PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 κάτι μου αδειάζει την μπαταρία

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Mixanologos (Thodoris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 8v 1997

Ένταξη: 29 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: Μεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Μάρ 2020, 09:57:20    Θέμα δημοσίευσης: 106 κάτι μου αδειάζει την μπαταρία Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή. Πρόσφατα απέκτησα ένα Rallye και σιγά σιγά προσπαθώ να το φτιάξω, μιας και ήταν σε άσχημη κατάσταση. Τις πρώτες μέρες που το πήρα, επειδή δυσκολευόταν να πάρει μπροστά, άλλαξα μπαταρία. Απο τα Χριστούγεννα λοιπόν και μέχρι το προηγούμενο ΣΚ ήταν όλα καλά. Έχει τώρα δύο ΣΚ που την Δευτέρα την έχει ξελιγώσει την μπαταρία. Και τις δύο φορές έλειπα με το άλλο μου αυτοκίνητο οπότε δεν κουνήθηκε καθόλου. Στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου δεν έχει γίνει καμία αλλαγή και επίσης δεν έχει συναγερμό ούτε και ηχοσύστημα. Στην κλειστή θέση του διακόπτη δεν λειτουργεί τίποτα εκτός απο τα φώτα. Η εσωτερική πλαφονιέρα αλλά και το φώς στο χώρο αποσκευών ήταν σβηστά. Τι μπορεί να καταναλώνει το ρεύμα; Το έχει πάθει κανένας άλλος;


R5GTT R.I.P.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Μάρ 2020, 13:27:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις ηλεκτρικά παράθυρα;;;
Μου έχει τύχει βραχυκυκλωμένος διακόπτης των ηλεκτρικών παραθύρων να το κάνει αυτό...
Επίσης τσέκαρε για πιθανή βραχυκύκλωση των αναπτήρα και πίσω θερμαινόμενου...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mixanologos (Thodoris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 8v 1997

Ένταξη: 29 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: Μεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Μάρ 2020, 13:42:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω ηλεκτρικά παράθυρα αλλά όταν κλείνω τον διακόπτη αυτά απενεργοποιούνται, όπως επίσης και το πίσω θερμαινόμενο. Για τον αναπτήρα πρέπει να το κοιτάξω αν έχει ρεύμα. Υπάρχει περίπτωση αφού νεκρώνουν με το κλείσιμο του διακόπτη να τραβάνε με κάποιο τρόπο ρεύμα;


R5GTT R.I.P.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sotos 106xs (Σωτηρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

Peugeot 106 s1 BlueBullet

Ένταξη: 18 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 492
Τόπος: Somewhere In Time

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Μάρ 2020, 10:32:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα,
άν τα ηλεκτρικά παράθυρα είναι εργοστασιακά τότε δεν λειτουργούν με κλειστό διακόπτη,το ίδιο ισχύει και για την πίσω αντίσταση.
Τσέκαρε άν οι γειώσεις κινητήρα είναι σφιγμένες όπως και οι πόλοι της μπαταρίας. Άν έχεις πολύμετρο μέτρησε την τάση που βγάζει το δυναμό όταν λειτουργεί το αυτοκίνητο. Άν είναι κάτω από 13v χωρίς κατανάλωση-αναμμένο βεντιλατέρ ή φώτα/αλάρμ τότε κάτι δεν πάει καλά.
Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχει διαρροή το δυναμό και να γονατίζει την μπαταρία αλλά για αυτό καλύτερα να στο κοιτάξει ηλεκτρολόγος.
Γράφεις ότι δεν έχεις ηχοσύστημα,εννοείς ενισχυτές κτλπ ή και ραδιοσιντί? Άν έχεις ραδιοσιντί το πιο απλό είναι να βγάλεις απο πίσω την τροφοδοσία του και να δείς πώς πάει η μπαταρία μετά από 1-2 μέρες.
Τέλος το αξεσουάρ εργοστασιακό ή μή που έχει ρεύμα και με κλειστό διακόπτη είναι οι ηλεκτρομαγνητικές, άν κάποια κάνει θόρυβο στο άνοιξε/κλείσε ή γενικά δυσκολεύεται μπορεί να μπλοκάρει και να δημιουργεί πρόβλημα.(άν έχει ηλεκτρομαγνητικές το δικό σου)




Τέλος Εποχής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mixanologos (Thodoris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 8v 1997

Ένταξη: 29 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: Μεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Μάρ 2020, 10:52:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αυτοκίνητο δεν έχει ηλεκτρομαγνητικές. Επειδή είχα αλλάξει μπαταρία μπορώ να επιβεβαιώσω οτι οι πόλοι είναι πολύ καλά σφιγμένοι. Τώρα τα ηλεκτρικά παράθυρα ξέρω οτι μπήκαν μετά αλλά και πάλι είναι τα δικά του και όχι aftermarket και με κλειστό διακόπτη δεν λειτουργούν. Έκλεισα ραντεβού στο συνεργείο μου να το ψάξουμε απο βδομάδα γιατί είναι πολύ κουραστικό και στο τέλος θα μου καταστρέψει και την καινούρια μπαταρία! Εννοείται οτι μόλις λυθεί το θέμα θα ενημερώσω.


R5GTT R.I.P.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2865s (PHP: 47% - SQL: 53%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on