PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Peugeot 206 1.6 16v. Εγκατάσταση bucket καθίσματος

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Σέρμπης Κώστας (κώστας)
Μέλος
Μέλος


106 1.3 Rallye, 206 1.6 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Αύγ 2020, 14:57:48    Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 206 1.6 16v. Εγκατάσταση bucket καθίσματος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαιρετώ το team.

Μετά από αναζήτηση στο forum κι αφού δε βρήκα αντίστοιχη συζήτηση (εκτός κι αν δεν έψαξα σωστά..), ανοίγω το παρόν θέμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνουμε για την εγκατάσταση aftermarket bucket καθίσματος σε 206 1.6 16ν, μοντέλο του '06 και συγκεκριμένα με τον αισθητήρα βάρους του καθίσματος που ενεργοποιεί και την ειδοποίηση για τη ζώνη ασφαλείας.

Θεωρητικά, όλο και κάποιος θα έχει βάλει bucket σε 206, επομένως θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον μπορέσει να με βοηθήσει - καθοδηγήσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Αύγ 2020, 07:26:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωστα, δε γνωριζω τη λυση στο θεμα σου, αλλα χαιρομαι που σε ξαναβλεπω στο φορουμ μετα απο καιρο που εχουμε χαθει!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Αύγ 2020, 10:21:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για το κάθισμα του οδηγού λες; Δεν έχει αισθητήρα βάρους, έναν μικροδιακόπτη στην υποδοχή της ζώνης έχει.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Αύγ 2020, 15:45:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο παραπάνω...
Του οδηγού το κάθισμα δεν έχει αισθητήρα πίεσης... Έχουν μόνο του συνοδηγού. Και σε πολλά αμάξια του συνοδηγού είναι λίγο "αργόσχολο" αφού πιάνει από κάποιο βάρος και πάνω...
Αν θες να βρεις με αισθητήρα θα πρέπει να πάρεις κάθισμα από δεξιοτίμονο, αλλά και πάλι δεν θα έχεις που να το μπριζώσεις...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Σέρμπης Κώστας (κώστας)
Μέλος
Μέλος


106 1.3 Rallye, 206 1.6 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Αύγ 2020, 19:33:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Κωστα, δε γνωριζω τη λυση στο θεμα σου, αλλα χαιρομαι που σε ξαναβλεπω στο φορουμ μετα απο καιρο που εχουμε χαθει!

Γιώργο, επανήλθα σε Γαλλικά εδάφη! Να 'σαι καλά!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Σέρμπης Κώστας (κώστας)
Μέλος
Μέλος


106 1.3 Rallye, 206 1.6 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Αύγ 2020, 19:39:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Λάθος μου που δε διευκρίνισα πως αναφέρομαι στο κάθισμα οδηγού. Θεώρησα πως έχει αισθητήρα βάρους, μαζί με τις καλωδιώσεις για τον αερόσακο.

Εάν καταλαβαίνω σωστά, απλά τοποθετώ το aftermarket (για ένα κουβά της sparco μιλάμε, απλά πράγματα) και με πόρπη ζώνης στο εργοστασιακό κλείστρο είμαστε εντάξει;

Στη συνέχεια, η αποσύνδεση του αερόσακου, οδηγεί θέλοντας και μη στην ολική απενεργοποίησή τους με το κλειδί, σωστά;

Σας ευχαριστώ και πάλι, παιδιά, για τις απαντήσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Αύγ 2020, 10:49:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To κλειδί μόνο τον αερόσακο συνοδηγού απενεργοποιεί.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2020, 12:19:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω το κλείδωμα του αερόσακου είναι μόνο για τον συνοδηγό...
Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι στο σύστημα των αερόσακων περιλαμβάνονται και οι προεταντήρες...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Σέρμπης Κώστας (κώστας)
Μέλος
Μέλος


106 1.3 Rallye, 206 1.6 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Αύγ 2020, 13:53:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Να σημειώσω στο σημείο αυτό πως πρώτη φορά έχω αυτοκίνητο με αερόσακους στο κάθισμα και τέτοια συστήματα ασφαλείας, επομένως γιαυτό και ρωτάω ποια είναι η διαδικασία κι αν τελικά μπορώ να βάλω το bucket ή όχι.

Τα αυτοκίνητα που είχα ως τώρα ήταν χρονολογίας από 1978 έως το πρώτο εξάμηνο του 2000.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Αύγ 2020, 15:47:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα Peugeot αυτών των χρονολογιών που αναφέρεις, έχεις δεν έχεις αερόσακο στο κάθισμα, αν έχεις έστω και έναν αερόσακο (οδηγού ή/και συνοδηγού), έχεις προενταντήρες στις ζώνες...
Μάλιστα σε πιθανή μικρή κρούση ο εγκέφαλος των αερόσακων αναλόγως με τα G που ανιχνεύει, υπάρχει πιθανότητα να δώσει εντολή εκτίναξης μόνο στου προεταντήρες και όχι στους αερόσακους...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Αύγ 2020, 22:12:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το λάντα ? Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0674s (PHP: 65% - SQL: 35%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on