PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Εισαγωγή (Σκούπες, φίλτρα κλπ.)...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 92, 93, 94  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Ιούλ 2002, 08:36:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To psygeio einai poly xamhlo kai katw apo to psygeio exei sympagh xwro pou den afhnei aera na perasei. Kai egw gia ekei ithela alla den exei o aeras diodo. Kai telika bghke periskopika Smile Entwmetaksy to ksekinhsa me ena solhnaki ths plakas alla otan eida diafora to megalwna to megalwna to megalwna mexri pou ftasa sto shmeio pou ftasa :D H arrwstia ths taxythtas
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Ιούλ 2002, 08:59:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αlex σε καλοσωρίζω!

Μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με το 206 σου, με τις ιδέες σου, τις επιλογές σου, αλλά και με την WEB σελίδα σου....


Μπράβο φίλε!!!!!

Μην σε χάσουμε!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 01:34:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλέξη είσαι καί τολμηρός καί αποτελεσματικός!
"Ο Τολμών Νικά"!
Είσαι ο commando του club.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 02:43:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Commando Smile M'arese afto...

pou lete re paidia exw problhmatistei.. ena palhkari se ena site leei oti to 106 tou me 75hp mama (o kinhthras mou diladh panw katw) tou ebgale 91 sto dynamometro me filtro/eksatmish...
check this out:
http://members.lycos.co.uk/hot_hatches_uk/index-48.html

An einai etsi re paidia tote egw posa bgazw..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 03:31:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex έγραψε:
pou lete re paidia exw problhmatistei.. ena palhkari se ena site leei oti to 106 tou me 75hp mama (o kinhthras mou diladh panw katw) tou ebgale 91 sto dynamometro me filtro/eksatmish...
An einai etsi re paidia tote egw posa bgazw..


...δεν μου φαίνεται λογικό. Κάτι πρέπει να λείπει...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 08:51:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Alex έγραψε:
pou lete re paidia exw problhmatistei.. ena palhkari se ena site leei oti to 106 tou me 75hp mama (o kinhthras mou diladh panw katw) tou ebgale 91 sto dynamometro me filtro/eksatmish...
An einai etsi re paidia tote egw posa bgazw..


...δεν μου φαίνεται λογικό. Κάτι πρέπει να λείπει...


Σωστός!
Αλλωστε από αυτό που λέει:

As the engine is only 1.4 power is quite poor with a standard bhp of 75 with a Magnex back-box and pipercross air filter gave a rolling road figure of 91 bhp (not bad - eh! ).

δεν βγαίνει πουθενά ότι ο τύπος το δυναμομέτρησε...ή τουλάχιστον να αναλύσει την εξάτμιση ή το φίλτρο....

Μάλλον έχει μόνο backbox που σημαίνει 2 άλογα το πολύ και αν θεωρήσουμε ότι φοράει σκουπα τότε του δίνουμε και άλλα 5 άλογα το πολύ οπότε 75+7 = 82

Εγώ θα έλεγα ότι το πολύ να βγάζει 78 με 85 άλογα...στην καλύτερη των περιπτώσεων....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 10:40:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Basika h ekfrash "rolling road figure" prepei anaferete se apotelesmata dynamometrhshs giati thn exw synanthsei polles fores se diafora sites...Twra an einai ontws 91 einai mia afkshsh ths takshs tou 16% an ypothesoume oti to moter bgazei gyrw sta 78.5 pragmatika kai oxi 75 pou leei h peugeot... Thymamai eixa dei kati aksiopistes dynamometrhseis enos civic (oxi vtec) pou eixe parei 14% apo filtro/eksatmish mono. Ti na pw mporei na nai kai efikto an to moter tou typou ksekinhse me kamia 80ara (ola ta moter diaferoun) kai h metrhsh tou bghke gyrw sta 90.5 opote einai ths takshs tou 13% peripou to gain. Exw dynamometrhseis se .gif pou deixnoun oti ta KN 57i dinoun 4 hp ston troxo (76hp apo 72hp) ara bgazontas tis apwleis twn troxwn pes 79+4 = 83. Alla 8 mas leipoun Smile Poly dyskolo na ta phre apo eksatmish pantws...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Ιούλ 2002, 06:28:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Re paidia na sas kanw mia erwthsh? Kserei kaneis ti tha ginei ama katarghsw to swlhnaki pou fernei tis anathymiaseis tou ladiou sthn petalouda? (katarghsw = ksesyndew apo thn eisagwgh kai to boulwnw me kati)

Afto einai sxedon axrhsto (h etsi nomizw) mias kai mou gemizei ladi mesa thn petalouda afhste pou kata pasa pithanothta otan trexw o aeras pou erxetai apo th skoupa phgainei pros ta kei me apotelesma na okseidwnei kai to ladi ths mhxanhs. Enoeitai oti otan trexw outws h allws einai "mpoukwmenes" oi anathymiaseis kathws h dynath piesh aeros den tis afhnei na fygoun pros thn petalouda opote mia akoma fora: "poia h xrhsimothta?".

Afto to swlhnaki pezei kana praktiko rolo pou den anagnwrizw?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Ιούλ 2002, 16:40:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξερω τι ρολο παιζει αλλα στα περιοδικα αυτοκινητου και στα μαγαζια που πουλανε σκουπες το θεωρουνε πλεονεκτημα να υπαρχει.Στο power ειχα διαβασει οτι ειναι απαραιτητο


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Αύγ 2002, 00:13:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Entwmetaksy s'afto to swlhnaki exw dei syndemeno kai ena mikro filtraki s'aftous pou exoun filtroxoanh... Kai kala syndeoun thn filtroxoanh sthn petalouda kai kati san miniatoura filtroxoanh panw sto filtraki afto. To thema einai oti opws to katalabainw egw mallon afto to swlhaki stelnei aera (anathymiaseis) pros thn petalouda anti na pernei aera apo to kyklwma tou aeros gia kapoio logo. Alla kai pali afto to mini-filtraki ti rolo baraei? Ti na pw ..Pantws oi anathymiaseis ths benzinhs prepei na einai syndedemenes katefthian me thn pollaplh (mesa apo thn petalouda kai oxi meta)

Ektws an pali opws to blepw tora xrhsimopeitai etsi wste oles oi anathymiaseis na phgainoun mesa sth mhxanh prin th petalouda (aristero swlhnaki) kai to deksi na xrhsimopoieitai mono gia na pernei aera kai na mhn dhmiourgeitai fainomeno "kleisths" syrrigas. Sthn opoia periptwsh to "mini" filtraki bgazei nohma. Kai ta ladia sthn petalouda isws na einai "parenergeia" apo to poly trabhgma aeros isws kata to terma gkazi opou kai telika protimaei na paei meso lamias (deksi - mesw pataloudas) anti gia to aristero pou einai kai pio grhgoro..


http://www.geocities.com/alexspeugeot206/fumes.html

Edw exw kai ta dyo version (to diko mou kai enos ollandou pou mou xe stilei ena email sxetika..)

As riksei ta fwta kapoios re paidia an kserei...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Αύγ 2002, 00:38:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάρτε τα φώτα!

Επειδή έχω προβληματιστεί κι εγώ πριν από χρόνια, ορίστε η απάντηση.
Το μόνο νόημα που έχει το σωληνάκι ως ύπαρξη είναι να μην αφήνει τις αναθυμιάσεις να βγαίνουν και να μολύνουν την ατμόσφαιρα, αλλά να τις ανακυκλώνει μέσα στον κινητήρα. Το έξτρα φιλτράκι που βλέπεται σε πολλές φιλτροχοάνες είναι για να φιλτράρει τις αναθυμιάσεις και να βγαίνουν καθαρότερες, γι αυτό και το φιλτράκι αυτό είναι καλό να καθαρίζεται συχνά!


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Αύγ 2002, 02:37:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Afto einai kapoio symperasma pou ebgales h to emathes apo kapoia "egkyrh" phgh? Rwtaw giati exw akousei arketa pramata kai tis perissoteres fores o kosmos dinei thn ermhneia tou...Px an einai etsi giati o kinhthras opws leei to power "na to xreiazetai" (fantazomai oti to leei apo thn apopsh oti kati parapanw tha dinei")
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Αύγ 2002, 01:07:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι συμπέρασμα που έβγαλα αλλά και μου είπε "έγκυρη πηγή". Στο παλιό μου το αμάξι R5Turbo, με ή χωρίς αυτό πήγαινε το ίδιο σε όλο το φάσμα στροφών, αλλά χωρίς αυτό μου λέρωνε το καπό και το πάνω μέρος του κινητήρα με μαυρίλα και σταγονίδια λαδιού (η έξοδος ήταν ακριβώς δίπλα από το καπάκι των λαδιών).


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Αύγ 2002, 02:57:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giati den to boulwnes? (afto thelw na kanw kai egw).. yphrxe kapoio problhma ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Αύγ 2002, 04:51:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω εάν θα υπήρχε πρόβλημα, απλά τελικά έβαλα ελεύθερο φίλτρο με κατάλληλη υποδοχή και το ένωσα. Έχω δει άλλους να το βουλώνουν και άλλους να συνδέουν με ελαστικό σωλήνα (κολλάρο) για να πετάει τις αναθυμιάσεις κάτω από το αυτοκίνητο στο δρόμο. Ίσως τελικά να πρέπει να βγαίνουν οι αναθυμιάσεις προς τα έξω, να είναι πιο υγιεινό για τον κινητήρα.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Slash (Ντάνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2001)

Ένταξη: 25 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 541
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Αύγ 2002, 00:19:07    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Φίλτρα και φίλτροκούτια. (και φιλτρεγκέφαλοι) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κρατάω μπροστά μου το φίλτρο Κ&Ν FILTERCHARGER για φιλτροκούτι για το 206 1400. Το πήρα το απόγευμα, και ακόμη δεν το έχω τοποθετήσει. Προβλέπεται να τοποθετηθεί αύριο που θα γίνουν και οι μεγάλες βόλτες του Σαβ/κου.
Τι προηγήθηκε: Σήμερα το πρωί με παίρνει ένας φίλος τηλέφωνο και μου λέει "Πόσο έλεγες οτι σου δίνουν το Κ&Ν για το φιλτροκούτι σου;" Λέω 85 ευρά. Μου λέει είμαι εδώ σε έναν γνωστό μου και μου το αφήνει από 68,50 ευρώ. Θές; Λέω οκ. Κλείνω το τηλέφωνο. Το σκέφτομαι λίγο και σχετικά με την απόκλιση τιμής και σκέφτομαι μπας και είναι μούφα. Τον ξαναπαίρνω τηλέφωνο του λέω άκυρο, και μου λέει ίσα που με πρόλαβες πριν το παραγγείλω.
Εγώ το είχα υπόψη μου το φίλτρο για το φιλτροκούτι αλλά είπα να το τραβήξω κατευθείαν για σκούπα-εξάτμιση. Ωστόσο επειδή τα πήρα, μόλις σχόλασα πήγα και το αγόρασα, και λέω στα @@ μου και αν μετά το πετάξω λόγω σκούπας.
Πάω και το παίρνω από το μαγαζί που είχα βάλει τον λεβιέ Momo, και γενικά από ένα κατάστημα βελτιώσεων BMW που έχει αντιπροσωπεία aftermarket tuning σε πολλά επώνυμα όπως Κ&Ν,Sparco,Momo,Schnitzer,Breyton,OMP,Brembo,Carlsson κλπ. Μίλησα εκεί με τα παιδιά και πράγματι είναι οι μοναδικοί που εμπιστεύομαι ΓΙΑΤΙ μου είπαν και μου έχουν ξαναπεί ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ. Μου εξήγησαν πως να βάλω το φίλτρο γιατί δεν ξέρω, οτι θα έχω μέχρι και 40% κέρδος στον εισαγόμενο αέρα, οτι είναι αθάνατο σαν φίλτρο εφόσον το καθαρίζω κάθε 10-12 χιλ. χιλιόμετρα, και γενικά μαζί με κάθε service ,ότι να πάω κάποια στιγμή να μου δώσει καθαριστικό original (αν και σκέφτομαι να κολλήσω το αυτοκόλλητο να μην μου πειράζουν το φίλτρο σε κάθε service και μετά αντι να το καθαρίζω να πηγαίνω να παίρνω καινούργιο), και γενικά μετά αν θελήσω για σκούπα, θα τραβήξει κανα 100 χιλ. Λέω οκ. Και για ζάντες μιλήσαμε και ζήτησα την γνώμη τους, και μου είπαν οτι για 175/65/14 να πάω σε 185/55/15 γιατί για 195/50/15 θα χάσω και είναι κρίμα. Οι ίδιοι εμπορεύονται ζάντες πάνω από 17 ίντσες οπότε εκ προοιμίου δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν.
Έφυγα από 'κει και πήγα στον φίλο μου να τα πούμε. Ε μου 'πε για το φίλτρο που είχε εκεί ο άλλος με ένα tester που στην αρχή έβαζε ένα φίλτρο Κ&Ν μέσα στην βρωμιά και στην σκόνη και το μπαλάκι ανεβοκατέβαινε σαν τρελλό, ενώ μετά στο ίδιο πείραμα με ένα ψιλομεταχειρισμένο φίλτρο από Jimny το μπαλάκι ίσα που σηκωνόνταν 1 χιλιοστό. Του λέω μία οτι το πήρα το φίλτρο και μάλιστα του εξήγησα και τον λόγο γιατί ήθελα να είμαι εντάξει απέναντί του. Ε εκεί ψιλομαλώσαμε, τα πήρα κι εγώ γιατί μου φάνηκε ψιλομούφα η τιμή του που μου έδινε ο γνωστός του φίλου μου ενώ τον άλλον τον ήξερα σαν κατάστημα οτι είναι guarantee οτι θα μου δώσει γνήσιο πράγμα. Μου είπε χίλιαδυο επειδή έδωσα 35 ευρώ παραπάνω,δηλαδή 85 αντί για 50, και κλάιν μάιν. Στο τέλος επειδή με είχε πρήξει του φωνάζω μία "Βρε παλιομαλάκα γίνεται να φωνάζεις εσύ έτσι; Δικά μου λεφτά έδωσα, όχι δικά σου. Έτσι είχα 35 ευρώ για ξόδεμα και είπα αντί να τα ρίξω στα σκουπίδια να πάρω φίλτρο." Μου είπε οτι είχε πάει μαζί με έναν άλλον φίλο μας για να ψωνίσει για ένα Rover 1600 το 4θυρη της παλιάς δεκαετίας. Και λέει οτι πήρε το φίλτρο για 70 ευρώ αντί για 100 και μάλιστα λόγω αυτού (!!) πήρε και δισκοπλάκες Brembo με 50 ευρώ. Του λέω μία "Ουάου,δεν ξανάγινε!"
Εν τέλει από όλη την ιστορία εγώ πήρα αυτή την απόφαση επειδή αυτός ο φίλος μου που έχει ένα Golf G60 είναι κάθε λίγο και λιγάκι στο μάστορα για τον κομπρέσσορα, μια με κολλάρα, μια με ψύκτρες, μια του κάηκε όλος ο κομπρέσσορας και ήταν για 5 μήνες ατμοσφαιρικός με σφυρίλατα πιστόνια μέχρι να βρει και να αγοράσει από εξωτερικό ολόκληρο μοτέρ από G60 και το έχει τώρα στην αποθήκη του να αλλάζει οτι χαλάει. Ε δεν μου φάνηκε οτι θέλω να διακινδυνέψω για 35 ευρώ ένα φίλτρο. Εξάλλου αν ήταν όντως μούφα, εγώ που θα ζητούσα ευθύνες; Τώρα το αγόρασα κανονικά με απόδειξη, με το κουτί του, τα αυτοκόλλητά του και την εγγύηση του.
Ωστόσο μίλησα και με τον πατέρα μου και μου είπε πάνε και πάρτο μόνος σου με 85 ευρώ για να σου φύγουν οι έννοιες. Και είμαι σίγουρος οτι στο τέλος θα πήγαινα να αγοράσω το φίλτρο που ήθελα εγώ γιατί θα είχα τις υποψίες μου από την απόκλιση τιμής ως προς την ποιότητα. Είμαι άνθρωπος που του αρέσει το καλό, το ποιοτικό και το αξιόπιστο. Πολλοί μου λένε "έχεις και τα δίνεις". Δεν είναι έτσι. Μου αρέσουν τα κάλα και τα ποιοτικά πράγματα. Γι αυτό και δέχομαι να τα πληρώσω όταν αγοράζω στην τιμή που μου τα δίνουν χωρίς παραχωρήσεις,όπως κι εγώ δεν κάνω παραχώρησεις στην τιμή για την ποιότητα των προιόντων που εμπορεύομαι και πουλάω. Ασχολούμαι με τρόφιμα γενικώς και εμπόριο και ξέρω πολύ καλά τι επιπτώσεις έχουν στα είδη κάθε προσφορά, μείωση τιμής, κλπ κλπ. Και ας πάρουμε την αγορά και σε μεγαλύτερη κλίμακα. Αυτή την εποχή είναι περίοδος εκπτώσεων, αν και βρισκόμαστε στο τέλος τους. Ο επιχειρηματίας δεν χάνει. Οι εκπτώσεις αφορούν προιόντα χαμηλότερης ποιότητας ή stock. Γιατί δεν γίνονται εκπτώσεις σε νέα είδη; Και στα τρόφιμα είναι πολύ πιο σύνθετο το πράγμα. Δεν είναι σαν τις μαζικές σαβούρες των super markets, εδώ μιλάμε για ποιοτικά τρόφιμα και προιόντα τα οποία υπάρχουν σε μετρημένες κλούβες. Δεν είναι πχ. φιλτροχοάνες,που είναι standard η απόδοση. Μιλάμε για προιόντα περιορισμένων συντελεστών παραγωγής. Και γι αυτό υπάρχουν διαφορετικές παράμετροι διαμόρφωσης της τιμής. Είναι οι νόμοι της αγοράς.
Τέσπα. Δεν ήθελα να το επεκτείνω τόσο. Απλά θέλω να σταθώ στην εξωφρενική αντίδραση του φίλου μου στο οτι έδωσα 35 ευρώ παραπάνω για ένα φίλτρο, την ίδια στιγμή που εμένα ούτε εντύπωση μου έκανε. Και δη για το αυτοκίνητό μου, που θέλω,όπως και όλοι μας, μόνο τα καλύτερα.



I live my life a 1/4 mile at a time...for those 10 seconds or less...I'm free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Αύγ 2002, 01:30:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kat'arxas kaloriziko..

Opws tha diapistwseis otan to baleis einai poly efkolh h topothetish, kati allo shmantiko na ksereis einai oti oso pio brwmiko einai toso kalytero filtrarisma kanei. Arxizei me 80kati ta ekato filtrarisma otan einai teleiws katharo se swmatidia orismenwn mikrometrwn (monada metrhshs) kai ftanei sto 98-99% otan einai tigka sthn mpixla Mr. Green ... Opote frontise na to katharizeis spania (etsi leei h KN alla tha to diabaseis kai stis odhgies) wste na exeis teleio filtrarisma alla fysika ptwsh sthn apodosh... To moxlo pou gernei yper ths apodoshs h tou kalyterou filtrarismatos ton gerneis esy analoga me to poso syxna to katharizeis.

Twra gia ta 35 Euro ti na sou pw.. egw mallon tha to perna to fthinotero kathws ta filtra den exoun kati to opoio mporei na einai problhmatiko kai na mhn fainetai ek prwths opsews. Px to shkwneis sto fws blepeis an exei kamia megalh trypa pou na to kathista problhmatiko, epishs katalabaineis me th mia an einai h oxi xrhsimopoihmeno kathws to kainourio kanei mpam oti einai kainourio twra apo kei kai pera aplws twra exeis to kefali sou hsyxo.. ama eixes alaksei 3-4 filtra tha sou fainotan poly aplo san olh ypothesh (elegxos poiothtas) alla epeidh den exeis mallon ksanabalei sou fainetai kati to opoio thelei idiaiterh prosoxh... It's ok oso zoume mathenoume.. pistebw kati tha deis apo apopsh epidosewn bebaia oxi trella pramata kai apo apopsh thorybou sxedon ta idia (isws elaxista afkshmeno)...

An htan to prwto sou bhma sthn tropopoihsh tou aftokinhtou sou ...

Kalws irthes sthn ateleiwth anazhthsh perissoterhs isxyos ...

Kai ksana kaloriziko Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Αύγ 2002, 07:19:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόλις το τοποθετήσεις και αρχίσεις τις βόλτες, περιμένουμε σχόλεια!!


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Αύγ 2002, 12:36:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλορίζικο - καλορίζικο. Στο τομέα "έχω το κεφάλι μου ήσυχο" είμαι και εγώ το ίδιο, δεν μου περισεύουν αλλά...
Περιμένουμε ανταπόκριση και εντυπώσεις για να δούμε να αξίζει το κόπο (και το χρήμα).



206 reasons to live...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Slash (Ντάνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2001)

Ένταξη: 25 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 541
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Αύγ 2002, 15:20:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για όλα. Το πως μπαίνει (ακόμη δεν το έχω βάλει γιατί είμαι στη δουλειά) μου είπαν οτι ξεβιδώνω το φιλτροκούτι, βγάζω το παλιό και βάζω το καινούργιο. Υπάρχει η πατούρα και είναι ιστορία 20 δευτερολέπτων το πολύ. Έτσι είναι; Πάντως φίλτρο είναι, τι να θέλει παραπάνω για να μπει;
Όσο για τις επιδόσεις θα σας πω από αύριο (σήμερα οι βόλτες θα είναι μέσα στη πόλη) αφού θα πάω Επανωμή και θα έχω ευκαιρία να το τρέξω ώστε να δω επιδόσεις σε μεγάλες ταχύτητες (ήδη μετά το service η 4η μου τραβούσε πολύ καλά μέχρι τον κόφτη αν το άφηνα και ελπίζω τώρα με το φίλτρο να δω κάτι αντίστοιχο με την 5η), αλλά και σε υψηλές στροφές με 3η και 90-100 στις στροφές του Πλαγιαρίου.
Όσο αναφορά τον σχεδιασμό του λέγεται Filterchargher διότι είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να διοχετεύει τον αέρα ομοιόμορφα προς την εισαγωγή. Δηλαδή , αντίθετα με άλλα φίλτρα, όπως παίρνει τον αέρα στροβιλισμένο από το περιβάλλον, το περνάει από 3 στρώματα φίλτρου ποτισμένο με λάδι και επειδή είναι περιετυλιγμένο σε σύρμα κατα 2 άξονες σταματάει το στροβίλισμα και δίνει στον αέρα ομοίοτητα προς τον κινητήρα. Δηλαδή κάνει καλύτερη δουλειά ακόμη και αν υποθετικά μπορούσαμε να δουλεύουμε το μοτέρ χωρίς φίλτρο. Κι αυτό σχετικα με τον στροβιλισμένο αέρα οτι παίζει ρόλο μπορώ να πω οτι δεν το είχα ξανακούσει,ίσως μόνο στην αεροδυναμική επιτάχυνση. Κι όπως σωστά είπε και ο συνοδηγός πιο πάνω η σκόνη που κάθεται πάνω στο φίλτρο δεν πρέπει να μας ανησυχεί διότι βοηθά στο φιλτράρισμα. Τώρα σχετικά με τον καθαρισμό, παίρνουμε το κιτ με 6 ευρώ να το καθαρίζουμε, ή το αλλάζουμε μετά από κάθε μεγάλο service ολόκληρο το φίλτρο με καινούργιο να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο οτι δεν θα κάνουμε καμιά πατάτα καθώς το καθαρίζουμε;



I live my life a 1/4 mile at a time...for those 10 seconds or less...I'm free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 92, 93, 94  Επόμενη
Σελίδα 3 από 94

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1928s (PHP: 68% - SQL: 32%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on