PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αλλαγή infontainment unit σε 308 - 2016

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kostasb13 (ΚΩΣΤΑΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 08 Ιαν 2022
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Ιαν 2022, 13:50:38    Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή infontainment unit σε 308 - 2016 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα στην παρέα!
Κάτοχος πρόσφατα ενός μεταχειρισμένου 308, ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από το αυτοκίνητο, άνετο, ωραίο στην οδήγηση και σβέλτο όσο θέλω με τους 120 ίππους και το αυτόματο sport mode.
Παρόλα αυτά δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με το infontainment system, είναι του 2016, smeg+ αν δεν κάνω λάθος.
Δυστυχώς ο πωλητής με ενημέρωσε λάθος όταν μου είπε ότι έχει mirrorlink και android auto...δεν έχει. Επίσης κάποια άλλα θέματα όπως το δύσχρηστο μενού, η καθυστέρηση που κάνει κάποιες φορές στην απόκριση των κουμπιών, lag στο bluetooth, απουσία ελληνικών στις επαφες κτλ.
Θέλω να το αλλάξω, να το αναβαθμίσω και ρωτώντας την Peugeot δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει με το επίσημο unit, ήθελα αν γινόταν να μπει η οθόνη του 2017-18 μοντέλου που υποστηρίζει AA και mirrorlink.
Νομίζω λέγεται nac, δεν τα ξέρω καλά ακόμα.
Οπότε πηγαίνω για third party ηχοσυστημα.

Το ερώτημα μου είναι το εξής.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χάσω τις βασικές λειτουργίες του αυτοκινήτου. Τα διαγνωστικά όπως υπολογιστής ταξιδιού, πίεση ελαστικών κτλ αλλά ΚΥΡΙΩΣ το Clima.
Ως γνωστόν το Clima στο 308 το χειρίζεσαι από την οθόνη και αναρωτιέμαι αν θα μπορω να το κανω κανονικα με κάποιο aftermarket unit.
Δεν θα ήθελα να έχω Android Auto, mirrorlink και όλα τα καλά αλλά να μην μπορώ να χειριστώ τον κλιματισμό...αυτός είναι ο βασικός προβληματισμός μου.
Μπορει να γινει αυτο; και αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό unit σε τιμές 350-450 ευρω;
Σας ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Ιαν 2022, 16:34:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλλον θα πρέπει να πας σε καταστήματα με ηχοσυστήματα και να τους θέσεις τα ερωτήματα αυτά...
Πολλές συσκευές και να αναφέρουν ότι έχουν τις λειτουργίες αυτές, μπορεί να μην δουλεύουν όλες πάνω στο αμάξι... Δεν είναι σαν τα παλιά που έβαζες έναν αντάπτορα για τις εντολές απ' το τιμόνι (αν είχε τέτοιο πράγμα το αμάξι)...
Σε κατάστημα ξέρεις ότι θα δώσεις 100-200 ευρώ παραπάνω, αλλά είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν να δουλεύει..
Επίσης σε κάποια τέτοια συστήματα ίσως χρειαστεί να βάλεις το αμάξι σε διαγνωστικό ώστε να αλλάξεις ρυθμίσεις κλπ...
Εάν τελικά θες να το ψάξεις μόνος σου, κάνε αναζήτηση για ηχοσύστημα αντικατάστασης και όχι κάτι το οποίο απλά θα έχει λογισμικό βατό για διασκέδαση...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
BeglemeS (Στέφανος)
Moderator


DS DS3 1.2 Puretech (2016)

Ένταξη: 13 Ιαν 2022
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιαν 2022, 18:00:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,

Μπορείς να βάλεις και το σύστημα από τα καινούργια μοντέλα τύπου wave 4, που υποστηρίζει mirrorlink και android auto.


DS DS3 1.2 Puretech - Venus
Time Attack Saxo - Sonic
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kostasb13 (ΚΩΣΤΑΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 08 Ιαν 2022
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Φεβ 2022, 10:50:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το συστημα από τα καινούρια μοντέλα από το 21 και μετα;...
Μπορεί να γίνει κάτι τετοιο; σίγουρα πάντως φαντάζομαι όχι από την Peugeot, θα θέλει modding και αρκετο ψάξιμο.
Δεν μπορώ να αλλαξω το unit με αυτο στο 308 μοντέλο του 2017 και μετά, αυτό μου είπαν στην Peugeot οπότε φαντάζομαι σίγουρα δεν γίνεται με τα καινούρια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Φεβ 2022, 20:12:16    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή infontainment unit σε 308 - 2016 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostasb13 έγραψε:
Καλησπέρα στην παρέα!
Κάτοχος πρόσφατα ενός μεταχειρισμένου 308, ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από το αυτοκίνητο, άνετο, ωραίο στην οδήγηση και σβέλτο όσο θέλω με τους 120 ίππους και το αυτόματο sport mode.
Παρόλα αυτά δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με το infontainment system, είναι του 2016, smeg+ αν δεν κάνω λάθος.
Δυστυχώς ο πωλητής με ενημέρωσε λάθος όταν μου είπε ότι έχει mirrorlink και android auto...δεν έχει. Επίσης κάποια άλλα θέματα όπως το δύσχρηστο μενού, η καθυστέρηση που κάνει κάποιες φορές στην απόκριση των κουμπιών, lag στο bluetooth, απουσία ελληνικών στις επαφες κτλ.
Θέλω να το αλλάξω, να το αναβαθμίσω και ρωτώντας την Peugeot δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει με το επίσημο unit, ήθελα αν γινόταν να μπει η οθόνη του 2017-18 μοντέλου που υποστηρίζει AA και mirrorlink.
Νομίζω λέγεται nac, δεν τα ξέρω καλά ακόμα.
Οπότε πηγαίνω για third party ηχοσυστημα.

Το ερώτημα μου είναι το εξής.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χάσω τις βασικές λειτουργίες του αυτοκινήτου. Τα διαγνωστικά όπως υπολογιστής ταξιδιού, πίεση ελαστικών κτλ αλλά ΚΥΡΙΩΣ το Clima.
Ως γνωστόν το Clima στο 308 το χειρίζεσαι από την οθόνη και αναρωτιέμαι αν θα μπορω να το κανω κανονικα με κάποιο aftermarket unit.
Δεν θα ήθελα να έχω Android Auto, mirrorlink και όλα τα καλά αλλά να μην μπορώ να χειριστώ τον κλιματισμό...αυτός είναι ο βασικός προβληματισμός μου.
Μπορει να γινει αυτο; και αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό unit σε τιμές 350-450 ευρω;
Σας ευχαριστώ πολύ!


https://www.youtube.com/watch?v=EX3Gwbj_qMA

για να παρεις μια ιδεα.
ψαξε στο διαδικτυο (youtube, ξενα forums σχετικα με τη μαρκα η την αναβαθμιση συστηματων ηχου) και θα βρεις τι εχουν κανει αλλοι πριν απο εσενα


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
taskom (ΤΑΣΟΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 208 GTI 200H black (2015)

Ένταξη: 18 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 299

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Φεβ 2022, 00:37:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostasb13 έγραψε:
Το συστημα από τα καινούρια μοντέλα από το 21 και μετα;...
Μπορεί να γίνει κάτι τετοιο; σίγουρα πάντως φαντάζομαι όχι από την Peugeot, θα θέλει modding και αρκετο ψάξιμο.
Δεν μπορώ να αλλαξω το unit με αυτο στο 308 μοντέλο του 2017 και μετά, αυτό μου είπαν στην Peugeot οπότε φαντάζομαι σίγουρα δεν γίνεται με τα καινούρια.


Μια χαρα μπαίνει και είναι 110% λειτουργικό.
Εχω φερει και βάλει σε αρκετά peugeot 308 καο όχι μόνο. Μιας και μπαίνουν και σε 208 508 .....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostasb13 (ΚΩΣΤΑΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 08 Ιαν 2022
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Φεβ 2022, 12:24:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πως το κάνουμε αυτό ρε παιδια; είτε να βάλω το unit του 2018 είτε το καινούριο; υπάρχουν καταστήματα στην Αθήνα που τα βαζουν; γιατί επίσημα από Peugeot δεν γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DragonHD 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 13 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 24

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάρ 2022, 07:48:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostasb13 έγραψε:
Πως το κάνουμε αυτό ρε παιδια; είτε να βάλω το unit του 2018 είτε το καινούριο; υπάρχουν καταστήματα στην Αθήνα που τα βαζουν; γιατί επίσημα από Peugeot δεν γίνεται.

Θα σου βγει πανακριβο.Καλυτερα βαλε μια νεα οθονη-συστημα android και θα εχεις τα παντα .Ασε που η μανισια οθονη ειναι αισχος απο θεμα αναλυσης και επεξεργασικης ισχυος κ.λ.π.Βαζεις μια οθονη android και εχεις και τα παντα ,απο τις λειτουργιες του αυτοκινητου σου,μη μπλεξεις παλι με μανισια και αναβαθμισεις και σκασεις ενα καρο λεφτα.Μην ακούς τον αλλον πιό πάνω τον παιχταρά.Ο ανθρωπος πελατάκια ψαρέυει στα φορουμς και στις ομάδες .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1451s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on