PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 Rallye 8v υψηλή θερμοκρασια
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Ιούν 2019, 22:41:13    Θέμα δημοσίευσης: 106 Rallye 8v υψηλή θερμοκρασια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδια. Έχω ένα 106 Rallye 1.6 8v μαμα τελειως. Πριν λίγο καιρό είχε αρχίσει να μου ανεβάζει θερμοκρασια στην εθνική όταν το πίεζα (160-180 χλμ) έως την τελευταία άσπρη γραμμή πριν τα κόκκινα. Αλλαξα ψυγείο ορίτζιναλ ορντονεζ. Πάλι τα ίδια. Και όσο πήγαινε επιδεινωνόταν,δηλαδή και με μικρότερες ταχύτητες πάλι ζεσταινόταν. Αλλαξα τρόμπα νερού και τις δυο βαλβίδες στο καπάκι θερμοστάτη και κεφαλής και την μια πάνω στο ψυγείο και καινούργιο θερμοστάτη. Πάλι τα ίδια. Έχω κάνει σωστή εξαέρωση. Και μια φορά που έτρεχα στην εθνική και είχε ανεβαίνει πάλι η θερμοκρασια λεω κάτσε να σταματήσω να δω αν γυρνάνε τα βεντιλατερ και όντως γυρνούσαν.επισης τελευταία όταν σβήνω τη μηχανή το βεντιλατερ μπορεί να γυρνάει και 10-15 λεπτά μέχρι να σταματήσει. Τώρα έχω αφαιρέσει τον θερμοστάτη μην αρπάξει καμία φλάντζα. Αλλά και πάλι στην κίνηση η θερμοκρασια στα ύψη (τελευταία άσπρη γραμμή πριν τα κόκκινα)και ανάβει και δεύτερη σκάλα. Έχει κανένας ιδέα τι μπορεί να είναι; Η αλήθεια είναι ότι είχε αρκετή σκουριά μέσα αλλά έχω αλλάξει 6-7 φορές παραφλου.Σμπτοματα αρπαγμένης φλάντζα σ δεν έχει (νερα στα λάδια η λάδια στα νερα) Επίσης να προσθέσω ότι ήταν τα μοντέλα που ερχόντουσαν χωρίς ερκοντισιον και το πρόσθετε η ελληνική αντιπροσωπεία εδώ.ο ηλεκτρολόγος με έναν γρήγορο έλεγχο που έκανε με το διαγνωστικό μου είπε ότι δεν βρήκε κάτι. Έχω φάει το κεφάλι μου να βρω τι είναι. Το τελευταίο που σκέφτομαι είναι ότι από την σκουριά έχουν βουλώσει οι αυλοι στο μπλοκ και δεν περνάει το νερό. Βοηθήστε με Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2019, 11:05:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φλάντζα καραμπινάτη.... Μην περιμένεις να δεις τη "μαγιονέζα" στα λάδια.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2019, 13:22:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BTS έγραψε:
Φλάντζα καραμπινάτη.... Μην περιμένεις να δεις τη "μαγιονέζα" στα λάδια.
Καλησπέρα. Το θέμα είναι ότι ανα ήταν φλάντζα. Ακόμα για αν δεν έβγαζε μαγιονέζα. Δεν θα πρεσαριζε καυσαέρια στα νερα; Ένα 1.1 106 που είχα. Αυτό έκανε. Μέχρι που πεθανε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2019, 13:43:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BTS έγραψε:
Φλάντζα καραμπινάτη.... Μην περιμένεις να δεις τη "μαγιονέζα" στα λάδια.

+1 Confused


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2019, 13:44:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
BTS έγραψε:
Φλάντζα καραμπινάτη.... Μην περιμένεις να δεις τη "μαγιονέζα" στα λάδια.

+1 Confused
καλησπέρα. Και εσυ φλάντζα λες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2019, 14:08:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα πρεσάρει τα νερά, σίγουρα. Απλώς δεν τα τινάζει από την τάπα του ψυγείου. Χρειάζεται παρατεταμένο πλάκωμα για να το κάνει αυτό.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2019, 14:10:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BTS έγραψε:
Στα πρεσάρει τα νερά, σίγουρα. Απλώς δεν τα τινάζει από την τάπα του ψυγείου. Χρειάζεται παρατεταμένο πλάκωμα για να το κάνει αυτό.
μακαρι να είναι αυτό γιατί έτσι και αλλιώς χρειάζομαι τσιμουχακια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mule (Σπύρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (Rallye)

Ένταξη: 19 Οκτ 2010
Δημοσιεύσεις: 83
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2019, 18:16:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φλατζα ειναι σε πρώιμο στάδιο.
Λογικα πρεπει και να σου χανει και νερα απο το παγουρι αλλα με αργους ρυθμούς.
Ενα αλλο σύμπτωμα ειναι το πρωί μολις το βαζεις μπροστα να δουλεύει για λιγο τρικυλινδρο μεχρι να καθαρισουν τα νερα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2019, 18:21:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mule έγραψε:
Φλατζα ειναι σε πρώιμο στάδιο.
Λογικα πρεπει και να σου χανει και νερα απο το παγουρι αλλα με αργους ρυθμούς.
Ενα αλλο σύμπτωμα ειναι το πρωί μολις το βαζεις μπροστα να δουλεύει για λιγο τρικυλινδρο μεχρι να καθαρισουν τα νερα
νερα δεν έχω παρατηρήσει να χάνει. Επίσης αυτό που λες για το πρωί. Πέρα από τον μπλε καπνό που βγάζει λόγο των τσιμουχων ,στα πρώτα μέτρα με πατημένο το γκάζι κάνει κάτι διακοπές αλλά μετά από μερικά μέτρα στρώνει. Αλλά τρικύλινδρο δεν θα το ελεγα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2019, 10:51:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

+1 για φλάτζα... Επίσης όταν την αλλάξεις κοίτα ξανά την τρόμπα νερού ώστε να ελέγξεις ότι δεν έκανες ζημιά στο ανόδιο...

(ΥΣ Επίσης όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2019, 18:58:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
+1 για φλάτζα... Επίσης όταν την αλλάξεις κοίτα ξανά την τρόμπα νερού ώστε να ελέγξεις ότι δεν έκανες ζημιά στο ανόδιο...

(ΥΣ Επίσης όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
καλησπερα. Τι εννοεις το ανοδιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2019, 21:08:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν ανοιξεις κεφαλη για φλαντζα,λυσε πρωτα την αντλια νερου που βγαινει ευκολα,και δες οτι ειναι ΟΚ και οτι ο αξονας δεν χανει,δηλαδη το γραναζι ή η φτερωτη δεν γυριζουν ξεχωριστα.
Αν ειναι ΟΚ,τοτε αυτο που ειπαν τα παιδια,λυνεις για φλαντζα...

Θα σου ελεγα να τσεκαρεις και την ψυκτρα αλλά λες οτι δεν μπλεκει νερα με λαδια οπότε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2019, 21:10:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Πριν ανοιξεις κεφαλη για φλαντζα,λυσε πρωτα την αντλια νερου που βγαινει ευκολα,και δες οτι ειναι ΟΚ και οτι ο αξονας δεν χανει,δηλαδη το γραναζι ή η φτερωτη δεν γυριζουν ξεχωριστα.
Αν ειναι ΟΚ,τοτε αυτο που ειπαν τα παιδια,λυνεις για φλαντζα...

Θα σου ελεγα να τσεκαρεις και την ψυκτρα αλλά λες οτι δεν μπλεκει νερα με λαδια οπότε...
θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ. Αν και η τρόμπα είναι η γνήσια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2019, 21:24:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν εχει σχεση με το αν ειναι γνησια ή οχι,ειναι κατι που καποιες φορες συμβαινει στις τρομπες νερου γενικοτερα. Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Ιούν 2019, 08:53:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψυγειο ordonez που βρηκες? Ψαχνω ξενα site, εχω μιλησει μ εναν αντιπροσωπο εδω Θεσσαλονικη που φερνει και δεν βρισκω πουθενα...
Αν θελεις στειλε μου ενα πμ απο που το πηρες, μην θεωρηθει διαφημιση.
Ευχαριστω! Smile

sorry για το offtopic


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Ιούν 2019, 11:36:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christos_99 έγραψε:
Ψυγειο ordonez που βρηκες? Ψαχνω ξενα site, εχω μιλησει μ εναν αντιπροσωπο εδω Θεσσαλονικη που φερνει και δεν βρισκω πουθενα...
Αν θελεις στειλε μου ενα πμ απο που το πηρες, μην θεωρηθει διαφημιση.
Ευχαριστω! Smile

sorry για το offtopic
εχεις μηνυμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
m_power_lunatic (john)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


PEUGEOT 106 1.3 RALLYE..the REAL Rallye!

Ένταξη: 10 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 307
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2019, 16:36:49    Θέμα δημοσίευσης: ................. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ηθελα ενα μηνυμα αν δεν σου κανει κοπο για απο που πηρες το ψυγειο της ordonez.Σε ευχαριστω προκαταβολικα.


INSANE IN THE ///MIDBRAIN...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιούλ 2019, 13:24:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδια. Πήγα σήμερα στον μαστορα μου και μου είπε εφόσον δεν χάνει νερα(που όντως εδώ και 1 μήνα δεν έχει χάσει καθολου) δεν είναι φλάντζα. Τι άλλο να κανω;;;;;;;;;. Φοβάμαι ότι όταν πάω διακοπές θα το γυρίσω με οδική από το νησί. Με έχει τρελάνει. Θα βάλω φωτιά να το κάψω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mule (Σπύρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (Rallye)

Ένταξη: 19 Οκτ 2010
Δημοσιεύσεις: 83
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιούλ 2019, 17:46:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοιτα αν οντως εχεις παρατηρησει οτι δεν σου χανει σταγονα παραφλου σε ενα μηνα κ οτι δεν βλεπεις λαδια μεσα ή νερα στα λαδια υοτε κατι αλλο συμβαινει.
Αυτο με τη σκουρια που μου λες ειναι λιγο ύποπτο...απο που μπορει να προερχεται?
Σου εχουν κανει ενα καλο καθαρισμο στο κύκλωμα ψυξης?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιούλ 2019, 18:23:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mule έγραψε:
Κοιτα αν οντως εχεις παρατηρησει οτι δεν σου χανει σταγονα παραφλου σε ενα μηνα κ οτι δεν βλεπεις λαδια μεσα ή νερα στα λαδια υοτε κατι αλλο συμβαινει.
Αυτο με τη σκουρια που μου λες ειναι λιγο ύποπτο...απο που μπορει να προερχεται?
Σου εχουν κανει ενα καλο καθαρισμο στο κύκλωμα ψυξης?
λογικα ο προηγούμενος κάτοχος είχε βάλει νερό αντί για παραφλου. Καθαρισμό είχα κάνει εγώ. Είχα ρίξει ένα χημικό μέσα στο κύκλωμα και μετά καθάρισα με μπόλικο νεράκι. Και ναι. Παραφλου δεν χάνει καθολου τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1728s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on