PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Στραβός άξονας 106 ραλλι. Τα φώτα σας !!!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Δεκ 2020, 12:43:56    Θέμα δημοσίευσης: Στραβός άξονας 106 ραλλι. Τα φώτα σας !!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδια. Σήμερα πήγα για ευθυγράμμιση το 106 ραλι 1.6 8ν μου. Στο τέλος το παιδί μου είπε ότι ο πίσω δεξιά τροχός έχει λιγότερο αρνητικό καμπερ σε σχέση με το πως θα έπρεπε να είναι. Μιας και το καμπερ πίσω δεν ρυθμίζεται.
Γενικά ο άξονας θέλει επισκευή, λόγο του ότι είναι 24 χρόνων.
Και σας ρωτώ. Αυτό το στραβωμα μπορεί να έχει προκληθεί από τα φθαρμένα ρουλεμάν η μόνο από Στραβωμα του άκρου ;
Μην προχωρήσω άδικα σε αγορά άλλου άξονα
Τα φώτα σας παρακαλωωω !!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Δεκ 2020, 13:07:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο δικο μου, εδω και καποιους μηνες ακουω μεταλλικο θορυβο απο τον αξονα. Γκαπ - γκουπ. Σε ανυποπτες στιγμες ενω κινουμε η πανω να ξεκινησω η να μπω/βγω γκαραζ. Πισω δεξια -κυριως- προερχεται ο θορυβος. Μεχρι τωρα εχω παει σε εναν μονο μηχανικο. Το σηκωσε και ειδαμε οτι ο τροχος εχει τζογους. Το αμαξι ειναι εικοσαετιας με πολυ συνετη χρηση ομως. Χωρις ζαντες κλπ. Μου ειπε ειναι αξονας. Θα παω και σε αλλους μηπως ειναι τα ρουλεμαν. Παντως για αξονα να υπολογιζουμε κανα 450αρι περιπου απο Αγγλια. Μου ανεφερε και αυτο για το αρνητικο καμπερ που σου ειπε η ευθυγραμμιση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Δεκ 2020, 13:09:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ηθελε καν να ακουσει για αλλαγη ρουλεμαν κλπ. Δεν ασχολουμαι μου λεει με τα ρουλεμαν. Μονο αλλαγη αξονα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Δεκ 2020, 15:00:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pan10 έγραψε:
Δεν ηθελε καν να ακουσει για αλλαγη ρουλεμαν κλπ. Δεν ασχολουμαι μου λεει με τα ρουλεμαν. Μονο αλλαγη αξονα.

Εγώ λογικά θα πάω για επισκευή. Τα 450 που λες νομίζω είναι λογά αν αναφέρεσαι σε καινουριο άξονα. Σε κάποιο σαιτ spoox νομίζω (δεν θυμάμαι) . Τον εργοστασιακό τον είχαν περίπου 800€
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Δεκ 2020, 15:06:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pan10 έγραψε:
Δεν ηθελε καν να ακουσει για αλλαγη ρουλεμαν κλπ. Δεν ασχολουμαι μου λεει με τα ρουλεμαν. Μονο αλλαγη αξονα.

https://www.106parts.com/pug-514877-106parts-sku-peugeot-106-rear-suspension-disc-beam-assembly-gti-rallye-vts-s16-genuine-part.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Δεκ 2020, 15:39:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sonapos έγραψε:
pan10 έγραψε:
Δεν ηθελε καν να ακουσει για αλλαγη ρουλεμαν κλπ. Δεν ασχολουμαι μου λεει με τα ρουλεμαν. Μονο αλλαγη αξονα.

https://www.106parts.com/pug-514877-106parts-sku-peugeot-106-rear-suspension-disc-beam-assembly-gti-rallye-vts-s16-genuine-part.html


Βασικα απο 300-500 κυμαινονται. Αναλογα απο που θα τον παρεις. Και οχι καινουργιοι. Το θεμα ειναι να διορθωνεται οντως αλλιως παμε για αλλον

https://www.imaxle.co.uk/refurbished-rear-axle-for-106-gti-rallye
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Δεκ 2020, 15:52:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sonapos έγραψε:
pan10 έγραψε:
Δεν ηθελε καν να ακουσει για αλλαγη ρουλεμαν κλπ. Δεν ασχολουμαι μου λεει με τα ρουλεμαν. Μονο αλλαγη αξονα.

https://www.106parts.com/pug-514877-106parts-sku-peugeot-106-rear-suspension-disc-beam-assembly-gti-rallye-vts-s16-genuine-part.html



για ποιον λογο δε μου ανοιγει το λινκ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Δεκ 2020, 00:55:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έφτιαξα τον δικό μου στο 206 προ 3ετίας πίσω από το Γ' Νεκροταφείο στον Τηλέμαχο (γράφει και εδώ μέσα συχνά).

Ήταν εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Γαλλικά (τώρα δεν είναι), ειδικεύεται στους άξονες, και επισκευάζει ό,τι μπορεί γενικά. Παλιότερα έστελνε τους άξονες σε τόρνο, πλέον αν δεν είναι στραβοί εντελώς, τους αλλάζει ο ίδιος τα άκρα (πρεσάρει καινούρια) και τοποθετεί τετραπλά ρουλεμάν για καλύτερη έδραση.

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=10187&postdays=0&postorder=asc&start=240

(έχουν εξαφανιστεί με τα χρόνια οι φωτογραφίες από το post μου)


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1035s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on