PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Bilstein b6 και ράβδοι 20μμ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Ιούν 2020, 22:10:33    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Bilstein b6 και ράβδοι 20μμ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα πεζακιδες.επειδη δεν εβγαλα άκρη από το τοπικ με τις 59 σελιδεσ Γράφω άλλο. Μιας και ήρθε η ώρα για αλλαγή αμορτισέρ διότι μετά από 130.000.χλμ Τα μαμα έχουν πεθάνει. Σκεφτόμουν να βάλω τα bilstein τα β6 με τα μαμα ελατήρια Ή τα β8 . Αξιζει; Γενικά μ αρέσει να στρίβω το πεζακι μ σε επαρχιακούς απομονωμένους δρόμους. Επίσης θα άξιζε ή θα ήταν αναγκαίο να άλλαζα και ραβδους και έβαζα 20μμ; Το αμαξι είναι καθημερινό και απλά όταν υπάρχει ωραιος δρόμος το στρίβω λιγάκι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Ιούν 2020, 22:49:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και επρεπε να συνεχισουμε στο σχετικο τοπικ των αναρτησεων γισ το 106, σου απανταω εδω.
Τι τα b6 βαλεις τι τα b8 σωστη δουλεια, δε προκειται να κανεις. Αμφοτερα δε θα δουλεψουν με ραβδους, ακομη και χωρις ραβδους, τα θεωρω τσαμπα λεφτα.
Επισης, ραβδους 20mm που θα βρεις; εχω την εντυπωση πως δεν υπηρξαν ποτε σε τετοια διαμετρο! Απο 21 και πανω μοναχα απ'οσο γνωριζω.
Αν βαλεις ραβδους θα πρεπει να καταφυγεις σε πολυ πιο ψαγμενη αναρτηση και θα σου βγει ο κουκος αηδονι για να φτιαξεις κατι που θα δουλεψει σωστα.
Προσωπικα με μαμα ραβδους θα στρεφομουν σε αμορτισερ ρυθμιζομενο σε rebound (alpha, gaz ή koni κιτρινα) , ωστε να το φερεις στα μετρα σου.


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούν 2020, 01:14:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Αν και επρεπε να συνεχισουμε στο σχετικο τοπικ των αναρτησεων γισ το 106, σου απανταω εδω.
Τι τα b6 βαλεις τι τα b8 σωστη δουλεια, δε προκειται να κανεις. Αμφοτερα δε θα δουλεψουν με ραβδους, ακομη και χωρις ραβδους, τα θεωρω τσαμπα λεφτα.
Επισης, ραβδους 20mm που θα βρεις; εχω την εντυπωση πως δεν υπηρξαν ποτε σε τετοια διαμετρο! Απο 21 και πανω μοναχα απ'οσο γνωριζω.
Αν βαλεις ραβδους θα πρεπει να καταφυγεις σε πολυ πιο ψαγμενη αναρτηση και θα σου βγει ο κουκος αηδονι για να φτιαξεις κατι που θα δουλεψει σωστα.
Προσωπικα με μαμα ραβδους θα στρεφομουν σε αμορτισερ ρυθμιζομενο σε rebound (alpha, gaz ή koni κιτρινα) , ωστε να το φερεις στα μετρα σου.
ευχαριστώ για την απάντηση...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούν 2020, 11:21:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Αν και επρεπε να συνεχισουμε στο σχετικο τοπικ των αναρτησεων γισ το 106, σου απανταω εδω.
Τι τα b6 βαλεις τι τα b8 σωστη δουλεια, δε προκειται να κανεις. Αμφοτερα δε θα δουλεψουν με ραβδους, ακομη και χωρις ραβδους, τα θεωρω τσαμπα λεφτα.
Επισης, ραβδους 20mm που θα βρεις; εχω την εντυπωση πως δεν υπηρξαν ποτε σε τετοια διαμετρο! Απο 21 και πανω μοναχα απ'οσο γνωριζω.
Αν βαλεις ραβδους θα πρεπει να καταφυγεις σε πολυ πιο ψαγμενη αναρτηση και θα σου βγει ο κουκος αηδονι για να φτιαξεις κατι που θα δουλεψει σωστα.
Προσωπικα με μαμα ραβδους θα στρεφομουν σε αμορτισερ ρυθμιζομενο σε rebound (alpha, gaz ή koni κιτρινα) , ωστε να το φερεις στα μετρα σου.

Αξιζει να βάλω μπρος πίσω alpha; Η μόνο για πίσω ;
Η θα ήταν καλύτερα μπρος πίσω κονι κίτρινα με τα μαμα ελατήρια η κάποια ελατήρια φαρδιά με λίγες παραπάνω λίμπρες ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Ιούν 2020, 18:08:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά και εγώ στο 16βαλβιδο μαμά εντελως που έχω πρέπει να αλλάξω αμορτισέρ. Σκέφτομαι και εγώ για B6 με μαμα ελατήρια.
Ο μηχανικός μου είπε να πάω σε KYB ultraSR. Για ποιον λόγο τα Β6 δεν θα δουλέψουν?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pavlosk 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye (2003)

Ένταξη: 27 Ιαν 2016
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Ιούν 2020, 20:24:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως το δικο μου που το πηρα με επισκευασμενα Β8 και φαρδια 3cm χαμηλωμα εμπρος με 195/50R15 πολιτικο και μανισιες ραβδους πισω με διαφορα υψους 1cm ψηλοτερο σε σχεση με μπροστα, ειμαι ευχαριστημενος απο το κρατημα-ανεση που εχει. Σιγουρα αυτο που προτεινει ο geo ειναι καλυτερη λυση ειδικα με στενα ελατηρια αλλα τιθεται το ερωτημα τι μπατζετ εχεις και αν αξιζει για την χρηση που το θες. Αν εισαι για πολη και καμια βολτιτσα σε στροφοδιαδρομη με πολιτικα παντα και δεν θες να ριξεις λεφτα βαλε τα μανισια και μην ασχολεισαι για εμενα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Ιούν 2020, 11:46:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά κατελειξα σε ΚΟΝΙ πορτοκαλί με μαμα ελατήρια. Πιστεύω θα μείνω ευχαριστημένος. Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
khpouross (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 12 Αύγ 2019
Δημοσιεύσεις: 27

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Ιούν 2020, 14:42:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sonapos έγραψε:
Τελικά κατελειξα σε ΚΟΝΙ πορτοκαλί με μαμα ελατήρια. Πιστεύω θα μείνω ευχαριστημένος. Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;


Δεν τα εχω δοκιμασει,έχω ακούσει πως είναι καλο αμμορτισέρ και βρίσκω πολύ σωστή την επιλογή να μείνεις με το μαμά ελατήριο.Προσωπικα έβγαλα τα στενα που είχα και πλεον δεν χορταινω να το οδηγαω με τα μαμά ελατήρια.


In dubio pro reo.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Ιούν 2020, 12:03:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

khpouross έγραψε:
sonapos έγραψε:
Τελικά κατελειξα σε ΚΟΝΙ πορτοκαλί με μαμα ελατήρια. Πιστεύω θα μείνω ευχαριστημένος. Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;


Δεν τα εχω δοκιμασει,έχω ακούσει πως είναι καλο αμμορτισέρ και βρίσκω πολύ σωστή την επιλογή να μείνεις με το μαμά ελατήριο.Προσωπικα έβγαλα τα στενα που είχα και πλεον δεν χορταινω να το οδηγαω με τα μαμά ελατήρια.

Ευχαριστώ πολύ!!
Γενικά τα γαλλικά δεν χορταίνεις να τα οδηγάς !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 11:00:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sonapos έγραψε:
Τελικά κατελειξα σε ΚΟΝΙ πορτοκαλί με μαμα ελατήρια. Πιστεύω θα μείνω ευχαριστημένος. Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;


Αυτό σκεφτόμουν και εγώ αλλά μετά αποφάσισα να πάω σε μαμά ελατηρια με b6 η Κονι κίτρινα. Πες μας εντυπώσεις όταν τα χώσεις πλιζ Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2009s (PHP: 50% - SQL: 50%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on