PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Σύστημα ψύξης

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
XSive (Τάσος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 cc 150

Ένταξη: 25 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2023, 14:43:33    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Σύστημα ψύξης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σας. Έχω ένα 207 THP του 2007 με περίπου 80000 χιλιόμετρα. Πολύ πρόσφατα άλλαξα καδένα χρονισμού γιατί είχε χαλαρώσει και μου είχε ξεσυγχρονίσει όπως επίσης και το ψυγείο νερού γιατί είχε μικρές διαρροές στην πάνω μεριά.
Πριν το service, σε νορμάλ πορεία π.χ. εθνική με 110, η θερμοκρασία νερού ήταν κολλημένη στους 87, τιμή από οργανάκι στην OBD που έχει εξακριβωθεί ότι είναι ακριβής με επίσημο διαγνωστικό. Στην κίνηση ανέβαινε στους 98 όπου και άναβε το βεντιλατέρ κι έπεφτε στους 93. Όποτε έφτανα σπίτι κι η θερμοκρασία ήταν κοντά στους 98, άναβα το A/C το οποίο έριχνε άμεσα την θερμοκρασία μερικούς βαθμούς για να μην το σβήσω ζεστό.

Μετά το Service που ανέφερα παραπάνω, η συμπεριφορά της θερμοκρασίας με το A/C κλειστό φαίνεται η ίδια, αλλά με το A/C ανοιχτό, η θερμοκρασία δεν πέφτει καθόλου και σε κίνηση με 1η 2α ανεβαίνει κι όλας με μέγιστη τιμή που έχω δει τους 107, μετά φοβήθηκα κι απλά έκλεισα το A/C, όπου κι έπεσε η θερμοκρασία στα κανονικά που γνώριζα επίπεδα. Η ένδειξη θερμοκρασίας στο κλασσικό όργανο του αυτοκινήτου ήταν σαφώς πάνω από 90 αλλά δεν έχει ακουμπήσει την επόμενη γραμμή.

Ο μηχανικός μου, μου έστειλε links από το διαδίκτυο τα οποία λένε ότι η θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα είναι 105 βαθμούς κι όσο αυξάνεται ο φόρτος του πέφτει.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω καθώς ότι άλλο αυτοκίνητο είχε μέχρι σήμερα, πάντα είχα όργανο στην OBD και ποτέ δεν είχε τόσο υψηλές θερμοκρασίες και φοβάμαι να το αφήσω έτσι μην κάνει κανα μπουμ.

Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Μάϊ 2023, 22:41:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν ανοιγεις το a/c το ακους το βεντιλατερ ?

Επισης, μηπως περασες κανενα update στην ecu?



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
XSive (Τάσος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 cc 150

Ένταξη: 25 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Μάϊ 2023, 10:46:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το A/C δουλεύει κανονικά, ακούγεται κι ο ήχος σύμπλεξης, και το βεντιλατέρ και κρύος αέρας έρχεται. ECU δεν νομίζω να έχει πειραχτεί. Δεν νομίζω να έκανε κάτι μηχανικός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Μάϊ 2023, 07:29:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εννοω το βεντιλατερ μεσα στο μοτερ, που ψυχει το ψυγειο του a/c
Αυτο το ακους?



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
XSive (Τάσος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 cc 150

Ένταξη: 25 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Μάϊ 2023, 19:05:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι αλλά έχω την εντύπωση πως ανοίγει η 1η σκάλα του βεντιλατέρ κι όχι η 2η. Δεν ξέρω αν πρέπει ν ανοίγει η 2η.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Ιούν 2023, 09:18:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μου εγω εχω δει και 114 μεσω obd χωρις να εχει ακουμπησει η βελονα την επομενη γραμμη

δε νομιζω οτι εχεις καποιο προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1404s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on