PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Εξαγωγή (Εξατμίσεις - Καταλύτες - Χταπόδια)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 96, 97, 98  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Mimis (Δημήτρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XS 1,4lt 16v 90hp

Ένταξη: 07 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 217
Τόπος: Ν.Ιωνία, Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Σεπ 2002, 22:56:18    Θέμα δημοσίευσης: Εξαγωγή (Εξατμίσεις - Καταλύτες - Χταπόδια) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

EXW TO 206 XT 1,1 KAI SKEFTOMAI NA ALLAKSW EKSATMISH,GIATI DEN MOU ARESEI AYTH H BLAKIA POU FORAEI ME THN KLHSH PROS TA KATW TOU TELIKOU THS SHMEIOU.EPEIDH DEN KSERW KAI POLLA PRAGMATA,MPOREITE NA MOU PROTEINETAI MIA LUSH WSTE NA EXW MIA EMFANISIMH EKSATMISH KAI NA EXEI KAI KALUTERO 8ORUBO? POSO PERIPOU KOSTIZEI MIA EKSATMISH? 8O
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Σεπ 2002, 23:04:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν καλωσορίζω άλλο και συνεχίζω....
Οι Devil είναι μονόδρομος αν μιλάμε για την καταλληλότερη εξάτμιση για peugeot.Το κόστος είναι μεγάλο όμως και φτάνει τα 100.000δρχ μόνο το τελικό,μπορεί και παραπανω
Το θέμα είναι πόσα θέλεις να δώσεις και για πόσο θόρυβο μιλάς.Οι Devil είναι σχετικά σεμνές και μπάσες έως πολύ μπάσες όταν ζεσταθούν.


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Σεπ 2002, 23:05:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kalws irthes file Mimi sthn parea mas.. Na sou pw gia to thema pou zhthses oti eksatmiseis yparxoun apeires apo diafora sxhmata, diaforetikes eswterikes kataskeves (kalyterh hxomonwsh kai roh kafsaeriwn), diafora ylika kai gi'afto yparxei kai diafora timwn.. Opote basika to thema paei sto esy poso protithese na ksodepseis kai poso thorybo antexoun ta aftia sou Smile Gia paradeigma egw exw mia mpouka 90 xiliosta pou thn ebala 25.000 .. apo hxomonwsh kalh htan giati meta dialythike to eswteriko ths kai apo apodosh einai koryfh.. To thema einai oti exei xalia yliko kataskevhs kai skouriazei ...

Mia epwnymh stylath sxetika hsyxh eksatmish exei gyrw stis 70 xhnes meso oro ypologize ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Mimis (Δημήτρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XS 1,4lt 16v 90hp

Ένταξη: 07 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 217
Τόπος: Ν.Ιωνία, Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Σεπ 2002, 23:11:11    Θέμα δημοσίευσης: ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΓΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗΣ PEUGEOT Η ΣΕ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ? ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΑΠΑΝΗΣΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100.000 ΔΡΧ


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Σεπ 2002, 23:23:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kalytera na episkeftheis diafora magazia pou poulane eksatmiseis kai na deis ti sxhmata exoun, tis markes tis times kai tetoia.. Twra gia egkatastash prosexe giati einai karagiozhdes sthn peugeot mporei na sou poun oti to amaksi mporei na bgei ektos eggyhshs ama proxwrhseis se allagh eksatmishs. Ama eisai hdh ektos eggyhshs tote OK...(oxi oti h eksatmish kanei kako aplws aftoi psaxnoun thn paramikrh dikaiologia)...
H peugeot ap'oso kserw den poulaei eksatmiseis para mono mia xrwmiomenh apolhksh pou mpenei sthn twrinh sou eksatmish kai deixnei pio wraio to amaksi.. (isiwnoun kai to swlhna pou paei mpros ta katw kai ton pane pros ta pisw wste na thn topothethsoun afth thn apoliksh kai na fenaite san pragmatikh eksatmish)...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Σεπ 2002, 01:01:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλως τον συναδελφο ανυσηχο 1100αρι.Και εγω ενας λογος που την αλλαξα ειναι οτι μου την εσπαγε που πηγαινε προς τα κατω
Εγω εχω βαλει την πρωτη ελληνικη με διεθνη πιστοποιηση την Festus και μοιαζει με αυτην του Punto Τιμη 90000 (εγω την εβαλα 60000 σε φιλο μου στην Θηβα



Tωρα βγαζει αυτην
Περισσοτερα απο 100 χαρτια δεν πιστευω να σου βγει μαλλον πολυ λιγοτερα
περισσοτερα στηνhttp://www.festus.gr.Tην εχω 2μιση χρονια και δεν εχει παθει τπτ.Θα την ξαναβαζα και παλι Exclamation
Παντως να ξερεις οτι η πιο φθηνη και αθορυβη λυση ειναι να βαλεις μονο την μπουκα (10000 δρχ περιπου), μετα ακολουθει η χειροποιητη(βλ ΠΟΠΑΥ) μετα
οι απλες ξενες και οι full αλουμινενιες ελληνικες και τελος πιο ακριβες ειναι οι full αλουμινιο ξενες
Αν βαλεις ξενη προτεινω και εγω την DEVIL.Μην πας στην αντιπροσωπεια γιατι δεν εχει ποικιλια αλλα σε ψαγμενο μαγαζι του ειδους.Αν θες διευθυνσεις περιμενε το post του Vini Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Σεπ 2002, 09:13:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tσουπ! Να'μαι και εγώ... :D :D Wink Wink
Εγώ θα καλοσορίσω από εδώ τον φίλο mimi.... Wink Wink

Λοιπόν αν και υπάρχει topic που αναλύει τα πάντα γύρω από τις εξατμίσεις (mimi κάνε το κόπο να το διαβάσεις γιατί αναφέρει πολλά γύρω από μάρκες, τιμές και μαγαζιά) εγώ θα πω κάποια συμπεράσματα....

Από ότι κατάλαβα θες την εξάτμιση περισσότερο για να βγάλεις την βλακεία της Peugeot και ταυτόχρονα να έχεις και λίγο μπάσο παραπάνω...
Επειδή όμως έχεις και το 1100 δεν μπορείς να απαιτήσεις τώρα ή αργοτερα θαύματα από τον κινητήρα σου και τρελές βελτιώσεις....
Εσύ ζητάς κάτι καλό και να σου μείνει 2, 3, 4, 5 χρόνια χωρίς να έχεις το άγχος να σου σκουριάσει ή να σου σπάσει ή να κάνει κάποια στιγμή μπαμ!

Καταρχήν να θυμίσω ότι μιλάμε για κάτι αναλώσιμο το οποίο πολύ εύκολα μπορεί να χαλάσει και άλλο τόσο εύκολα να πρέπει να το αλλάξεις...

Οπότε αν εγώ θα ήμουν στη θέση σου αμέσως θα καταργούσα την πιθανότητα να βάλω devil γιατί πολύ απλά όλες οι devil απευθύνονται σε racing καταστάσεις δηλ. πειραγμένα εργαλεία...και εκτός των άλλων οι τιμές είναι άκρως απογοητευτικές για κάτι που μπορεί να κρατήσει και 1 μόνο χρόνο....

Το θέμα όμως είναι τι θα ήταν καλό να βάλεις....
Λύσεις πολλές! Λοιπόν απαριθμώ εν συντομία:
1. CUSTOM FIT Τελικό καζανάκι επώνυμο π.χ. FESTUS, SEBRING, SUPERSPRINT, REMUS, POWERFUL κλπ.κλπ.κλπ. Τιμές από 70.000δρχ έως και 130.000δρχ δηλ. πάλι ψιλοακριβά....

2. Λύση universal τελικό καζανάκι...επώνυμο πάλι π.χ. FESTUS, SEBRING, SUPERSPRINT, REMUS, POWERFUL, ΒΕDA κλπ.κλπ.κλπ. αλλά με τιμές από 40.000δρχ. μέχρι 90.000δρχ.

3. Λύση Ελληνική ιδιοκατασκευή (δηλ. κατασκευή από Ελληνα εξατμισα). Υπάρχουν πολλοί κατά περιοχή και οι λύσεις χιλιάδες.... Τα βασικά ονόματα στο χώρο είναι οι:
POPAY .... καλός αλλά ακριβός πάνω από 90.000δρχ
NINOS .... καλός και ποιοτικός με τιμές τσουχτερές και αυτός
PAPADOPOULOS ... φτηνός από 60.000δρχ αλλά....οι απόψεις ποιότητας είναι αμφίβολες
SIDERIS .... καλός και διάφορες τιμές.

Οι παραπάνω δεν σου αλλάζουν μόνο το τελικό αλλά όλο το σύστημα εξάμτισης με κάπιο χειροποίητο ελεύθερο. Μην ρωτήσεις για εγγυήσεις γιατί απευθήνεσαι σε Ελληνες...μάστορες!
Εαν θέλεις κάτι Ελληνικό, καλό και με κανονική εγγύηση και προδιαγραφές TUV τότε η FESTUS είναι μονόδρομος...αλλά με τιμές ψιλοευρωπαϊκές... Wink Wink

Αυτά....περισσότερα στο ανάλογο topic... Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Σεπ 2002, 20:46:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:


Οπότε αν εγώ θα ήμουν στη θέση σου αμέσως θα καταργούσα την πιθανότητα να βάλω devil γιατί πολύ απλά όλες οι devil απευθύνονται σε racing καταστάσεις δηλ. πειραγμένα εργαλεία...και εκτός των άλλων οι τιμές είναι άκρως απογοητευτικές για κάτι που μπορεί να κρατήσει και 1 μόνο χρόνο....


Για ανέλυε Νικο μου τώρα γιατί δεν το είχα δει εγώ αυτό και το πήρα κατάκαρδα!
ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΠΕΖΩ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ DEVIL ΤΟΥ!!!!!


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 07:16:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pduke έγραψε:
Vini έγραψε:


Οπότε αν εγώ θα ήμουν στη θέση σου αμέσως θα καταργούσα την πιθανότητα να βάλω devil γιατί πολύ απλά όλες οι devil απευθύνονται σε racing καταστάσεις δηλ. πειραγμένα εργαλεία...και εκτός των άλλων οι τιμές είναι άκρως απογοητευτικές για κάτι που μπορεί να κρατήσει και 1 μόνο χρόνο....


Για ανέλυε Νικο μου τώρα γιατί δεν το είχα δει εγώ αυτό και το πήρα κατάκαρδα!
ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΠΕΖΩ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ DEVIL ΤΟΥ!!!!!


Kαλημέρα,
Πάνο, πριν από 4 μήνες είχα πάρει τηλέφωνο τον Χάμπη (αντιπρόσωπο της Devil αυτοκινήτων) και είχα ζητήσει να μιλήσω με κάποιο τεχνικό....

Λοιπόν μετά από αρκετή κουβέντα ο άνθρωπος μου είπε πολύ απλά να μην πλησιάσω το μεσαίο καζανάκι και την σωλήνα για το 1600/16V, γιατί:
α. είναι κατασκευασμένα για να κάνουν δουλειά εφόσον έχει πειραχθεί σοβαρά και η μηχανή. (σκούπα, εγκέφαλο, εξέλιξη, ρυθμιστή βενζίνης, τούρμπο κλπ.)...Με λίγα λόγια μου είπε ότι είναι προς αγωνιστική χρήση.

β. θα είχα σίγουρη απώλεια ιπποδύναμης και μάλιστα δεν αναλαμβάνουν την αλλαγή σε περίπτωση προβλήματος.

γ. Ενώ μπορούσα να τα παραγγείλω με απέτρεψε να το κάνω αφού όπως ισχυριζόταν δεν θα έφτιαχνα το 206 αγωνιστικό (και είχε δίκιο...)

δ. Η τιμή ήταν απογοητευτική για ένα μεσαίο καζάνι και ένα σωλήνα....και το δικαιολόγησε ότι είναι για αγωνιστική χρήση και όχι για νορμάλ αυτοκίνητο....


Μετά από αυτή την κουβέντα ρώτησα για το τελικό....
Η απάντηση με ξάφνιασε!
Υπάρχει ετοιμοπαράδοτο στις 130.000δρχ περίπου με 10%έκπτωση στα μετρητά αλλά χωρίς τα άλλα δύο το μόνο που θα πετύχεις είναι θόρυβο (πολύ θόρυβο) χωρίς καμιά διαφορά στην απόδοση...

Γιατί όμως?
Διότι (όπως μου είπε) το τελικό συνεργάζεται άριστα με το μεσαίο και την διατομή του νέου σωλήνα ενώ αποδίδει ελάχιστα με το παλιό σωλήνα και το πνίχτη εργοστασιακό μεσαίο...

Φυσικά ο άνθρωπος μου είπε ότι το τελικό πουλιέται κανονικά και πολλοί το αγοράζουν αλλά χωρίς ψάξιμο....πεταμένα λεφτά....

Τελικά ο ίδιος μου είπε ότι τουλάχιστον για το 206/16V είναι προτιμότερο να αλάξεις το τελικό με κάποιο επώνυμο ελεύθερο (όχι ακριβό) και το μεσαίο πνίχτη....και τίποτα άλλο....

Συμπέρασμα? Οι Devil καταστάσεις αξιζουν μόνο αν αγορασθεί όλο το κιτ διαφορετικά είναι μόνο θόρυβο....χωρίς αντίκρισμα...

Αν με ρωτήσεις αν το πίστεψα το παλικάρι εκεί, θα σου πω ΝΑΙ γιατί είναι από τους λίγους που δεν προσπάθησαν να πασάρουν ΠΡΟΙΟΝΤΑ σε έναν που ήταν αποφασισμένος να αγοράσει DEVIL (εγώ δηλαδή)....αλλά μου μίλησε ειλικρινά....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 07:44:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πέστα αγόρι μου Wink

Τι να μας πεί η Devil L&W και ξερό ψωμί Laughing 8) Razz Wink


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 07:51:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:
Πέστα αγόρι μου Wink

Τι να μας πεί η Devil L&W και ξερό ψωμί Laughing 8) Razz Wink


george αν θυμάσαι και η L&W προέκυψε, δεν την είχαμε καν στο μυαλό μας... αλλά με το ψάξιμο και το τρέξιμο τελικά πολλά βλέπεις και πολλά μαθαίνεις.... Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 07:56:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό είναι το μυστικό, να τρέξεις να ακούσεις και να αποφασίσεις με βάση του τι έχεις σκοπό να κάνεις στο μέλλον με το αμάξι σου!

Φυσικά θα πρέπει να ξέρεις και τι θα χάσεις και τι θα κερδίσεις από την κάθε αλλαγή που κάνεις πάνω στο αμάξι σου! πχ Πόσο θόρυβο είσαι διατιθημένως να ακούς στο ταξίδι ή σε μια μακρυνή βόλτα.


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 09:10:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:

Αν με ρωτήσεις αν το πίστεψα το παλικάρι εκεί, θα σου πω ΝΑΙ γιατί είναι από τους λίγους που δεν προσπάθησαν να πασάρουν ΠΡΟΙΟΝΤΑ σε έναν που ήταν αποφασισμένος να αγοράσει DEVIL (εγώ δηλαδή)....αλλά μου μίλησε ειλικρινά....


Και καλά έκανες και εγώ πιστεύω εσένα γιατί επιβεβαιώνεις αυτά που διάβασα στους εγλέζους.
Εγώ έβαλα το Devil με σκοπό να βάλω όλο το σύστημα στο μέλλον.
Δεν το συζητώ πάντος,μόνο η Devil ξέρει την πεζώ τόσο καλά.


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 09:32:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pduke έγραψε:
Vini έγραψε:

Αν με ρωτήσεις αν το πίστεψα το παλικάρι εκεί, θα σου πω ΝΑΙ γιατί είναι από τους λίγους που δεν προσπάθησαν να πασάρουν ΠΡΟΙΟΝΤΑ σε έναν που ήταν αποφασισμένος να αγοράσει DEVIL (εγώ δηλαδή)....αλλά μου μίλησε ειλικρινά....


Και καλά έκανες και εγώ πιστεύω εσένα γιατί επιβεβαιώνεις αυτά που διάβασα στους εγλέζους.
Εγώ έβαλα το Devil με σκοπό να βάλω όλο το σύστημα στο μέλλον.
Δεν το συζητώ πάντος,μόνο η Devil ξέρει την πεζώ τόσο καλά.


Συμφωνών και επαυξάνω!

Devil ΔΑΓΚΩΤΩ!!!

(Που θα πάει θα τα μαζέψω τα ρημάδια!)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Σεπ 2002, 19:20:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:


Συμφωνών και επαυξάνω!

Devil ΔΑΓΚΩΤΩ!!!

(Που θα πάει θα τα μαζέψω τα ρημάδια!)

Το μεσαίο να το αλλάξω με Devil ή να το πετάξω?
Θα αλλάξουν τα καυσαέριά μου?(θα είμαι ρυπαρός?)
Αν βελτιώσεις την εξαγωγή(πιο ανοιχτή) θα δουλεύει καλύτερα και μια βελτιωμένη εισαγωγή?(βλέπε βαρελάκι για παράδειγμα)ή δεν έχει σχέση?


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 07:18:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pduke έγραψε:
Sidobre έγραψε:


Συμφωνών και επαυξάνω!

Devil ΔΑΓΚΩΤΩ!!!

(Που θα πάει θα τα μαζέψω τα ρημάδια!)

Το μεσαίο να το αλλάξω με Devil ή να το πετάξω?
Θα αλλάξουν τα καυσαέριά μου?(θα είμαι ρυπαρός?)
Αν βελτιώσεις την εξαγωγή(πιο ανοιχτή) θα δουλεύει καλύτερα και μια βελτιωμένη εισαγωγή?(βλέπε βαρελάκι για παράδειγμα)ή δεν έχει σχέση?


Kαλημέρα!!!!
Eννοείτε ότι πρέπει να το αλλάξεις....
Το μεσαίο είναι ο πρώτος & κύριος πνίχτης για τα 1600άρια και δίλιτρα....
Μάλιστα επειδή κάνει καλή "δουλειά" πλέον το βάζουν και στα 1400άρια....

Εγώ το άλλαξα με ένα Supersprint τύπου οβίδα....μόνο με 35000δρχ και διετή εγγύηση αν και όπως είδα την κατασκευή του μάλλον θα κρατήσει παραπάνω από το 206... Wink Wink Wink

Οσο για διαφορές στις επιδόσεις έχει τα εξής:
1. Πραγματική ελεύθερη εξαγωγή
2. Ο μόνος πνίχτης πλέον είναι το χταπόδι το οποίο όμως δίνει και το απαραίτητο back pressure
3. Δουλεύει πολύ καλύτερα το τελικό αφού πλέον δέχεται περισσότερο καυσαέριο
4. Και φυσικά "φτιάχνει" περισσότερο ο θόρυβος... Wink πάντα σε ανεκτά όρια...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 07:37:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα!

Νίκο ο μόνος πνίχτης εννοείς είναι ο καταλύτης και όχι το χταπόδι;!


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 08:22:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:
Καλημέρα!

Νίκο ο μόνος πνίχτης εννοείς είναι ο καταλύτης και όχι το χταπόδι;!


γιατί ο καταλύτης δεν είναι πάνω στο χταπόδι...??? μπορει και να κάνω λάθος.... Neutral Neutral Neutral
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 09:32:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
γιατί ο καταλύτης δεν είναι πάνω στο χταπόδι...??? μπορει και να κάνω λάθος.... Neutral Neutral Neutral


O αισθητήρας λ, είναι στην εξαγωγή για να ζεστένεται πιο γρήγορα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 09:36:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρχίζω και βλέπω ότι χρειαζόμαστε όλοι ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Και γι'αυτό θα φροντίσει το Club!!!!!

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα στην σειρά:

Η πολλαπλή εξαγωγής στο 1,6 είναι διάταξης 4 σε 1. Ο καταλύτης είναι αμέσως μετά την πολλαπλή εξαγωγής για να ζεσταίνεται γρήγορα. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να παίξει ρόλο αύξησης Backpressure διότι είναι κοντά στην πολλαπλή με αποτέλεσμα να μειώνει τον ρυθμό εξαγωγής των καυσαερίων.

Μετά από τον καταλύτη υπάρχει το ζοάν (σύνδεσμος εξάτμισης) με τον σωλήνα της εξάτμισης όπου στο μέσο του υπάρχει το μεσαίο καζανάκι που παίζει το ρόλο του σιγαστήρα.

Τέλος ο σωλήνας καταλήγει στο τελικό καζανάκι όπου έχει τον κύριο λόγο του σιγαστήρα.

Απ'όσο γνωρίζω, όλα τα μέρη της εξάτμισης μαζί παίζουν ρόλο Backpressure και όχι μόνο ένα.

Τέλος θεωρητικά καλή εξάτμιση δεν είναι απαραίτητα η πιό μεγάλη αλλά
η αυτή που τα καυσαέρια του κάθε κύλινδρου θα βγαίνουν σε σειρά χωρίς να εμποδίζει το ένα το άλλο (συνεχής κανονική ροή).

Ετσι με μικρή εξάτμιση ή με πολλούς πνίχτες θα πέφτουν το ένα στο άλλο, αυξάνοντας έτσι την απαιτούμενη δύναμη στον κινητήρα να διώξει τα καυσαέρια...

... και με μεγάλη εξάτμιση θα χάνεται πίεση καθώς τα καυσαέρια θα έχουν μικρότερο όγκο από την διάμετρο του σωλήνα και θα στροβιλίζονται χάνοντας την απαιτούμενη ταχύτητα.

Λοιπόν τώρα οι πιό γνωστικοί, να με διορθώσουν, να με συμπληρώσουν ή να με απολύσουν!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 96, 97, 98  Επόμενη
Σελίδα 1 από 98

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3695s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on