους Αλβανούς εργάτες, αλλά απ' όσο ξέρω μένουν σε κανονικά σπίτια, έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη δωρεάν και πρόσβαση σε πόσιμο νερό. Εν αντιθέσει με τους συναδέλφους τους στην Τουρκία και την Λιβύη... Ξέρω και προσωπικά, θα σου άρεσε πάρα πολύ να δουλεύεις σαν εργάτης με 2Ε την ώρα, να μπορεί ο αφέντικός να σε πετάει στον δρόμο όποτε γουστάρει, χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα, να μένεις σε παραγκούπολη, χωρίς την στοιχειώδη υγειηνή...
Δεν πειράζει αγόρι μου, κάποιοι δεν στέκονται σε Τογιότες και φροντίζουν να έχει και το δικό σου το παιδί ένα πιάτο φαί και να ζει αν όχι πλούσια, τουλάχιστον αξιοπρεπώς. Γιατί αγόρι μου, καλά μας τα λες, δεν αντιλέγω αλλά δεν μας είπες κάτι βασικό. Το παιδί σου θέλεις να παίζει με τα SMS ή με τις λάσπες σε κάποια παραγκούπολη, όπως Κωνσταντινούπολη;
Γιατί αγόρι μου, εμείς οι Ελληνάρες των σκυλάδικων και των χεSMS έχουμε να υπερηφανευόμαστε ότι δεν υπάρχει παραγκούπολη σ' αυτή την χώρα. Και μην μου πεις για τους Τσιγκάνους, γιατί εάν θες το συζητάμε και αυτό και κατά πόσο θέλουν να ενταχτούν στο σύστημα.


Εδώ είσαι πολύ λάθος και θα εξηγηθώ...

Κανείς δεν είπε να γίνουμε Μαλαισία ή Κίνα. Αυτά τα λένε οι ανίθηκοι, βολεμένοι, έξουσιολάγνοι αριστεροί του κώλου, που ήταν και στο Πολυτεχνείο εκείνη την νύχτα με πανσέληνο!

Αν παρατήρησες στην πρώτη μου δημοσιέυση, ο σύμβουλος της Toyota είπε : 2ον και κυριότερον : Η Ελλάδα είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ υπεργολάβος.
Αυτό για 'μένα σημαίνει : Υπερβολική γραφειοκρατία, απρόβλεπτες αλλαγές στο φορολογικό σύστημα και στους συντελεστές, κακή νοοτροπία, ρουσφετολογία, κ.τ.λ.
Δηλαδή οι άνθρωποι σε 5 μήνες θα θέλανε 10.000 αυτοκίνητα και εμείς σε 1 χρόνο θα τους στέλαμε 2.500 μίξερ!!!!
Θα έπρεπε να ξέρεις ότι το εργατικό κόστος δεν έιναι ο μόνος παράγοντας καθορισμού του τελικού κόστους. Υπάρχουν 1002 άλλοι παράγοντες, που σε μερικές περιπτώσεις είναι πολύ πιο σημαντικοί.

Ειδικά οι απρόβλεπτες αλλαγές στο φορολογικό σύστημα είναι φαρμάκι για αυτές τις εταιρίες που κάνουν σχεδιασμο σε βάθος πολλών - πολλών ετών, εν αντιθέσει με εμάς που οι σχεδιασμοί μας γίνονται σε βάθος εβδομάδας... Αν πέσουμε έξω δεν πειράζει, το κράτος να 'ναι καλά.

Οι πιο κοντόφθαλμοι (και παντελώς άχρηστοι) επιχειρηματίες είναι οι Έλληνες. Δεν εκμεταλλεύονται το εργατικό τους δυναμικό, παρά μόνο το στίβουν, χωρίς να κοιτάνε τι πέρνουν από αυτό, προσπαθούν να βγάλουν από την μύγα ξύγκι, είναι μίζεροι και η λέξη "επιχειρηματικότητα" είναι άγνωστη γι' αυτούς. Τα παραδείγματα που έχω είναι ΑΠΕΙΡΑ (με έχει απασχολήσει το θέμα)...

Για το στήσιμο μιας σοβαρής εταιρίας χρησιμοπούνται διάφοροι αλγόρυθμοι (βλ. αλγόρυθμος Simplex για γραμμικό προγραμματισμό) και όταν βγαίνει κάποιος καινούργιος γίνεται χαμός στο εξωτερικό (πρωτοσέλιδα κ.τ.λ.). Συνήθως εμείς τότε έχουμε πολύ πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθούμε, όπως με το αν ο Τόλης αγαπάει την Γκερέκου ή αν ο Αντρέας (τέτοια προσωπολατρία ούτε ο Στάλιν δεν ανέπτυξε!) θα παντρευτεί την Λιάνη...

christhehealer έγραψε:
Κατά διαόλου πάμε Δημήτριε, με 4% ρυθμό ανάπτυξης. Μήπως μπορείς να μου θυμίσεις τον ρυθμό ανάπτυξης της Γερμανίας, της Γαλλίας και τον μέσο όρο της Ε.Ε.; Έτσι για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης; Αυτός ο ρυθμός ανάπτυξης με τις κρατικοδίαιτες εταιρίες. Δηλαδή τις εταιρίες που έχουν νταραβέρια με το Δημόσιο, συνήθως ως προμηθευτές.
Εσύ ως Δημήτριος τι θες;
Το Δημόσιο να τα φτιάχνει όλα μόνο του, σαν Ρωσσία προ περεστρόικα ένα πράγμα; Ή να τα κάνουμε όλα ιδιωτικά όπως Αττική Οδό, 0,50 ευρώ αύξηση γιατί έτσι γούσταραν... Γιατί κρατικοδίαιτες εταιρίες φτου κακά, αλλά ο ΟΤΕς π.χ. που θα βρει τελέφωνα να μας βάλει για να γράφουμε μαλ***ες στο Forum; Nα του τα φέρει ο Αη Βασίλης; Ή να τα πάρει από κάποιον Χριστιανό, έστω και ανορθόδοξο; Να τα φτιάχνει μόνος του, όπως Ρωσσία προ περεστρόικα;


Η Γαλλία, Γερμανία κ.τ.λ. έχουν χαμηλότερο ρυθμό ανάπτυξης αλλά για τους εξής λόγους :
1) Γιατί εκεί μιλάμε για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανάπτυξη (και όχι λόγω της πρόσκαιρης ανόδου του κατασκευαστικού τομέα)
2) Γιατί εκέι η ανάπτυξη κατανέμεται ΠΙΟ ΙΣΟΜΕΡΩΣ! Σε εμάς, παρόλο το 4%, οι φτωχοί μας είναι το ίδιο υπεραριθμοι, η ανεργία εξακολουθεί να θερίζει, η ψαλίδα στα εισοδήματα εξακολουθεί να είναι πολύ μεγάλη.

Όσο για τον Ο.Τ.Ε. που λες, αν δεν είχε το μονοπωλειο, τώρα όλοι θα είχαμε πάμφθηνες και αξιόπιστες συνδέσεις ADSL!

Όταν υπάρχει ανταγωνισμός (όχι ασυδωσία και όχι γιγαντισμός ή ολογοπώλεια - φτου φτου μακρυά!), τότε ωφελούνται όλοι και πρώτα απ' όλα το δημόσιο που θα είναι και αυτό πελάτης τους (λόγω των αναγκών του σε προμήθειες).
Επειδή οι καιροί έχουν αλλάξει, η πραγματικότητα είναι πολύ μακριά από αυτό που αντιπροτείνεις (και το παρουσιάζεις αυθαίρετα σαν άποψή μου)
Οι νέοι τρόποι προμήθειας προβλέπουν μακροχρόνια μίσθωση.
Π.χ. το κράτος χρειάζεται νέα περιπολικά και νέου υπολογιστές. Δεν τα αγοράζει, αλλά τα μισθώνει για π.χ. 3 χρόνια και μετά τα επιτρέφει και πέρνει άλλα.

christhehealer έγραψε:
Σαφώς η Τουρκία θέλει να αποσυνδέσει τις διεκδικήσεις απ' το Αιγαίο με την ενταξή της. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνει; Να κατεβάσει τα βρακιά; Εμάς όμως δεν κατάλαβα ποιον σχεδιασμό μας ανέτρεψαν. Το ότι όρος για να μπουν στην Ε.Ε. είναι να πάψουν να είναι κράτος των στρατηγών και να εκδημοκρατιστούν; Εμάς δεν οφελεί να πάψουν να παίζουν κυρίαρχο λόγο οι στρατηγοί στην πολιτική σκηνή της γείτονος; Υπάρχει κανένας λόγος να κάνουμε εμείς τους κακούς; Θα τους κάνουν αργότερα αυτοί που θα πληρώνουν τις τσάρκες των μαχητικών τους στην Άνδρο
Γι' αυτό και οι βόλτες τώρα τελευταία στο Αιγαίο. Πλησιάζει η έναρξη των διαπραγματεύσεων. Οι στρατηγοί ποντάρουν στον "τσαμπουκά" των Ελλήνων, ν' ασκήσουν κανά βέτο, και δεν χάσουν την κουτάλα, μαζί και τα γλυκά. Ναι ένα κράτος είναι. Αυτό των Στρατηγών με τους αλλοινοί για γλάστρες. Κεμαλισμός λέγεται νομίζω αυτό, ο στρατός μπορεί να επέμβει εάν αυτός κρίνει ότι... κλπ.


Εγώ πιστεύω ότι παίζουν πολύ καλό παιχνίδι. Οι Ευρωπαίοι έχουν ξεκαθαρίσει ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν με τις διαφορές μας. Φαντάζομαι ότι αυτό θα το κανουν εως το σημείο που δεν βλάπτονται τα συμφέροντά τους.
Οι στρατηγοί δεν νομίζω να παίζουν και τόσο ρόλο πια. Απλά μιλάμε για ένα βαθύτατα μιλιταριστικό κράτος. Νομίζω ότι δεν θα αποσυνδέσει τις διεκδικήσεις από την ένταξη.

christhehealer έγραψε:
Μια χαρά είναι στην Τουρκία Δημήτριε. Προσωπικά δεν θέλω να έχω για παράδειγμα μία χώρα που η Δημοκρατία δεν υπάρχει ούτε σαν λήμα στο λεξικό και ένα γεύμα σε εστιατόριο κοστίζει 44.000.000... γιατί έχει καταπληκτική εξωτερική πολιτική και οι Τογιότες το προτιμούν. Δεν θέλω να μένω σε παραγκούπολη βρε γκαρντάση. Προτιμώ το Γκρεκοτέλ για να μου θυμίζει λόγω ονόματος την καταγωγή μου. Δεν πιστεύω να σε πειράζει...


Γιατί τα αναφέρεις όλα αυτά; Νομίζεις ότι διαφωνώ; Νομίζω ότι το έχω ξεκαθαρίσει αυτό. Βαριέμαι να γράφω τα ίδια πραγματα...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με τα 30 τρισ. που έχουμε πάρει μέχρι τώρα από την Ευρώπη, αν είχαμε έστω και μια τσίπα φιλότιμο, θα είχαμε γίνει ο super παράδεισος, και όλος ο κόσμος θα μιλούσε για την Ελλάδα και χωρίς να διοργανώσουμε ολυμπιακούς. Προφανώς πολλά πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά όσο θα έπρεπε...

Αν δεν είχαμε αυτά τα 30 τρισ., τώρα θα ήμασταν όλοι στους δρόμους άνεργοι, απένταροι. Φαγητό θα παίρναμε με το δελτίο και τα 206 μας ΟΥΤΕ στα όνειρά μας δεν θα τα βλέπαμε... Μην ξεχνάς ότι η ελληνική οικονομία επί Παπανδρέου έφτασε στα πρόθυρα χρεοκοπίας (ύστερα από τον καταιγιστικό αμοραλισμό της πολιτικής του). Μέχρι τότε ο Παπανδρέου ήταν αντιευρωπαϊστής, αλλά μετά... ανοικτές αγκάλες! Δεν βαριέσαι... Η ασημαντότητα και η ανηθικότητα πάντα βρίσκανε υποστηρικτές σε τούτον τον τόπο...


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Οκτ 2004, 05:07:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:

Δεν βαριέσαι... Η ασημαντότητα και η ανηθικότητα πάντα βρίσκανε υποστηρικτές σε τούτον τον τόπο...


Εγω πιστευω οτι η ριζα του κακου ειναι το πολιτικο συστημα παρα η ταση "καποιων" να υποστηριζουν την ανηθικοτητα. Γιατι μιλαμε ο Παπανδρεου ειχε τεραστια ποσοστα ψηφων και αποδοχης.

Τι εννοω προβλημα στο πολιτικο συστημα? Το γεγονος οτι το συστημα αφηνει αυτους που δεν μπορουν να κρινουν το μακροπροθεσμο καλο της χωρας, να αποφασιζουν για το μελλον της. Ειχα αναπτυξει αυτη τη σκεψη και παλαιοτερα σε ενα θεμα με εκλογες νομιζω.

Η αποψη μου ειναι οτι δεν μπορεις να ψηφιζεις με κριτηρια: Τι θα κανει το κρατος για μενα (παροχες), τι θα παρω ως ανταλλαγμα αν βγει ο ταδε κυβερνηση (ρουσφετι/διορισμοι), πως θα πληρωσω λιγοτερα κτλ...

Μη γελιομαστε. Ειναι ανθρωποι που χρησιμοποιουν αυτα τα κριτηρια οι οποιοι δημιουργουν προσφορο εδαφος για "προθυμους" πολιτικους. Απαξ και ο πολιτικος καταλαβει την ανευθυνοτητα και την ελλειψη μακροπροθεσμου προγραμματισμου που διακατεχει τον λαο τοτε θα "πλειοδοτησει" για να κερδισει τις εκλογες. Και αυτος φυσικα δεν θα βαλει και τιποτα απ'την τσεπη του. Το δημοσιο ταμειο πλερωνει και το μελλον μιας χωρας υποθηκευεται. Δηλαδη δεν ειναι οτι η ανηθικοτητα θα βρει υποστηρικτες. Ειναι οτι ΕΜΕΙΣ δημιουργουμε την γονιμη κατασταση για την εμφανιση τετοιων νοσηρων φαινομενων.

Ενας πολιτικος που θα πει "θα φτιαξω τη χωρα να την κανω ισχυρη μεσα σε 10-15 χρονια" εχει πολυ λιγοτερες πιθανοτητες απο καποιον που θα διορισει χιλιαδες δημοσιους υπαλληλους, θα διπλασιασει τις συνταξεις, θα αυξησει το καθισιό και θα εφαρμοσει αλλα μονο κατ'ονομα φιλολαϊκα μετρα.

Γιατι "κατ'ονομα"? Μα γιατι ειναι βραχυπροθεσμες ανακουφισεις αντι για μονιμες λυσεις που θα προερχονταν σαν αποτελεσμα μιας στιβαρης οικονομιας. Αλλα κατσε πρωτα να τη φτιαξεις την οικονομια και μετα δωσε. Δεν γινεται να δινεις οσο προσπαθεις να χτισεις την οικονομια γιατι παντα θα μενεις στο χτισιμο. Ειναι σαν να προσπαθεις να γεμισεις εναν τρυπιο κουβα που οσο περισσοτερο ανοιγεις τη βρυση (ενταντικοποιεις την προσπαθεια βελτιωσης της οικονομιας) τοσο πιο πολλες τρυπες του κανεις (παροχες). Πολυ απλα δεν γινεται δουλεια ετσι.

Λυπαμαι που το λεω αλλα ολοι οι πολιτικοι στην Ελλαδα μας πηρανε γραμμη και εγινε συνηθεια. Και εμεις αντι να καταδικασουμε με την ψηφο μας τους πολιτικους που μας υποσχονται τα παντα, τους προτιμαμε γιατι πολυ απλα ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι θα ειμαστε καλυτερα με τις παροχες χωρις να βλεπουμε την μεγαλυτερη εικονα και το ποσο καλυτερα θα ειμασταν σε ενα πιο μακροπροθεσμο χρονικο οριζοντα που δεν περιλαμβανει τις βραχυπροθεσμες παροχες. Εν ολιγοις ειμαστε ανευθυνοι και κοντοφθαλμοι ψηφοφοροι. Αυτο οδηγησε τα κομματα στο να δημιουργουν προγραμματα που απευθυνονται ακριβως σ'αυτες μας τις 2 ιδιοτητες: Ανευθυνοτητα και μυωπια.

Αυτο δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο. Ειναι παγκοσμιο. Αν δειτε στην Αμερικη αυτη τη στιγμη ο Bush εχει κυριολεκτικα ΞΕΤΙΝΑΞΕΙ την Αμερικανικη οικονομια και ειμαστε στα ορια παγκοσμιου κραχ (ασχετα αν αυτα ειναι ειδησεις που δεν θελει να ακουει κανεις). Και ο Κερυ λεει οτι η οικονομια εχει τεραστιο προβλημα και χρειαζεται φορολογηση των πλουσιων για να λυθει το προβλημα. Ο Μπους με τη σειρα του φοβιζει τον κοσμο και τους λεει οτι ο Κερυ θα φορολογησει τον μεσο αμερικανο. Κατα καποιο τροπο, περναει στη συνειδηση του Αμερικανου αυτο το "κοντοφθαλμο", το "λαϊκιστικο". Σε μια αμερικανικη εφημεριδα διαβαζα το εξης:

"during the 60's we were told that we could afford to have both guns and butter. Now we're told by President Bush that we can afford both guns and butter WITH NO TAXES."

...και το αρθρο συνεχιζει με επιθεση κατα αυτης της λαϊκιστικης θεσης. Αυτη ακριβως ειναι η κριτικη υπευθυνη σταση που πρεπει να τηρει καποιος πολιτης απεναντι στον πολιτικο. Το να εξοικονομησει ο πολιτης καποιες χιλιαδες ευρω για 4 χρονια, μπορει να του φαινεται καπως καλο. Αλλα το θεμα ειναι οτι οταν σε 4 χρονια η οικονομια εχει χοντρα προβληματα τοτε θα τα πληρωσει μαζεμενα και με τοκο - αν οχι σε φορους, τοτε πιο αμεσα σαν αποτελεσμα μειωμενης δουλειας, απολυσης κτλ κτλ, καθως η οικονομια θα εχει βαρεσει μπιελα, ο κοσμος θα ειναι σφιγμενος και τα γνωστα.

Αρα, μηπως τελικα εμεις το δημιουργουμε το προβλημα, μιας και ειμαστε ετοιμοι να αναδειξουμε αρχηγο τον εκαστοτε πλειοδοτη? Και μηπως ειναι γενικοτερο φαινομενο και οχι μονο σε τουτο τον τοπο?


-------------------------


Και παμε τωρα για τα εθνικα θεματα:

1) Εμενα δεν μ'απασχολει το θεμα της παρελασης. Βλεπω καμια φορα παιδια που κανουν καταλληψεις για να μην παρει αλλοδαπος συμμαθητης τους τη σημαια και λεω "ααα.. καλα, θελουν να χασουν μαθημα και βρηκαν γ@*ω τους λογους". Γιατι εγω βασικα αυτο πιστευω. Και εγω οταν ειμουν σχολειο, βρισκαμε "σοβαρους" λογους για να κανουμε καταληψεις αλλα το θεμα ηταν να χαθει το μαθημα.

2) Εξωτερικη πολιτικη:

Οπως και στη ζουγκλα, ετσι και στη διεθνη αρενα, ο δυνατος κανει οτι γουσταρει. Για να εχεις εξωτερικη πολιτικη πρεπει να εχεις ισχυρο στρατο. Ο Τουρκος μπορει φαϊ να μην εχει να φαει, F16 ομως εχει πανω απο 300. Και καπου εκει τελειωνει το παιχνιδι. Κανει οτι θελει και εσυ υποκυπτεις a la Ιμια. Αν πας σε πολεμο ΑΠΛΑ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΣΟ ΑΙΓΑΙΟ. Αυτο ειναι κατι που ολοι οι "πατριοτες" πολυ απλα δεν γνωριζουν. Αν ρωτησεις τους Ελληνες ακομα και σημερα αν ηταν σωστη η κινηση Σημιτη θα σου πουν οχι γιατι πολυ απλα δεν γνωριζουν οτι στρατιωτικα ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΠΑΙΡΝΕ και οτι γεωγραφικα εχουμε τρομακτικο μειονεκτημα γιατι οι δυναμεις πρεπει να "σπασουν" στην προστασια πολλαπλων νησιων. Αυτο το σπασιμο σημαινει οτι πρακτικα υπαρχουν περιορισμενες δυναμεις σε καθε νησι οι οποιες ειναι ανημπορες να υπερασπιστουν σωστα και να αποτρεψουν καταλληψη. Ετσι αν ο τουρκος αμα βαλει 10 νησια στο ματι, θα σου παρει τα 8 αν οχι και τα 10 - επειδη εκει θα συγκεντρωσει πολυ μεγαλα στρατευματα και εσυ θα εχεις ενα τιποτα σε σχεση με αυτον.

Εμεις αντιθετως δεν εχουμε να απαντησουμε επιθετικα γιατι η Τουρκια αποτελειται κυριως απο στερια και οχι απο θαλασσα. Τι θα τους παρουμε? Τη σμυρνη?

Παρ'ολα αυτα αρχισαν συγκρισεις μετα τα Ιμια με αυτο που ειχε γινει τη δεκαετια του '80 με το ερευνητικο σκαφος των τουρκων που πηγε να γινει παλι πολεμος και ο Αντρεας εστειλε το στολο. Και ξαφνικα ακουσα οτι ο Αντρεας ειχε rx/ ενω ο Σημιτης ηταν κοτα και οτι μας ξεφτιλισε και τετοια. Και λεω "ε με αυτους τους ανθρωπους τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ, τι να περιμενω για αυτον τον τοπο και το μελλον του?" Αν ρωτησεις καποιον απ'αυτους που κανουν αυτες τις συγκρισεις και τους πεις: "Τι εκανε ο Αντρεας ο πατριωτης για να εξασφαλισει οτι και τη δεκαετια του 90 η Ελλαδα θα μπορουσε να κανει οτι εκανε αυτος τοτε (να αντιταχθει στρατιωτικα)? Τι στρατο εχτισε?"

...δεν θα μπορουν να σου πουν τιποτα. Γιατι επι Ανδρεα γινανε ολες οι λαθες στρατηγικες επιλογες με αποτελεσμα η Τουρκια να παρει το προβαδισμα στρατιωτικα και κατ'επεκταση να εχει αξιωσεις στο Αιγαιο το '90 και μεχρι σημερα.

Θυμαμαι ενα σχεδιαγραμμα (νομιζω σε ενα παλιο τευχος της Πτησης) που ειχε ενα σχεδιαγραμμα της τουρκικης προκλητικοτητας σε σχεση με την στρατιωτικη ισορροπια και οπως αυτη εγερνε προς την γείτονα. Οι γραμμες ηταν σχεδον ταυτοσημες και αποδυκνυε περιτρανα το "νομο της ζουγκλας". Οσο οι τουρκοι εξοπλιζονταν και μας περναγαν σε οπλισμο τοσο πιο προκλητικοι γινονταν.

Και λεω: αν ο Αντρεας ηταν πατριωτης, δεν θα εκανε το δημοσιο ταμειο "ψιλα" να τα φαει ο κοσμος μεσα σε λιγα χρονια και μετα να μεινουμε ταπι για 20 χρονια, να μεινουμε στρατιωτικα απροστατευτοι και κατ'επεκταση να χανουμε εδαφος στην εξωτερικη πολιτικη.

Αλλα αν εμεις ειμασταν πατριωτες και καταλαβαιναμε τις συνεπειες των πραξεων μας, δεν θα επρεπε να τον εκλεξουμε. Ο καθενας μπορει να εχει οτι φιλοδοξιες θελει σαν αρχηγος (απ'το να φτιαξει την χωρα καλυτερη ως να την καταστρεψει) αλλα το θεμα ειναι ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ - ΠΟΙΟΝ ΕΚΛΕΓΟΥΜΕ?

Εδω το 22, ο Βενιζελος εκανε την Ελλαδα οσο την εκανε και ο κοσμος τον καταψηφησε με τις γνωστες συνεπειες απ'την επομενη διακυβερνηση. Ποιος μας φταιει? Εμεις οι ιδιοι φταιμε. Ποιος μας φταιει τωρα που οι Τουρκοι μας την βγαινουν? Εμεις οι ιδιοι φταιμε. Προτιμησαμε βραχυπροθεσμη καλοπεραση απ'το μακροπροθεσμο καλο μας.

Ισως οι Τουρκοι πανε καλυτερα γιατι το μελλον τους το ελεγχει ενα συμβουλιο στρατηγων το οποιο δεν απασχολειται ιδιαιτερα απο τα προσκαιρα ζητηματα αλλα ουτε και απειλειται με "απολυση" αν σε 4 χρονια δεν εχει ικανοποιησει τις "ορεξεις" ενος απλειστου λαου. Μηπως η "πλειοδοτικη δημοκρατια" τελικα υστερει σαφως σε θεματα εξωτερικης πολιτικης απο ενα σχημα διακυβερνησης το οποιο ειναι μακραν λιγοτερο δημοκρατικο? Η απαντηση φαινεται πως ειναι θετικη και σε επιπεδο θεωριας αλλα και σε επιπεδο πραξης.

3) Ενταξη Τουρκιας σε ΕΕ

Μεχρι τωρα εμεις σαν κρατος υποστηριζουμε οτι η Τουρκια πρεπει να μπει στην ΕΕ. Αποψη μου ειναι οτι καλα κανουμε για διαφορους λογους.

α) Κατ'αρχας οσο και να λεμε ναι, η τουρκια μαλλον θα παρει οχι γιατι πολυ απλα δεν θα καταφερει να εξευρωπαιστει. Οποτε γιατι να μην δειχνουμε "καλοι" αφου ουτως η αλλως στην πραξη θα φαει το οχι? Εξ'αλλου ορισμενα κρατη λενε θα κανουν δημοψηφισματα για το συγκεκριμενο θεμα και η κοινη γνωμη αυτων των χωρων δεν δειχνει και πολυ θερμη στην ιδεα. Η κυπρος παλι, απειλει μεχρι και με βετο. Οσο και να σπρωχνουν οι Αμερικανοι οι Τουρκοι πρεπει να προσπαθησουν ΠΑΡΑ πολυ.

β) Οσο η Τουρκια θα προσπαθει να αποδειξει οτι εξευρωπαϊζεται και σεβεται τους διεθνεις κανονες, εμεις μπορουμε καλλιστα να παιξουμε το χαρτι 12 Ναυτικα μιλια και να τελειωνει η ιστορια με το Αιγαιο και τις διεκδικησεις. Θα ισχυριστουμε οτι ενα κρατος που θελει να ανηκει στην Ευρωπαικη οικογενεια δεν μπορει να θεωρει casus belli την επικυρωση επεκτασης απο 6 σε 12 ΝΜ των χωρικων υδατων. Και οι 24 εταιροι θα συμφωνησουν γιατι πολυ απλα αυτα δεν περνανε εκει περα. Μολις συμφωνησουν τα παμε στα 12 ΝΜ και goodnight διεκδικησεις. Το απολυτο αδειασμα της εξωτερικης τουρκικης πολιτικης.

Και κατι για την ιστορια: Αυτη τη στιγμη το προβλημα στο Αιγαιο (και φανταζομαι και η αφορμη στο ανοιγμα αυτου του τοπικ) εχει ως εξης. Με το παλιο διεθνες δικαιο το καθε κρατος ειχε 6 Ναυτικα Μιλια γυρω απ'τις ακτες και γυρω απ'τα κατοικημενα νησια του που θεωρουταν ως χωρικα υδατα. Ταυτοχρονα, και ο αερας ηταν στα 6 Ναυτικα μιλια. Καπου το '30 (νομιζω συμφωνια Λωζανης) οι τουρκοι συμφωνησαν οτι εμεις θα εχουμε 6 ΝΜ στην θαλασσα και 10 ΝΜ στον αερα. (προφανως τοτε ο αερας δεν φαινοταν τοσο σημαντικος). Σημερα αμφισβητουν τα 4 ΝΜ διαφορας λεγοντας οτι "μα παντου 6-6 ειναι". Απο μια αποψη βασικα μπορει να εχουν και δικιο. Γιατι οπως το βλεπω εγω, αυτοι νομικα δεν εχουν το δικαιωμα να παραχωρησουν σε μια συμφωνια σε μας αλλα 4 ΝΜ μιας και αυτα τα παραχωρηθεντα κανονικα ανοικουν στο διεθνη εναεριο χωρο. Ειναι σαν να γινει μια συμφωνια και να πω "Εγω η Ελλαδα συμφωνω οτι η Τουρκια θα εχει 10 στρεμματα γης στον Αρη". Αφου δεν τα χω? πορω να τα δωσω?

Δηλαδη η Τουρκια δεν ειχε αυτα τα 4 μιλια που ειναι η διαφορα απ'τα 6 στα 10 για να μας τα παραχωρησει. Ηταν διεθνης εναεριος χωρος στον οποιο δεν εχει δικαιοδοσια, ποσο μαλλον τη δυνατοτητα εκχωρησης σε μας. Εχω την εντυπωση οτι σε διεθνες δικαστηριο θα το χαναμε το συγκεκριμενο ζητημα γιατι πολυ απλα η συμφωνια πρεπει να ειναι ακυρη με το ανωθεν σκεπτικο (η Τουρκια δηλαδη δεν μπορει να παραχωρησει διεθνη χωρο στην Ελλαδα).

Φυσικα το θεμα ειναι GAME OVER αμα τα παμε στα 12 οποτε ουτε γκριζες ζωνες, ουτε FIR ουτε τιποτα.

γ) Ισως μεχρι να μπει η Τουρκια (αν μπει) να υπαρχει ενιαιος Ευρωπαικος στρατος και αμυνα, με αποτελεσμα η Ελλαδα και η Τουρκια να μην χρειαζεται να σπαταλανε τεραστια ποσα σε εξοπλισμους, αλλα να εχουν ενοποιημενο "ομοσπονδιακο" στρατο και τοπικο στρατο για χρησεις της πλακας (περιπολοι για λαθρομεταναστες/λαθραια/ναρκωτικα). Επισης μειωνεται δραματικοτατα το ποσοστο κινδυνου που εχουμε για συρραξη καθως θα θεωρουμαστε 1 κρατος με 2 γειτονικες "πολιτειες". Κατι σαν Ενωμενες Πολιτειες της Ευρωπης. Αυτο βεβαια θα εξαρτηθει και απ'το βαθμο με τον οποιο προχωραει η πολιτικη ενοποιηση. Πιστευω οτι αυτα ειναι για μετα το 2010, αλλα αν σκεφτει κανεις ποσο εχει προχωρησει η Ευρωπη απ'το '92 ως σημερα που εχουμε μεχρι και κοινο νομισμα, δεν αποκλειω τιποτα.

...ηθελα να γραψω κι'αλλα τωρα αλλα φοβαμαι οτι θα γινω κουραστικος. Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Οκτ 2004, 19:05:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Recifees έγραψε:
Ναι έχουν πάει μπροστά οι γείτονες αλλά

Κούρδοι
Αρμένιοι
Λευκά κελιά

η Διεθνής Αμνηστία να ετοιμάζει βάση ..

Ωραία πρόοδος καλύτερα Ελλάδα 1000 φορές Razz


Το Κυπριακό και το Αιγαίο τα ξέχασες! Very happy


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Οκτ 2004, 19:05:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Recifees έγραψε:
Ναι έχουν πάει μπροστά οι γείτονες αλλά

Κούρδοι
Αρμένιοι
Λευκά κελιά

η Διεθνής Αμνηστία να ετοιμάζει βάση ..

Ωραία πρόοδος καλύτερα Ελλάδα 1000 φορές Razz


Το Κυπριακό και το Αιγαίο τα ξέχασες! Very happy


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Οκτ 2004, 20:18:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:

3) Ενταξη Τουρκιας σε ΕΕ

Μεχρι τωρα εμεις σαν κρατος υποστηριζουμε οτι η Τουρκια πρεπει να μπει στην ΕΕ. Αποψη μου ειναι οτι καλα κανουμε για διαφορους λογους.

α) Κατ'αρχας οσο και να λεμε ναι, η τουρκια μαλλον θα παρει οχι γιατι πολυ απλα δεν θα καταφερει να εξευρωπαιστει. Οποτε γιατι να μην δειχνουμε "καλοι" αφου ουτως η αλλως στην πραξη θα φαει το οχι? Εξ'αλλου ορισμενα κρατη λενε θα κανουν δημοψηφισματα για το συγκεκριμενο θεμα και η κοινη γνωμη αυτων των χωρων δεν δειχνει και πολυ θερμη στην ιδεα. Η κυπρος παλι, απειλει μεχρι και με βετο. Οσο και να σπρωχνουν οι Αμερικανοι οι Τουρκοι πρεπει να προσπαθησουν ΠΑΡΑ πολυ.

β) Οσο η Τουρκια θα προσπαθει να αποδειξει οτι εξευρωπαϊζεται και σεβεται τους διεθνεις κανονες, εμεις μπορουμε καλλιστα να παιξουμε το χαρτι 12 Ναυτικα μιλια και να τελειωνει η ιστορια με το Αιγαιο και τις διεκδικησεις. Θα ισχυριστουμε οτι ενα κρατος που θελει να ανηκει στην Ευρωπαικη οικογενεια δεν μπορει να θεωρει casus belli την επικυρωση επεκτασης απο 6 σε 12 ΝΜ των χωρικων υδατων. Και οι 24 εταιροι θα συμφωνησουν γιατι πολυ απλα αυτα δεν περνανε εκει περα. Μολις συμφωνησουν τα παμε στα 12 ΝΜ και goodnight διεκδικησεις. Το απολυτο αδειασμα της εξωτερικης τουρκικης πολιτικης.

Και κατι για την ιστορια: Αυτη τη στιγμη το προβλημα στο Αιγαιο (και φανταζομαι και η αφορμη στο ανοιγμα αυτου του τοπικ) εχει ως εξης. Με το παλιο διεθνες δικαιο το καθε κρατος ειχε 6 Ναυτικα Μιλια γυρω απ'τις ακτες και γυρω απ'τα κατοικημενα νησια του που θεωρουταν ως χωρικα υδατα. Ταυτοχρονα, και ο αερας ηταν στα 6 Ναυτικα μιλια. Καπου το '30 (νομιζω συμφωνια Λωζανης) οι τουρκοι συμφωνησαν οτι εμεις θα εχουμε 6 ΝΜ στην θαλασσα και 10 ΝΜ στον αερα. (προφανως τοτε ο αερας δεν φαινοταν τοσο σημαντικος). Σημερα αμφισβητουν τα 4 ΝΜ διαφορας λεγοντας οτι "μα παντου 6-6 ειναι". Απο μια αποψη βασικα μπορει να εχουν και δικιο. Γιατι οπως το βλεπω εγω, αυτοι νομικα δεν εχουν το δικαιωμα να παραχωρησουν σε μια συμφωνια σε μας αλλα 4 ΝΜ μιας και αυτα τα παραχωρηθεντα κανονικα ανοικουν στο διεθνη εναεριο χωρο. Ειναι σαν να γινει μια συμφωνια και να πω "Εγω η Ελλαδα συμφωνω οτι η Τουρκια θα εχει 10 στρεμματα γης στον Αρη". Αφου δεν τα χω? πορω να τα δωσω?

Δηλαδη η Τουρκια δεν ειχε αυτα τα 4 μιλια που ειναι η διαφορα απ'τα 6 στα 10 για να μας τα παραχωρησει. Ηταν διεθνης εναεριος χωρος στον οποιο δεν εχει δικαιοδοσια, ποσο μαλλον τη δυνατοτητα εκχωρησης σε μας. Εχω την εντυπωση οτι σε διεθνες δικαστηριο θα το χαναμε το συγκεκριμενο ζητημα γιατι πολυ απλα η συμφωνια πρεπει να ειναι ακυρη με το ανωθεν σκεπτικο (η Τουρκια δηλαδη δεν μπορει να παραχωρησει διεθνη χωρο στην Ελλαδα).

Φυσικα το θεμα ειναι GAME OVER αμα τα παμε στα 12 οποτε ουτε γκριζες ζωνες, ουτε FIR ουτε τιποτα.


H απάντησή σε όλα αυτά εδώ

O Recifees αναφερόμενος πιο πάνω αλλα κανένας δεν το πρόσεξε έγραψε:

2.Αν δεν είμασταν σε αυτή την θέση την γεωγραφική ..Αμερικανοί την Σούδα και Ρώσσοι να μην θέλουν κλειστή θάλασσα το Αιγαίο (που θα γίνει αν πάμε στα 12 ν.μιλια ) γιατί μετά θα πρέπει να ανακοινώνουν τα νηολόγια όλων των πλοίων ,υποβρυχίων γιώτ που θα φύγουν απο το Βόσπορο για την Μεσόγειο .Δεν τα κατάφερε η Αλλη Υπερδύναμη να τους κοντρολάρει θα το κάνει η σκ@@@λα Και μετά λέμε γιατί κοκορεύονται οι εξ'ανατολών γείτονες



Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Οκτ 2004, 21:15:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαλλον σε μενα παει η απαντηση γιατι το text για τα 12 που εκανες quote ειναι δικο μου και οχι του Δημητρη.

Το προσεξα τι εγραψες, αλλα εγω δεν πιστευω οτι η Ρωσια μπορει να μας αποτρεψει απ'την επικυρωση της συνθηκης για τα 12. Μπορει καποιοι να το λενε για δικαιολογια αλλα περα απ'αυτο δεν νομιζω οτι εχει υποσταση με πραγματικο αντικρυσμα (δηλαδη ουσιαστικη πιεση απ'τη Ρωσικη πλευρα, ειδικα οταν οι Ρωσοι γνωριζουν οτι το συγκεκριμενο θεμα θα λυσει δικα μας εθνικα προβληματα).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,272s (PHP: 90% - SQL: 10%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on