PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Νέος κάτοχος 5008 BlueHDi 1,5 EAT8 GTline

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Earendil (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 5008 BlueHDi 1,5 EAT 8 2020 GTLi

Ένταξη: 18 Μάρ 2020
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Μάρ 2020, 16:44:59    Θέμα δημοσίευσης: Νέος κάτοχος 5008 BlueHDi 1,5 EAT8 GTline Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Καταρχήν να ευχηθώ υγεία σε όλους και προσοχή-σεβασμό στους ανθρώπους γύρω μας.
Στο θέμα μας:
Σύντομα (?) θα έχω στα χέρια μου το νέο 5008 diesel 1,5 με το αυτόματο 8 ταχυτήτων στην έκδοση GTline. Oι λόγοι που καταλαμβάνω χώρο στο forum είναι οι εξής δύο:
-Προέρχομαι από VW golf 6 tsi 160, με πολλά προβλήματα (το εξής ένα αρκεί: αλλαγή μοτέρ στα 100.000) αλλά και από mazda 2 (και παλιότερα 323) με απολύτως, μα απολύτως κανένα πρόβλημα. Προφανώς δεν αναμένω αξιοπιστία μάζντα (ούτως ή άλλως η μάζντα δεν φέρνει όχημα που να καλύπτει τις ανάγκες μου σε χώρους, πολύτεκνος γαρ), άλλωστε ήταν μάλλον σπαρτιάτικα αυτοκίνητα σε θέματα εξοπλισμού και τεχνολογίας, αλλά ελπίζω να αποφύγω περιπέτειες τύπου VW. Θα ήθελα επομένως την -όσο πιο- αντικειμενική σας άποψη για τα σύγχρονα πεζό σε θέματα αξιοπιστίας, τουλάχιστον στα σημαντικά μέρη του οχήματος, δηλαδή μοτέρ, σασμάν, ηλεκτρικά, συναρμογή, αντοχή υλικών, ποιότητα βαφής(σημειωτέον το διάλεξα με το χρώμα περλέ τριπλής επίστρωσης, αν λέει κάτι αυτό)
-Θα είχατε να μου προτείνετε σημεία που θα πρέπει να εστιάσω κατά την παραλαβή? ΠΧ για τυχόν ζημιές κατά τη μεταφορά, ερωτήσεις προς τον αντιπρόσωπο, θέματα λειτουργίας των (πολλών μάλλον) εφαρμογών και συνδεσιμότητας με κινητά, κλπ? Κάποια σύσταση/παρατήρηση/αρνητική εμπειρία?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
ΜΦΧ
Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Μάρ 2020, 10:22:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα
Μέχρι στιγμής δεν έχουν ζημιές τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα.
Ένα μεγάλο ατού είναι ο κινητήρας δεν έχει πρόβλημα είναι οικονομικός στα καύσιμα.
Καλό καύσιμο φίλτρο πετρελαίου κάθε 30000 χλμ
Λάδι και φίλτρο λαδιού κάθε 10000 χλμ όλα αυτά αν θέλεις να πάει μακριά ο κινητήρας σου. Έχω πελάτη μου με 208 1500 eHDI κοντεύει τα 180000 χλμ και όλα καλά.
Ή αντιπροσωπεία βέβαια άλλα λέει.
Εσύ κάνεις αυτό που νομίζεις σωστά.
Καλά και απροβλημάτιστα χλμ να έχεις


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Μάρ 2020, 10:17:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωστη μια χαρα επιλογη εκανες! Cool
Για οτι αποριες εχεις ζητα το τηλεφωνο μου απο τον Δημητρη και θα στα πω αναλυτικα τηλεφωνικως (Αρης εδω, θα καταλαβει! Wink )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Μάρ 2020, 12:53:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα προσθέσω κι εγώ με την σειρά μου καλοτάξιδο και ατρακάριστο...
Από την εμπειρία μου, θα έλεγα ότι το αμάξι είναι λαχείο...
Ακόμα και σε avensis μου έχει τύχει αλλαγή κινητήρα στα 90.000χλμ... (έσπασε η καδένα στην εθνική οδό...)
Μην αναλύσω τι μου είχε βγάλει το 306 στα 3-4 πρώτα χρόνια...
Σίγουρα οι στατιστικές βοηθάνε στο να δεις τι παίζει με ζημιές κλπ, αλλά δεν είναι πάντα αντικειμενικές και δεν συνυπολογίζουν συχνά τον παράγοντα κόστος... πχ μια που ανέφερες Mazda να θυμίσω ότι ο πολλαπλασιαστής του MX-5 έκανε περίπου 500 ευρώ...
Επίσης πρέπει να λάβεις και υπόψιν τι προσφέρει το κάθε αμάξι... δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αμάξι του 90' και να λέμε ότι δεν έβγαλε ζημιές με αμάξι του 05' που έχει τόσα συστήματα ασφαλείας και τόσα ηλεκτρονικά...
Πολλά, καλά και απροβλημάτιστα χλμ εύχομαι και να χαρείς την οδήγησή του, γιατί στο κάτω-κάτω είναι ένα από τα πράγματα που φημίζεται η Peugeot...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Earendil (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 5008 BlueHDi 1,5 EAT 8 2020 GTLi

Ένταξη: 18 Μάρ 2020
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Απρ 2020, 00:15:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σας και παλι,
Να σας ευχαριστησω θερμα για το χρονο και τις απαντησεις σας, και για την ενθαρρυνση.
1. Κυριε Δελαπορτα, το φιλτρο πετρελαιου και τα λαδια/ φιλτρο λαδιου, τι κοστος περιπου εχουν? Και αντι για τα 30.000/10.000χλμ που προτεινετε, τι ζηταει ο κατασκευαστης? Προφανως ειμαι ετοιμος να ακουσω τη συμβουλη σας, αλλα θα ηθελα να καταλαβω το cost vs benefit, αν σας ειναι ευκολο
2. Κυριε Αρη ευχαριστω για τη διαθεση σας, δεν γνωριζω ομως τον κ. Δημητρη. Αν σας ηταν ευκολο, θα μπορουσατε με πμ να μου στειλετε τα στοιχεια επικοινωνιας σας?
3. Φιλε Hellas4x4, καταρχην συμφωνουμε απολυτα οτι τα αυτοκινητα ειναι λαχεια, οπως και στο γεγονος οτι δεν μπορω να συγκρινω ενα αμαξι του 2008 (μαζντα 2) με ενα αμαξι του 2020, αλλωστε ο ιδιος ανεφερα οτι τα μαζντα ηταν μαλλον "γυμνα", και αρα λιγοτερο πιθανο να εμφανισουν προβληματα. Παρολαυτα, οπως ειπα, δεν περιμενω τετοια αξιοπιστια και carefree χρηση. Ζητησα καποιες συμβουλες απο εσας, που ειστε πιο εμπειροι απο εμενα σε οτι αφορα τα ΙΧ πεζο, να με καθοδηγησετε. Το ιδιο εκανα (και κανω) οταν με ρωτανε την αποψη μου για VW η μαζντα. Εν ολιγοις, θα ηθελα μετα απο 6-7 χρονια, να ειμαι στην ευχαριστη θεση να λεω "παρτε πεζο παιδια" και οχι "ποτε ξανα VW".
Ειδικα σε οτι αφορα στατιστικες και ερευνες, ειμαι παντα επιφυλακτικος για παρα μα παρα πολλους λογους. Προσεξα ομως προσφατα ερευνα, που εβγαζε την πεζο 3η μετα απο ΚΙΑ και Μαζντα, και οφειλω να πω οτι εντυπωσιαστηκα, μια και σε ολα σχεδον τα αποτελεσματα, η ερευνα συμφωνουσε με τις δικες μου παραρηρησεις (πχ VW προτελευταια, βολβο στη μεση, τογιοτα σε αναμενομενη 4η θεση, κλπ)

Και παλι σας ευχαριστω πολυ για τη συνεισφορα σας και ευχομαι σε ολους μακρια απο κακοτοπιες, μερες που ειναι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0897s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on