PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Tips για εγκατάσταση radio-cd στο 206
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dragiotis 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1,1

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Γουδι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Ιούλ 2004, 23:36:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Makis77,
για να βγαλεις το μαμα CD, χρειαζεσαι 2 κλειδια απαγκιστρωσης, Blaupunkt, η Grundig.
Ειναι διπλά, και οπως ειπες εχουν και αγκιστρα στην ακρη, για να μπορεσεις να τραβηξεις.
Προσεξε μονο στην καλωδιωση των ρευματων του Peugeot.
Μπορει οντως να ταιριαζει στο θηλυκο φις ρευματος του Pioneer σου, αλλα πρωτα θα πρεπει να μετρησεις τα ρευματα, μια και εκει καταληγουν και καλωδια pulse για το μαμα CD.
To μονο που δεν θα εχες μετα, ειναι φυσικα οι ενδειξεις στην οθονη του αυτοκινητου, και τα κοντρολ τιμονιου.
Επισης, δεν θα εχεις την δυνατοτητα που εχεις τωρα, να ανοιγεις το CD σου, ακομα και οταν δεν εχεις το κλειδι στην μιζα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
klain (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) SpPk (2006)

Ένταξη: 08 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 211
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Ιούλ 2004, 03:21:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι βασικα... το rcd θα λειτουργεί ακόμα και αν δεν έχει το κλειδί στη μίζα.. εξαρτάται απο τη σύνδεση που θα κάνει (έχει κάνει εδώ και πολύ καιρό λογικά αλλα λέμε για όποιους ενδιαφερόμενους)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Makis77 (Μάκης)
Μέλος
Μέλος


206 1.6 GTi (Αυγ 2003)

Ένταξη: 07 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 124
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Ιούλ 2004, 09:20:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά το εγκατέστησα μόνος μου το PIONEER.
'Εχοντας σφηνώσει δύο κατσαβιδάκια πρώτα στις δύο τρύπες δεξιά και σπρώχνοντάς τα προς το παράθυρο, έβαλα ένα τρίτο κατσαβιδάκι ανάμεσα στην πρόσοψη και στην κονσόλα και μ'αυτό έβγαλα προς τα έξω το μαμά. Μετά έκανα το ίδιο με τις άλλες δύο τρύπες, έχοντας αφήσει όμως το τρίτο κατσαβιδάκι σφηνωμένο για να μην γλυστρίσει προς τα μέσα το ραδιοCD. Βγήκε ουσιαστικά με δύο κινήσεις.

Τα δύο βύσματα (άσπρο και μαύρο) ταίριαξαν στο PIONEER (χρησιμοποιώτας ένα καλώδιο προσαρμογής που είχε) και μάλιστα μπορούσαν να μπουν μόνο με ένα τρόπο (δε γινόταν να τα βάλεις ανάποδα).

Μέχρι εδώ όλα καλά. Πάω να συνδέσω το βύσμα της κεραίας και βλέπω ότι δεν ταιριάζει στην είσοδο κεραίας του PIONEER. Οπότε είμαι χωρίς ραδιόφωνο μέχρι να βρώ (ελπίζω) έναν αντάπτορα.

Όμως το σημαντικότερο πρόβλημα που έχω είναι το εξής:
Ό,τι ρυθμίσεις και να κάνω στο PIONEER (χρώματα, μπάσα, πρίμα, fader, random, ρολόι κ.α.), δεν τις κρατάει και την επόμενη φορά που θα μπω στο αυτοκίνητο είναι όλα στις default τιμές. Τι κάνω τώρα; Θέμα λειτουργίας του ραδιοCD μάλλον δεν είναι γιατί διάβασα όλο το manual. Παρατήρησα στο καλώδιο αντάπτορα του PIONEER ότι δεν υπάρχουν pins σε όλες τις θέσεις του βύσματος. Λέει αυτό κάτι; Μήπως πρέπει να αποσυνδέσω τους πόλους της μπαταρίας και μετά να συνδέσω το PIONEER; Πάντως κάτι πρέπει να γίνει γιατί η τωρινή του καθημερινή χρήση είναι απαράδεκτη. Τα φώτα σας...


Day Dreamer
Flying Low
Looking For The Big L
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Ιούλ 2004, 13:35:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Makis77 έγραψε:
Όμως το σημαντικότερο πρόβλημα που έχω είναι το εξής:
Ό,τι ρυθμίσεις και να κάνω στο PIONEER (χρώματα, μπάσα, πρίμα, fader, random, ρολόι κ.α.), δεν τις κρατάει και την επόμενη φορά που θα μπω στο αυτοκίνητο είναι όλα στις default τιμές. Τι κάνω τώρα; Θέμα λειτουργίας του ραδιοCD μάλλον δεν είναι γιατί διάβασα όλο το manual. Παρατήρησα στο καλώδιο αντάπτορα του PIONEER ότι δεν υπάρχουν pins σε όλες τις θέσεις του βύσματος. Λέει αυτό κάτι; Μήπως πρέπει να αποσυνδέσω τους πόλους της μπαταρίας και μετά να συνδέσω το PIONEER; Πάντως κάτι πρέπει να γίνει γιατί η τωρινή του καθημερινή χρήση είναι απαράδεκτη. Τα φώτα σας...


Από διάφορα πράγματα που είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ, αυτό το πρόβλημα παρουσιαζόταν στα μαμά RCD αν έβαζες ανάποδα τα καλώδια (άσπρο και μαύρο). Τώρα για το Pioneer δεν ξέρω τι ισχύει/γίνεται.
Αλλά βλέπω πως λες πως δε γίνεται να τα βάλεις ανάποδα (πράγμα παράξενο μιας και είναι το ίδιο κλιπσάκι, αλλά για να το λες... Wink ), οπότε πραγματικά και δεν ξέρω! Αν πάντως γίνεται να τα βάλεις ανάποδα, δοκίμασέ το, ποτέ δεν ξέρεις! Very happy


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
dragiotis 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1,1

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Γουδι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Ιούλ 2004, 20:52:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλλαξε τα φισακια που καταληγουν σε κοκκινο και κιτρινο χρωμα (στην πλεξουδα του Pioneer).
Αλλαζεις ετσι τα 2 ρευματα που τροφοδοτουν το Pioneer σου.
Το μονιμο και το διακοπτομενο.
Αλλα αυτο που ελεγα στο προηγουμενο post, ειναι οτι χανει την δυνατοτητα που ειχε με το μαμα CD, παρολο που οταν εβγαζε το κλειδι απο την μιζα, (και αυτο εσβηνε), να μπορει να το ξανααναψει.
Αυτο γινεται μονο με το εργοστασιακο, με το καλωδιο pulse που ειπα οτι ειναι στην φισα με τα ρευματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Makis77 (Μάκης)
Μέλος
Μέλος


206 1.6 GTi (Αυγ 2003)

Ένταξη: 07 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 124
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιούλ 2004, 08:35:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΟΚ αυτό είχα σκοπό να κάνω, αφού έριξα μια πιο προσεχτική ματιά στις οδηγίες εγκατάστασης. Δεν ήξερα όμως 100% αν θα λυθεί το πρόβλημα. Μάλλον το επιβεβαιώνεις. Ευχαριστώ για την απάντηση.


Day Dreamer
Flying Low
Looking For The Big L
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sig206 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


KFW 206 1.4 (2006)

Ένταξη: 15 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 14
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Ιούν 2007, 21:25:45    Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγη του CLARION και προβληματα οθόνης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΗΧΟΣΥΤΗΜΑ ΤΟ CLARION ΜΕ ΤΟ JVC KD G731 ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΚΟΛΛΑΕΙ Η ΟΘΟΝΗ. Η ΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΤΛ. ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ADAPTOR KTΛ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΦΤΕΙ ΚΑΠΩΣ!!!! Sad



Το τόπικ μεταφέρθηκε στην σωστή θεματική ενότητα .
Επίσης σε παρακαλώ να γράφεις με μικρά και όχι με κεφαλαία (φαίνεται σάν να φωνάζεις)

Εκ της Mod-Team
Stevon



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Ιούν 2007, 22:42:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχει συζητηθεί αλλου και λογικά αυτο θα κλειδωθεί... ως τοτε.

Αν τώρα που μιλάμε ειναι κολλημένη κανε ρισετ - αφαιρεσε το θετικό πολό της μπαταρίας για κανα 15 λεπτο, λογικα θα φτιάξει και θα ξανακολλήσει.

Θα πρέπει μέσω διαγνωστικού να σβήσεις αυτή τη λειτουργία της οθόνης... ετσι δεν θα ξανακολλήσει.

Απλα να θυμάσαι πως αν χρειαστεί να ξαναβάλεις το κλαριον για να εχεις ενδείξεις θα πρέπει πάλι μεσω διαγνωστικού να ενεργοποιήσεις τη λειτουργία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rolland206cc (Σπυρος)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206cc 1,6(2004)

Ένταξη: 21 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 107

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούν 2007, 15:00:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Μέχρι εδώ όλα καλά. Πάω να συνδέσω το βύσμα της κεραίας και βλέπω ότι δεν ταιριάζει στην είσοδο κεραίας του PIONEER. Οπότε είμαι χωρίς ραδιόφωνο μέχρι να βρώ (ελπίζω) έναν αντάπτορα.

Όμως το σημαντικότερο πρόβλημα που έχω είναι το εξής:
Ό,τι ρυθμίσεις και να κάνω στο PIONEER (χρώματα, μπάσα, πρίμα, fader, random, ρολόι κ.α.), δεν τις κρατάει και την επόμενη φορά που θα μπω στο αυτοκίνητο είναι όλα στις default τιμές


λοιπον πουλανε ανταπτορες για την κεραια με ενα ολοκληρο ευρω και οι ρυθμισεις σβηνουν επειδη πρεπει να αλλαξεις το κιτρινο με το κοκκινο καλωδιο τροφοδοσιας οπως ειπε και καποιο αλλο μελος,το ιδιο ραδιο εχω και εγω εδω και εξι μηνες και δουλευει μια χαρα και οποιαδηποτε στιγμη βαζω το αλλο το μαμα και δουλευει αψογα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sotos 207Gt (Σωτηρης.... ...mobile repairman...)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207Gt 900hp by Αισωπος racing power...

Ένταξη: 16 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1056
Τόπος: Αργοστολι Κεφαλονια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιούλ 2007, 17:58:21    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη του CLARION και προβληματα οθόνης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sig206 έγραψε:
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΗΧΟΣΥΤΗΜΑ ΤΟ CLARION ΜΕ ΤΟ JVC KD G731 ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΚΟΛΛΑΕΙ Η ΟΘΟΝΗ. Η ΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΤΛ. ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ADAPTOR KTΛ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΦΤΕΙ ΚΑΠΩΣ!!!! Sad



Το τόπικ μεταφέρθηκε στην σωστή θεματική ενότητα .
Επίσης σε παρακαλώ να γράφεις με μικρά και όχι με κεφαλαία (φαίνεται σάν να φωνάζεις)

Εκ της Mod-Team
Stevon

Βγαλε την οθονη ξεφισαρισε τη και ξαναφισαρισε και το προβλημα σου θα λυθει(αν δεν το εχεις ηδη λυσει0.Αυτο συμβαινει γιατ πριν κανουμε οτιδηποτε πρεπει να βγαζουμε τον αρνητικο πολο. Wink



Στις τρεις αυτοκτονιες η μια δωρο.....Ελλας στο μεγαλειο σου....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1143s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on