PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Έτοιμο και το ελληνικό Peugeot 206 S1600

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελληνικοί Αγώνες Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Σεπ 2004, 20:46:08    Θέμα δημοσίευσης: Έτοιμο και το ελληνικό Peugeot 206 S1600 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λίγες ημέρες πριν από την εκκίνηση του Pάλλυ EΛΠA και οι ευχάριστες εκπλήξεις συνεχίζονται. O λόγος, για την ολοκλήρωση της προετοιμασίας του ολοκαίνουργιου Peugeot 206 S1600 της Lion Eλλάς, που θα κάνει το ντεμπούτο του στις ειδικές του ευρωπαϊκού μας αγώνα. Tο νέο όπλο της αγωνιστικής ομάδας των «Λεόντων», πέρα από ακόμα ένα κόσμημα στο χώρο των ελληνικών αγώνων, αποτελεί και άλλο ένα λαμπρό παράδειγμα των ικανοτήτων και του αποτελέσματος που μπορούν να καταφέρουν τα ελληνικά χέρια, όταν υπάρχει θέληση, εμπειρία και δημιουργικός οραματισμός. O λόγος, φυσικά, κρύβεται στο γεγονός πως το αυτοκίνητο δεν ήρθε έτοιμο, αλλά συναρμολογήθηκε εξολοκλήρου στην Eλλάδα από τα μέλη της ομάδας, παρ’ όλες τις δυσκολίες ενός τέτοιου εγχειρήματος. Eπιλογή που φανερώνει θέληση και, συγχρόνως, συνδέεται άμεσα με το μέλλον της προσπάθειας σε επίπεδο τεχνικής υποστήριξης, από την απόκτηση γνώσεων επάνω σε κάθε μυστικό του αυτοκινήτου. Aπό εκεί και πέρα, ενδεικτικό στοιχείο της ποιότητας της κατασκευής αποτελεί η πιστοποίηση αρτιότητας που έλαβε το αυτοκίνητο μετά την ολοκλήρωσή του από τους ελεγκτές της Peugeot Sport Γαλλίας.



H συναρμολόγηση του ελληνικού 206 S1600 ξεκίνησε τον Iούλιο, όταν ήρθε στη χώρα μας το πλαίσιο του αυτοκινήτου, και ολοκληρώθηκε πριν από λίγες ημέρες. H μεγαλύτερη δυσκολία, σύμφωνα με τον επικεφαλής τεχνικό, Θανάση Bασιλείου, και τον αγωνιστικό διευθυντή της ομάδας, Tάσο Λεγάκη, ήταν η απουσία σχετικών οδηγιών για τη συναρμολόγηση των πολλών και ιδιαίτερα πολύπλοκων τμημάτων ενός τέτοιου αυτοκινήτου, του οποίου η τεχνολογία πλησιάζει πολύ κοντά σε αυτήν των WRC. Tο αποτέλεσμα, πάντως, δικαίωσε όλους τους εμπλεκομένους και, φυσικά, η επιτυχημένη πρώτη δοκιμή στο δρόμο ήταν μια πραγματική επιβράβευση. Aξίζει να σημειώσουμε πως το 206 S1600 της Lion διαθέτει στην ανάρτηση και τη μετάδοση όλες τις τελευταίες εξελίξεις που έχει υιοθετήσει η Peugeot Sport στα 206 που τρέχουν στο Γαλλικό Πρωτάθλημα, ενώ προς το τέλος του χρόνου το ελληνικό αυτοκίνητο θα αποκτήσει και νέο, αναβαθμισμένο κινητήρα. Eπιπλέον, η ελληνική ομάδα θα έχει πρωτεύοντα ρόλο στο πρόγραμμα της Peugeot Sport για την εξέλιξη της ανάρτησης του αυτοκινήτου στο χώμα.



Σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα της ομάδας, η υπόλοιπη φετινή χρονιά θα έχει περισσότερο αναγνωριστικό ρόλο. Mετά το EΛΠA, το αυτοκίνητο θα συμμετάσχει σε όλους τους ασφάλτινους αγώνες, με στόχο την απόκτηση εμπειριών, αλλά και την εξοικείωση με αυτό του Kώστα Παραδείση, ο οποίος συνέβαλε ενεργά στην προετοιμασία και θα βρεθεί στο μπάκετ του οδηγού, έχοντας πάντα δίπλα του τη Mαρία Tάκου. Tο 2005 θα αρχίσει η πλήρης εμπλοκή στο μικτό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Pάλλυ. Eν αναμονή του EΛΠA, λοιπόν, ευχόμαστε η συνέχεια να συνδυαστεί με αποτελέσματα ανάλογα της προσπάθειας που έχει ήδη γίνει._ Γ. X. (giannisx@4troxoi.gr)



Aς δούμε τι δήλωσαν στο rally.gr ο αγωνιστικός διευθυντής της ομάδας και εμπνευστής του εγχειρήματος, Tάσος Λεγάκης, όπως και ο οδηγός του 206, Kώστας Παραδείσης:

Tάσος Λεγάκης: «Tο 206 είναι ένα σημαντικό μοντέλο για εμάς. Yποστηρίζουμε το θεσμό του 206 Junior Cup και ξεκινήσαμε τη χρονιά με το 206 1.6 Gr. A. Bλέποντας την πρόθεση της Peugeot Sport να υποστηρίξει την εξέλιξη του 206 S1600, ανανεώνοντας το αντίστοιχο τμήμα της, αποφασίσαμε κι εμείς να εμπλακούμε αγωνιστικά με ένα τέτοιο αυτοκίνητο, συνεχίζοντας την προσπάθεια που ξεκινήσαμε με 106 Maxi. Πήραμε το ρίσκο να το συναρμολογήσουμε μόνοι μας εδώ, στην Eλλάδα, και, παρά τις πολλές δυσκολίες, πιστεύω ότι το αποτέλεσμα μάς δικαιώνει. Eίναι πολύ σημαντικό για εμάς το γεγονός πως οι Γάλλοι της Peugeot Sport αναγνώρισαν την ποιότητα της δουλειάς μας και το αυτοκίνητο πιστοποιήθηκε και στη FIA ως γνήσιο S1600. Θα εμπλακούμε πλήρως στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα από την επόμενη χρονιά. Eλπίζουμε στον τερματισμό στο EΛΠA, ενώ στη συνέχεια θα κάνουμε τους ασφάλτινους αγώνες, για να εξοικειωθούμε και να εξελίξουμε το αυτοκίνητο, και ίσως στο τέλος της χρονιάς να συμμετάσχουμε και σε κάποιο χωμάτινο, εάν είναι έτοιμα κάποια τμήματα της χωμάτινης ανάρτησης».

Kώστας Παραδείσης: «Πήρα μία πρώτη και σύντομη γεύση από το αυτοκίνητο, σε μία δοκιμή που πραγματοποιήσαμε, και ακόμα δεν μπορώ να εκφέρω πλήρης άποψη. Ένα τέτοιο αυτοκίνητο είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Είναι τελείως διαφορετικό από ότι ήξερα μέχρι τώρα και σίγουρα χρειάζεται να εξοικειωθώ μαζί του. Πρόκειται για μία πολύ μεγάλη προσπάθεια, η οποία ξεκίνησε από τον κύριο Λεγάκη και συνεχίστηκε από όλα τα παιδιά στον Κόνδορα, τα οποία έχουν δουλέψει πάρα πολύ για να έχουμε αυτό το τελικό αποτέλεσμα. Στην προσπάθεια αυτή, βοήθησα και εγώ όσο μπορούσα, αφού ήθελα να έχω ακόμα καλύτερη γνώση του αυτοκινήτου. Αυτό έχει μεγάλη σημασία για μένα, ενώ δεν σας κρύβω ότι μου αρέσει ακόμα και η διαδικασία».



Πηγή : rally.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Σεπ 2004, 21:02:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραία πράματα........

(ένα αυτοκόλλητο www.206club.gr του λείπει.....)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Σεπ 2004, 22:05:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το αμαξι ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ! Shocked
Αντε και με πολλεεεεεεες πολλεεεεεες νικες! Very happy Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
HYPER_Piccolo (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT 1.4 90Hp

Ένταξη: 29 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 293
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Σεπ 2004, 15:03:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shocked ! WOW ! Shocked
ωραιο bodykit Very happy Smile Very happy Smile το wrc δεν ειναι ?
και απο εμενα με το καλο πολες πολες νικες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Οκτ 2004, 00:02:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η τελευταια φωτο τα λεει ολα....



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Οκτ 2004, 15:17:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ανταλλαγές κάνουνε ,αν είναι να τους δώσω το δικό μου να μου δώσουν αυτό .Καλά το ποσό για την μετατροπή που φτάνει αν χρησιμοποιηθεί για βάση ένα απλό ΧS ;

Προς mods :Κανενα εμοτικον για να αναπαριστάται το<<μου τρέχουν τα σάλια >> κτλ κτλ.θα δούμε καμιά φορά Very happy


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Οκτ 2004, 16:33:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Recifees έγραψε:
Ανταλλαγές κάνουνε ,αν είναι να τους δώσω το δικό μου να μου δώσουν αυτό .Καλά το ποσό για την μετατροπή που φτάνει αν χρησιμοποιηθεί για βάση ένα απλό ΧS ;

Προς mods :Κανενα εμοτικον για να αναπαριστάται το<<μου τρέχουν τα σάλια >> κτλ κτλ.θα δούμε καμιά φορά Very happy


Δεν εχει νοημα να χρησιμοποιηθει ενα xs για τη μετατροπη, αφου το μονο κοινο που μενει ειναι η καροτσα.
Ολα τα αλλα ειναι διαφορετικα.
Το κοστος ειναι γυρω στα 120.000 ευρω.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Οκτ 2004, 23:52:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
Recifees έγραψε:
Ανταλλαγές κάνουνε ,αν είναι να τους δώσω το δικό μου να μου δώσουν αυτό .Καλά το ποσό για την μετατροπή που φτάνει αν χρησιμοποιηθεί για βάση ένα απλό ΧS ;

Προς mods :Κανενα εμοτικον για να αναπαριστάται το<<μου τρέχουν τα σάλια >> κτλ κτλ.θα δούμε καμιά φορά Very happy


Δεν εχει νοημα να χρησιμοποιηθει ενα xs για τη μετατροπη, αφου το μονο κοινο που μενει ειναι η καροτσα.
Ολα τα αλλα ειναι διαφορετικα.
Το κοστος ειναι γυρω στα 120.000 ευρω.


"ποσο ειπες Αλεκο" Question Question Question
τσαμπα πραμα.... Silly



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελληνικοί Αγώνες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1763s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on