PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μηχανή 207cc 5fw

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MakMoris (Σεραφείμ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207cc 2008 1.6

Ένταξη: 08 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2019, 09:41:23    Θέμα δημοσίευσης: Μηχανή 207cc 5fw Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπεριζω την παρέα είμαι νεο μέλος βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και από το 2016 έχουμε το 207cc με καμένη μηχανή από αντλία λαδιού.Γυρνουσαμε από Φλώρινα και στην εθνική έξω από την Βέροια μας έβγαλε ξαφνικά ειδοποίηση στην οθόνη ότι υπάρχει χαμηλή πίεση λαδιού και μετα άναψε το check engine μαζί με την ένδειξη stop στο καντράν και μετα το check αναβοσβηνε και μας έβγαλε και βλαβη στον καταλύτη και δεν προλάβαμε να σταματήσουμε και έμεινε η μηχανή.Μετα με οδική βοήθεια γυρίσαμε Θεσσαλονίκη και το πήγαμε σε φιλο στο συνεργείο και άνοιξε από πάνω την μηχανή και μας είπε χτυπησε Κεφαλάρι Η ερώτηση μου τώρα Αξίζει επισκευή η να πάω κατευθείαν για αλλαγή μηχανής???Ο φίλος από το συνεργείο μας είπε ότι δεν αξίζει επισκευή διότι 400ευρω κάνει μόνο η αντλία λαδιού.Εσεις τι με προτείνετε??Το αμάξι είναι με 110.000χλμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2019, 18:42:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν το μοτέρ σώνεται κι έχεις μάστορα που το κατέχει άνοιξέ το κι αν οι κύλινδροι δεν έχουν γίνει χωνί προχώρα στην επισκευή.
Μεταχειρισμένο παίζει να είναι και χειρότερο από το δικό σου, πριν χτυπήσει..
Γενικά προτιμώ επισκευασμένο από μεταχειρισμένο αγνώστου ιστορικού κλπ..


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MakMoris (Σεραφείμ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207cc 2008 1.6

Ένταξη: 08 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2019, 19:02:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό λέω και εγώ να ανοίξουμε πρώτα την μηχανή να δούμε σε τι κατάσταση είναι εσωτερικά και μετα να προχωρήσουμε ανάλογα σε επισκευή ή αλλαγη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Σεπ 2019, 15:21:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδες, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα ίσχυε αυτό που γράφει ο Νικόλας εκτός αυτή του μοτέρ που πεθαίνει από αντλία λαδιού και σβήνει.

Όταν το μοτέρ κολλήσει λόγω έλλειψης λίπανσης, απλως βρειτε ένα κάδο και πετάξτε το. Μην κάνετε καν τον κόπο να το ανοίξετε γιατί όλες οι επιφάνειες που έπρεπε να λιπαίνονται, έχουν ήδη αρπάξει.

Ακόμα και το χειρότερο μεταχειρισμένο μοτέρ της αγοράς θα είναι καλύτερο αυτού που κόλλησε.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MakMoris (Σεραφείμ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207cc 2008 1.6

Ένταξη: 08 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Σεπ 2019, 16:30:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε ξέρω ρε παιδιά είμαι σε δίλημμα.Παντως εκείνη την ημέρα που έγινε αυτο με την μηχανη προσπαθήσαμε να βάλουμε μπρος το αμαξι(ακόμη δεν ξέραμε τι είχε γινει)και έδειχνε ότι γυρνάνε τα πιστονια μεσα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Σεπ 2019, 21:55:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MakMoris έγραψε:
Δε ξέρω ρε παιδιά είμαι σε δίλημμα.Παντως εκείνη την ημέρα που έγινε αυτο με την μηχανη προσπαθήσαμε να βάλουμε μπρος το αμαξι(ακόμη δεν ξέραμε τι είχε γινει)και έδειχνε ότι γυρνάνε τα πιστονια μεσα


Ποιό δίλημμα ακριβώς;
Το αν γυρίζει το μοτέρ, έστω και λίγο δεν είναι κριτήριο υγείας. Όλες οι εσωτερικές επιφάνειες λίπανσης έχουν ήδη στεγνώσει.

Εδώ προσπαθήσατε να το οδηγήσετε με χαμηλή πίεση λαδιού, δε μου κάνει εντύπωση ότι πήγες να το βάλεις ξανά μπροστά. Σίγουρα ήταν η χαριστική βολή στο κεφάλι, ακόμη κι αν την είχε κάπως (μαγικά) γλυτώσει από θαύμα μέχρι εκείνη τη στιγμή
Όταν το αυτοκίνητο σου γράφει STOP στην οθόνη, υπάρχει σοβαρός λόγος και πρέπει να σταματάς.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MakMoris (Σεραφείμ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207cc 2008 1.6

Ένταξη: 08 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Σεπ 2019, 22:29:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το δίλημμα που λέω είναι αν το επισκευάσω η να αλλάξω κατευθείαν μηχανή. Επίσης όταν άναψε το STOP στην οθόνη δεν προλάβαμε καν να σταματήσουμε το αμαξι και η μηχανή έμεινε. Επίσης 3 μέρες πριν είχα βάλει λάδι στο αμάξι.Και για την πίεση λαδιού το αμαξι δούλευε μια χαρά και στα Καλά καθούμενα μας έβγαλε ότι έχει χαμηλή πίεση λαδιού και καπάκι μας άναψε το check engine βγάζοντας στην οθόνη ξαφνικά ότι έχει βλάβη ο καταλύτης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Σεπ 2019, 20:56:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πεταμα με τη μια το μοτερ αυτο μην το συζητας καν για επισκευη...θα σου κοστισει οσο να παρεις ενα αλλο να το επισκευασεις και να το βαλεις πανω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Σεπ 2019, 18:56:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MakMoris έγραψε:
Το δίλημμα που λέω είναι αν το επισκευάσω η να αλλάξω κατευθείαν μηχανή. Επίσης όταν άναψε το STOP στην οθόνη δεν προλάβαμε καν να σταματήσουμε το αμαξι και η μηχανή έμεινε. Επίσης 3 μέρες πριν είχα βάλει λάδι στο αμάξι.Και για την πίεση λαδιού το αμαξι δούλευε μια χαρά και στα Καλά καθούμενα μας έβγαλε ότι έχει χαμηλή πίεση λαδιού και καπάκι μας άναψε το check engine βγάζοντας στην οθόνη ξαφνικά ότι έχει βλάβη ο καταλύτης


Προφανώς πριν χαλάσει δούλευε. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα χαλαγε. Ούτε ότι δεν του πέταξες τα μάτια έξω - χωρίς να το θέλεις.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0972s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on