PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αγορά 207 1.4 95hp

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dimitrisem (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) 2006

Ένταξη: 13 Φεβ 2015
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Ιούλ 2019, 08:19:34    Θέμα δημοσίευσης: Αγορά 207 1.4 95hp Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα σας. Έχω το 206 1.4 με 75hp και 198.000 χλμ. Θέλω να αγοράσω ένα 207 1.4 95hp και συγκεκριμένα έχω βρει αυτό. https://www.car.gr/classifieds/cars/view/23233393/
Θα γίνει έλεγχος αλλά πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα; Τι προβλήματα βγάζουν αυτά τα μοντέλα;
Σας ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Ιούλ 2019, 20:05:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα Δημήτρη,

Με όλο το σεβασμό προς την επιλογή σου, η εμπειρία με τους ατμοσφαιρικούς κινητήρες 1.4 και 1.6 λίτρων έδειξε ότι είναι καλύτερο να τους αποφύγεις. Το έζησα στην οικογένειά μου μιας και ο μπαμπας αγόρασε μια τέτοια σαχλαμάρα νομίζοντας ότι έκανε καλή επιλογή. Το επίπεδο εξοπλισμού είναι απλώς απαράδεκτο και το μοτέρ δεν βοηθά σε τίποτα. Ευτυχώς ή δυστυχώς το έβγαλε ολική και ησύχασε το κεφάλι μου από αυτό και τα προβλήματα του.

Στη θεωρία οι ατμοσφαιρικοί κινητήρες της BMW ήταν απλούστεροι από τους ΤΗΡ. Αλλά στην πράξη το σύστημα valvetronic στην κεφαλή μαζί με τον άμεσο ψεκασμό σημαίνει ότι έχεις να αντιμετωπίσεις τα ίδια και χειρότερα προβλήματα μακροπρόθεσμα. Αν το συνδυάσεις με το γεγονός ότι το μοτέρ 1.4 δεν τραβάει καθόλου αλλά καίει εξίσου λάδια με όλα τα υπόλοιπα, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Κάποια από αυτά τα μοτέρ είχαν προβλήματα με το ρελαντί και τα ηλεκτρικά τους, μερικές φορές ψόφαγαν στα καλά καθούμενα.

Στα ίδια ή λιγότερα χρήματα μπορείς να βρεις ένα 207 1.6 τούρμπο, με πλήρη εξοπλισμό, επιδόσεις και φρενάρες, όλα με την ίδια κατανάλωση που θα είχε το 1.4. Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, μιας και θα μπορείς να έχεις υποστήριξη και σέρβις παντού.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dimitrisem (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) 2006

Ένταξη: 13 Φεβ 2015
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Ιούλ 2019, 16:47:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θεωρείς λοιπόν καλύτερο το Gt ; Το 1.6 με τα 120 άλογα έχουν τον ίδιο κινητήρα; Δεν βγάζουν προβλήματα τα rc και τα gt ; η κατανάλωση τους μέσα στην πόλη που κινούμε περισσότερο πως είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Ιούλ 2019, 22:26:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimitrisem έγραψε:
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θεωρείς λοιπόν καλύτερο το Gt ; Το 1.6 με τα 120 άλογα έχουν τον ίδιο κινητήρα; Δεν βγάζουν προβλήματα τα rc και τα gt ; η κατανάλωση τους μέσα στην πόλη που κινούμε περισσότερο πως είναι;


Η τραγική αλήθεια είναι ότι μέσα στην πόλη καίνε το ίδιο και έξω από την πόλη καίνε περισσότερο, για αυτό και οι πωλήσεις τους ήταν μηδαμηνές. Οι τουρμποκινητήρες έχουν πολύ καλύτερη απόδοση από τους ατμοσφαιρικούς σε αυτό το κομμάτι γιατί μπορείς να έχεις ροπή από τις χαμηλές στροφές.

Παρότι θα βρεις εκτενείς συζητήσεις για τα προβλήματα των RC/GT, είναι πολύ συγκεκριμένα και εύκολα αντιμετωπισιμα.
Τα ατμοσφαιρικά με 95 και 120 ίππους έβγαζαν (και βγάζουν) προβλήματα στο σύστημα χρονισμού και στα καπάκια τους. Εκεί είναι και το τραγικό της υπόθεσης. Να πρέπει να κάνεις κουράγιο με το ευλογημένο και να σου χαλάει κιόλας στο τέλος.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2019, 13:35:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπως στα λεει ο Στελιος ειναι φιλε μου απλα μοναδικη διορθωση οτι δεν ειναι αμεσου ψεκασμου....αλλα κατα τα αλλα εισαι χιλιες φορες σε πιο καλη μοιρα με το τουρμπο παρα με το ατμοσφαιρικο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Ιούλ 2019, 11:05:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
dimitrisem έγραψε:
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θεωρείς λοιπόν καλύτερο το Gt ; Το 1.6 με τα 120 άλογα έχουν τον ίδιο κινητήρα; Δεν βγάζουν προβλήματα τα rc και τα gt ; η κατανάλωση τους μέσα στην πόλη που κινούμε περισσότερο πως είναι;


........

Παρότι θα βρεις εκτενείς συζητήσεις για τα προβλήματα των RC/GT, είναι πολύ συγκεκριμένα και εύκολα αντιμετωπισιμα.

.......


Γενικά χρήσιμη συμβουλή, απλώς θα μπορούσες επιγραμματικά να αναφέρεις αυτά τα 2-3-4 πχ προβλήματα με τα αντίστοιχα κόστη επισκευής; Να γνωρίζει κι ο άνθρωπος τι ενδέχεται να αγοράσει, αφού τα σωστά συντηρημένα GT/RC σπανίζουν εξαιρετικά.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2345s (PHP: 59% - SQL: 41%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on