PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ξεθωριασμενα πλαστικα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Giwrgosx 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 106 rallye 1.6 16v

Ένταξη: 21 Απρ 2018
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Απρ 2018, 14:00:27    Θέμα δημοσίευσης: Ξεθωριασμενα πλαστικα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα σας!εχω στην κατοχη μου ενα rallye..τα εξωτερικα πλαστικα στον προφυλακτήρα εχουν ξεθωριασει ελαφρως απο τον ηλιο...υπαρχει κατι που μπορώ να βάλω για να τα ανανεωσω ή πρέπει να τα βαψω??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
costas86 (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 cc 1.6 thp

Ένταξη: 08 Νοέ 2017
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Ιούλ 2018, 18:31:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,
Επειδή το έψαχνα πρόσφατα, για αλοιφές γρατζουνιών κλπ, έπεσα και πάνω σε αλοιφές ανανέωσης των μαύρων πλαστικών.. προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν έχεις να χάσεις κάτι, πέραν κάποιων ευρώ (8-20 ευρώ παίζουν) γκούγκλαρέ το και θα βρείς αρκετές..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nik_marin (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Race

Ένταξη: 07 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 582

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Ιούλ 2018, 13:46:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://owatrol.com/gr/all-our-products/10391-polytrol.html


Link link2 link3
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Ιούλ 2018, 15:18:27    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξεθωριασμενα πλαστικα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giwrgosx έγραψε:
Καλημερα σας!εχω στην κατοχη μου ενα rallye..τα εξωτερικα πλαστικα στον προφυλακτήρα εχουν ξεθωριασει ελαφρως απο τον ηλιο...υπαρχει κατι που μπορώ να βάλω για να τα ανανεωσω ή πρέπει να τα βαψω??


υπαρχουν διαφορα υλικα και κανουν δουλεια για καποιο καιρο (τα πλυσιματα με τον καιρο θα ξανακανουν τα πλαστικα οπως ειναι τωρα). αξιζουν τα λεφτα τους
το δυσκολο ειναι να καλυψεις σωστα τα υπολοιπα μερη που δεν θελεις να λερωθουν ειδικα αν χρησιμοποιησεις υλικο τυπου μπογια οπως αυτο ( https://www.praktiker.gr/p/ygro-epanaforas-plastikou-sonax-mayro-0-1lt-20101 ) που εχω χρησιμοποιησει με πολυ καλα αποτελεσματα !


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chris_saxo vts 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Saxo Vts 1.6

Ένταξη: 08 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούλ 2018, 18:09:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nik_marin έγραψε:
https://owatrol.com/gr/all-our-products/10391-polytrol.html


Το έχω δει κ γω αυτό. Το έχεις χρησιμοποιήσει να πεις εντυπώσεις??

+1 για το sonax. Το προηγούμενο Σάββατο πέρασα τα πλαστικά στο saxo κ έγινε σαν καινούργιο!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Ιούλ 2018, 02:29:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Chris_saxo vts έγραψε:
nik_marin έγραψε:
https://owatrol.com/gr/all-our-products/10391-polytrol.html


Το έχω δει κ γω αυτό. Το έχεις χρησιμοποιήσει να πεις εντυπώσεις??

+1 για το sonax. Το προηγούμενο Σάββατο πέρασα τα πλαστικά στο saxo κ έγινε σαν καινούργιο!!


εγω με sonax εκανα τις ραγες στην οροφη ενος 206 που ηταν αρκετα κατεστραμενες (καμμενες) με οχι καλα αποτελεσματα γιατι δεν υπηρχε πλαστικο για να "κατσει" η μπογια
αλλα εκανα και τις ραγες στο 207 που ειχαν ξασπρισει (αλλα δεν ηταν καμμενες) με πολυ καλα αποτελεσματα μια και εγιναν σαν καινουριες.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Αύγ 2018, 19:56:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.pro-xl.co.uk/product/proplasticolor/
Αυτο το εχω δει να κανει θαυματα στο detailingworld αλλα δεν μπορω να βρω το τοπικ τωρα.


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Thanos_V 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye S2 16v

Ένταξη: 23 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Ιαν 2021, 14:53:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους, αν και παλιό το thread, θα ήθελα να σας πω και εγώ τι έκανα.

Μιλάω για τα πλαστικά του 16v rallye που είναι μαύρα στους προφυλακτηρες. Στα πιο παλιά 8ν είναι άσπρα.

Αν θέλετε να βγάλετε τα πλαστικά για να χρησιμοποιήσετε σπρέι (κάνει καλύτερη δουλειά από το απλό detailing αν τα πλαστικά είναι παλιά και ταλαιπωρημένα).

Ένα σπρέι όπως το Morris Bumper Spray που είναι γύρω στα 7,5€ κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

Τα πλαστικά βγαίνουν με πολύ Προσοχή από τους προφυλακτηρες. Έχουν πάνω και κάτω συμμετρικά κλιπς. Στον πίσω προφυλακτήρα βγαίνουν πρώτα τα πλαϊνά και μετά το μεσαίο, γιατί το μεσαίο πιάνει κάτω από τα πλαϊνά. Με ένα μικρό λεπτό μαχαιρακι γίνεται μια χαρά η δουλειά. Έχει μικρές οπές που μπαίνει το μαχαιρακι και απασφαλιζει το κλιψακι.

Το καλύτερο είναι να βγει ο προφυλακτήρας τελείως για καλύτερη πρόσβαση, αλλά γίνεται και με τον τρόπο που περιγράφω.

Τα μπροστά είναι λίγο πιο σφιχτά κουμπωμενα και θέλουν μεγαλύτερη προσοχή για να μη σπάσουν. Είναι αλλου τύπου κλιπς.

Τα βγάζετε, τα βάφετε, περιμένετε να στεγνώσουν, καθαρίζετε και τον προφυλακτήρα γιατί σίγουρα θα έχει πιάσει σκονη και σε μια μέρα, αφού στεγνώσουν τα ξανακουμπωνετε και είστε τζετ.

Προσοχή: στα πίσω πλαστικά κουμπωνουμε πρώτα το μεσαίο και ΠΡΙΝ το κουμπωσουμε το λυγίζουμε ελαφρώς για να μπουν τα αυτάκια του στις τρύπες που έχει ο προφυλακτήρας, εκεί που ενώνεται με τα πλαϊνά πλαστικά. Εγώ βιάστηκα λίγο και έπρεπε να το ξαναβγαλω για να βάλω τα αυτάκια μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Φεβ 2021, 18:21:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε μη βαφόμενα πλαστικά σε citroen c3 του 2005 που είχαν γίνει σχεδόν άσπρα, τα έκανα με πιστόλι θερμού αέρα σιγά σιγά και προσεκτικά και γίνανε σαν καινούρια.
2 μήνες τώρα δεν έχω δει να έχουν πάθει κάτι.
20' υπόθεση, χωρίς βάλε-βγάλε, χωρίς τίποτα.
Το πόσο χρειάζεται να ζεσταθεί το κάθε σημείο φαίνεται με το μάτι, μην τα λιώσετε. Razz

ΥΓ: Καλό θα ήταν να φορέσετε και μια μάσκα λόγω του ζεσταμένου πλαστικού.
ΥΓ2: Έπρεπε να τραβήξω βίντεο, γιατί η διαφορά ήταν τεράστια. Αν και με ελάχιστον ψάξιμο θα βρείτε αρκετά στο internet.


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Φεβ 2021, 21:47:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kovac έγραψε:
Σε μη βαφόμενα πλαστικά σε citroen c3 του 2005 που είχαν γίνει σχεδόν άσπρα, τα έκανα με πιστόλι θερμού αέρα σιγά σιγά και προσεκτικά και γίνανε σαν καινούρια.
2 μήνες τώρα δεν έχω δει να έχουν πάθει κάτι.
20' υπόθεση, χωρίς βάλε-βγάλε, χωρίς τίποτα.
Το πόσο χρειάζεται να ζεσταθεί το κάθε σημείο φαίνεται με το μάτι, μην τα λιώσετε. Razz

ΥΓ: Καλό θα ήταν να φορέσετε και μια μάσκα λόγω του ζεσταμένου πλαστικού.
ΥΓ2: Έπρεπε να τραβήξω βίντεο, γιατί η διαφορά ήταν τεράστια. Αν και με ελάχιστον ψάξιμο θα βρείτε αρκετά στο internet.


https://www.youtube.com/watch?v=R9tDq1oRy9U

εδω παντως λεει να μην το κανει καποιος αυτο γιατι με τη θερμανση του πλαστικου απελευθερωνονται καποια απαραιτητα ελαια του πλαστικου καθιστωντας το ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ. με λιγα λογια ειναι πιο ευκολο να σπασει απο οτι πριν.

βεβαια για καποιο λογο ΟΛΟΙ απο κατω τον ευχαριστουν (και το κανουν) αγνοωντας τη συμβουλη Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Φεβ 2021, 01:22:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω Δημήτρη κατά πόσο ισχύει αυτό που λένε. Παράλογο δε μου κάνει να σου πω την αλήθεια.
Προς το παρόν δε δείχνουν να έχουν κάποιο θέμα. Ίσως τα περάσω και κάτι από πάνω, τύπου "λάδι" ή "βαζελίνη" κάποιο υγρό, για προστασία κλπ, όπως γράφουν και οι περισσότεροι.
Πάντως και τα υγρά τύπου polytrol, άλλοι λένε κρατάει 6 μήνες, άλλοι χρόνο.
Γενικά μόνιμη λύση δε νομίζω να υπάρχει, πέραν του βαψίματος*.
Απλά βρίσκω πιο γρήγορη και βολική λύση το θερμοπίστολο. Ο καιρός θα δείξει.

*Στο 206 τα έβαψα πριν 15 χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο δείχνουν πως θέλουν ένα φρεσκάρισμα (βάψιμο ή γυάλισμα detail φάση). Σε άλλους δεν κράτησαν ούτε χρόνο και ξεφλούδισαν. Το αμάξι είναι σε κλειστό γκαράζ τα τελευταία 5 χρόνια μόνο.


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Φεβ 2021, 18:44:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια εύκολη λύση για τα "περίεργα" πλαστικά είναι και το plasti dip...
Το είχα βάλει σε κάτι πλαστικά και μεταλλικά μέρη την μηχανής και πραγματικά το αποτέλεσμα ήταν αξιοθαύμαστο!!!


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Φεβ 2021, 22:40:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Μια εύκολη λύση για τα "περίεργα" πλαστικά είναι και το plasti dip...
Το είχα βάλει σε κάτι πλαστικά και μεταλλικά μέρη την μηχανής και πραγματικά το αποτέλεσμα ήταν αξιοθαύμαστο!!!


παλιά πουτ@.. το plastidip αλλα εχει κιαυτο τα μυστικα του και τους περιορισμους του.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Φεβ 2021, 13:23:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Razz


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1346s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on