PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κατανάλωση λαδιού σε 308 mkI

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Χρήστος Κ. 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 20 Φεβ 2020
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Φεβ 2020, 15:58:43    Θέμα δημοσίευσης: Κατανάλωση λαδιού σε 308 mkI Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα στη παρέα. Το καλοκαίρι του 2019 το αγόρασα. Τον Σεπτέμβριο έκανα αλλαγη λαδιών και από τότε έχω κάνει 4000 χλμ και έχω συμπληρώσει 2 λίτρα λαδι. Να σημειώσω επειδή το παρακολουθώ το αυτοκίνητο ούτε έχει διαρροή από κάτω αλλά ούτε καπνίζει η εξάτμιση. Το μόνο εμφανές είναι μια μικρή διαρροή στο καπάκι της μηχανής. Είναι πολύ λίγο για να δικαιολογεί αυτή τη κατανάλωση. Είχα ακούσει ότι από το εργοστάσιο τραβάει λαδι αλλά μισό λίτρο είναι πολύ νομίζω στα 1000 χιλιόμετρα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του πριν απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία;
Το αυτοκίνητο είναι 1η άδεια το 2009 με 144500 χλμ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Φεβ 2020, 11:52:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίταξες τα νερά του ψυγείου;;; Μήπως τα κάνει "φραπέ";;;
Είσαι σίγουρος ότι δείχνει σωστά ο δείκτης σου;;;
Εάν έχεις ελέγξει τα παραπάνω και δεν έχεις διαρροή από αυτά που ανέφερες κοίτα και την τάπα του κάρτερ...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Χρήστος Κ. 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 20 Φεβ 2020
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Φεβ 2020, 16:36:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα το πάω από βδομάδα στη gallo να το κοιτάξουν και θα επανέλθω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Φεβ 2020, 08:59:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πιο μοτερ εχεις? κυβικα αλογα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Χρήστος Κ. 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 20 Φεβ 2020
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Φεβ 2020, 16:59:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1400, 95 ιππους. εαν δε κανω λαθος ειναι το μοτερ συνεργασιας με τη BMW
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Φεβ 2020, 20:38:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και πολύ κράτησε σε αυτά τα χλμ..... Δρομολόγησε επισκευή γενική για να ξενοιασεις αλλιώς έστω μια επισκευή ή στο καπάκι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Χρήστος Κ. 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 20 Φεβ 2020
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Φεβ 2020, 21:31:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για προετοιμασε με με κοστος για αυτη την επσκευη ;

εαν γνωριζεις φυσικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Μάρ 2020, 11:07:38    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατανάλωση λαδιού σε 308 mkI Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χρήστος Κ. έγραψε:
Καλησπέρα στη παρέα. Το καλοκαίρι του 2019 το αγόρασα. Τον Σεπτέμβριο έκανα αλλαγη λαδιών και από τότε έχω κάνει 4000 χλμ και έχω συμπληρώσει 2 λίτρα λαδι. Να σημειώσω επειδή το παρακολουθώ το αυτοκίνητο ούτε έχει διαρροή από κάτω αλλά ούτε καπνίζει η εξάτμιση. Το μόνο εμφανές είναι μια μικρή διαρροή στο καπάκι της μηχανής. Είναι πολύ λίγο για να δικαιολογεί αυτή τη κατανάλωση. Είχα ακούσει ότι από το εργοστάσιο τραβάει λαδι αλλά μισό λίτρο είναι πολύ νομίζω στα 1000 χιλιόμετρα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του πριν απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία;
Το αυτοκίνητο είναι 1η άδεια το 2009 με 144500 χλμ.

Καλημέρα
Μόνο με επισκευή θα ησυχάσεις από την κατανάλωση του λαδιού. Το κόστος βγάνει ανάλογα με το που θα σταματήσει η επισκευή. Άλλο κόστος έχει επισκευή μόνο ή κεφαλή και άλλο με ελατήρια και μέταλλα.
Γνώμη μου είναι να επισκευαστεί όλο.


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Χρήστος Κ. 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 20 Φεβ 2020
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Μάρ 2020, 20:50:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα σας !! εκανα αλλαγη σε λαδια και φιλτρο λαδιου. εχω διανυσει σχεδον 1000χλμ, εκανα εναν ελεγχο στα λαδια του 308 και ειναι στο ιδιο σημειο που μου εδειξαν.

τα συμπερασματα που βγηκαν ειναι τα εξης: α)δεν εγινε αλλαγη στο φιλτρο λαδιου β) δεν αλλαχτηκαν τα λαδια και συμπληρωσαν λαδι ή το λαδι ηταν χαμηλης ποιοτητας. Αυτο διοτι μετα τον ελεγχο τον δικο μου τα λαδια ειναι σαν καινουρια μετα απο 1000χλμ.

θα τα ξαναελεγξω σε 1000χλμ ή θα περιμενω να αναψει η ενδειξη(λιγο δυσκολο γιατι παντα τα κοιταζω αυτα, μαζι με σταθμη νερου και υγρα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0904s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on