PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Πρόβλημα με το κοντέρ-ταχύμετρο σε peugeot 106 rallye

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
epaeon 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 26 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Δεκ 2019, 18:09:37    Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με το κοντέρ-ταχύμετρο σε peugeot 106 rallye Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Έχω ένα Peugeot 106 Rallye '02 με τα λευκά όργανα.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το τελευταίο διάστημα. Εκεί που οδηγώ κανονικά ξαφνικά ο δείκτης των χιλιομέτρων πέφτει στο μηδέν και δεν δείχνει την ταχύτητα. Επίσης την ίδια στιγμη που συμβαίνει αυτό δεν λειτουργεί ουτε ο χιλιομετρητής είτε είναι το odometer είτε ο μερικός χιλιομετρητής. Αυτο μπορει να συμβαίνει για κάποια δευτερόλεπτα αν και συνήθως κραταέι 1,5 με 5 λεπτά, οπότε και ξαφνικά όλα λειτουργούν κανονικά.
Δεν συμβαίνει κάτι άλλο το παρατηρήσιμο όσο συμβαίνουν τα παραπάνω.

Έχει κανεις καμιά ιδέα τι φταίει και πως μπορώ να ψάξω/επισκευάσω;
Μένω Αθηνα αλλα δεν είμαι από εδώ, οπότε αν χρειάζεται ηλεκτρολόγο, θα σας ήμουν υπόχρεως αν μου προτείνατε κάποιον.

Σας ευχαριστω πολύ και μόνο για τον χρόνο σας!
Καλές γιορτές και ευτυχισμένο το νεό έτος!

Y.Γ.
Υπάρχει πουθενά/έχει κανείς το Haynes Service Manual για το Peugeot 106?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Δεκ 2019, 12:52:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χρόνια πολλά...
Μου το κάνει κι εμένα καμιά φορά το κοντέρ στο 306 μου...
Λογικά δεν είναι πρόβλημα του κοντέρ αλλά του αισθητήρα... Στο 306 τουλάχιστον είναι πάνω στο σασμάν... αν δεν έχει πρόβλημα το καλώδιο ή η φίσα σου, είναι "βλαμμένος" ο αισθητήρας και τον αλλάζεις...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Δεκ 2019, 15:43:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάνε έναν έλεγχο και στις γειώσεις σου, ξεκινώντας από αυτή που φεύγει από τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας προς το σασί ( στο θόλο πίσω από την μπαταρία).



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nafpaktios (giorgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 rallye

Ένταξη: 24 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Ιαν 2020, 16:37:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρήκες λύση φίλε μου? Μου κάνει ακριβώς το ίδιο!


drive fast live longer!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mixanologos (Thodoris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 8v 1997

Ένταξη: 29 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: Μεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Ιαν 2020, 09:12:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το έλυσες το πρόβλημα φίλε μου και αν ναί πως; Εγώ έχω θέμα στο δείκτη της βενζίνης. Έχω το 8V με τα μπλέ Jaeger όργανα και ο δείκτης δείχνει μόνο μέχρι την μέση ακόμα και γεμάτος όταν είμαι. Επίσης πέφτει στο άδειο με περίπου μισό ρεζερβουάρ και το λαμπάκι δεν ανάβει ποτέ (έμεινα και το διαπίστωσα).


R5GTT R.I.P.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
m_power_lunatic (john)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


PEUGEOT 106 1.3 RALLYE..the REAL Rallye!

Ένταξη: 10 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 307
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Ιαν 2020, 12:50:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να μην αγχώνεστε τα όργανα αυτά δεν δουλεύανε σωστά σε σχεδόν καινούργια αυτοκίνητα 13αρια και 16αρια 8 βαλβιδα την περίοδο 94-98.


INSANE IN THE ///MIDBRAIN...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mixanologos (Thodoris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 8v 1997

Ένταξη: 29 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: Μεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Ιαν 2020, 15:07:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ δεκτό αλλά το θέμα είναι τι κάνουμε για να το διορθώσουμε; Υπάρχει κάτι; Με τον δείκτη της βενζίνης δυστυχώς έμεινα καθότι δεν γνώριζα τη σχετική αυτονομία του οχήματος και γενικά είναι δύσκολο να υπολογίζεις πόσο οικονομικά οδήγησες ή πόσο έσκισες το αυτοκίνητο για να βγάλεις τα χιλιόμετρα.


R5GTT R.I.P.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Ιαν 2020, 15:18:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mixanologos έγραψε:
Το έλυσες το πρόβλημα φίλε μου και αν ναί πως; Εγώ έχω θέμα στο δείκτη της βενζίνης. Έχω το 8V με τα μπλέ Jaeger όργανα και ο δείκτης δείχνει μόνο μέχρι την μέση ακόμα και γεμάτος όταν είμαι. Επίσης πέφτει στο άδειο με περίπου μισό ρεζερβουάρ και το λαμπάκι δεν ανάβει ποτέ (έμεινα και το διαπίστωσα).


Το πιο πιθανό στην δική σου περίπτωση είναι να έχει χαλάσει το φλοτέρ στην αντλία βενζίνης...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mixanologos (Thodoris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 8v 1997

Ένταξη: 29 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: Μεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Ιαν 2020, 15:33:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Mixanologos έγραψε:
Το έλυσες το πρόβλημα φίλε μου και αν ναί πως; Εγώ έχω θέμα στο δείκτη της βενζίνης. Έχω το 8V με τα μπλέ Jaeger όργανα και ο δείκτης δείχνει μόνο μέχρι την μέση ακόμα και γεμάτος όταν είμαι. Επίσης πέφτει στο άδειο με περίπου μισό ρεζερβουάρ και το λαμπάκι δεν ανάβει ποτέ (έμεινα και το διαπίστωσα).


Το πιο πιθανό στην δική σου περίπτωση είναι να έχει χαλάσει το φλοτέρ στην αντλία βενζίνης...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ξέρεις αν είναι ανταλλακτικό ή πηγαίνει σετ με την αντλία;


R5GTT R.I.P.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nafpaktios (giorgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 rallye

Ένταξη: 24 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Φεβ 2020, 23:24:07    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το κοντέρ-ταχύμετρο σε peugeot 106 rallye Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

epaeon έγραψε:
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Έχω ένα Peugeot 106 Rallye '02 με τα λευκά όργανα.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το τελευταίο διάστημα. Εκεί που οδηγώ κανονικά ξαφνικά ο δείκτης των χιλιομέτρων πέφτει στο μηδέν και δεν δείχνει την ταχύτητα. Επίσης την ίδια στιγμη που συμβαίνει αυτό δεν λειτουργεί ουτε ο χιλιομετρητής είτε είναι το odometer είτε ο μερικός χιλιομετρητής. Αυτο μπορει να συμβαίνει για κάποια δευτερόλεπτα αν και συνήθως κραταέι 1,5 με 5 λεπτά, οπότε και ξαφνικά όλα λειτουργούν κανονικά.
Δεν συμβαίνει κάτι άλλο το παρατηρήσιμο όσο συμβαίνουν τα παραπάνω.

Έχει κανεις καμιά ιδέα τι φταίει και πως μπορώ να ψάξω/επισκευάσω;
Μένω Αθηνα αλλα δεν είμαι από εδώ, οπότε αν χρειάζεται ηλεκτρολόγο, θα σας ήμουν υπόχρεως αν μου προτείνατε κάποιον.

Σας ευχαριστω πολύ και μόνο για τον χρόνο σας!
Καλές γιορτές και ευτυχισμένο το νεό έτος!

Y.Γ.
Υπάρχει πουθενά/έχει κανείς το Haynes Service Manual για το Peugeot 106?
Για την ιστορία,μου κάνε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και το πρόβλημα ήταν ο αισθητήρας κοντερ ο οποίος βρίσκεται πάνω στο σασμάν! Βγαίνει με μια αλενοβιδα και θέλει προσοχή στο ο ρινγκ στην τοποθέτηση!Πρόσβαση έχει από πάνω με λίγο δυσκολία βέβαια![/img]


drive fast live longer!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Φεβ 2020, 13:07:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mixanologos έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ξέρεις αν είναι ανταλλακτικό ή πηγαίνει σετ με την αντλία;


Δεν έχω εικόνα για τα 106 για τις αντλίες βενζίνης...
Στα περισσότερα αμάξια πάντως που έχει τύχει να ακούσω είναι ενσωματωμένο πάνω στην αντλία το φλοτέρ...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάϊ 2020, 16:43:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα αφού το πρόβλημα μου είναι σχετικό...
Έχει κανείς επαναλήπτη για τα ντιζατα κοντέρ που φορούσαν τα xsi και τα ραλυ 1ης γενιάς (Jaeger όργανα -κοντερ έως 220χλμ) ;;
Ο δικός μου έχει ανοίξει και η ντιζα που γυρνάει τον βρίσκει παρακεντρα με αποτέλεσμα από τα 60 χλμ/ώρα και πάνω να χαλάει ο κόσμος μέσα στην καμπίνα από το θόρυβο. Πήγα σε κοντερά μου λέει θέλεις καντράν ... Σε όσες μάντρες έψαξα ολα τα κοντέρ τους κάποιο θεματακι είχαν. Το δικό μου πέρα από αυτό λειτουργεί άψογα.
Όποιος έχει-πουλαει τον επαναλήπτη αυτόν ας μου στείλει αν μπορεί ένα μήνυμα!!
Ευχαριστώ


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0801s (PHP: 61% - SQL: 39%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on