PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Προβλημα κατα την εκκινηση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
deppy (Δέσποινα)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 206 1.6 (16V) XS (2003)

Ένταξη: 30 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 41

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2004, 16:01:49    Θέμα δημοσίευσης: Προβλημα κατα την εκκινηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημερα το μεσημερι μου παρουσιαστηκε το εξης προβλημα: πηγα να ξεκινησω το αυτοκινητο αλλα δεν επαιρνε μπρος η μηχανη. Εκανα αρκετες προσπαθειες αλλα τιποτα... Crying or Very sad Το αυτοκινητο ειναι καινουριο και δεν νομιζω να δικαιολογειται μια τετοια συμπεριφορα.. Τηλεφωνησα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι θα πρεπει να το κοιταξουν για να δουν τι ακριβως συμβαινει.
Εν τω μεταξυ εγω εχω μεινει χωρις αυτοκινητο Mad και δεν ξερω τι να κανω.

Μπορει καποιος, αν γνωριζει, να μου πει που μπορει να οφειλεται αυτο το προβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2004, 16:14:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aν στο ξανακάνει δοκίμασε να βγάλεις το κλειδί και να το ξαναβάλεις από την αντίθετη μεριά ή ακόμα και από την ίδια.

Καμιά φορά -για άγνωστο λόγο- χωρίς να είναι πρόβλημα δεν διαβάζει το immobilizer και χρειάζεται να βγάλεις και να ξαναβάλεις το κλειδί για να διαβάσει και να ξεκλειδώσει τον κινητήρα.

Προσοχή χρειάζεται στα κλειδιά να μην βρωμίζονται πολύ και να μην κάνουν μπάνιο σε καφέδες, πλυντήρια, πορτοκαλάδες κλπ...



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2004, 16:21:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ πιθανών να έχει μπλοκάρει το κλειδί σε συνδυασμό με το ιmmobilizer και δεν το αναγνωριζει για να δώσει εντολη να ξεκινήσει ο κινητήρας ..(αναφέρεται σαν σφάλμα κινητήρα ,αν θυμάμαι καλα, στην οθονη ενδειξεων)

Συνήθως αυτό γίνεται αν πιεστεί το κλειδί χωρίς να είναι κοντά το αυτοκίνητο.
Η λύση είναι μετα την αποτυχία να βγάλεις το κλειδί ,να το ξαναβάλεις και να προσπαθήσεις ξανά .Παίρνει κανονικά μετα΄...

Ελπίζω να είναι αυτό και να σε ταλαιπώρησε άνευ λόγου....


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2004, 19:08:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gskarmou έγραψε:
Πολύ πιθανών να έχει μπλοκάρει το κλειδί σε συνδυασμό με το ιmmobilizer και δεν το αναγνωριζει για να δώσει εντολη να ξεκινήσει ο κινητήρας ..(αναφέρεται σαν σφάλμα κινητήρα ,αν θυμάμαι καλα, στην οθονη ενδειξεων)

Συνήθως αυτό γίνεται αν πιεστεί το κλειδί χωρίς να είναι κοντά το αυτοκίνητο.
Η λύση είναι μετα την αποτυχία να βγάλεις το κλειδί ,να το ξαναβάλεις και να προσπαθήσεις ξανά .Παίρνει κανονικά μετα΄...

Ελπίζω να είναι αυτό και να σε ταλαιπώρησε άνευ λόγου....


παντως κατα καιρους παιζω Twisted evil Twisted evil πολυ με το κουμπι του κλειδιου (ηλ. κλειδωμα) χωρις να ειναι κοντα το αυτοκινητο , χωρις να παρατηρησω τετοια φαινομενα στο αυτοκινητο. ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα. Confused Shocked Rolling eyes Rolling eyes Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aris ioannina (aris ioannina)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206xs 16v 2002

Ένταξη: 07 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2004, 20:31:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και γω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα στους τρεις μηνες....και ω!!!! ναι .....ηταν μιζα.. μολι πηγαινα να το αναψω εκανε σαν το σταρ τρεκ.. αναβωσβηναν λαμπακια κτλ..


rallye for ever!!krima pou den to pira!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2004, 20:54:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Aν στο ξανακάνει δοκίμασε να βγάλεις το κλειδί και να το ξαναβάλεις από την αντίθετη μεριά ή ακόμα και από την ίδια.

Καμιά φορά -για άγνωστο λόγο- χωρίς να είναι πρόβλημα δεν διαβάζει το immobilizer και χρειάζεται να βγάλεις και να ξαναβάλεις το κλειδί για να διαβάσει και να ξεκλειδώσει τον κινητήρα.

...


Ναι, το εχω παθει κι'εγω. Με πεδευε μια μερα και μετα εφταξε μονο του, δεν ξαναπαρουσιαστικε το προβλημα......

Y.Γ. Το εχω ξαναπει και το επαναλαμβανω:
Electronics... κανουν τα δικα τους
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2004, 22:26:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
...παντως κατα καιρους παιζω Twisted evil Twisted evil πολυ με το κουμπι του κλειδιου (ηλ. κλειδωμα) χωρις να ειναι κοντα το αυτοκινητο , χωρις να παρατηρησω τετοια φαινομενα στο αυτοκινητο. ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα. Confused Shocked Rolling eyes Rolling eyes Wink


Tα καλά του multiplexing Evil Evil
Μου το έκανε με την πρώτη φορά Evil που πατήθηκαν σε απόσταση μεγαλύτερη των 5 μέτρων


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Μάρ 2004, 16:19:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά και 'γω έχω πρόβλημα με την εκκίνηση του κινητήρα (όπως βλέπετε είμαι χωρίς multiplex).

Ο κινητήρας δεν παίρνει εμπρός, όσες φορές και αν προσπαθήσω. Κάθε προσπάθεια γίνεται αφού πρώτα βγάλω το κλειδί και κλειδώσει το τιμόνι. Ευτυχώς αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια. Επίσης δεν ανταποκρίνεται και το σύστημα τηλεχειρισμού των κλειδαριών (που θα έπρεπε να ανταποκριθεί με το πάτημα του κουμπιού). Και αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια...

Έχω παρατηρήσει ότι με το απλό κλειδί (αυτό χωρίς τον τηλεχειρισμό) ο κινητήρας παίρνει πάντα μπροστά. Πολύ πιθανό όμως αυτό να είναι τυχαίο.
Σήμερα το πρωί πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο (Στόικος) για επαναπρογραμματισμό των κλειδιών (βλ. topic "πυράκια ή κάποιος άλλος μεταλλικός ήχος;").
Επαναπρογραμματισμός έχει γίνει άλλες δύο φορές (σύνολο 3 φορές).

Απο το συνεργείο μου είπαν πως αν μου το ξαναπαρουσιάσει πρέπει να αντικαταστήσω έναν εγκέφαλο που λέγεται BSI. Βρίσκεται πίσω από την ασφαλειοθήκη του αυτοκινήτου (δηλαδή μέσα στην καμπίνα). Πρόκειται για ένα δεύτερο εγκέφαλο που αναλαμβάνει τον έλεγχο όλων των λειτουργιών, πλην του κινητήρα. Ο τελευταίος εξυπηρετείται από τον κυρίως εγκέφαλο.

Ξέρετε εσείς τίποτα γι' αυτόν τον εγκέφαλο;


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Μάρ 2004, 16:24:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:
Απο το συνεργείο μου είπαν πως αν μου το ξαναπαρουσιάσει πρέπει να αντικαταστήσω έναν εγκέφαλο που λέγεται BSI. Βρίσκεται πίσω από την ασφαλειοθήκη του αυτοκινήτου. Πρόκειται για ένα δεύτερο εγκέφαλο που αναλαμβάνει τον έλεγχο όλων των λειτουργιών, πλην του κινητήρα. Ο τελευταίος εξυπηρετείται από τον κυρίως εγκέφαλο.


Nαι βγάλε την μονάδα BSI και βάλε μια Multiplex!!! Laughing Laughing Laughing

(Αυτή η μονάδα είναι και η διαφορά μας με τα νέα 206)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Μάρ 2004, 16:29:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Nαι βγάλε την μονάδα BSI και βάλε μια Multiplex!!! Laughing Laughing Laughing

(Αυτή η μονάδα είναι και η διαφορά μας με τα νέα 206)


Καλά, μέχρι τότε έχουμε καιρό... Rolling eyes


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ROLAND GARROS (PARIS)
Μέλος
Μέλος


Renault Megane CC (έπαθα και έμαθα)

Ένταξη: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 185
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Μάρ 2004, 13:53:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kalws hr8es kai esu...
an einai ontws kainourgio tou peugeotaki sou tote polu apla... den emeines xwris autokinhto... kalese to 210 5761111 (peugeot assistance) kai afou mazepsoun to ponemeno sou peugeot apo opou ki an eisai an xreiastei na meinei panw apo mera sou enoikiazoun aytokinhto antistoixou kubismou me to diko sou Very happy mporei na einai xeirotera apo palia italika san aksiopistia alla exoun kai thn peugeot assistance doksa to 8eo


milaei o empeiros pou pleon h assistance tou noikiazei h Mercedes A160 h peugeot 307cc h Opel astra cabrio... sthn arxh h8elan na me eksuphretoun me matiz... prosoxh kai zhta oti kalutero

kalo ksemperdema Very happy


ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΣΧΗΜΑ Ε?

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1768s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on