PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Αλλαγή gearbox σε 206

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dimitriseas (DIMITRIS)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 25 Ιαν 2022
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Ιαν 2022, 14:52:23    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Αλλαγή gearbox σε 206 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά Καλησπέρα θα ήθελα να αλλάξω το gearbox το αυτοκινήτου μόνος μου που έχει χαλασει. Θα ήθελα παρακαλώ κάποιον που έχει δοκιμάσει μόνος του να μου πει αν αυτό είναι εφικτό να αλλάξω τον gearbox και αν θα χρειαστεί μετά προγραμματισμό. Είναι μοντέλο 2005 cabrio με al4 gearbox. Τι να προσέξω .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιαν 2022, 19:23:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε αυτόματο και μόνος σου μάλλον δύσκολο έως ακατόρθωτο...
Δεν είναι σαν το μηχανικό βάλε, βγάλε...
Θέλει προγραμματισμό, θέλει πριν το βάλεις να αλλάξεις βαλβολίνες (στα αυτόματα κιβώτια δεν αλλάζουν εύκολα, θέλει μηχάνημα). Επίσης αν πας για μεταχειρισμένο πως θα ξέρεις ότι θα ταιριάζουν πλακέτες κλπ στο αμάξι σου;;;

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dimitriseas (DIMITRIS)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 25 Ιαν 2022
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Ιαν 2022, 17:37:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

*******

Πρώτον έχω ήδη άλλαξει λάδια 2 φορές ως τώρα . Δεύτερον δεν χρειάζεται κανένα μηχάνημα εξειδικευμένο τρίτον αν βάλεις το ίδιο gearbox δεν χρειάζεται κανένας προγραμματισμός . Ήδη το έχω αλλάξει με απόλυτη επιτυχία . Όσο για το χαιρετισμό όταν μπω με υπολογιστή θα συμπληρώσω το προφίλ μου.

-------------------
POST EDITED

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.

ΣΤΟ ΦΟΦΟΥΜ ΤΟΥ PSClub.gr ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ, ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΤ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΥΦΟΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ.

ΕΚ ΤΗΣ MOD TEAM
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Φεβ 2022, 18:22:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή λοιπόν δεν μπορείς να δεχθείς την γνώμη κάποιου, τότε να μην ρωτάς, ούτε να προσβάλεις...
Αφού λοιπόν κατάφερες να αλλάξεις σε αυτόματο κιβώτιο βαλβολίνες χωρίς την βοήθεια μηχανήματος να πας στην Peugeot να τους πεις πως το έκανες ώστε να μην ταλαιπωρούνται κι αυτοί (με την σειρά μου μπορώ να σε ειρωνευτώ κι εγώ)...
Σε ημιαυτόματο είναι άλλη η διαδικασία...
Δεν πρόκειται να μπω σε λεπτομέρειες γιατί μάλλον ή δεν έχεις περιγράψει σωστά τι θες να αλλάξεις ή όταν το άλλαξες απλά αντικατέστησες ένα κομμάτι με ένα άλλο...
Αν το έχεις αλλάξει ήδη γιατί ρωτάς γνώμες...
Επίσης δεν σου ανέφερα για το προφίλ σου αλλά για το μήνυμα γνωριμίας με την ομάδα...

(Φιλικά πάντα για να δεις όταν γράφεις κάτι πόσο άσχημο μπορεί να σου φανεί στο μάτι και πόσο προσβλητικό στον άλλον)...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Φεβ 2022, 20:47:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το AL4 είναι κλασσικό πλήρως αυτόματο κιβωτιο.

Ιδανικά σε αλλαγή του ακόμα και το ίδιο να βάλεις να βάλεις θελει προγραμματισμό.

dimitriseas έγραψε:
...Πρώτον έχω ήδη άλλαξει λάδια 2 φορές ως τώρα . Δεύτερον δεν χρειάζεται κανένα μηχάνημα εξειδικευμένο τρίτον αν βάλεις το ίδιο gearbox δεν χρειάζεται κανένας προγραμματισμός . Ήδη το έχω αλλάξει με απόλυτη επιτυχία...


Θέλει "εξειδικευμένο" συνεργείο για να γίνει ΣΩΣΤΗ δουλειά, που να μην σκορπήσει και να αντέξει όσο πρέπει να αντέξει.

Έχει πολλές λεπτομέρειες που θέλουν προσοχή (τυπος υγρών, πιέσεις, υγρά υδραυλικού κλπ κλπ).

Εσύ γιατί θες να το ξαναλλάξεις (αφού το έχει ήδη αλλάξει μόια φορά)?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0744s (PHP: 69% - SQL: 31%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on