PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Βενζίνη - τόσο καθαρή?
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dragiotis 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1,1

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Γουδι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 09:47:23    Θέμα δημοσίευσης: Βενζίνη - τόσο καθαρή? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To Σαββατο το βραδυ, περνωντας μια βολτα απο τον Πειραια, κινηση χαμος, και με λαμπακι αναμμενο απο ωρα για να μου θυμιζει την σταθμη της βενζινης μου, εβαλα απο ενα βενζιναδικο (ΕΤΕΚΑ) στον Πειραια στον δρομο απο εκκλησια προς Καραισκακη....
Λεω δεν βαζω 5-10 Ευρω, μην ειναι καμμια μαπα ?
(μονο 100αρα ΒΡ εβαζα μεχρι τωρα)...

Λοιπον....Αποτελεσμα?
Το αμαξι πεταγε...Απιστευτο.
Οχι οτι εβαλε φωτια στην ασφαλτο, (1.1 ειναι) αλλα ειδικα στις μεσαιες ακουγε τρελλα...

Οχι τιποτα αλλα, ειναι και μακρυα για να βαζω βενζινη απο κει.
Αν κανενα μελος ειναι απο Πειραια, ας κανει ενα τεστακι και να μας πει την γνωμη του...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 10:25:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναφθαλίνη; Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 10:36:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
ναφθαλίνη; Rolling eyes


κανει τοσο διαφορα... Question και ποια η φθορα του αυτοκινητου... Question



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 10:46:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μία φορά που έβαλα βενζίνη από γνωστό "ναφλαλινά" (Razz καβάλας και θηβών) το αμάξι πέταγε! 2 δευτερόλεπτα κάτω στο 0-100! Όσο για φθορά πρέπει να κάνει μεγάλη ζημιά στον κινητήρα... (αλλά για μία φορά δεν πειράζει μωρέ :D)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 12:05:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Μία φορά που έβαλα βενζίνη από γνωστό "ναφλαλινά" (Razz καβάλας και θηβών) το αμάξι πέταγε! 2 δευτερόλεπτα κάτω στο 0-100! Όσο για φθορά πρέπει να κάνει μεγάλη ζημιά στον κινητήρα... (αλλά για μία φορά δεν πειράζει μωρέ :D)


για κανενα ταξιδι μονο δηλ. ειναι καλη.... Idea



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 14:36:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η ναφθαλινη ειναι ενας παλιος τροπος για να αυξανουν τα οκτανια στη βενζινη... ωστοσο δεν ειναι και τοσο καλο μιας και ειναι δυσκολο και χρειαζονται ειδικες γνωσεις στις αναλογιες...

επιπλεον το μοτερ την ακουει λιγο ιδιως αν ειναι νορμαλ...





2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 16:05:13    Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dragiotis έγραψε:
To Σαββατο το βραδυ, περνωντας μια βολτα απο τον Πειραια, κινηση χαμος, και με λαμπακι αναμμενο απο ωρα για να μου θυμιζει την σταθμη της βενζινης μου, εβαλα απο ενα βενζιναδικο (ΕΤΕΚΑ) στον Πειραια στον δρομο απο εκκλησια προς Καραισκακη....
Λεω δεν βαζω 5-10 Ευρω, μην ειναι καμμια μαπα ?
(μονο 100αρα ΒΡ εβαζα μεχρι τωρα)...

Λοιπον....Αποτελεσμα?
Το αμαξι πεταγε...Απιστευτο.
Οχι οτι εβαλε φωτια στην ασφαλτο, (1.1 ειναι) αλλα ειδικα στις μεσαιες ακουγε τρελλα...

Οχι τιποτα αλλα, ειναι και μακρυα για να βαζω βενζινη απο κει.
Αν κανενα μελος ειναι απο Πειραια, ας κανει ενα τεστακι και να μας πει την γνωμη του...


αν εβαλες τηv superplus της ΕΤΕΚΑ το επιβεβαιωνω οτι ειναι πολυ καλη βενζινη. Σε καθε γεμισμα μου το 206 ανταποκρινονταν αμεσα και φαινοταν να ..."πεταει" . πραγματικα πολυ καλη βενζινη αλλα πολυ ακριβη τωρα πια!
εφτασε να εχει 89.5 λεπτα απο 81-82 που ειχε.
απο την αλλη η 95+ κινιτρον της ΕΚΟ με μολις 77 λεπτα που βαζω δεν δειχνει εξαιρετικη και μαλλον "τρωγεται" ευκολα θα ελεγα.
αληθεια στο 95+ , το "+" τι σημαινει ;;;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dragiotis 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1,1

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Γουδι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 21:31:19    Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
απο την αλλη η 95+ κινιτρον της ΕΚΟ με μολις 77 λεπτα που βαζω δεν δειχνει εξαιρετικη και μαλλον "τρωγεται" ευκολα θα ελεγα.
αληθεια στο 95+ , το "+" τι σημαινει ;;;


Oτι σε οποιαδηποτε περιπτωση, δεν προκειται η βενζινη που ψωνιζεις να ειναι κατω απο 95 οκτανια. Μπορει δηλαδη, να ειναι και 96....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2004, 22:47:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 95+ σημαινει οτι η βενζινη, αναλογα με την παρτιδα, θα ειναι απο 95,κατι μεχρι 97 οκτανια και επισης περιεχει και μερικα καθαριστικα!!! Εγω εβαζα απλη Shell, αλλα τωρα που εχουν ανεβει στα υψη οι τιμες και μονο η ΕΚΟ τις μειωσε, ειπα να τη δοκιμασω (με 76 λεπτα δυσκολα βρισκεις επωνυμη βενζινη πλεον) και μαλλον θα γινω θαμωνας των πρατηριων ΕΚΟ!!! Wink Παρατηρησα και μια ελαφρια βελτιωση παραλληλα, ειδικα στις μεσαιες!!! Very happy


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Ιούν 2004, 08:10:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαι εγώ ομολογώ οτι αν και είχα άσχημο παρελθόν με πρατήρια της ΕΚΟ, λόγω του "καλπασμού" των τιμών, αναγκάστικα να βάλω την ΕΚΟ 95+ και η αλήθεια είναι οτι και εγώ παρατήρησα μια μικρή βελτίωση σε σχέση με την απλή ΒΡ 95 που χρησιμοποιούσα για κάποιο διάστημα.......
Βέβαια, όπως αναφέρθηκε, πρέπει να παίζει και κάποιο ρόλο και η παρτίδα....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Ιούν 2004, 08:31:33    Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dragiotis έγραψε:
DimiP έγραψε:
απο την αλλη η 95+ κινιτρον της ΕΚΟ με μολις 77 λεπτα που βαζω δεν δειχνει εξαιρετικη και μαλλον "τρωγεται" ευκολα θα ελεγα.
αληθεια στο 95+ , το "+" τι σημαινει ;;;


Oτι σε οποιαδηποτε περιπτωση, δεν προκειται η βενζινη που ψωνιζεις να ειναι κατω απο 95 οκτανια. Μπορει δηλαδη, να ειναι και 96....


μπορει να ειναι και 96 ε;;
ωραια !!! Laughing χεχεχεχε, πρεπει να βρω τις τυχερες μου μερες για να βαζω βενζινη ε;; Wink

πλακα πλακα η 95+ της ΕΚΟ με την χαμηλη της τιμη ειναι αξιοπρεπεστατη βενζινη.
μονο που ειδα να "φευγει" απο το τεποζιτο σχετικα γρηγορα! παρατηρησε κανεις κατι αναλογο η βαρυνε ξαφνικα το δεξι μου ποδι και παταει το γκαζι παραπανω;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Ιούν 2004, 10:38:36    Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:

...μονο που ειδα να "φευγει" απο το τεποζιτο σχετικα γρηγορα! παρατηρησε κανεις κατι αναλογο η βαρυνε ξαφνικα το δεξι μου ποδι και παταει το γκαζι παραπανω;


Aπο τη στιγμη που φουλαρα με την ΕΚΟ εχω κανει γυρω στα 300km με ολα τα πιθανα "σεναρια" (Αττικη οδο 120-140km/h, και πολη με λιγη κινηση, αλλα και με μερικα "κολληματα" που και που, καθως και δυο-τρια ανοιγματα) και ουσιαστικη διαφορα σε σχεση με την 95αρα Shell δεν ειδα!!! Θα περιμενω να δω ποσα km θα μου βγαλει...


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιούν 2004, 12:43:33    Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
μονο που ειδα να "φευγει" απο το τεποζιτο σχετικα γρηγορα! παρατηρησε κανεις κατι αναλογο η βαρυνε ξαφνικα το δεξι μου ποδι και παταει το γκαζι παραπανω;


Και εγω την ιδια εντυπωση εχω, δεν το εχω παρατηρησει και πολυ αλλα τωρα που το λες θα το κοιταξω....λες... Question Question Question



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vangsgr (Vangelis)
Μέλος
Μέλος


206xs 1,6(16v)

Ένταξη: 19 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 147
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούν 2004, 07:48:19    Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
μονο που ειδα να "φευγει" απο το τεποζιτο σχετικα γρηγορα! παρατηρησε κανεις κατι αναλογο η βαρυνε ξαφνικα το δεξι μου ποδι και παταει το γκαζι παραπανω;


Κι εγώ το έχω παρατησρήσει. Όταν το τρέχεις μάλιστα, "βλέπεις τον δείκτη να κατεβαίνει" Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Φεβ 2005, 13:20:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?
Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???


www.secret-rooms.gr


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kanelj στις Σαβ 12 Φεβ 2005, 08:08:18, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Φεβ 2005, 15:20:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Μία φορά που έβαλα βενζίνη από γνωστό "ναφλαλινά" (Razz καβάλας και θηβών) το αμάξι πέταγε! 2 δευτερόλεπτα κάτω στο 0-100! Όσο για φθορά πρέπει να κάνει μεγάλη ζημιά στον κινητήρα... (αλλά για μία φορά δεν πειράζει μωρέ :D)


Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ με τη ναφθαλίνη διότι τα κατάλοιπα από τη ναφθαλίνη στα πιστόνια και στα τοιχώματα των κυλίνδρων "κρυσταλλώνουν" όταν κρυώσει ο κινητήρας και μετα ΓΔΕΡΝΟΥΝ σαν γυαλόχαρτο! Shocked Shocked Shocked

ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ να βάλετε ναφθαλίνη!


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Φεβ 2005, 15:55:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Μία φορά που έβαλα βενζίνη από γνωστό "ναφλαλινά" (Razz καβάλας και θηβών) το αμάξι πέταγε! 2 δευτερόλεπτα κάτω στο 0-100! Όσο για φθορά πρέπει να κάνει μεγάλη ζημιά στον κινητήρα... (αλλά για μία φορά δεν πειράζει μωρέ :D)


Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ με τη ναφθαλίνη διότι τα κατάλοιπα από τη ναφθαλίνη στα πιστόνια και στα τοιχώματα των κυλίνδρων "κρυσταλλώνουν" όταν κρυώσει ο κινητήρας και μετα ΓΔΕΡΝΟΥΝ σαν γυαλόχαρτο! Shocked Shocked Shocked

ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ να βάλετε ναφθαλίνη! Crazy 2gunfire


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Φεβ 2005, 08:08:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanelj έγραψε:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?
Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???



Ευτυχως που απαντησατε σε μενα........ Rolling eyes Rolling eyes Cool Cool Cool


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Φεβ 2005, 18:23:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanelj έγραψε:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?


Γιαννη εχω την εντυπωση οτι μπορεις εσυ να καθορισεις το κατα ποσο το προγραμμα θα <<βασιζεται>> σε 100αρα βενζινη ή σε απλη... (πριν γινει ο προγραμματισμος)
Αν ειχες κανει ομως κατι τετοιο με το που θα εβαζες 95αρα εστω και μια φορα το αμαξι θα <χτυπουσε> πειρακια μονομιας... (δεν ειναι και πολυ πρακτικο) Wink

kanelj έγραψε:

Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???


Αυτο νομιζω οτι ισχυει για οοοολα τα αυτοκινητα, ακομα και οταν δεν ειναι φτιαγμενα Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Φεβ 2005, 03:47:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanelj έγραψε:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?
Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???


Προφανώς!!!
έχει να κάνει με την έναση και την ευκολία που ανφλέγεται το μίγμα στο θάλαμο καύσης.
Σε ατμοσφαιρικό μοτέρ με σχετικά ύψηλή συμπίεση (όχι φτιαγμένο τούμπανο....) πιστεύω η διαφορα στην απόδοση μιας απλής αμόλυβδης σε σχέση με μια 100αρα θα είναι γύρω στα 3-4 άλογα.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1755s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on