PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κούμπωμα 2ρας και επιτάχυνση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Ιαν 2021, 15:43:52    Θέμα δημοσίευσης: Κούμπωμα 2ρας και επιτάχυνση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα όλους,
Εδώ και αρκετό καιρό το 106 μου έχει αρχίσει και δυσκολεύεται στην αλλαγή από 1η σε 2α και ειδικά κατά την επιτάχυνση. Όσο περισσότερες στροφές έχω πχ. Πάνω από 3000 τόσο πιο πολύ δυσκολεύεται και αν το ζορισω να κουμπώσει η 2ρα γρατσουνάει. Έχω και εγώ το κλασικό θέμα με την όπισθεν που δε κουμπώνει πάντα αλλά αυτό είναι θέμα των τελευταίων μηνών και τώρα αρχίζει και γίνεται ενοχλητικό γιατί σε ανηφόρα χάνω ταχύτητα με τόση καθυστέρηση στην αλλαγή. Όταν είναι ακίνητο το αμάξι οι αλλαγές όλες μια χαρά. Επίσης έχει ελεγμένες βαλβολινες.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 31 Ιαν 2021, 10:38:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω ποιο κιβώτιο έχεις, αλλά αυτό μου ακούγεται σαν το πέταλο του συγχρονιζέ...
Εκτός κι αν έχεις αρχίσει να έχεις θέμα με το δίσκο-πλατό...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 31 Ιαν 2021, 12:39:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Δεν ξέρω ποιο κιβώτιο έχεις, αλλά αυτό μου ακούγεται σαν το πέταλο του συγχρονιζέ...
Εκτός κι αν έχεις αρχίσει να έχεις θέμα με το δίσκο-πλατό...


Δισκοπλατό έχει αλλαχτεί πριν περίπου ένα χρόνο και λόγω καραντίνας δεν έχει κάνει και πολλά χιλιόμετρα (το πολύ 2000). Σασμάν πρέπει να φοράει 16/63 ή 17/64. Επίσης το πρόβλημα παραμένει και μετά από μεγάλη διαδρομή οπότε δε φαίνεται να επηρεάζεται από κρύες/ζεστές βαλβολινες...


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Φεβ 2021, 16:53:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άρα είναι μηχανικό το πρόβλημα και εντός του κιβωτίου...
Εκτός από τους αριθμούς που περιέγραψες, οι οποίοι έχουν να κάνουν με το κωρονοπήνιο, τα κιβώτια έχουν κωδικούς (πχ ΜΑ)...
Αν και μάλλον απίθανο, τα "ντιζάκια" του λεβγέ τα έλεγξες;;;


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Φεβ 2021, 10:47:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Άρα είναι μηχανικό το πρόβλημα και εντός του κιβωτίου...
Εκτός από τους αριθμούς που περιέγραψες, οι οποίοι έχουν να κάνουν με το κωρονοπήνιο, τα κιβώτια έχουν κωδικούς (πχ ΜΑ)...
Αν και μάλλον απίθανο, τα "ντιζάκια" του λεβγέ τα έλεγξες;;;


Μετά από επίσκεψη σήμερα στο μάστορα μου ελέγχθηκαν ντιζακια ήταν και ήταν οκ. Ρυθμισε το συμπλέκτη ώστε να κάθεται λίγο πιο ψηλά. Το περίεργο είναι ότι έστρωσε γενικά το σασμάν αλλά το πρόβλημα της 2ρας εμφανίζεται στις μισές αλλαγές πια... Θα κάνω μερικά χλμ και θα επανέλθω με νέα !


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Φεβ 2021, 16:52:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για συγχρονιζε μου κανει κι εμενα

αλλαξε βαλβολινες αν δε το εχεις κανει, θα βελτιωθει αλλα δε θα διορθωθει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Thanos_V 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye S2 16v

Ένταξη: 23 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2021, 22:53:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
για συγχρονιζε μου κανει κι εμενα

αλλαξε βαλβολινες αν δε το εχεις κανει, θα βελτιωθει αλλα δε θα διορθωθει


Όντως βελτιώνεται η αίσθηση με τις βαλβολινες. Τις άλλαξα πρόσφατα και ο επιλογέας δεν έχει καμία σχέση με πριν. Έβαλα Total που προτείνουν για το αμάξι Traxium 75W-80 (106 16v).

Διαφορα προβλήματα που μπορεί να έχει το σασμαν δεν τα διορθώνει, πχ το δικό μου σφυρίζει ελάχιστα και δεν είδα την παραμικρή διαφορά με τις καινούργιες βαλβολινες.

Για την όπισθεν, ένας φίλος μου είπε να βάζω πρώτα 3η και μετά όπισθεν και όντως βοηθάει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Φεβ 2021, 13:07:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanos_V έγραψε:
Mono AEK έγραψε:
για συγχρονιζε μου κανει κι εμενα

αλλαξε βαλβολινες αν δε το εχεις κανει, θα βελτιωθει αλλα δε θα διορθωθει


Όντως βελτιώνεται η αίσθηση με τις βαλβολινες. Τις άλλαξα πρόσφατα και ο επιλογέας δεν έχει καμία σχέση με πριν. Έβαλα Total που προτείνουν για το αμάξι Traxium 75W-80 (106 16v).

Διαφορα προβλήματα που μπορεί να έχει το σασμαν δεν τα διορθώνει, πχ το δικό μου σφυρίζει ελάχιστα και δεν είδα την παραμικρή διαφορά με τις καινούργιες βαλβολινες.

Για την όπισθεν, ένας φίλος μου είπε να βάζω πρώτα 3η και μετά όπισθεν και όντως βοηθάει.



Τελικά επειδή το πρόβλημα βελτιώθηκε ελαφρώς με τη ρύθμιση του συμπλέκτη και μιας και απ' ότι μου είπε ο μάστορας δεν ακούει κάτι περίεργο από το σασμάν πρότεινε να το αφήσουμε και να το δούμε όταν κατέβει σασμάν για δίσκο όταν με το καλό έρθει η ώρα του 😁
Και γω της Total έχω βαλβολινες πολύ καλή αίσθηση σα να σου δένει το σασμάν !!


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Φεβ 2021, 20:08:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="Thanos_V"]
Mono AEK έγραψε:

Για την όπισθεν, ένας φίλος μου είπε να βάζω πρώτα 3η και μετά όπισθεν και όντως βοηθάει.


Πολύ πιθανό στην περίπτωσή σου να έχουν λίγο "πρόβλημα" τα ντιζάκια σου (τζόγο, μούργα κλπ)...
Αν αλλάξεις και τα 3 δεν θα ξεπεράσεις τα 40 ευρώ...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Thanos_V 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye S2 16v

Ένταξη: 23 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Φεβ 2021, 22:56:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1626s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on