PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Καντράν peugeot 106

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2019, 13:58:37    Θέμα δημοσίευσης: Καντράν peugeot 106 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι νέος στο φόρουμ και γενικά στην ενασχόληση με τα peugeot.
Έχω ένα peugeot 106 του 93 1.400cc 8v με κινητήρα kdx. Έχω πάνω το κλασικό καντράν με το αναλογικό ρολόι αντί για στροφόμετρο. Βρήκα ένα καντράν από ραλί και ήθελα να το βάλω στο πεζό μου για να έχω και στροφόμετρο και να έχω δείκτη θερμοκρασίας (πριν είχα μόνο λαμπάκι).
Το θέμα είναι ότι το παλιό μου καντράν είχε 4 φύσεως πίσω ενώ το νέο απ' το ραλί έχει 5. Συνέδεσα τις φάτσες στα ίδια σημεία στο νέο ταμπλό αλλά σχεδόν τίποτε δε δουλεύει. Ούτε δείκτης βενζίνης ούτε θερμοκρασίας ούτε φωτισμός καντράν - μόνο οι ενδείξεις για φώτα και προβολείς και τα φλας δουλεύουν (Υ.Γ. Και τα 2 καντράν είναι με ντίζα όχι ηλεκτρονικά και τα λαμπάκια αλλαγμένα με νέα).
Παρακαλώ αν κάποιος έχει καμία ιδέα ας βοηθήσει !!!
Ευχαριστώ !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2019, 14:56:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καθαρισες τις επαφες του καντραν με ψιλο συρμα κουζινας να φυγει η ψωρα απο πανω τους;
Θερμοκρασια μη περιμενεις να παιξει, θελεις αισθητηρα στην ελαιολεκανη, κατι που το "φτωχο" kdx δε διεθετε Rolling eyes


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2019, 15:01:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έτριψα τις επαφές με οινόπνευμα και ένα πανάκι δεν έβαλα σύρμα γιατί φαινόταν αρκετά καθαρές...
Συγνώμη δεν το διευκρίνισα θερμοκρασία νερών εννοούσα.
Το καντράν μου είχε μόνο λαμπάκι για θερμοκρασία νερού ενώ το νέο στην ίδια θέση έχει και δείκτη.
Με προβληματίζει το ότι δεν έχω 5η φύσα να συνδέσω στην πέμπτη θέση την τέρμα δεξιά...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2019, 18:35:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προφανώς πρέπει να βρεις την πρίζα που σου λείπει, να βάλεις αισθητήρες για τα όργανα και να περάσεις νέες γραμμές για να παίξουν όλα..
Πάλι καλά που έχεις μάλλον κινητήρα με χαρτογραφική ανάφλεξη γιατί αν έχεις με διανομέα το στροφόμετρο δεν θα δούλεψει ποτέ..


www.drakonakis.gr


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nik_psa στις Σαβ 14 Σεπ 2019, 18:49:58, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2019, 18:44:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από Δευτέρα θα ασχοληθώ ξανά με το θέμα θα πάω αρχικά στο μαγαζί που το πήρα το καντράν μήπως έχουν τίποτε φύσες από ανακύκλωση αλλιώς θα μιλήσω με ηλεκτρολογείο διότι από ηλεκτρολογικά είμαι κλάφτα Χαράλαμπε ! Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Σεπ 2019, 20:16:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν θυμάμαι καλά ο αισθητήρας της θερμοκρασίας στο μοτέρ πάνω, είναι ο ίδιος.
Καλύτερα όμως, όπως είπες να ρωτήσεις ηλεκτρολόγο. Στα παλαιά πάντως μοντέλα δεν θα χρειαστεί να περάσεις καλώδιο μέσω εγκεφάλου, οπότε θα είναι πολύ πιο εύκολο.

(ΥΣ Επίσης όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Οκτ 2019, 12:35:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά τράβηξα καλώδια για το στροφόμετρο και για τη θερμοκρασία γιατί δεν υπήρχαν αναμονές στις φύσες. Ρελαντί δείχνει κοντά στις 800-900 στροφές. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι και με γκάζωμα οι στροφές δεν πήγαν πάνω από 4000. Υπάρχει περίπτωση να μη δείχνει σωστά το στροφόμετρο;; Θερμοκρασία όλα οκ.


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0707s (PHP: 61% - SQL: 39%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on