PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Michelin Pilot Exalto PE1 & PE2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Απρ 2003, 02:59:30    Θέμα δημοσίευσης: Ελαστικά Michelin Pilot Exalto Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εβαλα τα michelin pilot exalto το ΝΟΕ του 2001 δηλ. πριν 16 μηνες .
το 206 εχει διανησει 12.000 χλμ σε κυκλο πολης και 2-3 ταξιδια στο Καρπενησι.
Τα λαστιχα ποτε δεν τα προσεξα , με την λογικη οτι δεν θα φρεναρω π.χ. για να μην φαγωθουν. τα εβαλα και τα χρησιμοποιησα κανονικα, χωρις να σκεφτω οτι θα φαγωθουν τοσο γρηγορα !
Εδω και 3 μηνες περιπου το 206 παει οπου γουσταρει!
κατευθυντικοτητα ; καμια!
στριβω και αυτο παει οπου θελει...
πιστευα πως φταιει η αναρτηση αλλα μηπως τελικα ειναι τα λαστιχα ;;
φαινονται φαγωμενα στο εξωτερικο χειλος τους (ιδιως τα μπροστινα) αλλα σε καμια περιπτωση δεν λες "πω πω ενα φαγωμενο λαστιχο!!"
ισως γιαυτο κιεγω πιστευα πως εχουν ακομα ζωη.
Ο μηχανικος μου ειπε πως το 206 ακομη κιετσι θα στριβει αλλα δεν θα φρεναρει ευκολα λογω του οτι εφυγε η 1η, η καλη γομα απο το πελμα.
Ειναι δυνατον να φαγωθηκαν τοσο γρηγορα ;;;
τελικα μηπως παραειναι μαλ**α ;;;
τις προαλες κοντεψα να αγκαλιασω ενα τοιχο οταν εστριψα το τιμονι αλλα οχι και το αμαξι που μετα απο 1-2 sec βρηκε προσφυση εστριψε , πλακωθηκα να το επαναφερω και.... φιοουυυ...
Αν τα michelin pilot exalto τρωγονται τοσο ευκολα , τελικα ειναι ασυμφορα στην τσεπη...

τις αποψεις σας κυριοι και κυριες...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Απρ 2003, 05:13:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαλε οτι τα λαστιχα ξεραινονται με τον καιρο κι'ολας... Και εγω τα S02 τα εχω 2.5 χρονια αλλα εχουν κανει μονο γυρω στις 10.000 χιλιομετρα. Παρ'ολα αυτα ξεραθηκαν και εχασαν την προσφυση και ας τα προσεχα (οχι μπλοκαρισματα)...Παντως διατηρουν ακομα την βρεγμενη αποδοση πραγμα που κανει την αλλαγη μη επιτακτικη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Απρ 2003, 07:03:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη,

Οπως ξέρεις έχω αλλάξει ουκ ολίγες τετράδες λάστιχα (4 με τα μαμίσια) μέσα σε 30.000 χιλίομετρα.Κατα σειρά:Pirelli P700Z , Bridgestone RE720 , Yokohama A539 και τωρα φοράω Michelin.Τα Michelin είναι οντως πιο μαλ**α απ ολα αλλα κρατάνε και καλύτερα απ ολα.Αν μου αντέξουν 15.000 χλμ θα είμαι ευχαριστημένος γιατι τουλάχιστον θα έχουν δουλέψει σωστά για οσα θα τα κρατήσω.Αυτό που θέλω να πω είναι οτι καλύτερα το λάστιχο να είναι μαλακο , να δουλέυει σωστά για οσο μπορεί και ας φαγωθεί γρήγορα.Τι να το κανω ενα λάστιχο που ξερένεται γρήγορα(βλ. Yokohama) και κοστίζει λίγο αν με το παραμικρό κοντευω να σκοτοθώ.

Αλλωστε νομίζω οτι τα λάστιχα είναι κατι σαν τα λαδια και τα τακάκια:Αναλώσιμα.

Μπορεί οντως να είναι πιο ακριβά αλλα εγω αυτά θα ξαναβάλω


pedal to the metal


Έχει επεξεργασθεί από τον/την pugsang στις Παρ 04 Απρ 2003, 13:23:35, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Απρ 2003, 08:01:19    Θέμα δημοσίευσης: Re: michelin pilot exalto ---> TΟΣΟ ΜΑΛΑΚΟΟΟ ;;;; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
εβαλα τα michelin pilot exalto το ΝΟΕ του 2001 δηλ. πριν 16 μηνες .


Δημήτρη θα συμφωνήσω με τον Pugsang!

Θεωρώ στα Michelin ατού ότι έχουν μαλακή γόμα ιδιαίτερα για τους Ελληνικούς Δρόμους!

Επίσης 16 μήνες είναι σχετικά μεγάλο διάστημα για ένα λάστιχο διότι τα Ελληνικά καλοκαίρια είναι ο χειρότερος εχθρός του ελλαστικού (τα ξεραίνει). Και πάλι καλά που το Michelin είναι μαλακό γιατί μερικά σκληρότερα το καλοκαίρι τα παίζουν!

Και εγώ θεωρώ παρ'ότι ακριβά αξίζουν τα λεφτά τους και για τα επόμενα πάλι σε Michelin προσανατολίζομαι... (Μάλλον για τα Pilot Sport)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Svstouk (Στέφανος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line (2002)

Ένταξη: 09 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 869
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Απρ 2003, 08:53:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη, θα συμφωνήσω με τα παιδιά.

Καλύτερα μαλακό το λάστιχο, παρά σκληρό.

Στην τελική βέβαια δεν νομίζω ότι είναι και ΤΟΟΟΟΣΟ μαλακό το Exalto. Το ότι δεν σου φαίνονται ιδιαίτερα φαγωμένα, όπως λες, νομίζω ότι το αποδεικνύει. Άλλωστε το βλέπω κι εγώ στα δικά μου. 9000 χλμ τώρα και μόνο οι άκρες της γόμας των μπροστινών έχουν κάποια μικρά σημάδια φθοράς (και δεν είμαι ιδιαίτερα φιλικός μαζί τους - εντάξει δεν τα λιώνω στην πόλη, αλλά όταν βγαίνω εκτός, κάτι Κακιές Σκάλες, που άκουσα κάτι για ραντάρ, κάτι Πεντέλη-Ν.Μάρη, τα "μαστιγώνω" αλύπητα! )

Εγώ πάντως όταν έρθει η ώρα Michelin θα ξαναβάλω, δεν είναι οι δρόμοι μας για τίποτε άλλο.

Νομίζω ότι απλά ξεράθηκε η γόμα τους και τίποτα περισσότερο, από τον ήλιο. Και τώρα που το σκέφτομαι, νομίζω χρησιμοποιούσες κάποιον αφρό για τα λάστιχα, έτσι δεν είναι;




Be ware! Lion within!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
teoman (Τεό)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


C230 Sport Coupe Kompressor

Ένταξη: 19 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 2143
Τόπος: Jurassic Park

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Απρ 2003, 13:15:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:
Τα Michelin είναι οντως πιο μαλ**α απ ολα αλλα κρατάνε και καλύτερα απ ολα.Αν μου αντέξουν 15.000 χλμ θα είμαι ευχαριστημένος γιατι τουλάχιστον θα έχουν δουλέψει σωστά για οσα θα τα κρατήσω.


Πραγματικά έτσι είναι.
Βέβαια,στο προηγούμενο αυτοκίνητο,άλλαξα τα "μαμά" michelin στα 60000km (ναι,σωστά είναι τα μηδενικά...) και μέχρι που το έδωσα στα 120000km δεν ξανάλλαξα!!!
Παρ'όλα αυτά δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα-άσχετα αν δεν έκανα καλά...
Τώρα που θα αλλάξω ελαστικά,σκέφτομαι σοβαρά να τα ξαναχρησιμοποιήσω (δεύτερη επιλογή τα bridgestone).


Ότι αξίζει πονάει... Και είναι δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Απρ 2003, 14:52:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

2 τα κακά των michelin κατά την άποψή μου (και όχι μόνο).
Είναι μαλακά και κάνουν θόρυβο.

Μετά από 15 μήνες (25.000 χλμ.) έχω αλλάξει 2 φορές λάστιχο λόγω καρούμπαλου.

Όμως όταν είναι καινούργια, ΚΡΑΤΑΝΕ!!!!!!


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
teoman (Τεό)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


C230 Sport Coupe Kompressor

Ένταξη: 19 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 2143
Τόπος: Jurassic Park

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Απρ 2003, 15:03:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

chatasos έγραψε:
2 τα κακά των michelin κατά την άποψή μου (και όχι μόνο).
Είναι μαλακά και κάνουν θόρυβο.

Μετά από 15 μήνες (25.000 χλμ.) έχω αλλάξει 2 φορές λάστιχο λόγω καρούμπαλου.

Όμως όταν είναι καινούργια, ΚΡΑΤΑΝΕ!!!!!!


Θέλουν ΠΟΛΥ μεγάλη προσοχή στα πεζοδρόμια και στις λακούβες...


Ότι αξίζει πονάει... Και είναι δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Απρ 2003, 00:47:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΤΑ pilot sport ακουγονται καλη λυση σαν πιο σκληρα , σε 1η φαση .
Επειτα τα potenza και τα goodyear ερχονται στο νου μου με τα τελευταια πιο ακριβα.
Παντως δεν μπορω να το χωνεψω πως σε 16 μηνες βγηκαν Π.Ε.
Οσο για το καλοκαιρι , ενα καλοκαιρι εφαγαν μονο...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Απρ 2003, 19:48:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια εγω εδω και 2.5 χρονια ειχα στο πολο 16ν μου τα 720 potenza και δεν με εχουν προδωσει ποτε!Ειδικα στο βρεγμενο τα θεωρω κορυφαια!
Και εχω βγαλει και 2 track days με αυτα.
Ετσι τωρα που ηρθε η ωρα της αλλαγης,παλι αυτα εβαλα.

Και μολις τελειωσω και τα conti στο 206,θα βαλω και σε αυτο ποτενζα.

Βασικα το θεωρω ενα καλο λαστιχο στο στεγνο ,που ομως εχει πολυ καλο σκληρο πλαινο(σε σχεση με pilot),που βοηθα στην αμεσοτητα και το σκισιμο στις στροφες και ειναι κορυφαιο στο βρεγμενο.
Αυτα.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Απρ 2003, 20:12:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
ΤΑ pilot sport ακουγονται καλη λυση σαν πιο σκληρα.....


Tα Sport δεν βγαίνουν σε όλα τα μεγέθη.... Aπ'ότι έχω δεί η μικρότερη διάσταση είναι η 195/50/15 και αυτή πλέον συζητήται διότι απ'ότι είδα πρόσφατα άλλαξε η έκδοση sport θα βγαίνει σε μεγαλύτερες διαστάσεις....

Πάντως Δημήτρη, θεωρώ πολύ τυχερό τον εαυτό μου που κράτησα τα Michelin 1,5 χρόνο... (30.000 χλμ!!!) έστω και με τις 2 αλλαγές των ελαστικών που έγιναν.


SPS: Aπό εσένα θέλω κάποια στιγμή (όταν μάθεις καλά το 206) να μου κάνεις μια σύγκριση μεταξύ του Polo και του 206... Smile

Πάντως για τα Potenza έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια από αρκετούς που τα έχουν φορέσει!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Απρ 2003, 04:08:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα potenza ειναι σειρα ελαστικων. Δεν ειναι μοντελο. Πχ υπαρχει το 330, το 720 το S03 τα οποια εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους (και απο αποψη επιδοσεων αλλα και απο οικονομικης σκοπιας..)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Απρ 2003, 10:31:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:


SPS: Aπό εσένα θέλω κάποια στιγμή (όταν μάθεις καλά το 206) να μου κάνεις μια σύγκριση μεταξύ του Polo και του 206... Smile


Θα το κανω,πολυ συντομα! Cool


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NICK (ΝΙΚΟΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT Premium 1.4 (2000)

Ένταξη: 05 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 232
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Απρ 2003, 11:29:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως εγώ τα michelin τα φοβάμαι.Η πολύχρονη εμπειρία μου από τη χρήση της σειράς ΧΤ1,μου λέει πως πρόκειται για λάστιχα που μέσα σε ένα χρόνο σκληραίνουν πολύ και δεν κρατάνε με τίποτα και πετάν και καρούμπαλα με το παραμικρό πέσιμο σε λακούβες.Ίσως φταίει το γεγονός ότι είναι η πιο φθηνή σειρά της εταιρίας.Μπορεί το exalto να μην παρουσιάζει αυτό το φαινόμενο,λόγω του ότι είναι πιο ακριβό.Συγκριτικά όμως,τα Dunlop SP10 με τα οποία παρέλαβα το αυτοκίνητο,παρόλο που τα έχω 3 ολόκληρα χρόνια,δεν έχουν χάσει καθόλου από την αρχική τους συμπεριφορά.
Όπως γράφω και αλλού,περιμένω το νέο bridgestone RE050 ή θα δοκιμάσω τα Pirelli 6000 (με έφαγαν ο Πάνος και ο Μίλτος).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Svstouk (Στέφανος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line (2002)

Ένταξη: 09 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 869
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Απρ 2003, 12:17:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδιά, δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που λέτε για τα Michelin και τις λακούβες!

Δέκα χρόνια φοράω Michelin, διαφορετικών διαστάσεων και τύπων, έχω πέσει σε άπειρες λακούβες, αλλά καρούμπαλο ποτέ!

Ή εσείς είστε πολύ άτυχοι ή εγώ πολύ τυχερός. Wink




Be ware! Lion within!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
1.1 i love you (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


C3 1.6 Elegance

Ένταξη: 06 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 233
Τόπος: Πόρτο-Ράφτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Απρ 2003, 22:29:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Confused Confused Μήπως η απόδοση στα λάστιχα καθορίζεται η επιρεάζεται και απο το που ειναι η κατασκευή τους Question Question Question
Ρωτάω για να βεβαιωθώ οτι εγω την πάτησα, αν και το πρόσεξα την ώρα που μου τα πέρναγαν Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
NICK (ΝΙΚΟΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT Premium 1.4 (2000)

Ένταξη: 05 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 232
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Απρ 2003, 22:33:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τον τόπο κατασκευής τους (κάπου γίνεται αναφορά για καμμένη παρτίδα bridgestone) και κυρίως από τον τρόπο φύλαξης μέχρι να την ...πατήσουμε Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Απρ 2003, 23:35:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Svstouk έγραψε:
Ρε παιδιά, δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που λέτε για τα Michelin και τις λακούβες!

Δέκα χρόνια φοράω Michelin, διαφορετικών διαστάσεων και τύπων, έχω πέσει σε άπειρες λακούβες, αλλά καρούμπαλο ποτέ!

Ή εσείς είστε πολύ άτυχοι ή εγώ πολύ τυχερός. Wink


ετσι ειναι!
κιεγω παρολο που εχω φαει καμποσες λακουβες (οχι πολλες ομως) τετοιο φαινομενο δεν παρατηρησα! ΟΥΤΕ ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΑ - ΟΥΤΕ ΣΚΙΣΙΜΟ ΦΥΣΙΚΑ!
ΑΠΛΑ ΦΑΓΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΝΕ !!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TZAG 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) (2002)

Ένταξη: 25 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 451
Τόπος: Theva

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Απρ 2003, 01:06:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Michellin = παράδειγμα προς αποφυγείν γιά CCέδες, την στιγμή που ρεζέρβα είναι ανύπαρκτη Exclamation Φύλαγε τα ιμάτιά σου, νά'χεις τα μισά... Rolling eyes


Minus the roof, the sky is the limit.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Απρ 2003, 08:01:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαβάζω και βλέπω πολλές γενικεύσεις: Τα Michelin καλά, τα Michelin κακά, τα Bridgestone έτσι, τα Yokohama αλλιώς.
Θυμάμαι πριν από καιρό όταν διαφωνούσαμε για το πόσο καλά ήταν τα Continental Premium Contact. Εγώ τα έλεγα καλά και οι περισότεροι τα έλεγαν κακά. Με αυτό το σκεφτικό να μην παίρνετε λάστιχα που μου αρέσουν...

Ντίμη, πιστεύω ότι τα υπερβολικά γλιστρήματα που αναφέρεις οφείλονται στον καιρό που προηγήθηκε τους τελευταίους μήνες και έφερε τους δρόμους (των πόλεων κυρίως) σε κακή κατάσταση με πολλή σκόνη και άλατα. Με την πρώτη καλή βροχή θα καθαρίσουν και τότε θα το ξαναδείς το θέμα. Το ίδιο φαινόμενο συμβαίνει εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα στην Θεσσαλονίκη. Τα Ρ7000 σπινάρουν περισσότερο από ότι τα Conti που είχα χωρίς πέλμα!! Τώρα που έβρεξε τα Ρ7000 κρατάνε ασύγκριτα καλύτερα και δεν σπινάρουν! Το ίδιο φαινόμενο το παρατήρησε και ο Πάνος με τα ΡZero και ο Γιάννης με τα Exalto.
Φυσικά, ούτως ή άλλως, μετά από 1,5 χρόνο τα λάστιχά σου θα κρατάνε αρκετά χειρότερα από τα αντίστοιχα καινούρια. Επίσης αν ένα λάστιχο έχει καιρό να ζοριστεί χρειάζεται ένα πλάκωμα στις στροφές για να φρεσκαριστεί η γόμα του κυρίως στα πλαϊνά (σαν το δέρμα του φιδιού). Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις πάντα τη δυνατότητα να βρεθείς σε ανοιχτό στροφιλίκι...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2074s (PHP: 88% - SQL: 12%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on