PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Ελαχιστοποιηση Απωλειων απο την Μεταδοση...

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Μάϊ 2004, 12:05:21    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Ελαχιστοποιηση Απωλειων απο την Μεταδοση... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΝΑ ΑΚΡΩΣ ΤΕΧΝΙΚΟ ΘΕΜΑ....

πως θα μπορουσαμε να μειωσουμε τις απωλειες του μοτερ απο τον στροφαλο στους τροχους?

εχει ασχοληθει κανενας?

ακομα δεν εχω αποδειξει πως η βελτιωση του βολαν εχει επιφερει κατι τετοιο μιας και δεν εχω καταφερει ακομα να το μετρησουμε χωρις προβληματα...αν και οπου διαβαζω στο ΝΕΤ αυτο υποστηριζεται απο πολλους...

επειτα καπου ειδα πως το καλο αγωνιστικο πλατο μπορει να βελτιωσει και αυτο τις απωλειες, ωστοσο δεν εχω βρει τιποτα...

στο website της gmc motorsport υποστηριζουν πως αν κοντυνουμε την τελικη σχεση μεταδοσης κατα ποσοστο Χ% τοτε η βελτιωση της δυναμης στους τροχους θα ειναι κατα το ιδιο ποσοστο Χ

ενα αλλο...λαδια...
κοιταω για προσθετα λιπαντικου που βελτιωνουν την ρευστοτητα του λαδιου τοσο στον κινητηρα οσο και στο σασμαν... λενε οτι βοηθουν τον κινητηρα να δουλευει με χαμηλοτερες θερμοκρασιες, πιο ομαλα και επερχεται ενα σημαντικο οφελος απο την μειωση των θερμοδυναμικων απωλειων...
κοιταω για ενα αρκετα γνωστο προσθετο εν ονοματι TUFOIL το οποιο εχει μπει και στο γκινες σαν το ποιο ολισθηρο προσθετο στον κοσμο...
αυτο χρησιμοποιειται τοσο στο μοτερ οσο και στην μεταδοση...και προσεχως λεω να το βαλω... οι χαμηλοτερες θερμοκρασιες ευνοουν το μοτερ και την μεταδοση οπως ειπα πριν λιγο του τοι εχουμε λιγοτερες απωλειες απο θερμοτητα...

πειτε μου ιδεες και αν εχει δοκιμασει κανεις τιποτα...

οι απωλειες απο οσο εχω καταλαβει αυξανονται αναλογικα...
οσο πιο δυνατο το μοτερ τοσο πιο πολλες απωλειες εχει...
π.χ. οταν ειμασταν 115 αλογα θα ειχαμε απωλειες, π.χ. 13 αλογα, ενω τωρα που ειμαστε 160 εχουμε απωλειες 27 αλογα...ΚΡΙΜΑ.. Smile

φυσικα δεν ξερω τι εγινε με το βολαν και το πλατο αλλα καλο ειναι να βελτιωθουμε σε ολους τους τομεις, οποτε τα συνολικα μας κερδη να ειναι μεγαλυτερα...

ANY IDEAS???





2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TONY PAP (Aντώνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1,6 16V 5θ

Ένταξη: 22 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 556
Τόπος: Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Μάϊ 2004, 14:43:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To TUFOIL τοβαζαν κάποιοι φίλοι χοντάκηδες και ήταν πολύ ευχαριστημένοι... Εγώ εχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα τέτοια προιόντα (motorkote) στον κινητήρα σε punto gt και σε ibiza και αρχικά είδα πολύ πιο ομαλή λειτουργία και πολύ πιο άνετο στροφάρισμα ως τον κόφτη. Φοβάμαι ότι ''μπουκώνουν'' το φίλτρο λαδιού ενω ειδικά με τα σημερινά λάδια (υψηλής τεχνολογίας) τα συγκεκριμένα πρόσθετα πιο πολύ πρόβλημα μπορουν να δημιουργήσουν παρά καλό...
Yπάρχουν κάποια site οπου αναφέρονται και μηνύσεις στην Αμερική σε προιόντα duralub, slick50, power up κλπ γιατί διαφημίζουν-ισχυρίζονται πράγματα που δεν ισχύουν.


TONY PAP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0897s (PHP: 32% - SQL: 68%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on