PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 Αισθητήρας MAP

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ks_21 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 14 Νοέ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Νοέ 2019, 17:39:32    Θέμα δημοσίευσης: 207 Αισθητήρας MAP Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα!!!
Έχω ένα 207cc Vti 1,6 120hp του 2007 με αριθμό κινητήρα 5FW.
Θα μπορούσε να μου πει κάποιος που ακριβώς βρίσκεται ο αισθητήρας MAP, ώστε να τον καθαρίσω. Αν μπορούσε κάποιος να ανεβάσει σχετική φωτογραφία ή σχεδιάγραμμα θα ήμουν υποχρεωμένος.

Έχω ανεβοκατέβασμα στροφών όταν εκκινώ και η μηχανή είναι κρύα για περίπου 20 δευτερόλεπτα. Μετά σταθεροποιείται στις 1200 στροφές και μετά από λίγο πέφτει στις 800-900.

Αν έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και το έχει λύσει, παρακαλώ ας το αναφέρει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Νοέ 2019, 21:28:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκεί που είναι ο αισθητήρας υποπίεσης δεν είναι εύκολη πρόσβαση.
Επίσης λίγο δύσκολο νομίζω να κάνει αυτό που περιγράφεις αλλά οκ


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ks_21 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 14 Νοέ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Νοέ 2019, 22:24:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κάνει όταν είναι κρύος ο κινητήρας και βάζω μπρος. Π.χ. το πρωί ή αν κατά τη διάρκεια της μέρας αφήσω το αμάξι 8-10 ώρες σβηστό. Το καλοκαίρι με υψηλές θερμοκρασίες δεν το έκανε. Άρα συμπεραίνω ότι επηρεάζεται από την εξωτερική θερμοκρασία. Μπορεί και να μην ευθύνεται ο MAP. Έχω ακούσει διάφορα από μάστορες, από βαλβίδα ψυχρής ως καθαρισμό πεταλούδας και βαλβίδων, αλλά κανείς δεν είναι σίγουρος. Όλοι μου λένε ίσως και πάνε ψάχνοντας. Το θέμα είναι ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει. Το αμάξι μαρσάρει από μόνο του όταν εκκινώ με κρύα μηχανή.

Αν κανείς έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας πει.

Υ.Γ.: Nik_psa αν μπορείς να περιγράψεις που βρίσκεται ο MAP ή κάποιο σχετικό σχεδιάγραμμα, θα το εκτιμούσα, γιατί κι εγώ ψάχνω οπτικά τη μηχανή αλλά δεν βγάζω άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Νοέ 2019, 06:17:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής προς την μεριά του θερμοστάτη-σασμάν και πρέπει να βγουν σωληνώσεις νομίζω και φιλτροκούτι για να τον δεις.
Επίσης κατά ένα μεγάλο ποσοστό δεν ευθύνεται αυτό αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.
Καλή τύχη!


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ks_21 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 14 Νοέ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Νοέ 2019, 09:07:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σ' ευχαριστώ Nik_psa για τις πληροφορίες!

Κανείς άλλος που να του έχει τύχει κάτι παρόμοιο;; Μήπως ο αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού (βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης);;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 22:57:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα στον ιδιο κηνητηρα αλλα δεν το εχω ψαξει γιατι ημουν σιγουρος οτι δεν θα ξεραν τι ειναι και τζαμπα θα πληρωνα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 23:03:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εσύ με το υγραέριο που έχεις τέτοιο θέμα δούλεψέ το 2 ντεπόζιτα αποκλειστικά βενζίνη κι αν επιμένει ψάξε το..


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 23:11:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το αμαξι δουλευει κατα κυριο λογω βενζινη σπανια εως ποτε αεριο μονο στα μεγαλα ταξιδια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ks_21 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 14 Νοέ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Δεκ 2019, 14:28:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι παραπανω παρατηρησα σχετικα με το εν λογω προβλημα.
Οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι μικροτερη των 12-11 βαθμων, δεν το κανει. Ξεκιναει κανονικα.
Οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι απο 12 εως περιπου 24, το κανει.
Οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι πιο υψηλη απο 24, δεν το κανει.

ΥΓ: Εχω κι εγω αεριο, αλλα και 2 ντεποζιτα μονο με βενζινη που αδειασα στο παρελθον, χωρις να το γυρισω σε αεριο, συνεχιζε και το εκανε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Δεκ 2019, 16:06:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω δεν εχω κατσει να το δω τοσο αναλυτικα με τις θερμοκρασιες που λες...
να σου πω τι γινεται με εμενα στις 10 φορες που θα βαλω μπρος θα το κανει τις 5 περιπου....τωρα ας πουμε σημερα και χθες το πρωι δεν μου το εκανε ,πριν 3 μερες το εκανε...( σου εστειλα π.μ να σε ρωτησω κατι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Δεκ 2019, 18:37:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό που περιγράφεις δεν νομίζω ότι είναι ο ΜΑΡ αλλά η βαλβίδα ψυχρής...
Ο ΜΑΡ θα στο έκανε συνέχεια, όπως και αν ήταν το μοτεράκι του ρελαντί ή ο ρυθμιστής της πεταλούδας...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ks_21 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 14 Νοέ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Δεκ 2019, 20:31:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά την παρότρυνση του Hellas4x4, συστήθηκα κι εγώ!

Ναι όντως μπορεί να μην είναι ο MAP, και δεν έχω και κανένα λόγω να υποστηρίζω ότι είναι. Απλά νόμιζα πως ήταν και γι' αυτό ονόμασα έτσι το θέμα.

Βαλβίδα ψυχρής άλλαξα. Κάπως έστρωσε έπειτα, αλλά οι διακυμάνσεις ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία που προανέφερα, υπάρχουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Δεκ 2019, 16:06:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλλον το πιο σίγουρο είναι να μπει το αμάξι σε υπολογιστή... Γιατί είναι κρίμα να αλλάξεις τόσα πράγματα χωρίς να χρειάζεται και να πληρώνεις τσάμπα...
Στα προηγούμενα που ανέφερα μπορείς να προσθέσεις και τον "λ", συνήθως ο 1ος...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0676s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on