PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Εισαγωγή (Σκούπες, φίλτρα κλπ.)...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 92, 93, 94
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Μουστακαλής (Βαγγέλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) 2000

Ένταξη: 25 Δεκ 2017
Δημοσιεύσεις: 35
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Δεκ 2017, 14:57:01    Θέμα δημοσίευσης: Εισαγωγή αέρα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω το Peugeot 206 1.4 8V 2000 μοντέλο. Έχω αλλάξει εξάτμιση από καταλύτη και πίσω. Έχω βάλει ανοξείδωτο καζανάκι μετά από καταλύτη και έχω δει διαφορά. Έχει καλύτερα μπαμ .Έχω βάλει σκούπα και το έχω προγραμματίσει στον Microchip Tuning. Υπάρχει καλύτερη εισαγωγή αέρα.;;Μπορώ να το βελτιώσω κι άλλο και αν ναι με ποιο τρόπο ;Το αμάξι πριν βάλω το μεσαίο καζανάκι μετρήθηκαν με 95αρα βενζίνη 92 άλογα από 75 .


Αυτοκινητιστικός Αιμοδότης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Thanos_V 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye S2 16v

Ένταξη: 23 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Σεπ 2020, 00:06:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις έβαλα μια σκουπα (την πλαστική με carbon look η οποία γράφει 106) στο 16v rallye μου.

Μοιράζομαι τις δυσκολίες που συνάντησα στην τοποθέτηση, έτσι ώστε να ξέρουμε τι προβλήματα έχουμε να λύσουμε βάζοντας μια σκουπα.

1: Πρέπει να μετακινηθεί το δοχείο των υγρών του υδραυλικού τιμονιου να πάει κάπως δεξιά, μπροστά από τη μπαταρία, στο ύψος της μικρής τάπας του ψυγείου περίπου. Στη δική μου περίπτωση ήταν λίγο δύσκολη η απόφαση, γιατί ο προηγούμενος κάτοχος είχε βιδωσει ένα λαμακι για να μην τινάζει την μικρή τάπα, φαντάζομαι.. Επίσης ο συναγερμός ήταν πάνω στο δοχείο αυτό, δεν δούλευε και τον έστειλα..

2: Πρέπει η μπαταρία μας να είναι το σωστό μέγεθος, η αν δεν είναι ( όπως η δική μου), να πατησει ελαφρώς διαφορετικά ή να μπει πρώτα η σκουπα και στη συνέχεια η μπαταρία.

3: Μπορεί να χρειαστεί η σκουπα να "φαγωθεί" λίγο εκεί που βρίσκεται το dipstick του λαδιού, έτσι ώστε να μην το εμποδίζει.

4: με κάποιο τρόπο πρέπει να σιγουρεψουμε ότι η σκουπα δεν θα παίζει πολύ και αυτό επιτυγχάνεται με πολλούς τρόπους, στη πλευρά της μετωπης η και με την επιλογή σωστού σωλήνα και ενώσεων. Το thread είναι συνομηλικο με τα περισσότερα Rallye που κυκλοφορούν, οπότε είναι γεμάτο με χρήσιμες πληροφορίες.

Γενικα, παρατήρησα έντονη διαφορά στον θόρυβο που είναι κ@$#@, άλλαξε ο τρόπος που συμπεριφέρεται ο κοφτης και γενικά μου φαίνεται ότι το μοτέρ πήρε τον αέρα που ήθελε. Αν πηγαίνεις χαλαρά, ο θόρυβος είναι όπως πριν με το φιλτροκουτι.

My two cents, ελπίζω να βοήθησα και γω όσο μπόρεσα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 92, 93, 94
Σελίδα 94 από 94

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2418s (PHP: 28% - SQL: 72%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on