PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Εγκατάσταση Ενισχυτή σε 206cc
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
overgr (Σταύρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 21 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 248
Τόπος: Παπάγου, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Σεπ 2002, 12:50:11    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Εγκατάσταση Ενισχυτή σε 206cc Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητοί φίλοι,

σύντομα θα εγκαταστήσω έναν audio ενισχυτή στο CC μου. Το έχει δοκιμάσει κανείς το εγχείρημα? Που τον έχετε τοποθετήσει εσείς?

Αναμένω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Svstouk (Στέφανος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line (2002)

Ένταξη: 09 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 869
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Σεπ 2002, 14:46:06    Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Ενισχυτή σε 206cc Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

overgr έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι,

σύντομα θα εγκαταστήσω έναν audio ενισχυτή στο CC μου. Το έχει δοκιμάσει κανείς το εγχείρημα? Που τον έχετε τοποθετήσει εσείς?

Αναμένω!



Έχει το εργοστασιακό rcd ή έχεις βάλει άλλο;

Γιατί αν έχεις το εργοστασιακό, θα σε συμβούλευα να μην ξοδευτείς και να προτιμήσεις να αγοράσεις πρώτα ένα καλό rcd και μετά ενισχυτή.

Στη δεύτερη περίπτωση, νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα. Το θέμα είναι ότι για το CC δεν ξέρω τους χώρους του και κυρίως το πόσο χώρο πιάνει η οροφή. Crying or Very sad

Όσοι γνωρίζουν παρακαλούνται να ανάψουν....τους προβολείς τους! Mr. Green




Be ware! Lion within!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Σεπ 2002, 17:41:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



Οπως βλεπεις φιλε overgr εγω τον εχω τοποθετησει στο πορτ-μπαγκαζ αριστερα. Το θεμα χωρου ειναι αυτονοητο πως δεν με απασχολει αλλιως δεν θα ειχα βαλει 12" subwoofer. Βεβαια να σου πω (κατι που μαλλον ξεριες) πως αναλογα με το τι ηχο που θες να ακους πρεπει να επιλεξεις και ενισχυτη (δεν μιλαω για τα ηχεια που θα οδηγει Wink ) Παντως πληροφοριακα υπαρχουν τοσο μικροι ενισχυτες (4-καναλοι) που χωρανε ανετα ειτε εκει που εχω τοποθετησει τον πυκνωτη ειτε πλαγια αριστερα-δεξια, χωρις να σου τρωνε καθολου χωρο.



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
overgr (Σταύρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 21 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 248
Τόπος: Παπάγου, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Σεπ 2002, 19:36:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτή τη στιγμή το αμάξι φοράει τα εξής:

Kenwood ΡαδιοCD/MP3 6521
Audax 16άρια Διαιρούμενα Μπροστά (δεν θυμάμαι μοντέλο, αλλά κόστισαν
πάνω από 75000)
Pioneer 10άρια Πίσω (και εδώ δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά ανήκουν σε παλαιότερη σειρά H της Pioneer και έχουν πολύ καλό ήχο)

Θα προστεθεί ένας ενισχυτής (δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιός)
και μάλλον ένα sub σε μορφή bazooka για λιγότερη κατάλυψη χώρου)

Τα δύο τελευταία (sub και ενισχυτής) είναι πολύ πιθανό να τοποθετήθούν κάτω από τα καθίσματα οδηγού-συνοδηγού.

Τι λέτε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Σεπ 2002, 01:25:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

overgr έγραψε:
Τα δύο τελευταία (sub και ενισχυτής) είναι πολύ πιθανό να τοποθετήθούν κάτω από τα καθίσματα οδηγού-συνοδηγού.


Απλα ΞΕΧΝΑ ΤΟ Exclamation Το προσπαθησα και εγω αλλα δεν γινοταν με τιποτα. Για τον ενισχυτη ισως (αλλα πρεπει να το ψαξεις...διαστασεις κτλ...αν θες 4-καναλο...για δικαναλο γινεται σιγουρα) Exclamation Τωρα οσον αφορα το sub φιλε μου για να καταλαβω μιλας για μπασοκολωνα της SAS (Bazooka) οπως αυτο:
Εαν ΝΑΙ δεν χωραει φιλε μου με τιποτα. Και αυτο που σου δειχνω ειναι το EL604 το μικροτερο που βγαζουν (6 inch...Ειχαν και το EL504 το οποιο ηταν 5ιντσο αλλα νομιζω το σταματησαν) Exclamation Μονο το υψος του 6ιντσου ειναι λιγο λιγοτερο απο 17.7 cm τι λες χωραει Question Ακομα και το 5ιντσο να εβρισκες εχει υψος ακριβως 12.7 cm που παλι δεν χωραει κατω απ'τα καθισματα ακομα και εαν ηθελες να το βαλεις κατω απ'την θεση του οδηγου και να την εχεις τερμα σηκωμενη...την θεση Mr. Green ...Στα λεω επειδη ηθελα και εγω να βαλω sub κατω απ΄το καθισμα αλλα δεν... Crying or Very sad Μεχρι που προσπαθησαμε (εγω και ο ICE man μου) τοσο ωστε να πειραματηστουμε φτιαχνοντας κουτι στις διαστασεις του χωρου κατω απ'το καθισμα, χρησιμοποιοντας sub της FD-Accoustics (Ιταλικη εταιρεια που βγαζει ηχεια για πολυ λιγα λιτρα) αλλα και παλι το πειραμα ηταν σκετη αποτυχια. Ψαξε στο http://www.peugeot206cc.co.uk γιατι σαν να πειρε το ματι καποιους που να τα καταφεραν Exclamation



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
overgr (Σταύρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 21 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 248
Τόπος: Παπάγου, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Οκτ 2002, 18:49:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο ενισχυτής τοποθετήθηκε!

Ένας μικρούλης 4-κάναλος SONY XM-444 (4x80 Αν θυμάμαι καλά).

Μπήκε κάτω από το κάθισμα του οδηγού και δεν φαίνεται καθόλου.

Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στην ποιότητα και την ένταση του
ήχου. Τα Audax που έχω βάλει μπροστά πραγματικά είναι
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!! Τα συστήνω ανεπιφύλακτα για χρήση με ενισχυτή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Νοέ 2002, 12:57:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά μην δοκιμάσετε να βάλετε ενισχυτή κάτω απο το κάθισμα του οδηγού γιατί μάλλον θα κλαίτε και τα λεφτά σας και τον καμμένο(πλέον) ενισχυτή. :D :D :D
Χώρια τα καλώδια που θα πρέπει να κρυφτούν κάτω απο το κάθισμα και μπλα,μπλα,μπλα... Evil Evil Evil
Για να βάλεις ένα ενισχυτή στο 206 είναι μια πολύ επίπονη και ψυχοφθόρα διαδικασία,ειδικά όταν είσαι μπροστά (όπως εγώ) και βλέπεις πώς σου ξηλώνουν το αμάξι. Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Το αποτέλεσμα όμως σε δικαιώνει!!!!!!!! :D :D :D :D :D
Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire
Βάλτε ένα καλό CD στη CD-ιέρα δυναμώστε την ένταση και καλή σας διασκέδαση Wink Wink Wink


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
overgr (Σταύρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 21 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 248
Τόπος: Παπάγου, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Νοέ 2002, 17:55:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιποοοοόν

1. Ο ενισχυτής δεν ζεσταίνεται καθόλου εκεί που βρίσκεται (ουσιαστικά μπροστά από τα πόδια αυτού που κάθεται πίσω (*) ).

2. Τα καλώδια μου τα κρύψανε πολύ καλά κάτω από τη μοκέτα. Δεν φαίνεται τίποτα.

3. Τελικά είμαι κακομαθημένος... όταν τον πρωτοέβαλα μου φαινόταν τρομερή η απόδοση. Τώρα πάλι δεν ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος... Sad

4. Γενικά συστήνω την τοποθέτηση ενισχυτή σε όποιον θέλει καλύτερο ήχο στο αυτοκίνητο. Οι ενσωματωμένοι στα κασσετόφωνα είναι συνήθως ψιλοπατάτες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Νοέ 2002, 22:46:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ δεν είμαι απλά ευχαριστημένος.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Έχω ένα ραδιο-CD της KENWOOD,μπροστά ηχεία KENWOOD 140Watt
πίσω ηχεία KENWOOD(πάλι Laughing ) 170Watt και έχω καρφώσει ένα τετρακάναλο 4x120Watt KENWOOD ενισχυτή. Laughing Laughing Laughing Laughing
Άν τον έχω για 30λεπτά στην ένταση 30(πάει μέχρι 35) μετά θα με πιάσει πονοκέφαλος.

σ.μ:Παιδιά δεν τα λέω για να κάνω φιγούρα.Απλά μου αρέσει να ακούω δυνατά μουσική.Όποιοι είναι φανατικοί της έντασης και θέλουν να ρωτήσουν κάτι ή έστω να συζητήσουν,εδώ είμαστε. Cool Cool Cool


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
overgr (Σταύρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) CC (2002)

Ένταξη: 21 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 248
Τόπος: Παπάγου, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Νοέ 2002, 15:57:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν νομίζω ότι μπορείς να ακούσεις μεγάλες εντάσεις με καλή ποιότητα χωρίς sub...

Αυτή βέβαια είναι απλά η γνώμη μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Νοέ 2002, 11:56:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνω φιλε overgr αν και ο φιλος mick206 χρησιμοποιοντας (υποθετω) την εταζιερα και βαζωντας 3 δρομων ηχεια μπορει να παρει μπασακι παρολα αυτα οχι τοσο καλο οσο απο ενα sub. Παντως πληροφοριακα εχω ακουσει ηχο απο Astra χωρις sub (διαιρουμενο μπροστα και εταζιερα 3-δρομων ηχεια) και εχω παθει πλακα.



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Νοέ 2002, 16:51:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikel έγραψε:
Συμφωνω φιλε overgr αν και ο φιλος mick206 χρησιμοποιοντας (υποθετω) την εταζιερα και βαζωντας 3 δρομων ηχεια μπορει να παρει μπασακι παρολα αυτα οχι τοσο καλο οσο απο ενα sub. Παντως πληροφοριακα εχω ακουσει ηχο απο Astra χωρις sub (διαιρουμενο μπροστα και εταζιερα 3-δρομων ηχεια) και εχω παθει πλακα.


μαλλον επειδη ο ηχος ειναι αρκετα γεματος αλλα και ελευθερος απο χαμηλες του sub. το λιγο μπασο που βγαζουν τα 3δρομα (οπως και σε μενα) ειναι αρκετο για αρκετα ειδη τραγουδιων .
Αν δοκιμασεις ομως με απαιτητικα σε μπασο τραγουδια μαλλον θα απογοητευτεις. το sub και μαλιστα αν ειναι σε κουτα με bass reflex (την τρυπα) τοτε ειναι απλα απιαστο!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Νοέ 2002, 03:28:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
Nikel έγραψε:
Συμφωνω φιλε overgr αν και ο φιλος mick206 χρησιμοποιοντας (υποθετω) την εταζιερα και βαζωντας 3 δρομων ηχεια μπορει να παρει μπασακι παρολα αυτα οχι τοσο καλο οσο απο ενα sub. Παντως πληροφοριακα εχω ακουσει ηχο απο Astra χωρις sub (διαιρουμενο μπροστα και εταζιερα 3-δρομων ηχεια) και εχω παθει πλακα.


μαλλον επειδη ο ηχος ειναι αρκετα γεματος αλλα και ελευθερος απο χαμηλες του sub. το λιγο μπασο που βγαζουν τα 3δρομα (οπως και σε μενα) ειναι αρκετο για αρκετα ειδη τραγουδιων .
Αν δοκιμασεις ομως με απαιτητικα σε μπασο τραγουδια μαλλον θα απογοητευτεις. το sub και μαλιστα αν ειναι σε κουτα με bass reflex (την τρυπα) τοτε ειναι απλα απιαστο!


Ντιμη μου συμφωνω μαζι σου αλλα πιστεψε με εαν ειχα εταζιερα χεστηκ@ για το sub...στην τελικη ειναι πολυ ευκολο κομματι και δεν χρειαζεται και τρελλο ψαξιμο για να βρεις ενα καλο sub! Ρε σου λεω αλλο να το ακους (το Astra) και αλλο να............Και αν και ολιγον τι βαρυ-κουος Laughing τα αυτια μου εχουν ποιοτητα και καταλαβαινουν απο δυνατο-ποιοτικο ηχο!



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Νοέ 2002, 17:45:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως πολύ σωστά υπέθεσε ο φίλος nikel τα πίσω ηχεία τα έχω τοποθετήσει στην εταζιέρα.Με την εγκατάσταση του ενισχυτή όμως προέκυψε άλλο πρόβλημα! Confused Confused Confused
Ο ενισχυτής είναι 4x120 και τα 140Watt μπροστά και τα 170Watt πίσω τα σηκώνει για πλάκα.Ουσιαστικά το πρόβλημα,αν και παίζουν πολύ καλα τα ηχεία, είναι οτι θέλω καινούργια και πιό δυνατά ηχεία.Για να ακούγεται και πιο καλά ο ήχος αλλά και για να μην πιέζω τα ηχεία που έχω τώρα για να αποδόσουν περισσότερο απο αυτό που μπορούν.Τώρα θα με ρωτήσετε "Γιατι πήρες ρε φίλε τέτοιο ενισχυτή;; ". Η απάντηση είναι: Εγώ 4x80Watt ήθελα αλλά μία που δεν τον είχε εκείνη τη στιγμή ο καταστηματάρχης (μήνας Άυγουστος βλέπετε) και μία που μου έκανε καλή τιμή,δεν ήθελε και πολύ να το σκεφτώ.Anyway,ότι έγινε έγινε και δεν σκοπεύω να δώσω άλλα λεφτά για car audio.Το πολύ πολύ να πάρω ένα ζευγαράκι tweeter-ακια και απο εκεί και πέρα έχει ο θεός. Cool Cool Cool


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Νοέ 2002, 18:06:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχην φιλε mick206 χαιρομαι που πλεον δεν ειμαι ο μονος απο Κερατσινι...τωρα ηρθες και εσυ! (Αληθεια πωε εμαθες για το club???)

Κατα δευτερον οταν λες 140Watt μπροστά και τα 170Watt πίσω μιλας για maximun watt η normal watt output??? Γενικα ομως οπως και να εχει ενας γενικος κανονας ICE λεει (οχι βεβαια απολυτα σωστος) πως τα watt του ενισχυτη πρεπει να ειναι διπλασια των ηχειων....ΑΡΑ στην περιπτωση σου (μιας και δεν παιζουν λεφτα να αλλαξεις ηχεια) ρυθμισε τον ενισχυτη πολυ χαμηλα ωστε να μην κλαις τα ηχεια σου αυριο-μεθαυριο...εκτος και αν ψαχνεις δικαιολογια να τα αλλαξεις οποτε τσιτωσε στον max τον ενισχυτη Wink



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Νοέ 2002, 18:21:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγώ χαίρομαι φίλε nikel. :D :D :D
Έμαθα για το 206 club απο μία καρτούλα που μου αφήσαν στο παρμπρίζ(ευχαριστώ αυτον που το έκανε :D ) όταν σχόλασα απο την δουλειά μου στην Μεταμόρφωση. Cool Cool Cool
Τα ηχεία δεν ξέρω αν είναι να πιάνουν maximum ή αν είναι normal στα 140 και 170.Στα κουτιά που είχα δεί(τώρα τα έχω πετάξει εδώ και καιρό για να το ξαναδώ) έτσι έγραφε(140Watt και 170Watt).
Η μόνη λύση μου φαίνεται είναι να παίζω με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή έτσι ώστε να κατασταλλάξω σε ένα σημείο όπου και δυνατά θα παίζει και καλός θα είναι ο ήχος


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Νοέ 2002, 18:33:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikel έγραψε:
DimiP έγραψε:
Nikel έγραψε:
Συμφωνω φιλε overgr αν και ο φιλος mick206 χρησιμοποιοντας (υποθετω) την εταζιερα και βαζωντας 3 δρομων ηχεια μπορει να παρει μπασακι παρολα αυτα οχι τοσο καλο οσο απο ενα sub. Παντως πληροφοριακα εχω ακουσει ηχο απο Astra χωρις sub (διαιρουμενο μπροστα και εταζιερα 3-δρομων ηχεια) και εχω παθει πλακα.


μαλλον επειδη ο ηχος ειναι αρκετα γεματος αλλα και ελευθερος απο χαμηλες του sub. το λιγο μπασο που βγαζουν τα 3δρομα (οπως και σε μενα) ειναι αρκετο για αρκετα ειδη τραγουδιων .
Αν δοκιμασεις ομως με απαιτητικα σε μπασο τραγουδια μαλλον θα απογοητευτεις. το sub και μαλιστα αν ειναι σε κουτα με bass reflex (την τρυπα) τοτε ειναι απλα απιαστο!


Ντιμη μου συμφωνω μαζι σου αλλα πιστεψε με εαν ειχα εταζιερα χεστηκ@ για το sub...στην τελικη ειναι πολυ ευκολο κομματι και δεν χρειαζεται και τρελλο ψαξιμο για να βρεις ενα καλο sub! Ρε σου λεω αλλο να το ακους (το Astra) και αλλο να............Και αν και ολιγον τι βαρυ-κουος Laughing τα αυτια μου εχουν ποιοτητα και καταλαβαινουν απο δυνατο-ποιοτικο ηχο!


οκ
δε λεω οχι.
εχει τυχει να ακουσω ραλακι που με διαιρουμενα μπρος και πισω στην εταζερα (ναι woofer/tweeter πισω στην εταζερα) με απομονωμενο το sub (για να δω τη διαφορα) επαιζε τελεια δυνατα και καθαρα. Μολις εβαλε και το sub ...εγινε πανυγηρι.
Επισης μπηκα σε στημενο ηχητικα polo με kicker ηχεια και επαιζε ΤΡΕΛΑ, μονο και μονο για να μου αποδειξουν οτι δε φταει το 10αρι sub μου που παιζει ΧΑΛΙΑ αλλα το στησιμο.
Παντα παιζει ρολο το στησιμο οποτε σε πιστευω για το ASTRA.

Τελικα μονο 2-3 ασχολουμαστε με τον ηχο;;;
κανεις αλλος;;;;;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Slash (Ντάνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2001)

Ένταξη: 25 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 541
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Νοέ 2002, 19:00:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι να κάνουμε DimiP; Κι εγώ ετοιμαζόμουν να ρίξω 700+ χιλ. στον ήχο μου, αλλά μου το έκανε δώρο η μαμά Peugeot και έτσι με έκοψε πριν αρχίσω...για να απολαμβάνω τις βόλτες μου σαν παππούς ώστε όταν ανεβαίνει λίγο η ένταση να μου θυμίζει να το χαμηλώνω ή να ρίχνω τα μπάσα. Πραγματικά ρε πο**τη όταν είσαι high ή low και θες ΕΝΤΑΣΗ, να σε γα**ει έτσι ο μάπα ήχος. Και μην μου αρχίσεις "ξήλωσέ το". Θα το ξηλώσω μια και καλή όλο μαζί...



I live my life a 1/4 mile at a time...for those 10 seconds or less...I'm free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Νοέ 2002, 09:28:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mick206 έγραψε:
Τα ηχεία δεν ξέρω αν είναι να πιάνουν maximum ή αν είναι normal στα 140 και 170.Στα κουτιά που είχα δεί(τώρα τα έχω πετάξει εδώ και καιρό για να το ξαναδώ) έτσι έγραφε(140Watt και 170Watt).Η μόνη λύση μου φαίνεται είναι να παίζω με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή έτσι ώστε να κατασταλλάξω σε ένα σημείο όπου και δυνατά θα παίζει και καλός θα είναι ο ήχος


Αυτα λοιπον που γραφει το κουτι ειναι τα ονομαστικα (max) watt που βγαζουν τα ηχεια σου και οχι τα πραγματικα...που αναλογα με τι μαρκα ειναι τα ηχεια σου αυτα θα παιζουν περιπου στα 40-60 πραγματικα watt! To ιδιο ισχυει και για τον ενισχυτη σου...Anyway το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να χαμηλωσεις τον ενισχυτη σου για να μην εχεις προβλημα να καψεις τα ηχεια σου. Παντως αν μου πεις μαρκα και κωδικο ηχειων και ενισχυτη μπορουμε να μαθουμε τα πραγματικα τους watt!!!



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Νοέ 2002, 10:16:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikel έγραψε:
mick206 έγραψε:
Τα ηχεία δεν ξέρω αν είναι να πιάνουν maximum ή αν είναι normal στα 140 και 170.Στα κουτιά που είχα δεί(τώρα τα έχω πετάξει εδώ και καιρό για να το ξαναδώ) έτσι έγραφε(140Watt και 170Watt).Η μόνη λύση μου φαίνεται είναι να παίζω με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή έτσι ώστε να κατασταλλάξω σε ένα σημείο όπου και δυνατά θα παίζει και καλός θα είναι ο ήχος


Αυτα λοιπον που γραφει το κουτι ειναι τα ονομαστικα (max) watt που βγαζουν τα ηχεια σου και οχι τα πραγματικα...που αναλογα με τι μαρκα ειναι τα ηχεια σου αυτα θα παιζουν περιπου στα 40-60 πραγματικα watt! To ιδιο ισχυει και για τον ενισχυτη σου...Anyway το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να χαμηλωσεις τον ενισχυτη σου για να μην εχεις προβλημα να καψεις τα ηχεια σου. Παντως αν μου πεις μαρκα και κωδικο ηχειων και ενισχυτη μπορουμε να μαθουμε τα πραγματικα τους watt!!!


Και τα ηχεία και ο ενισχυτής είναι Kenwood.θα ψάξω στο ιντερνετ
για να βρώ τους κωδικούς και θα σου πώ.Πάντως τα ηχεία δεν τα
καίω με τίποτα.Κάνω κράτει γιατί ξέρω πως δεν θα αντέξουν παραπάνω :D :D :D Άν αντέχανε περισσότερο θα τα τσίτωνα στο
maximum Evil Evil Evil Evil Evil


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,288s (PHP: 87% - SQL: 13%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on