PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Οffset ζαντών (με αφορμή ερώτηση για ζάντες σε 307)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vangsgr (Vangelis)
Μέλος
Μέλος


206xs 1,6(16v)

Ένταξη: 19 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 147
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Μάϊ 2004, 07:45:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστηχώς οι μάρκες που για να μπει ζάντα τους σε peugeot θέλουν προσθήκες είναι αρκετές
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Μάϊ 2004, 14:09:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πως είναι δυνατόν όμως να μπαίνουν στο WRC 206 οι Superturismo ? (χωρίς προσθήκες απόσο ξέρω!!!)



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Μάϊ 2004, 23:31:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Πως είναι δυνατόν όμως να μπαίνουν στο WRC 206 οι Superturismo ? (χωρίς προσθήκες απόσο ξέρω!!!)


Άλλο Ευρώπη και άλλο Νευροκόπι!!!

Όσο καλό και αν είναι το 206 μας, το άλλο είναι αγωνιστικό!!
Αυτό σημαίνει ότι έχει τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις στην ανάρτηση, και προορίζεται για τελείως διαφορετική χρήση.
Αυτές οι ρυθμίσεις μπορεί να επιβάλλουν και αλλαγή στο offset. Το offset εξάλλου καθορίζεται και από την γεωμετρία του τιμονιού. Επηρεάζει πολύ την συμπεριφορά του αυτοκινήτου.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως όσα αυτοκίνητα παίρνουν τις Superturismo χωρίς προσθήκες είναι "καλά"...
Όλα εξαρτώνται από τις επιλογές που έχουν γίνει στην ανάρτηση και στο τιμόνι, καθώς και από την ευκταία οδική συμπεριφορά.


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Ιούν 2004, 00:16:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως και να έχει το θέμα εγώ θέλω τις Superturismo στο 206 μου και χωρίς προσθήκες! Razz


Ξέρει κανείς μήπως ορολογιακά πως είναι το καρέ στα αγγλικά? Frame ή Frameset μήπως? Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Ιούν 2004, 00:19:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Όπως και να έχει το θέμα εγώ θέλω τις Superturismo στο 206 μου και χωρίς προσθήκες! Razz


Ξέρει κανείς μήπως ορολογιακά πως είναι το καρέ στα αγγλικά? Frame ή Frameset μήπως? Rolling eyes


Ορολογιακά είναι "Clockwise"!!!
Καλοοοοό εεεεεε;;; Laughing Rolling eyes Rolling eyes


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Ιούν 2004, 06:30:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλό αλλά δεν ξέρω αν μιλάς σοβαρά... Rolling eyes Sad



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
smaraghi 
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.1 color line

Ένταξη: 07 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 117
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Ιούν 2004, 09:25:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω βάλει ΟΖ superturismo χωρίς προσθήκες, το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι οι μπροστινοί τροχοί προεξέχουν λίγο.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BUBA (Alexandros)
Μέλος
Μέλος


206 GTi 2.0 (2002)

Ένταξη: 30 Σεπ 2003
Δημοσιεύσεις: 162
Τόπος: Παπάγου/Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Ιούν 2004, 10:54:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:

Ξέρει κανείς μήπως ορολογιακά πως είναι το καρέ στα αγγλικά? Frame ή Frameset μήπως? Rolling eyes



PCD (Pitch Circle Diameter)
PCD relates to the number of studs you need to hold the wheel on the car. The ACTUAL meaning is the diameter of the studs from the centre of the wheel.

Π.χ. 4 Stud 108mm PCD για 206

Αυτό ερωτησες ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Ιούν 2004, 11:50:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Καλό αλλά δεν ξέρω αν μιλάς σοβαρά... Rolling eyes Sad


Απλά θεώρησα λάθος τον όρο "ορολογιακά" που χρησιμοποίησες (δεν νομίζω δηλαδή να υπάρχει τέτοιο παράγωγο από την λέξη "ορολογία")...
Άρα ωρολογιακά, άρα δεξιόστροφα, άρα clockwise! Shocked Rolling eyes Rolling eyes

Τέλος πάντων!!
Ξέρει κανείς πόσο ζυγίζουν αυτές οι ζάντες (οι superturismo);
(με τις προσθήκες μαζί)

Το λέω αυτό γιατί οι δικές μου (sirocco 15") είναι πιο βαριές από τις σιδερένιες ζάντες του XS...


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Ιούν 2004, 12:47:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BUBA, αυτό ρώτησα και ευχαριστώ! Cool

Δειμύτροιαι, δαιν νωμύζο να οίμε τώσω ανωρθώγραφως που να μπαίρδαιψα τω "ωρολογιακά" μαι τω "ορολογιακά" Razz Twisted evil Wink

smaraghi Είσαι σίγουρη πως είναι χωρίς προσθήκες? Rolling eyes Αν ναι πες το μου και απέδειξε το μου για να το πάω σε μερικούς βουλκανιζατεράδες εδώ στη Λάρισα να βάλουνε λουκέτο στο μαγαζί τους! Sad (15" ή 17" φοράς?)



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
smaraghi 
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.1 color line

Ένταξη: 07 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 117
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Ιούν 2004, 06:39:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σταύρο σου απάντησα και σε άλλο θέμα.
Είμαι σίγουρη Scratch , Λες να μου την κάνανε Question θα τους 2gunfire.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
smaraghi 
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.1 color line

Ένταξη: 07 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 117
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Ιούν 2004, 06:43:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χωρίς αστεία τώρα, πήγα δύο φορές για να μου το επιβεβαιώση.
Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι οι προσθήκες αλλά όταν είδε ένα παιδί τον τροχό είπε ότι δεν υπάρχουν.
Τώρα πως μπορώ να σου το αποδείξω; Πες μου! Very happy


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Ιούν 2004, 11:10:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει σε πιστεύω, don't worry Wink

Έχει φύγει ήδη mail στην ΟΖ να δώ τι γίνεται γιατί αν δεν ξέρουνε κι αυτοί... τότε είμεθα για σκότωμα Sad



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Νοέ 2004, 13:01:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πφφφφ.... που μπλέξαμεεε.....

ΡΕ ΤΟ OFFSET ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΕ ΧΙΛΙΟΣΤΑ. ΞΥΠΝΑΤΕ. ΤΑ ΑΠΟΔΕΚΤΑ OFFSET ΓΙΑ ΤΟ 206 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΤ16 ΜΕΧΡΙ ΕΤ28. ΑΝ ΤΟ OFFSET ΜΙΑΣ ΖΑΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΤ16 ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΤ28 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ, ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΔΗΛΑΔΗ.

Χάρη, αν δε σου κάνουνε οι ζάντες σου αγόρι μου, κάντες δωρεά σε άλλο μέλος εδώ μέσα (που μπορώ να σου βρώ χίλια μέλη από τα 1500 που τις θέλουνε αυτές που έχεις) και βάλε άλλες. Πιο σωστές ζάντες σε offset και διαστάσεις από την Peugeot δεν υπάρχουνε, κι ας πιστεύεις ότι θέλεις. Και άσε τα "στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα" και τέτοιου τύπου π@π@ριες γιατί δεν αρμόζουνε στο άτομο σου, ειδικά για τέτοιες μικρομ@λ@κιες σε θέματα διαστάσεων που αφορούνε χιλιοστά! Είπαμε, να είμαστε προσεκτικοί και "ψείρες" με το αμάξι μας αλλά εσύ έχεις ξεφύγει... Rolling eyes

Το πλάτος της σιδερένιας ζάντας για το 1.4 16v, αυτή που φοράω εγώ, είναι ίδιο με της δικής σου ζάντας, προφανώς 6". Ίδιες διαστάσεις λάστιχα έχουμε...

Tomy, όσο για εσένα, πριν τα ακούσεις και εσύ ένα χεράκι, σε δικαιολογώ ότι δεν ήξερες πως το 206 παίρνει offsets από ΕΤ16 μέχρι ΕΤ28 όπως και προανέφερα. Cool Όσο για το τορνάρισμα, δεν ξέρω αν μεγαλώνει το offset, έχω την εντύπωση ότι μικραίνει. Στην περίπτωση σου μάλλον θες προσθήκες αντί για τορνάρισμα, χωρίς να είμαι σίγουρος!

Αυτά είχα να πώ, συγνώμη για τα κεφαλαία γράμματα και τα κ@ντήλι@, αλλά δεν βλέπω άλλο τρόπο να λαμβάνονται υπόψιν αυτά που λέω Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Νοέ 2004, 14:21:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Πφφφφ.... που μπλέξαμεεε.....

ΡΕ ΤΟ OFFSET ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΕ ΧΙΛΙΟΣΤΑ. ΞΥΠΝΑΤΕ. ΤΑ ΑΠΟΔΕΚΤΑ OFFSET ΓΙΑ ΤΟ 206 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΤ16 ΜΕΧΡΙ ΕΤ28. ΑΝ ΤΟ OFFSET ΜΙΑΣ ΖΑΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΤ16 ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΤ28 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ, ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΔΗΛΑΔΗ.


Καταρχην τα 206 εχουν θετικο offset (δες παρακατω).
Λοιπον ισχυει ακριβως το αντιθετο:
Σε ιδιου πλατους ζαντα με offset 16 η ζαντα θα ειναι πιο εξω ενω με 28 πιο μεσα.
Σε διαφορετικα πλατη ζαντας πρεπει να τα βαλεις κατω με χαρτι και μολυβι και να υπολογισεις.
Δες αυτο:

Απο http://www.tirerack.com/wheels/tech/offset.htm



The offset of a wheel is the distance from its hub mounting surface to the centerline of the wheel. The offset can be one of three types.

Zero Offset
The hub mounting surface is even with the centerline of the wheel.

Positive
The hub mounting surface is toward the front or wheel side of the wheel. Positive offset wheels are generally found on front wheel drive cars and newer rear drive cars.

Negative
The hub mounting surface is toward the back or brake side of the wheels centerline. "Deep dish" wheels are typically a negative offset.

If the offset of the wheel is not correct for the car, the handling can be adversely affected. When the width of the wheel changes, the offset also changes numerically. If the offset were to stay the same while you added width, the additional width would be split evenly between the inside and outside. For most cars, this won't work correctly.

Steve έγραψε:
Πιο σωστές ζάντες σε offset και διαστάσεις από την Peugeot δεν υπάρχουνε, κι ας πιστεύεις ότι θέλεις.


Θα συφμωνησω απολυτα ελα ομως που δεν ειναι και οι πιο ομορφες (υποκειμενικα παντα).

Steve έγραψε:
Και άσε τα "στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα" και τέτοιου τύπου π@π@ριες γιατί δεν αρμόζουνε στο άτομο σου, ειδικά για τέτοιες μικρομ@λ@κιες σε θέματα διαστάσεων που αφορούνε χιλιοστά! Είπαμε, να είμαστε προσεκτικοί και "ψείρες" με το αμάξι μας αλλά εσύ έχεις ξεφύγει... Rolling eyes


Θα διαφωνησω απολυτα Wink διοτι αυτα τα λιγα χιλιοστα εχουν μεγαλη σημασια σε υψηλες ταχυτητες. Προφανως για βολτα με 50 km/h δεν εχει καμια σημασια....

Steve έγραψε:
Tomy, όσο για εσένα, πριν τα ακούσεις και εσύ ένα χεράκι, σε δικαιολογώ ότι δεν ήξερες πως το 206 παίρνει offsets από ΕΤ16 μέχρι ΕΤ28 όπως και προανέφερα. Cool Όσο για το τορνάρισμα, δεν ξέρω αν μεγαλώνει το offset, έχω την εντύπωση ότι μικραίνει. Στην περίπτωση σου μάλλον θες προσθήκες αντί για τορνάρισμα, χωρίς να είμαι σίγουρος!


Θεωρητικα θελει τορναρισμα αλλα μηπως αυτο αποδυναμωνει το κεντρο της ζαντας? Για να κανεις το offset απο 16, που εχει η μαμα 306 gti ζαντα, 27 που εχει η 15αρα η δικια μας (αν υποθεσουμε οτι εχουν και οι δυο το ιδιο πλατος , αν και δεν νομιζω...) τοτε χρειαζεται τορναρισμα 9 χιλιοστων που σημαινει 9 χιλιοστα λεπτοτερο κεντρο ζαντας που ειμαι σχεδον σιγουρο οτι ισοδυναμει με μειωση της αντοχης....
Οποτε ξεχνα το!

stevon έγραψε:
Θωμά Καλησπέρα.
Θα μπορούσες να επιλέξεις την ζάντα με ονομασία GTi (κωδ:5402c0) είναι η κλασική ζάντα που φόραγε το πρώτο 2λιτρο 206 Gti και πλέον την φοράει το 206 Gti 1.6 , που ουσιαστικά είναι όπως θέλεις δηλαδή με το κέντρο της ζάντας να μπαίνει λίγο προς τα μέσα.


Συμφωνω. Ειναι μια πολυ καλη περιπτωση (αν σου αρεσει φυσικα).
Διαφερουν λιγο βεβαια (εχουν τα κυκλακια γυρω απο τα μπουλονια και οι ακτινες τους εχουν ενα μικρο γωνιασμα) αλλα του ταιριαζουν αρκετα. Wink Wink



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Δεκ 2004, 10:18:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
MEMsound. έγραψε:


16 offset ενδεχομενως να εχει η 14αρα (5,5x14) (για να ερχεται πιο εξω) αλλα σιγουρα οχι η 15αρα (6x15)

H 5.5x14 έχει offset 34.

Οκ. Δεκτο. Χρεωστε με ενα λαθος! Wink

DRAKE έγραψε:
Όλες οι άλλες διαστάσεις ζαντών με πλάτος 6 και πάνω σε όλα τα 206 έχουν offset 28.
Η 6x15 έχει 28 και δεν έρχεται προς τα έξω ούτε ένα χιλιοστό! Το επιπλέον φάρδος πάει από μέσα.
6.5x16 με offset 28 (Gti) εξέχει 6 χιλιοστά από την 5.5x14 και 6x15.
7x17 (RC) εξέχει 12 χιλιοστά σε σχέση με τις άλλες.
Τα 206 έχουν θετικό offset.


Λοιπον με μερικους υπολογισμους για να ξεκαθαρισουμε το τοπιο εχουμε:

Στην 5,5 x 14 ΕΤ34:
Πλατος ζαντας: 5,5 x 2,54 = 13,97cm = 139,7mm
Αρα το τμημα ζαντας προς τα μεσα ειναι: 139,7 / 2 = 69,85 + 34 = 103,85mm
και προς τα εξω: 69,85 - 34 = 35,85mm


Στην 6 x 15 ΕΤ28:
Πλατος ζαντας: 6 x 2,54 = 15,24cm = 152,4mm
Αρα προς τα μεσα: 152,4 / 2 = 76,2 + 28 = 104,2mm
και προς τα εξω: 76,2 - 28 = 48,2mm

Αρα 48,2 - 35,85 = 12,35mm πιο εξω φτανει η 6x15 απο την 5,5x14 ενω προς τα μεσα η διαφορα ειναι μολις 104,2 - 103,85 = 0,35mm (πιο μεσα η 6x14)


Στην 6,5 x 15 ΕΤ28:
Πλατος ζαντας: 6,5 x 2,54 = 16,51cm = 165,1mm
Αρα προς τα μεσα: 165,1 / 2 = 82,55 + 28 = 110.55mm
και προς τα εξω: 82,55 - 28 = 54,55mm

Αρα 54,55 - 48,2 = 6,35mm πιο εξω η 6,5x15 (οπως εγραψες πιο πανω DRAKE) ενω προς τα μεσα 110,5 - 104,2 = 6,3mm πιο μεσα η 6,5x15.


Στην 6,5 x 16 ΕΤ28 ισχυουν τα ιδια με την 6,5 x 15 ET28 προφανως.


Στην 7 x 17 ET28:
Πλατος ζαντας: 7 x 2,54 = 17,78cm = 177,8mm
Αρα προς τα μεσα: 177,8 / 2 =88,9 + 28 = 116,9mm
και προς τα εξω: 88,9 - 28 = 60,9mm

Αρα 60,9 - 48.2 = 12,7mm πιο εξω φτανει η 7x17 σε σχεση με την 6x15 (οπως εγραψες πιο πανω DRAKE) αλλα και 12,7mm πιο μεσα (116,9 - 104,2)


Αυτα τα ολιγα μαθηματικα.....Παντως εισαι σιγουρος Drake οτι η 5,5 x 14 εχει ΕΤ 34?
Anyway, αν ειναι ετσι η Peugeot ολο και κατι παραπανω θα ξερει απο εμας για τις επιλογες τις....

Τωρα οσο για την περιπτωση ζαντας με μικροτερο offset απο το αρχικο (με ιδιο πλατος) τοτε η ζαντα ερχεται πιο εξω.
Καταπονειται περισσοτερο ολο το συστημα διευθυνσης αλλα και τα ρουλεμαν των τροχων κλπ κλπ.
Δεν ειμαι ειδικος στο θεμα για να μπορω να πω ποσο καταπονουνται και ποσο αυτο επηρεαζει την αντοχη των υλικων και των μηχανισμων.
Ισως και καθολου.
Προσωπικα εχω στο 206 εχω 7x16 ΕΤ25 με 195/45 λαστιχο (οι διαφορες απο το μαμα 6x15 με 195/55 ειναι 9,7mm πιο μεσα και 15,7mm πιο εξω η 7x16, και εχει κοντυνει το βημα κατα 2,3%)
Το αυτοκινητο παταει πολυ καλυτερα στις στροφες (αλλα θελει αναρτηση ακομα...) και εχει βαρυνει ελαχιστα το τιμονι. Η αληθεια ειναι οτι οταν πηρα τις ζαντες νομιζα πως το 206 εχει ΕΤ25 και οχι 28 γιατι ετσι μου ειπαν απο την Peugeot Κανελλης που το αγορασα... Evil (και δεν ειχα γραφτει ακομα στο PSClub... Wink )
Αυτα.
Κατα τ'αλλα cooldown παιδες συζητηση κανουμε! Cool Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MEMsound στις Τετ 01 Δεκ 2004, 14:40:52, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Δεκ 2004, 14:33:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 206 εχει offset ΕΤ25- ΕΤ28 !! το ΕΤ16 παραμεμπει στην γνωστή ταινία με τον εξωγήινο και οχι σε δικό μας offset. Οσο για το αν η ζαντα πάει μέσα ή εξω με το 16 π.χ, απο αυτα που ξέρω εγω νομίζω οτι έχει δικιο ο Μάνθος. Και τέλοσπαντων το φορουμ ειναι για συζητηση κι οχι για να βγαζει τα απωθημενα του σε αγνωστους ο καθε πικραμενος...περαστικα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Δεκ 2004, 17:15:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σιδερενιες

STEEL WHEEL 5,00 B13 CH4-28

STEEL WHEEL 5,50 J14 FH4-34
---------------------------------------------------------------------------
- 14 INCHES OPTIMIZED WHEEL :
5,50J14 FH4-34
----------------------------------------------------------------------------
15 INCH STEEL WHEEL
6,00 J15 CH 4-27
---------------------------------------------------------------------------

Αλουμινιου
ALLOY WHEEL 5,50 J14 CH 4-34
- WHEEL 'BOHEME' 14 INCHES
-------------------------------------------------------
6,00 J15 CH 4-28
- WHEEL 'FOUDRE' 15 INCHES
-----------------------------------------------------
OURAGAN 6,5J16CH4-28
GRAND TOURISME
------------------------------------------------------
WHEEL 'BOHEME' 14 INCHES
5,5 J14 FH 4-24
FXX BLACK
------------------------------------------------------
ALLOY WHEEL 6,00 J15 CH 4-28
- 15 INCH SIROCCO WHEEL
OR LEVEL XS
OR QUIKSYLVER
--------------------------------------------------------
7,00 J17 CH 4-28
- 17 INCH 'ATLANTIS' WHEEL
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
206.1.4 (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.4 (8v) XR (1999)

Ένταξη: 05 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: ΣΥΡΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 06 Δεκ 2004, 02:12:47    Θέμα δημοσίευσης: Ζαντες-κρατημα στο 206 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[/img]παιδια,εβαλα ζαντα απο ραλι στο 206(185/55/14)-πριν ιδια διασταση σε μαμα ζαντα-που εχει αλλο οφσετ, και εκτος οτι δειχνει πολυ φαρδυ, δεν μουριαζει με τιποτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
TIOS (www.myspace.com/ipatios)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


PEUGEOT 206 GT

Ένταξη: 30 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 58
Τόπος: PTOLEMAIDA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Δεκ 2005, 17:12:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σκεφτομαι να βαλω προσθηκες στο 206 περιπου 10mm η 16mm φοραω 17 ζαντα speedline με μαμα ofset ,θελω να το κανω για τον λογο οτι οι πισω τροχοι ειναι μεσα και δεν μου αρεσει στο ματι

θα εχω κανενα προβλημα ???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενη
Σελίδα 2 από 12

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1848s (PHP: 82% - SQL: 18%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on