PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ρετάρει και βγάζει antipollution fault /catalytic converter

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mafia206 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.6 16v stage 2 light...!

Ένταξη: 18 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 107
Τόπος: ΙΛΙΣΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2022, 07:56:38    Θέμα δημοσίευσης: Ρετάρει και βγάζει antipollution fault /catalytic converter Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε παλιούς και νέους,

Έχω ένα θέμα εδώ και καιρό με το 206 1.6 16V, το έχω πάει σε 3 συνεργεία και δεν μπορούν να βρούν τι έχει. Αρχικά όταν είναι κρύο δεν κρατάει ρελαντί, κάνει λες και είναι αρρύθμιστο και αν πας να ξεκινήσεις ακούγονται μεταλλικοί ήχοι απο την μηχανή σαν να κλείνει κλαπέτο (βαλβίδες?) όταν πας να πατήσεις το γκάζι και δεν ανταποκρίνεται. Αφού τελικά ψιλοστρώσει και ξεκινήσεις με το που πέσουν οι στροφές στο φανάρι π.χ σβήνει.

Σε όλη την διάρκεια της πορείας θα βγάλει μόνιμο σφάλμα antipollution (που όταν το τσέκαρα δείχνει κακή καύση στους κυλίνδρους) και παράλληλα σε άκυρες φάσεις θα αναβοσβήσει το λαμπάκι check, θα βγάλει catalytic converter και το αμάξι θα ρετάρει δουλεύοντας με λιγότερους κυλίνδρους. Το περίεργο είναι ότι αν γυρίσω το κλείδι της μηχανής, δηλαδή κλείσω και ανοίξω την μηχανή εν κινήσει σταματάει να το κάνει σαν να κάνει reset δηλαδή και είτε μπορεί να το ξανακάνει είτε να το κάνει μετά από ώρα. Μού έχει τύχει να το κάνει και 20 φορές σε διαδρομή μισής ώρας που είναι πολύ σπαστικό.

Έχω τσεκάρει μπουζί, πολλαπλασιαστές, έχω μετρήσει συμπίεση και αλλάξει λ και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι όντως μηχανικό το πρόβλημα ή είναι κάποιος αισθητήρας που το δημιουργεί όλο αυτό γιατί πως γίνεται μια να το κάνει 5 φορές σε μία διαδρομή και σε άλλη μόνο μία. Αν ήταν κάτι μηχανικό θα το έκανε όλες τις ώρες φαντάζομαι.. Πλέον είναι σε μόνιμη κατάσταση έτσι το αυτοκίνητο

Α,τέλος να αναφέρω ότι το αμάξι το δουλεύω με γκάζι τα τελευταία χρόνια και ελπίζω να μην είναι θέμα με βαλβίδες γιατί όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό.




Έχει επεξεργασθεί από τον/την mafia206 στις Πεμ 18 Αύγ 2022, 08:11:07, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas206gti (Nikos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 16V Gti (2005) Kitcar

Ένταξη: 10 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1974
Τόπος: Πύργος-Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Αύγ 2022, 23:29:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με αυτά που περιγράφεις, για πεταλούδα ψάχνεις ή καλωδίωση της πεταλούδας. Πλαστική ή μεταλλική φοράς?


Κυνηγώντας τα Saxoralla με Φ.Π.Ε. (Όχι Φλάτζα. Πρόγραμμα. Εκκεντροφόροι) - E-tuners !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
mafia206 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.6 16v stage 2 light...!

Ένταξη: 18 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 107
Τόπος: ΙΛΙΣΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Αύγ 2022, 08:13:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nikolas206gti έγραψε:
Με αυτά που περιγράφεις, για πεταλούδα ψάχνεις ή καλωδίωση της πεταλούδας. Πλαστική ή μεταλλική φοράς?


Αν δεν κάνω λάθος πλαστική πρέπει να είναι και λογικά πρέπει να φοράμε την ίδια, του 2006 είναι εμένα. Η πεταλούδα μπορεί να κάνει τέτοιο χαμό?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas206gti (Nikos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 16V Gti (2005) Kitcar

Ένταξη: 10 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1974
Τόπος: Πύργος-Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Αύγ 2022, 16:54:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν 10 χρόνια, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εμένα είχε κοπεί καλώδιο στη φίσα της πεταλούδας εσωτερικά που με γυμνό μάτι δν φαινόταν. Το πιο απλό, πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει τα καλώδια από τη φίσα μέχρι τον εγκέφαλο, αν είναι οκ, δοκίμασε μια πεταλούδα. Μεταχειρισμένες κάπου στα 40-50€ παίζουν.

Υ.Γ. Και μένα πλαστική έχει!


Κυνηγώντας τα Saxoralla με Φ.Π.Ε. (Όχι Φλάτζα. Πρόγραμμα. Εκκεντροφόροι) - E-tuners !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0555s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on