PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Εγκατάσταση Υγραερίου σε αυτοκίνητο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 49, 50, 51  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάϊ 2010, 14:22:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υγραέριο μόνο σε ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα, όχι σε υπερτροφοδοτούμενα.



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
tasos_vl (Tasos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 rallye facelift

Ένταξη: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 62
Τόπος: Out of space!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάϊ 2010, 15:47:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Υγραέριο μόνο σε ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα, όχι σε υπερτροφοδοτούμενα.


ειπα να το ρωτισω αυτο, αλλα λεω θα πω μ@λακια Razz
αυτα μαγνιτικα ματζαφλαρια που βαζουν στην αντλια βενζινης κανουν δουλεια? απατη το κοβω.... sorry για το Off Topic


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάϊ 2010, 16:19:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tasos_vl έγραψε:
ειπα να το ρωτισω αυτο, αλλα λεω θα πω μ@λακια Razz
αυτα μαγνιτικα ματζαφλαρια που βαζουν στην αντλια βενζινης κανουν δουλεια? απατη το κοβω.... sorry για το Off Topic




https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
tasos_vl (Tasos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 rallye facelift

Ένταξη: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 62
Τόπος: Out of space!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάϊ 2010, 16:37:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
tasos_vl έγραψε:
ειπα να το ρωτισω αυτο, αλλα λεω θα πω μ@λακια Razz
αυτα μαγνιτικα ματζαφλαρια που βαζουν στην αντλια βενζινης κανουν δουλεια? απατη το κοβω.... sorry για το Off Topic


ok!!! με καλυψα με την ερωτηση μου!!! Razz Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ath7 (Χαρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


corsa B

Ένταξη: 22 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 1180
Τόπος: Περιστερι-Κηπουπολη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάϊ 2010, 20:17:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οσο για τη βενζινη οτι θα φτασει το 2 ευρω το πιστευω και εγω οποτε σου εχω λυση!

Ατομικο:


Αγωνιστικο:


Κυριλε: (για γαμους,βαφτισια και τετοια)



Και οικογενιακο:


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Bill207 (Bill)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 95ps (16V) ΠΙΣΤΟΛΑΡΑ

Ένταξη: 05 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 494
Τόπος: ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΗ ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάϊ 2010, 21:32:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Υγραέριο μόνο σε ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα, όχι σε υπερτροφοδοτούμενα.


παλικάρι με ibiza FR πρώτο στάδιο το έχει βάλει



Μ.
Γ.
Δ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάϊ 2010, 21:41:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω παντως δε θα το εκανα.κ για καποιους που λενε οτι δεν χανει σε αποδοση το αμαξι απλα να ρωτησω το εξης
γιατι βαζουμε 100αρα κ οχι 95αρα για επιδοσεις?τοτε να βαζουμε γκαζι+νιτρα Wink
εγω δε θα το εκανα γιατι σε δεσμευει κ στον ανεφοδιασμο.υπαρχουν περιορισμενα πρατηρια.



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάϊ 2010, 23:51:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bill207 έγραψε:
Steve έγραψε:
Υγραέριο μόνο σε ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα, όχι σε υπερτροφοδοτούμενα.
παλικάρι με ibiza FR πρώτο στάδιο το έχει βάλει
Καλά να πάθει! Very happy



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Μάϊ 2010, 00:01:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν χάνει καθόλου σε απόδοση ,το έχει βάλει ένα γνωστός μου σε c4 2.0 στις επιδόσεις δεν είδε καμία διαφορά η κατανάλωση έχει ανέβει κατά 2λιτρα/100χλμ συγκριτικά με την κατανάλωση βενζίνης αλλά η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια .
το αμάξι του λειτουργεί κανονικά κ με βενζίνη κ με υγραέριο η εναλλαγή γίνεται κ αυτόματα(μόλις τελειώσει το υγραέριο γυρνάει αυτόματα στην βενζίνη)κ από την θέση του οδηγού μπορείς να επιλέξεις κατευθείαν αν θες να κινηθείς με βενζίνη ή υγραέριο .επίσης από ότι μου είπε στην εκκίνηση το αμάξι ανάβει κανονικά με βενζίνη κ μετά από τρια δευτερόλεπτα γυρνάει αυτόματα σε υγραέριο .
το μόνο πρόβλημα στην όλη εφαρμογή είναι ότι σου πιάνει όλο το χώρο τις ρεζέρβας κ το έξτρα βάρος .


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tzive (Λουκας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX 1800cc Kit-Car + 207rallye

Ένταξη: 10 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 647
Τόπος: on tracks

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιούλ 2010, 14:52:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis27 έγραψε:
επίσης από ότι μου είπε στην εκκίνηση το αμάξι ανάβει κανονικά με βενζίνη κ μετά από τρια δευτερόλεπτα γυρνάει αυτόματα σε υγραέριο.
Στα αμέσου ξεκασμού νομίζω δεν χρειάζεται καθόλου βενζίνη για να πάρει μπροστά!

Υ.Γ. Εγώ πάντως μόλις βγάλουν Kit για το 207 θα χτυπήσω ένα Evil


Citroen AX 1,800cc
Fastest production car @ kartodromo 52.506

Megara Curcuit 1.07.642 και εχει ακομα ΠΟΛΥ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιούλ 2010, 15:53:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το έχω ψάξει ΠΑΡΑ πολύ το θεμα. απο διαβασμα γενικό και εγκυκλοπεδικό μεχρι και συζητήσεις με ατομα που εχουν βάλει (το εχει απο το 2003 σε TOYOTA corola και μαλιστα την παλια τεχνολογια υγραεριου 1ης ή δευτερας γενιας, τωρα εχουμε παει 3η.. ) ΚΑΙ ΕΧΩ οδηγήσει κιολασ αμαξι με υγραεριο.

Μονο θετικα υπάρχουν.

1. καλύτερη Καυση χωρίς κατάλοιπα αφου ειναι αέριο το καυσιμο. Το οποιο συμαινει οτι αν ανοιξεις τους κινητηρες μας και δεις τους θαλαμους καυσης ειναι μαυροι απο τα κατάλοιπα τηε βενζίνης ειδικα αν πεταει πλουσιο μειγμα ο κινητηρας ή αλλάζεις μπουζί πολυ αραιά) . ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ υγραέριο και κανεις καμια 10.000 km και ανοιξεις ξανά τους θαλάμους καύσης θα δεις οτι θα έχουν καθαρίσει απο την μαυριλα και το πουρί της βενζίνης!

2. με τα τελυεταίας 3ης γενιας μηχανήματα (ιταλικα συνήθως) καταναλωση και επιδώσεις ειναι ΪΔΙΕΣ με την βανζίνη. Για οποιους δεν πιστευουν ας ΠΑΝΕ WIKIPEDIA να δουνε οτι το υγραέριο εχει καλυτερη θερμική απόδοση απο την βενζινη (και μαλιστα αν ειχαμε μεγαλυτερους δεικτες συμπίεσης στους κινητήρες μας από 10.x:1 το υγραέριο θα "εσκαγε" καλυτερα στους θαλάμους λόγο ποιο αποδοτικής καυσης που κανει, θα ειχε μεγαλύτερο χώρο να σπρόξει πιστόνια ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ)

3. ΑΣΦΑΛΕΙΑ , ειναι ποιο ασφαλές απο τa ρεζερβουάρ βενζινης καθοτι σε περίπτωση διαροής εξατμίζεται αστραπιαια γρηγορα στην ατμόσφαιρα ενω το ρεζερβουαρ χυνει παντου βενζινη η οποια δεν φευγει και με μια σπίθα ... καμπουμ! Υπάρχουν πολλές φωτο στο νετ απο αμαξια που πήραν φωτια τα ρεζερβουαρ βενζινης τους, καηκαν ολοκληρα και οι μπουκαλες υγραεριου ηταν ΑΝΕΠΑΦΕΣ (ειχαν και υγραεριο και βενζινη)

4
Το μονο μειων ο χορος της μπουκαλας. υπαρχουν βέβαια σε διαφορα μεγέθη και σχήματα, σαν ρεζερβα, σαν κλασική μπουκαλα.. αναλόγως τι βολεύει βαζεις.

ΣΤην Ελλάδα ζητανε 1300+ Ε για να στο περασουν. Βουλγαρία επειδη το εψαξα κοστίζει περιπου 600Ε με ολα τα απαραίτητα χαρτια για νεα αδεια σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ χώρες της ΕΕ. Προσωπικά απο γνωστη σε πολυ γνωστο οικο βελτιώσεων στην Βουλγαρια (και οχι μονο) που κυριος φτάχνει ducati και supercars ο μηχανικός τουε θα μου το τοποθετήσει με 450Ε...
Very happy

Οσο για τα σημεια πυ βρίσκεις αεριο , Θεσσαλονικη ξερω 3 βενζιναδικα σε 3 εισοδους της πολης, οποτε δεν ειναι και τοσο δυσευρετα. Αλλα αφου οποτε θελεις το γυρνας και σε βενζινη δεν το θεωρο προβλημα αυτο.

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ + η τιμή , χτες που πέρασα απο το ενα βενζινάδικο τιμή βενζίνης 1.495Ε/λ τιμή αερίου 0.67Ε/λ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ! τι λεμε τώρα, εγω που δίνω ~300 ευρώ βενζινη τον μηνα θα κάνω απόσβεση σε 2 μηνες!!! Very happy Shocked


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιούλ 2010, 16:00:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

5ης γενιάς είναι τα πιο καινούρια.

Αν κρίνω πάντως από το feedback σε άλλο φόρουμ, δεν είναι όλα τόσο ρόδινα και απροβλημάτιστα.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιούλ 2010, 16:05:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
Το έχω ψάξει ΠΑΡΑ πολύ το θεμα. απο διαβασμα γενικό και εγκυκλοπεδικό μεχρι και συζητήσεις με ατομα που εχουν βάλει (το εχει απο το 2003 σε TOYOTA corola και μαλιστα την παλια τεχνολογια υγραεριου 1ης ή δευτερας γενιας, τωρα εχουμε παει 3η.. ) ΚΑΙ ΕΧΩ οδηγήσει κιολασ αμαξι με υγραεριο.

Μονο θετικα υπάρχουν.

1. καλύτερη Καυση χωρίς κατάλοιπα αφου ειναι αέριο το καυσιμο. Το οποιο συμαινει οτι αν ανοιξεις τους κινητηρες μας και δεις τους θαλαμους καυσης ειναι μαυροι απο τα κατάλοιπα τηε βενζίνης ειδικα αν πεταει πλουσιο μειγμα ο κινητηρας ή αλλάζεις μπουζί πολυ αραιά) . ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ υγραέριο και κανεις καμια 10.000 km και ανοιξεις ξανά τους θαλάμους καύσης θα δεις οτι θα έχουν καθαρίσει απο την μαυριλα και το πουρί της βενζίνης!

2. με τα τελυεταίας 3ης γενιας μηχανήματα (ιταλικα συνήθως) καταναλωση και επιδώσεις ειναι ΪΔΙΕΣ με την βανζίνη. Για οποιους δεν πιστευουν ας ΠΑΝΕ WIKIPEDIA να δουνε οτι το υγραέριο εχει καλυτερη θερμική απόδοση απο την βενζινη (και μαλιστα αν ειχαμε μεγαλυτερους δεικτες συμπίεσης στους κινητήρες μας από 10.x:1 το υγραέριο θα "εσκαγε" καλυτερα στους θαλάμους λόγο ποιο αποδοτικής καυσης που κανει, θα ειχε μεγαλύτερο χώρο να σπρόξει πιστόνια ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ)

3. ΑΣΦΑΛΕΙΑ , ειναι ποιο ασφαλές απο τa ρεζερβουάρ βενζινης καθοτι σε περίπτωση διαροής εξατμίζεται αστραπιαια γρηγορα στην ατμόσφαιρα ενω το ρεζερβουαρ χυνει παντου βενζινη η οποια δεν φευγει και με μια σπίθα ... καμπουμ! Υπάρχουν πολλές φωτο στο νετ απο αμαξια που πήραν φωτια τα ρεζερβουαρ βενζινης τους, καηκαν ολοκληρα και οι μπουκαλες υγραεριου ηταν ΑΝΕΠΑΦΕΣ (ειχαν και υγραεριο και βενζινη)

4
Το μονο μειων ο χορος της μπουκαλας. υπαρχουν βέβαια σε διαφορα μεγέθη και σχήματα, σαν ρεζερβα, σαν κλασική μπουκαλα.. αναλόγως τι βολεύει βαζεις.

ΣΤην Ελλάδα ζητανε 1300+ Ε για να στο περασουν. Βουλγαρία επειδη το εψαξα κοστίζει περιπου 600Ε με ολα τα απαραίτητα χαρτια για νεα αδεια σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ χώρες της ΕΕ. Προσωπικά απο γνωστη σε πολυ γνωστο οικο βελτιώσεων στην Βουλγαρια (και οχι μονο) που κυριος φτάχνει ducati και supercars ο μηχανικός τουε θα μου το τοποθετήσει με 450Ε...
Very happy

Οσο για τα σημεια πυ βρίσκεις αεριο , Θεσσαλονικη ξερω 3 βενζιναδικα σε 3 εισοδους της πολης, οποτε δεν ειναι και τοσο δυσευρετα. Αλλα αφου οποτε θελεις το γυρνας και σε βενζινη δεν το θεωρο προβλημα αυτο.

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ + η τιμή , χτες που πέρασα απο το ενα βενζινάδικο τιμή βενζίνης 1.495Ε/λ τιμή αερίου 0.67Ε/λ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ! τι λεμε τώρα, εγω που δίνω ~300 ευρώ βενζινη τον μηνα θα κάνω απόσβεση σε 2 μηνες!!! Very happy Shocked


Ολα καλα με το υγραεριο αλλα ξεχασες να βαλεις και ενα μειον Confused Το οτι θα γινεις ο ταριφας της παρεας το σκεφτηκες Laughing Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιούλ 2010, 16:20:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να γινω! αν ειναι να βαζω μεσα ομορφα "μωρακια" μετα την δουλεια!! Laughing

εσενα παντως δεν σε βαζω.. να πληρώνεις την βενζίνη σου στο καρο σου... Cool


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιούλ 2010, 16:24:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
5ης γενιάς είναι τα πιο καινούρια.

Αν κρίνω πάντως από το feedback σε άλλο φόρουμ, δεν είναι όλα τόσο ρόδινα και απροβλημάτιστα.


εχεις κανα λινκ να μας δώσεις? με pm εστω. Γιατι τιποτα δεν ειναι παντα failsafe. Πανε στο φορουμ μας στην ενώτητα "Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά" να δεις τι γινεται! σε εργοστασιακα αμαξια . Τα ξερεις καλυτερα... Λογικό καποια αμαξια να βγαζουν προβλημα και καποια οχι, το ιδιο και σε οτιδηποτε αλλο. καποιες εγκαταστασεις υγραεριου σε αμαξια ισως εμφανιζουν προβληματα, ειναι στατιστικο το θεμα ΑΛΛΑ εξαρτατε και απο το μηχανημα που βαζεις και τον μηχανικο που κανει την εγκατάσταση.


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιούλ 2010, 12:47:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετα απο αυτο που ειπε ο Dr Dino , το εψαξα σε αλλα ελληνικα φορουμ για το θεμα και τυχον προβλήματα και δεν βρηκ ακατι. Ισα ισα ολοι οσοι εχουν βαλει το προτείνουν .... δειτε αυτο...

"Γεια σας κ από μένα, έχω βάλει υγραέριο εδώ κ 2 χρόνια, πέρασα και ΚΤΕΟ. Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα, με κάποιες λεπτομέρειες που χρειάζεται να τις ξέρετε.
• Πέφτει η δύναμη (ροπή), (στις χαμηλές στροφές περισσότερο) περίπου 5-10 %.
• Να προτιμήσετε το ρεζερβουάρ να είναι ο χώρος της ρεζέρβας (καταργείται προφανώς η ρεζέρβα αλλά με 1 κιτ επιδιόρθωσης γίνεται δουλειά).
• Μπορείτε επίσης να εκμεταλλευτείτε πλήρως το ρεζερβουάρ και όχι το 90 % της αναφερόμενης χωρητικότητας, θα σας τα πει εκτενέστερα ο μηχανικός φαντάζομαι.
• Αν μείνετε από βενζίνη εντελώς και θεωρητικά δεν μπορείτε να βάλετε μπροστά(παίρνει μόνο με βενζίνη μπροστά υποτίθεται) υπάρχει ‘’κόλπο’’ που ξεκινά τον κινητήρα, όμως η επανάληψη του μπορεί να επιφέρει προβλήματα.

ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΟΣΑΣΤΕ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΗΜΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΚΑΛΑ..! "

Να αναφέρω οτι αυτό που λεει για την ιπποδύναμη δεν ισχύει πια γιατί έχουν βγει και κιτ 5ης γενιάς.. που το διορθώνουν αυτό.


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιούλ 2010, 13:18:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να πώ και εγώ τα νέα μου μετα απο μια βδομάδα συμβίωσης με το αέριο...καταρχην το έβαλα σε ένα 309 με ραλλομοτερ...το αμαξι ειναι με με εκκεντροφορους 284/9.6 φλατζα ροικη εξατμιση λιγο πανω απο τα 150 ps ακριβως δεν ξερω δεν μετρησα...μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο οικονομικης αποψεως τουλαχιστον...οσων αφορα τις επιδοσεις...επειδη το συστημα εχει δικο του εγγεφαλο το ρυθμιζεις οπως θέλεις...απο το να σέρνεται μέχρι να πετάει άκαφτες...εγώ το ρύθμισα κάπου στη μέση για να είναι οικονομικό γιατι γιαυτό το χρειάζομε και όχι για να τρέχω...το αποτελεσμα ειναι οτι με το αεριο το αμαξι παει λιγο καλυτερα αποτι ηταν μαμα...και ξαναλέω οτι ήταν δικιά μου επιλογή το δοκιμάσαμε και με περισσότερος αέριο και ήταν πιο δυνατό απο την βενζίνα...απο βδομάδα θα σας πω και κατανάλωση καθώς δεν έχω ξαναγεμίσει απο όταν το έβαλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιούλ 2010, 13:55:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pugobios έγραψε:
να πώ και εγώ τα νέα μου μετα απο μια βδομάδα συμβίωσης με το αέριο...καταρχην το έβαλα σε ένα 309 με ραλλομοτερ...το αμαξι ειναι με με εκκεντροφορους 284/9.6 φλατζα ροικη εξατμιση λιγο πανω απο τα 150 ps ακριβως δεν ξερω δεν μετρησα...μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο οικονομικης αποψεως τουλαχιστον...οσων αφορα τις επιδοσεις...επειδη το συστημα εχει δικο του εγγεφαλο το ρυθμιζεις οπως θέλεις...απο το να σέρνεται μέχρι να πετάει άκαφτες...εγώ το ρύθμισα κάπου στη μέση για να είναι οικονομικό γιατι γιαυτό το χρειάζομε και όχι για να τρέχω...το αποτελεσμα ειναι οτι με το αεριο το αμαξι παει λιγο καλυτερα αποτι ηταν μαμα...και ξαναλέω οτι ήταν δικιά μου επιλογή το δοκιμάσαμε και με περισσότερος αέριο και ήταν πιο δυνατό απο την βενζίνα...απο βδομάδα θα σας πω και κατανάλωση καθώς δεν έχω ξαναγεμίσει απο όταν το έβαλα...


+1000!!!! Very happy

Ελλάδα το έβαλες? 4ης γενιάς?


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:04:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι Χρυσαυγη Θεσσαλονίκης το έβαλα σαυτον που συνεργάζεται με αυτον που τα περναει Αλεξανδρούπολη.1400 το μαλλί...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MTerry 
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


320 si

Ένταξη: 09 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: Λευκάδα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Ιούλ 2010, 10:58:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα ειπαν και παραπάνω . . .
εγώ θα σας πώ ότι το μόνο μειονέκτημα ειναι ο χώρος που χάνεις λόγω δεξαμενής . . . ΤΙΠΟΤΑ αλλο !!!
ολα τα αλλα ειναι + με καλύτερο την οικονομία
Εχω κάνει 70.000 απροβλημάτιστα χλμ με SUZUKI Carry 1.3 (συσκευή LOVATO) με τέρμα γκάζι . . .
το ειχα ρυθμίσει να πηγαίνει καλύτερα απο την βενζίνη !

Ολοι οι κινητήρες (βενζίνη και πετρελαίου) γίνεται να λειτουργήσουν με υγραέριο !
Η επανάσταση , στην υγρεριοκίνηση , ειναι η νέα συσκευή που ψεκάζει υγρό υγραέριο και ειναι ηδη στην αγορά!
Η τελευταία δουλειά που έκανα ηταν σε εταιρεία υγραερίου με εδρα τα Γιάννενα
και ένας τομέας ηταν και η υγραεριοκίνηση με ενα απο τα καλύτερα service
και τιμές σε συσκευές και τιμή/λιτρο στην Ευρώπη
( η Βουλγαρία μονο ειχε πιό φθηνές συσκευές το 2007 χωρίς χαρτιά )

Τονίζω το θέμα του service
O μάστορας πρέπει να το κατέχει γιατί τα προβλήματα και οι δεισλειτουργειες ερχοντε απο αυτούς .
Αυτή την εποχή λόγω στροφής πολλών πρός το υγραέριο εχουν εμφανιστεί πολλοί
και θα εμφανιστούν και αλλοι νέοι πού θα προσπαθήσουν να μάθουν στο δικό μας αυτοκίνητο . . .
γι΄αυτό λοιπον προσοχή !!!
Αλλο ενα πρόβλημα , πού προέκυψε αυτή την εποχή , ειναι η λίστα αναμονής για εγκατάσταση της συσκευής . . .
Στην συγκεκριμένη εταιρεία φτάνει μεχρι τα Χριστούγεννα με ρυθμό παραγωγής 20-28 αυτοκίνητα το μήνα !!!

Α επίσης να σας πώ ότι δεν μπορεί να επιβληθει πρόσθετος φόρος καταναλωσης όπως εγινε
και θα γίνει (τελη κυκλοφοριας) με τα αλλα καυσιμα , λόγω νομοθεσίας . . .
θεωρείται οικολογικό καυσιμο !


. . .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 49, 50, 51  Επόμενη
Σελίδα 2 από 51

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3575s (PHP: 88% - SQL: 12%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on