PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Εγκατάσταση Υγραερίου σε αυτοκίνητο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 49, 50, 51  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2010, 16:49:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πριν λιγο μιλησα με Βουλγαρία, μπαινει σε μενα κανονικοτατα το 5ης γενιάς, αλλα κοστιζει 900Ε αντι για 500Ε που κοστιζει το 4ης.
Confused
προβληματιζομαι, τι να κανω να παω για 5ης κατευθειαν? το οτι δεν μπαινουν εξτρα μπεκ και εξτρα εγκεφαλοσ ειναι μεγαλο +...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2010, 16:53:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν μπορεις αυτο να το εγκαταστησεις και σε επομενο αμαξι να παρεις το 5ης γενιας αν οχι παρε το 4ης γιατι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη ....εεεεεε Αλεξ ηθελα να πω Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2010, 16:54:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα συμφωνήσω σαυτό...απ την άλλη βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό για τα μπέκ η τόσο χαμηλη θερμοκρασία του υγραερίου Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2010, 16:59:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επειδη δεν εχει μπεκ και εγκεφάλους και παπαριες βγαινει και μπαινει πολύ ευκολα. οποτε μπορώ να το τοποθετήσω σε επομενο αμαξι και μαλιστα χωρις να αφήσω συμάδια στο 206cc μου ,
ενω τα 4ης τρυπανε την εισαγωγή για να βάλουν μαπ σενσορα και να στερεώσουν τα εξτρα μπεκ οποτε το να το βγαλω μετα ειναι δύσκολο χωρις σημάδια στο υπαρχον αμαξι μου..


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2010, 17:04:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν έχεις σκοπό να το δώσεις βάλε 5ης τότε να μας πεις και αποτελεσματα να ξερουμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2010, 19:36:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pugobios έγραψε:
αν έχεις σκοπό να το δώσεις βάλε 5ης τότε να μας πεις και αποτελεσματα να ξερουμε...

Συμφωνω αρκει να εισαι σιγουρος οτι μπαινει και στο επομενο σου αμαξι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 11:57:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nikos 206cc έγραψε:
Pugobios έγραψε:
αν έχεις σκοπό να το δώσεις βάλε 5ης τότε να μας πεις και αποτελεσματα να ξερουμε...

Συμφωνω αρκει να εισαι σιγουρος οτι μπαινει και στο επομενο σου αμαξι.


το 5ης μπαινει σχεδον παντου εκτος απο κινητηρα με πετραιλαιο. επειδη ειναι με ψεκασμο μεσω των μπεκ του αμαξιου μπαινει σε τουρμπο, σε vvti σε οτι σκ**α κινητηρα θελεις..


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 12:27:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τσουκου, δεν ισχύει αυτό που λες, υπάρχει λίστα με μοτέρ που δεν κάνει να μπει υγραέριο

τέσπα, εγώ εξακολουθώ να βλέπω αναφορές μικροπροβλημάτων με λαμπάκια, κοψίματα, ρεταρίσματα και δεν ξέρω τι άλλο όσον αφορά τις μετατροπές


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 12:31:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
τσουκου, δεν ισχύει αυτό που λες, υπάρχει λίστα με μοτέρ που δεν κάνει να μπει υγραέριο


υπάρχει κάπου αυτή η λίστα; είναι κάποιο απ τα μοτέρ μας μέσα;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 13:54:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Na do pos tha mporesei na controlarei ti "stromatopoiimeni kaysi"
sta THP Rolling eyes ......
mono ryxnontas to vathmo apodosis tha to peyxeis ayto
(se eleytheri metafrasi ayksanontas tin katanalosi)
vevaia tha mou peis timi/lt poio fthino ktl ktl....
exei polla meionektimata sta turbo moter
to mono pou sozei tin katastasi einai oti exei sxedon mideniko vathmo kataloipon,
opote + me ena sosto setarisma den tha kanei zimia sto moter...
Me apla logia xreiazesai ek tou mideonos allo setarisma ston egkefalo prokeimeno na doulepsei sosta...
Tora gia palaioterou typou moter pou den exoun metavlitous xronismous/vythismata stous ekentroforous ktl ktl...
afova egkathistas oti theleis.
gia ta proanaferthenta, mpainei men alla me poly psaksimo de
kathos to texnologiko ypovathro (gia aytou tou typoy moter) einai se nipiaka stadia...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 15:15:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ειπα οτι ειναι plug & play (..drive)
η εγκατάσταση σε καινουριους κινητήρες θελει τεχνογνωσία . στο Ελλάδα δεν ξέρω , στην Βουλγαρία επειδη το εχουν κανει νομιζω πως το εχουν
Μπειτε σε βουλγαρικα site εγκαταστασεων υγραερίου, εχουν βαλει σε porche, m3 , mastung... κ.α. πολλα... οταν μπαινει σε τετοιους κινητήρες τοτε θεωριτικα μπαινει παντου..


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 15:50:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oti mpainei, sigoura mpainei kai sigoura doulevei...

Prosopika eimai yper sto na proxorisei texnologika ayto to project,
apla opoios thelei na to egkatastisei se aytokinito kainourgias texnlogias
kala einai paketo me tin egkatastasi tou tgraeriou as valei kai ena pyrometro kalou kakou...
ypo normal synthikes/fortia logika tha exei xamiloteres ises thermokrasies kaysaerion,
sta foul fortia kai eidika me to kefalaio "overlap" ton kinitiron
einai pou paizei ena "thema"...
Genika pantos an to ygraerio to exeis mono gia tin normal/oikonomiki odigisi
tote ok den tha se apasxolisei sxedon tipota...
sigoura protimise tas kainourgias texnologias systimata

Kapoia stigmi tha to syzitiso me kati synadelfous pou exo se megali ypolipsi kai mprosta tous apla den "piano mia"
opos kai tha diavaso ligaki (sorry alla psilovariemai na to kano amesa, an kai einai endiaferon kefalaio)
kai tote tha mporo na miliso me peraitero leptomeries...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostas21pgr (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Citroen C3

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Αύγ 2010, 19:57:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν παίδες.
Εδώ και 1.5 μήνα έχω κάνει εγκατάσταση υγραερίου στο αμάξι μου.
Το τοποθέτησα Αλεξανδρούπολη 1300 ευρώ.
Είναι 4ης γενιάς.Αν δεν γνωρίζετε, της 5ης γενιάς έχει παρουσιάσει πολλά προβλήματα λόγω του ότι το αέριο συμπιεσμένο είναι στους -40 βαθμούς.
Πέφτοντας υγρό μέσα στο θάλαμο καύσης κρυο ζέστη ραγίζει τα μέταλλα.

Το 4ης γενιάς μπαίνει σε λειτουργία όταν το νερό του αυτοκινήτου περάσει τους 40 βαθμούς.Εμένα μπαίνει σε 1 μόνο λεπτό όταν είναι εντελώς κρυο το αμάξι.

Εβαλα 55αρα δεξαμενή πίσω σε στυλ ρεζέρβας.
Το σύστημα είναι το BRC που κυκλοφορεί σε όλη την Ευρώπη.
Από τη στιγμή που το έβαλα δεν έχω ξαναβάλει βενζίνη.Εχω ήδη κάνει 4000χλμ και έχω εξοικονομήσει σε ένα μήνα 205+ ευρώ.

Στα + στο κόστος είναι 90 ευρώ στο κτεο +75 για αλλαγή άδειας κυκλοφορίας η οποία θα αναγράφει βενζίνη-υγραέριο.

Κατά τ αλλα το αμάξι πηγαίνει ακριβώς όπως πριν ακόμα και όταν το σπάω και το γυρνάω σε βενζίνη και το αντίθετο, δεν κάνει καμία μα καμία διακοπή.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος,όλη μέρα γυρνάω και ούτε σκέφτομαι πως και γιατί.Σήμερα πήγα έβαλα Καστοριά με 0.67 λεπτά το λίτρο.
Εβαλα 44,7 λίτρα με 30 ευρώ.Με αυτά τα λίτρα μου βγάζει 650+ χλμ.

Η κατανάλωση μου από 6 λίτρα πήγε κοντά στα 7 όπως το έχω μετρήσει.

Αυτά πάνω κάτω.Οποιαδήποτε απορία έχετε πείτε μου.

Ενημερωτικά για τα πρατήρια.
Εχει στη Θεσσαλονίκη 5 πχ ο Θεωδόρου το έχει 0.669 το λίτρο
Στα Γρεβενά έχει 0.719 το λίτρο
Στα Γιάννενα έχει 0.65 το λίτρο.
Καστοριά 0.67 το λίτρο.
Κατερίνη στον Κορινό το έχει 0.78 λεπτά το λίτρο.
Εχει Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, σε 10 μέρες παίρνει άδεια και είναι έτοιμος στη Φλώρινα, Σεπτέμβρη ανοίγει εδώ Πτολεμαΐδα και γενικά έχει και σε πολλά ακόμα μέρη.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Αύγ 2010, 20:07:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostas21pgr έγραψε:

Είναι 4ης γενιάς.Αν δεν γνωρίζετε, της 5ης γενιάς έχει παρουσιάσει πολλά προβλήματα λόγω του ότι το αέριο συμπιεσμένο είναι στους -40 βαθμούς.
Πέφτοντας υγρό μέσα στο θάλαμο καύσης κρυο ζέστη ραγίζει τα μέταλλα.



[Citation needed]


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostas21pgr (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Citroen C3

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Αύγ 2010, 20:21:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απ ότι κατάλαβα θες να βάλω λινκ από που το ξέρω αυτό?

Δεν το ξέρω από πουθενα.Πριν βάλω έψαξα σε όλη την Ελλάδα.Μιλησα με μηχανικούς και με όλους.

Αυτό που λέω ότι είναι στους -40 συμπιεσμένο είναι γεγονός.Γι αυτό η 4η γενιά έχει πνεύμονα και λειτουργεί μόλις περάσει το νερο τους 40 βαθμούς.

Της 5ης ψεκάζει απευθείας υγρό.
Ενδέχεται σε μερικά αυτοκίνητα της 5ης γενιάς να μην παρουσιάσει τίποτα.
Υπάρχουν όμως αρκετά άτομα που είπαν ότι τους έκανε ζημιά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Αύγ 2010, 20:44:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, θελω κάποια σαφή πηγή για αυτά.

Αν είναι συμπιεσμένο (και υγρό) στους -40 μπορείς να φανταστείς στους πόσους πηγαίνει όταν εκτονώνεται και ψεκάζεται σε αέρια μορφή στο σύστημά σου; Αν ίσχυε αυτό που λες, το δικό σου σύστημα θα ήταν αυτό που θα είχε πρόβλημα καθώς το θερμικό σοκ θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο.

Όταν συμπιέζεται ένα αέριο αυξάνεται η θερμοκρασία του.
pv=nrt


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Αύγ 2010, 21:18:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το brc έχει βγει πολυ καλο...αυτο φοραω και εγω και δεν εχω το παραμικρο προβλημα ενα μηνα τωρα...επισης αυτο που λετε οτι ραγιζουν μεταλα στο πεμπτης γενιας δεν ισχυει...εχετε δει πολλα νιτρατα να ραγιζουν μεταλα?τα οποια αν δεν κανω λαθος ειναι -75...οχι δεν καταστρεφουν τον κινητηρα αλλα οταν ψεξαζεις νιτρα σε λογικες ποσοτητες το μοτερ γυαλιζει...φευγουν καπνες υπολοιματα τα παντα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Αύγ 2010, 11:22:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοιτάξτε , οτι μπαινει παγομένο στης 5ης γενιάς το ανεφερα και εγω σε προηγουμενες σελίδες.. τωρα ακριβή θερμοκρασία δεν ξέρω, εστω οτι ειναι -40, αυτο δινει κατρχας τρελό boost λογο nitro effect...

Εκτος αυτου όμως, τα προβλήματα που αναφερεις για ραγισματα στα πιστ'ονια και στα καπακια κινητηρων κτλ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ σε αμαξια που έχουν ΑΛΟΥΜΙΝΈΝΙΑ μπλοκ και πιστόνια... ΠΧ σε Daihatsu Terios νομίζω

ΕΙχα μπει σε καποια φορουμ και οντως υπήρχε αυτο το πρόβλημα σε αμάξια με μεταλικα μπλοκ, οι Ιταλοί κατασκευαστές συστημάτων gas απαγορεύουν την εγκατάσταση σε αλουμινένια μπλοκ...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Αύγ 2010, 14:14:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το νίτρο το ψεκάζεις στιγμιαία, δεν το έχεις για βασικό καύσιμο. Άλλο τα 10 δευτερόλεπτα ψεκάσματος, άλλο η συνεχής χρήση σαν βασικό καύσιμο. Νομίζω πως συμφωνούμε όλοι.

Επίσης από την παρατεταμένη χρήση νίτρο, αν δεν έχεις σφυρήλατα εντόσθια, την έχεις βάψει από χέρι Smile (ας σας το επιβεβαιώσουν οι κοντράκηδες).

Επίσης, το υγραέριο είναι -40 βαθμούς σε μορφή σπρέυ από τα μπεκ, δεν τρέχει νεράκι -40 βαθμών στα μέταλλα... Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Αύγ 2010, 14:27:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:


Επίσης, το υγραέριο είναι -40 βαθμούς σε μορφή σπρέυ από τα μπεκ, δεν τρέχει νεράκι -40 βαθμών στα μέταλλα... Rolling eyes


και το νιτρο σπρει πεταγεται δεν παει σαν νερακι...

εχεις ενα δικιο στην παρατεταμενη χαμηλη θερμοκρασια.. αλλα πιστευω οτι αν και μπανει στους -40 (δεν ξερω τεχνικα ποση ειναι η θερμοκρασια του gas οταν μπαινει στον θαλαμο καυσης, ας μας πει καποιος που ξερει. ) η θερμοκρασια των μεταλλων αποκλειεται να φτανει εκει, σκεφτειτε οτι μεσα στους θαλαμους καυσης εχουμε θερμοκρασιες +90 με + 110 βαθμους αν ψεκασεις σε εναν θαλαμο καυσης που εχει αυτην την θερμοκρασια υγρο υγραεριο στους -40 το πολυ πολύ να πεσει η θερμοκρασια του θαλαμου και των μεταλων απο τους +100 στους +70? οκ, εχουμε αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας σε καθε κυκλό καυσης στα μεταλα που ισως τα καταπονει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τιποτα ιδιεταιρο οταν μιλαμε για θερμοκρασιες απο + 50 C μεχρι + 110 C ... ο θαλαμος καυσης αποκλειεται ποτε να πεσει κατω απο 40-50C με τιποτα.. οποτε μην ειμαστε αντιρεαλιστες και υπερβολικοι!

τωρα οσο αφορα τα αλουμινενια μπλοκ και πιστονια ισως το αλουμινιο λογο διαφορετικής πυκνοτητας ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΘΕΡΜΟΑΓΟΓΙΜΟΤΗΤΑΣ (το οποιο συμαινει οτι μπορει να ειναι στους 100C και μολις ερθει σε επαφη με το υγρο υγραεριο που ειναι -40 να αποροφήσει ΟΛΟ το ψηχος ριχνοντας την θερμοκρασια του κατα -40C ) να παθενει περισσοτερη ζημεια απο οτι τα ατσαλενια-χυτα πιστονια ή οτι υλικο τελοσπαντων εχουμε στο καθε αμαξι.. Το ατσαλι δεν εχει πολυ καλη θερμοαγωγιμοτητα (αν και νομιζο εχει μεγαλυ θερμοχωριτικοτητα, δηλαδη δεν ζεσταινεται ευκολα ΑΛΛΑ οταν ζεσταθει μπορει να κρατησει τεραστιες θερμοκρασιες μεσα του για πολυ ωρα, το αντιθετο απο το αλουμινιο δηλδη που εχει μεγαλυ θερμοαγωγιμοτητα, δηλαδη πολυ γρηγορα ζεσταινεται ΑΛΛΑ δεν κραταει την θερμοτητα μεσα του και κρυονει εξίσου γρηγορα , γιαυτο και το χρησημοποιουν σε ψυκτρες υπολογιστων , επαγει γρηγορα την ζεστη του επεξεργαστη)


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 49, 50, 51  Επόμενη
Σελίδα 4 από 51

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,165s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on